REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1990 nr 49 poz. 288

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 16 lipca 1990 r.

w sprawie nadania statutu organizacyjnego Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 30, poz. 181) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Ministerstwu Spraw Wewnętrznych nadaje się statut organizacyjny, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§ 2.
Minister Spraw Wewnętrznych może w uzasadnionych wypadkach łączyć, likwidować lub przekształcać komórki organizacyjne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, po porozumieniu z Ministrem-Szefem Urzędu Rady Ministrów.
§ 3.
Traci moc uchwała nr 144 Rady Ministrów z dnia 21 października 1983 r. w sprawie nadania statutu organizacyjnego Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, zmieniona uchwałą nr 128 Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 1989 r.
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: T. Mazowiecki

Załącznik 1. [STATUT ORGANIZACYJNY MINISTERSTWA SPRAW WEWNĘTRZNYCH]

Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 16 lipca 1990 r. (poz. 288)

STATUT ORGANIZACYJNY MINISTERSTWA SPRAW WEWNĘTRZNYCH

§ 1. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, zwane dalej "Ministerstwem", jest aparatem wykonawczym Ministra Spraw Wewnętrznych, zwanego dalej "Ministrem", działającym zgodnie z jego zarządzeniami, decyzjami, poleceniami oraz pod jego bezpośrednim nadzorem i kierownictwem.

§ 2. 1. Minister kieruje Ministerstwem Spraw Wewnętrznych przy pomocy podsekretarzy stanu oraz dyrektorów departamentów (komórek równorzędnych).

2. Minister może upoważnić osoby, o których mowa w ust. 1, do wydawania decyzji w jego imieniu w określonych przez niego sprawach.

§ 3. W zależności od potrzeb Minister może powoływać rady i komitety o charakterze stałym i doraźnym jako organy opiniodawcze lub doradcze, określając ich skład osobowy, zakres i tryb działania.

§ 4. 1. W skład Ministerstwa wchodzą następujące komórki organizacyjne:

1) Gabinet Ministra – sprawujący bezpośrednią obsługę Ministra i podsekretarzy stanu, prowadzący sprawy zagraniczne, skarg i wniosków oraz problematykę prasową,

2) Zespół Doradców Ministra – opracowujący analizy stanu bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, oceny stopnia występujących zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych oraz służący Ministrowi doradztwem i bezpośrednią konsultacją,

3) Inspektorat Nadzoru i Kontroli – do którego zadań należy wykonywanie określonej przepisami prawa działalności w stosunku do jednostek i organów nadzorowanych przez Ministra,

4) Departament Społeczno-Administracyjny – do którego należy, w zakresie powierzonym w odrębnych ustawach i przepisach wydanych na ich podstawie, bezpośrednie wykonywanie zadań z dziedziny administracji spraw wewnętrznych oraz sprawowanie nadzoru nad wykonywaniem zadań w tym zakresie przez terenowe organy rządowej administracji ogólnej i samorząd terytorialny, a także sprawowanie nadzoru oraz koordynowanie działań resortów i instytucji mających na celu stworzenie warunków zachowania tajemnicy państwowej i służbowej,

5) Biuro Prawne – do którego należy obsługa prawna i legislacyjna urzędu Ministra,

6) Biuro Spraw Obronnych – do którego należą zadania mobilizacyjno-organizacyjne oraz koordynacja innych zadań z zakresu obronności, nałożonych na Ministra przepisami o powszechnym obowiązku obrony,

7) Departament Finansów – do którego należy planowanie i realizacja budżetu w skali całego resortu spraw wewnętrznych,

8) Biuro Administracyjno-Gospodarcze, do którego należą sprawy obsługi administracyjno-biurowej, technicznej i finansowej oraz ochrony obiektów urzędu Ministra, a także planowanie zaopatrzenia w środki i sprzęt specjalistyczny, jego typizacja, zagadnienia nadzoru techniczno-budowlanego, inwestycji i kapitalnych remontów obiektów resortu spraw wewnętrznych,

9) Departament Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności – do którego należy projektowanie, wdrożenie i rozwój Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności oraz jego podsystemów tematycznych na potrzeby organów administracji państwowej i samorządu terytorialnego.

10) Biuro Kadr – do którego należy problematyka organizacyjno-kadrowa w odniesieniu do pracowników urzędu Ministra oraz do funkcjonariuszy, w stosunku do których uprawnienia personalne należą do kompetencji Ministra,

11) Centralne Archiwum – którego zadaniem jest prowadzenie wyodrębnionego archiwum państwowego, przewidzianego w odrębnych przepisach.

2. Wewnętrzną strukturę oraz szczegółowy zakres działania komórek, o których mowa w ust. 1, określają regulaminy organizacyjne nadane przez Ministra.

§ 5. 1. Minister nadzoruje podległe mu centralne organy administracji państwowej oraz inne jednostki organizacyjne, a także pełni funkcje organu założycielskiego przedsiębiorstw państwowych. Wykaz tych organów, jednostek i przedsiębiorstw państwowych stanowi załącznik do statutu.

2. Minister może dokonywać zmian w wykazie, o którym mowa w ust. 1, stosownie do zmian zachodzących po nadaniu niniejszego statutu, dokonanych na podstawie odrębnych przepisów.

Załącznik do statutu organizacyjnego
Ministerstwa Spraw Wewn
ętrznych

WYKAZ CENTRALNYCH ORGANÓW ADMINISTRACJI. PAŃSTWOWEJ ORAZ INNYCH JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH NADZOROWANYCH PRZEZ MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH, A TAKŻE PRZEDSIĘBIORSTW PAŃSTWOWYCH, DLA KTÓRYCH MINISTER SPRAW WEWNĘTRZNYCH JEST ORGANEM ZAŁOŻYCIELSKIM

I. Centralne organy administracji państwowej i inne jednostki organizacyjne nadzorowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych:

1) Komendant Główny Policji,

2) Szef Urzędu Ochrony Państwa,

3) Komendant Główny Straży Granicznej.

4) Komendant Główny Straży Pożarnych,

5) Dowództwo Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych,

6) Szkoła Główna Służby Pożarniczej.

7) Centralny Zarząd Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

II. Przedsiębiorstwa państwowe, dla których Minister Spraw Wewnętrznych jest organem założycielskim:

1) Przedsiębiorstwo Produkcji Sprzętu Technicznego w Sosnowcu,

2) Przedsiębiorstwo Napraw Sprzętu Transportowego w Łodzi,

3) Biuro Studiów i Projektów Budownictwa w Warszawie.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA