Przejdź do treści głównej serwisu INFOR.pl
Znajdujesz się: INFOR.pl > Aktualności
Opublikowano dnia: 2006-07-26
Wysokość naszych emerytur nie zależy od tego, ile zaoszczędzimy w ZUS i OFE, a tylko i wyłącznie od: sytuacji demograficznej, jaka będzie, gdy przejdziemy na emeryturę, sytuacji politycznej, wysokości PKB.

W Gazecie Prawnej nr 41 z 21-23 lipca 2006 r. ze zdumieniem przeczytałem wyboldowany na pierwszej stronie tytuł: „Kobietom opłaca się OFE”.

Czytamy tam, że komercyjne towarzystwa liczą emerytury według odrębnych tablic średniego dalszego trwania życia dla kobiet i mężczyzn. W systemie ubezpieczenia społecznego krócej żyjący mężczyźni finansują wyższe emerytury kobiet. Ano właśnie!!! Okazuje się przy tym, że tak zwany II filar jest w rzeczywistości elementem I filara i bez niego nie funkcjonuje. W prawdziwym systemie ubezpieczeniowym kobiety dłużej żyjące (fakt biologiczny), nawet jakby pracowały tyle samo co mężczyźni (zagadnienie prawne), nie mogą otrzymać takiej samej emerytury – właśnie dlatego, że statystycznie dłużej pobierają świadczenia. Potrzebna jest więc interwencja państwa i ustanowienie „urawniłowki” – czyli uśrednienie długości życia statystycznego emeryta poprzez jego obliczanie na podstawie tabel wspólnych dla kobiet i mężczyzn.

Co ciekawe, kilka tygodni wcześniej Gazeta Prawna pisała o tym, że każdy tysiąc odłożony w OFE da kobiecie po przejściu na emeryturę w wieku 65 lat aż 5,40 zł miesięcznie. A każdy tysiąc w ZUS – tylko 5,04 zł. I te 36 groszy od każdego tysiąca to jest właśnie efekt całego bałaganu, który przeżywali klienci ZUS w 1999 roku. Za swoją usługę OFE pobierają tylko 8,5 proc. – a ZUS aż 3 proc. Warto było? Moim zdaniem nie.
Wysokość naszych emerytur nie zależy od tego, ile zaoszczędzimy w ZUS i OFE, a tylko i wyłącznie od: sytuacji demograficznej, jaka będzie, gdy przejdziemy na emeryturę, sytuacji politycznej, wysokości PKB.
A wszystko inne to są mity i sofizmaty, o których pisał nieodżałowany Krzysztof Dzierżawski już w 1999 roku. Zainteresowanych mogę odesłać do książki Pana Krzysztofa – Krótki kurs ekonomii praktycznej (Zysk i s-ka, Poznań 2006).

Robert Gwiazdowski
przewodniczący rady ZUS

Źródło: Gazeta Prawna Nr 144/2006 z dnia 2006-07-26

Brak komentarzy.

Twój komentarz może być pierwszy!

Dodaj komentarz:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

* - pola wymagane.

Copyright © 2007 - 2008 INFOR PL S.A.