REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1990 nr 43 poz. 254

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 28 czerwca 1990 r.

w sprawie zasad ustalania i wypłacania dotacji przedmiotowych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 6 ust. 4 pkt 2 lit. a) ustawy budżetowej na rok 1990 z dnia 23 lutego 1990 r. (Dz. U. Nr 13, poz. 82) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Rozporządzenie określa zasady ustalania i wypłacania dotacji przedmiotowych podmiotom gospodarczym.

2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) podmiocie gospodarczym - rozumie się przez to osoby prawne, państwowe jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby fizyczne wykonujące działalność w imieniu jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub na warunkach zlecenia; za podmiot gospodarczy uważa się również zakład sporządzający samodzielnie bilans;

2) wyrobie - rozumie się przez to również towary i usługi;

3) cenie sprzedaży - rozumie się przez to:

a) cenę, po której wyrób jest sprzedawany, pomniejszoną o ewentualne marże handlowe,

b) cenę (opłatę) za usługi lub stawkę taryfową.

§ 2.

1. Podstawę obliczenia należnej dotacji (podstawę dotowania) stanowi:

1) ilość sprzedanych lub zakupionych wyrobów - jeżeli stawka dotacji została określona kwotowo lub w formie różnicy ceny;

2) obrót ze sprzedaży wyrobów dotowanych, obliczony według cen sprzedaży - jeżeli ustalono procentową stawkę dotacji.

2. Dotacji nie udziela się do wyrobów:

1) sprzedawanych na eksport,

2) niepełnowartościowych (pozagatunkowych, niezgodnych z normami).

§ 3.

1. Podmioty gospodarcze otrzymują dotacje przedmiotowe bezpośrednio z rachunku wydatków budżetowych właściwego ministerstwa lub właściwej miejscowo izby skarbowej w granicach otwartych na ten cel kredytów budżetowych.

2. Podmioty gospodarcze sporządzają, nie później niż w ciągu 28 dni po upływie każdego miesiąca - na formularzach Min. Fin. nr 2096 - rozliczenie należnych dotacji przedmiotowych za okres od początku roku do końca minionego miesiąca.

3. Dwa egzemplarze rozliczenia podmioty gospodarcze składają do właściwego urzędu skarbowego, który w terminie 5 dni dokonuje sprawdzenia prawidłowości rozliczenia.

4. Jeden egzemplarz potwierdzonego przez urząd skarbowy rozliczenia dotacji przedmiotowych, ze wskazaniem numeru rachunku bankowego, na który dotacje mają być przekazane, podmiot gospodarczy przekazuje do właściwego ministerstwa (izby skarbowej), które obowiązane jest dokonać przelewu kwoty należnych dotacji przedmiotowych na rachunek tego podmiotu w terminie 14 dni od daty otrzymania rozliczenia.

5. Ostatecznego rozliczenia dotacji przedmiotowych za okres roczny podmioty gospodarcze dokonują w terminie do dnia 28 lutego roku następnego.

§ 4.

1. Podmioty gospodarcze mogą otrzymać - w trybie określonym w § 3 - zaliczkę na dotacje przedmiotowe w wysokości 1/12 planowanej na rok kwoty dotacji przedmiotowych.

2. Jeżeli podmiot gospodarczy nie opracował planu umożliwiającego ustalenie kwoty zaliczki, może być przyjęta kwota odpowiadająca kwocie dotacji przedmiotowych należnych za grudzień poprzedniego roku.

3. W razie istotnej zmiany planu na dany rok po otrzymaniu zaliczki, wysokość tej zaliczki może być skorygowana do wysokości wynikającej z aktualnego planu.

4. W razie podjęcia w ciągu roku produkcji wyrobu dotowanego, właściwy podmiot gospodarczy może otrzymać zaliczkę na dotacje przedmiotowe w wysokości średniej miesięcznej kwoty planowanej na dany rok.

5. Otrzymaną zaliczkę potrąca się przy rozliczeniu dotacji przedmiotowych za grudzień danego roku. W przypadku zaniechania dotowania w ciągu roku zaliczkę potrąca się przy rozliczeniu dotacji za ostatni miesiąc, w którym dotacje przysługiwały.

§ 5.

1. Podmiot gospodarczy jest obowiązany dokonać korekty należnych dotacji przedmiotowych, jeżeli:

1) wyrób, na który udzielono dotacji, został zwrócony dostawcy,

2) nastąpiła korekta wartości lub wielkości sprzedaży z innej przyczyny niż określona w pkt 1,

3) ujawniono, że przy obliczaniu kwoty dotacji zastosowano niewłaściwe stawki lub otrzymano dotacje na wyroby nie objęte dotowaniem.

2. Rozliczenia dotacji przedmiotowych dokonuje się za miesiąc, w którym powstały okoliczności uzasadniające korektę, w terminie określonym w § 3 ust. 2.

3. Jeżeli okoliczności uzasadniające korektę dotacji przedmiotowych powstały po dokonaniu ostatecznego rozliczenia za dany rok, podmiot gospodarczy dokonuje tylko zwrotu dotacji pobranych w nadmiernej kwocie na rachunek dochodów budżetowych właściwego urzędu skarbowego w terminie 14 dni licząc od dnia, w którym powstały okoliczności uzasadniające tę korektę.

4. W razie stwierdzenia w trakcie kontroli nadmiernego pobrania kwot dotacji, kwoty te wraz z należnymi odsetkami podlegają zwrotowi na rachunek:

1) z którego zostały pobrane - jeżeli zwrot następuje w tym samym roku, w którym dotacje zostały pobrane,

2) dochodów budżetowych właściwego urzędu skarbowego - jeżeli zwrot następuje w następnym roku.

§ 6.

1. Podmioty gospodarcze otrzymujące dotacje przedmiotowe są obowiązane prowadzić w celu rozliczenia dotacji ewidencję (księgową lub pozaksięgową) w sposób umożliwiający określenie wartości i ilości sprzedanych wyrobów, na które ustalono odrębne stawki dotacji, i kwot należnych dotacji.

2. W razie nieprowadzenia ewidencji lub prowadzenia ewidencji w sposób niezgodny z zasadami określonymi w ust. 1, pobrane w danym roku podatkowym przez podmiot gospodarczy dotacje podlegają zwrotowi w całości, wraz z należnymi odsetkami, na rachunek, z którego zostały pobrane, a w przypadku gdy zwrot następuje w roku następnym - na rachunek dochodów budżetowych właściwego urzędu skarbowego.

§ 7.

1. Przy ustalaniu wysokości dotacji przedmiotowych zaokrągla się:

1) podstawę dotowania - do pełnych 10.000 zł,

2) kwotę należnych dotacji przedmiotowych - do pełnego 1000 zł.

2. Zaokrąglenie do pełnych kwot następuje w ten sposób, że końcówki sięgające do połowy kwot określonych w ust. 1 zaokrągla się w dół, a końcówki przekraczające połowę tych kwot podnosi się do pełnych kwot.

§ 8.

Stawki dotacji przedmiotowych ustalone na dany rok stosuje się w następnym roku do czasu ustalenia nowych stawek.

§ 9.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Finansów: w z. M. Dąbrowski

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1990-07-03
  • Data wejścia w życie: 1990-07-03
  • Data obowiązywania: 1990-07-03
  • Z mocą od: 1990-07-03
  • Dokument traci ważność: 1990-12-31
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA