REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1990 nr 75 poz. 444

UMOWA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Komisją Wspólnot Europejskich w sprawie ustanowienia oraz przywilejów i immunitetów Przedstawicielstwa Komisji Wspólnot Europejskich w Rzeczypospolitej Polskiej,

podpisana w Brukseli dnia 21 czerwca 1990 r.

Tekst pierwotny

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 21 czerwca 1990 r. została podpisana w Brukseli Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Komisją Wspólnot Europejskich w sprawie ustanowienia oraz przywilejów i immunitetów Przedstawicielstwa Komisji Wspólnot Europejskich w Rzeczypospolitej Polskiej w następującym brzmieniu:

Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Komisją Wspólnot Europejskich w sprawie ustanowienia oraz przywilejów i immunitetów Przedstawicielstwa Komisji Wspólnot Europejskich w Rzeczypospolitej Polskiej

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej (zwany dalej "Rządem Polskim") i Komisja Wspólnot Europejskich (zwana dalej "Komisją")

pragnąc dalszego umocnienia i rozwoju przyjaznych stosunków i współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi

życząc sobie ustalenia warunków, dotyczących ustanowienia Przedstawicielstwa Komisji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także dotyczących przywilejów i immunitetów tego Przedstawicielstwa, uzgodniły, co następuje:

Artykuł 1

Rząd Polski wyraża niniejszym zgodę na ustanowienie Przedstawicielstwa Komisji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł 2

1. Każda ze Wspólnot Europejskich - Europejska Wspólnota Węgla i Stali, Europejska Wspólnota Gospodarcza oraz Europejska Wspólnota Energii Atomowej - posiadać będzie osobowość prawną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Wspólnoty będą zatem miały zdolność do zawierania umów do nabywania i zbywania nieruchomości i ruchomości w Zakresie niezbędnym dla skutecznego spełniania swoich obowiązków, do wykonywania czynności prawnych i będą reprezentowane w tych celach przez Komisję.

Artykuł 3

1. Przedstawicielstwo Komisji, jego szef i jego członkowie, jak również członkowie ich rodzin pozostający z nimi we wspólnocie domowej, będą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej korzystać z takich samych praw, przywilejów i immunitetów oraz podlegać takim samym obowiązkom, jakie odpowiadają tym, które zostały ustalone w Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z dnia 18 kwietnia 1961 r. oraz przyznane i przyjęte przez misje dyplomatyczne akredytowane w Rzeczypospolitej Polskiej, szefów i członków tych misji, jak również członków ich rodzin, pozostających z nimi we wspólnocie domowej.

2. Inne postanowienia Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z dnia 18 kwietnia 1961 r. stosuje się mutatis mutandis.

3. Prawa te oraz przywileje i immunitety dyplomatyczne będą przyznane pod warunkiem, że zgodnie z postanowieniami artykułu 17 Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich załączonego do traktatu ustanawiającego jedną Radę i jedną Komisję Wspólnot Europejskich, sporządzonego w Brukseli dnia 8 kwietnia 1965 r., Państwa Członkowskie Wspólnot Europejskich przyznają takie same prawa oraz przywileje i immunitety Przedstawicielstwu Rzeczypospolitej Polskiej, jego szefowi, jego członkom, jak również członkom ich rodzin pozostającym z nimi we wspólnocie domowej.

Artykuł 4

Rząd Polski uznaje niniejszym laissez-passer, wydawane przez Wspólnoty Europejskie ich urzędnikom i innym pracownikom ich instytucji, za ważne dokumenty podróży.

Artykuł 5

Wszelkie spory dotyczące stosowania lub interpretacji niniejszej umowy będą rozstrzygane w drodze konsultacji między obu Stronami w celu doprowadzenia do postępowania pojednawczego.

Artykuł 6

Każda Umawiająca się Strona zawiadomi drugą Stronę o wypełnieniu odnośnych wymogów proceduralnych niezbędnych dla przyjęcia niniejszej umowy, która wejdzie w życie w dniu otrzymania drugiej notyfikacji.

Na dowód czego niżej wymienieni, wyposażeni w należyte pełnomocnictwa, podpisali niniejszą umowę.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 czerwca 1990 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i angielskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Wersja w języku angielskim

 

Za Rząd Rzeczypospolitej Polskiej

J. Makarczyk

Za Komisję Wspólnot Europejskich

F. Andriessen

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- została ona uznana za słuszną w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,

- jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,

- będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 12 sierpnia 1990 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: W. Jaruzelski

L.S.

Minister Spraw Zagranicznych: w z. J. Makarczyk

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1990-11-07
  • Data wejścia w życie: 1990-08-28
  • Data obowiązywania: 1990-08-28
  • Z mocą od: 1990-08-28
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA