REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 58 poz. 249

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 10 czerwca 1991 r.

w sprawie studiów doktoranckich i stypendiów naukowych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 36 ust. 2 i art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o tytule naukowym i stopniach naukowych (Dz. U. Nr 65, poz. 386) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Studia doktoranckie mogą być tworzone w jednostkach organizacyjnych uczelni oraz w innych placówkach naukowych, posiadających uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego.

2. Studia doktoranckie mogą być studiami środowiskowymi prowadzonymi przez jednostki, o których mowa w ust. 1, przy udziale innych jednostek organizacyjnych. Zadania poszczególnych jednostek organizacyjnych oraz sposób finansowania studiów doktoranckich określają umowy zawarte między tymi jednostkami.

3. Studia doktoranckie mogą być prowadzone jako studia dzienne lub studia zaoczne.

4. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o studiach doktoranckich i o uczestniku studiów doktoranckich bez bliższego określenia, rozumie się przez to studia doktoranckie dzienne i zaoczne ora;! uczestnika studiów doktoranckich dziennych i zaocznych

§ 2.

1. Studia doktoranckie tworzone są i likwidowane przez:

1) rektorów uczelni w odniesieniu do jednostek organizacyjnych tych uczelni,

2) dyrektorów innych placówek naukowych.

2. Środki finansowe na prowadzenie studiów doktoranckich zapewnia organ tworzący studia doktoranckie.

3. Informację o utworzeniu studiów doktoranckich, z podaniem dyscypliny i specjalności oraz liczby uczestników, a także informację o likwidacji studiów organ tworzący studia przekazuje w terminie 14 dni od utworzenia studiów lub ich likwidacji Ministrowi Edukacji Narodowej oraz ministrowi nadzorującemu uczelnię lub placówkę naukową,

§ 3.

1. Studia doktoranckie mogą trwać do 4 lat; okres ten ustala się w akcie o utworzeniu studiów.

2. W uzasadnionych przypadkach uczestnik studiów doktoranckich może uzyskać zgodę kierownika jednostki prowadzącej studia doktoranckie na przedłużenie okresu odbywania studiów, nie dłużej jednak niż do 1 roku; uczestniczkom studiów doktoranckich można ten okres przedłużyć dodatkowo o czas trwania urlopu macierzyńskiego.

3. W razie wyrażenia zgody, o której mowa w ust. 2, jednostka wypłacająca świadczenia rozstrzyga również sprawę przedłużenia okresu pobierania świadczeń.

§ 4.

1. Organ tworzący studia doktoranckie powołuje kierownika studiów spośród osób posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego, zatrudnionych w jednostce organizacyjnej prowadzącej studia.

2. Nadzór nad działalnością studiów doktoranckich sprawuje właściwa rada wydziału lub rada naukowa.

§ 5.

1. Program studiów doktoranckich oraz regulamin studiów ustala rada wydziału (rada naukowa), określając liczbę godzin zajęć obowiązkowych, liczbę obowiązkowych egzaminów i zaliczeń, obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, w których prowadzeniu powinien brać udział uczestnik studiów doktoranckich.

2. Program studiów powinien przewidywać przerwy w zajęciach w wymiarze 6 tygodni w ciągu roku.

3. Program studiów oraz regulamin studiów zatwierdza organ tworzący studia doktoranckie.

§ 6.

1. Na studia doktoranckie może być przyjęta osoba, która odpowiada warunkom określonym w art. 10 ust. 1 pkt 1 albo ust. 3 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o tytule naukowym i stopniach naukowych (Dz. U. Nr 65, poz. 386).

2. Szczegółowe warunki rekrutacji ustala rada wydziału (rada naukowa).

3. Decyzję w sprawie przyjęcia na studia doktoranckie podejmuje organ, który utworzył studia.

§ 7.

1. Liczbę miejsc na studiach doktoranckich ustala organ tworzący studia.

2. Warunki rekrutacji na studia doktoranckie podawane są do wiadomości publicznej w formie ogłoszeń prasowych i informacji wywieszanych w siedzibie jednostki prowadzącej studia, przynajmniej na 3 miesiące przed terminem rozpoczęcia zajęć.

§ 8.

Uczestnicy studiów doktoranckich zobowiązani są do:

1) realizacji ustalonych programów studiów i składania w wyznaczonych terminach sprawozdań z przebiegu pracy naukowej,

2) złożenia egzaminów doktorskich i obrony rozprawy doktorskiej w ustalonym terminie.

§ 9.

Zakład pracy w porozumieniu z kandydatem na dzienne studia doktoranckie udziela mu urlopu bezpłatnego na czas trwania studiów albo rozwiązuje z nim stosunek pracy po przyjęciu na studia.

§ 10.

1. Uczestnicy dziennych studiów doktoranckich posiadają uprawnienia pracownicze wynikające ze stosunku pracy, przysługujące pracownikom jednostki prowadzącej studia doktoranckie, z wyjątkiem:

1) prawa do wynagrodzenia,

2) prawa do korzystania z zakładowego funduszu nagród,

3) prawa do nagród jubileuszowych,

4) prawa do świadczeń pracowniczych związanych z daną branżą,

5) prawa do urlopu wypoczynkowego, urlopu dla celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego, urlopu dla poratowania zdrowia i urlopu wychowawczego.

2 Uczestnicy dziennych studiów doktoranckich mogą otrzymać na czas trwania studiów stypendium w wysokości określonej przez organ tworzący studia doktoranckie, nie przekraczającej przeciętnej stawki wynagrodzenia zasadniczego, przewidzianej w przepisach o wynagradzaniu obowiązujących w jednostce prowadzącej studia dla osób zatrudnionych na stanowisku asystenta.

3. Stypendium, o którym mowa w ust. 2, może być podwyższone o kwotę równą dodatkowi za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, określonemu w odrębnych przepisach obowiązujących w jednostce prowadzącej studia doktoranckie.

4. Stypendium może przyznać, w tym na zasadach konkursu, jednostka organizacyjna prowadząca dzienne studia doktoranckie lub, z własnych środków, zakład pracy zatrudniający uczestnika dziennych studiów doktoranckich. Stypendium wypłaca jednostka, która je przyznała.

5. Uczestnikiem dziennych studiów doktoranckich może być także osoba, która nie uzyskała stypendium, o którym mowa w ust. 2, 3 i 4.

6. W razie gdy uczestnik dziennych studiów doktoranckich ukończył je w terminie krótszym niż określony w akcie o utworzeniu studiów, o którym mowa w § 3 ust. 1, oraz uzyskał wyróżniającą ocenę pracy doktorskiej, może otrzymać premię, przyznawaną i wypłacaną przez organ tworzący studia doktoranckie. Wysokość premii' nie może przekraczać kwoty wynikającej z przemnożenia miesięcznej kwoty przeciętnego stypendium, ustalonego dla danego roku studiów, przez liczbę miesięcy, o które skrócony został okres studiów.

§ 11.

1. Uczestnikom dziennych studiów doktoranckich, odbywającym te studia poza miejscem stałego zamieszkania, przysługuje prawo do odpłatnego zakwaterowania w hotelu asystenckim lub domu studenckim, na zasadach określonych w odrębnych przepisach. W razie braku możliwości zapewnienia przez jednostkę organizacyjną prowadzącą studia doktoranckie zakwaterowania, uczestnik może otrzymać miesięczny ryczałt na wynajęcie lokalu mieszkalnego, w wysokości nie wyższej niż 20% przeciętnego stypendium ustalonego dla danego roku studiów.

2. Ryczałt o którym mowa w ust. 1, przyznaje i wypłaca uczestnikowi dziennych studiów doktoranckich jednostka organizacyjna prowadząca te studia doktoranckie lub zatrudniający go zakład pracy, ze środków własnych.

§ 12.

1. Uczestnik studiów doktoranckich, który nie wykazuje dostatecznych postępów w pracy naukowej, a zwłaszcza nie zalicza egzaminów w terminach przewidzianych programem studiów, nie wykonuje określonych w harmonogramie etapów pracy doktorskiej, lub nie złoży rozprawy doktorskiej w terminie określonym programem studiów - zostaje skreślony z listy uczestników studiów doktoranckich.

2. Decyzję o skreśleniu z listy uczestników studiów podejmuje, na wniosek kierownika studiów, rada wydziału (rada naukowa). Od decyzji tej przysługuje odwołanie do organu tworzącego studia doktoranckie, w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania.

3. Skreślenie z listy uczestnika dziennych studiów doktoranckich powoduje utratę świadczeń. Wypłatę świadczeń wstrzymuje się z pierwszym dniem miesiąca następującego po uprawomocnieniu się decyzji o skreśleniu.

§ 13.

1. Osoba skreślona z listy uczestników dziennych studiów doktoranckich zobowiązana jest do zwrotu całej kwoty pobranego stypendium. W szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota ta może zostać obniżona, nie więcej jednak niż do połowy. Obowiązek zwrotu stypendium nie dotyczy osób, które zrezygnowały na I roku z kontynuowania tych studiów.

2. W przypadku inwalidztwa, długotrwałej choroby lub innych przyczyn niezawinionych, osoba skreślona z listy uczestników dziennych studiów doktoranckich może zostać zwolniona z obowiązku zwrotu kwoty pobranego stypendium.

3. W sprawach, o których mowa w ust. 1 i 2, rozstrzyga organ tworzący studia doktoranckie, lub kierownik zakładu pracy wypłacającego stypendium.

§ 14.

1. Zakres świadczeń przysługujących pracownikom skierowanym na zaoczne studia doktoranckie ustalają umowy zawarte pomiędzy pracownikiem a zakładem pracy, określające w szczególności:

1) wymiar udzielanych zwolnień z pracy na zajęcia obowiązkowe i dojazdy z miejsca pracy lub zamieszkania do miejsca studiów i z powrotem,

2) wysokość ryczałtów za przejazd i noclegi.

2. W umowie, o której mowa w ust. 1, zakład pracy może zobowiązać się do przyznania stypendium naukowego na zasadach określonych w § 16 i § 17.

3. W przypadku przyznania stypendium naukowego umowa powinna ustalać zasady jego cofnięcia oraz zwrotu.

§ 15.

Osobom, które przygotowują rozprawę doktorską poza studiami doktoranckimi lub rozprawę habilitacyjną, mogą być przyznane stypendia naukowe.

§ 16.

1. Stypendium naukowe może być przyznane osobie przygotowującej rozprawę doktorską: jeżeli ma ona otwarty przewód doktorski.

2. Stypendium naukowe przyznaje się w wysokości:

1) 1/3 przeciętnej stawki wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego w odrębnych przepisach dla asystenta zatrudnionego w grupie pracowników naukowych w uczelni - w razie przygotowywania rozprawy doktorskiej,

2) 1/3 przeciętnej stawki wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego w odrębnych przepisach dla adiunkta zatrudnionego w grupie pracowników naukowych w uczelni - w razie przygotowywania rozprawy habilitacyjnej.

3. Stypendium naukowe jest płatne miesięcznie z góry.

§ 17.

Stypendium naukowe dla osób przygotowujących rozprawę doktorską może być przyznane na okres nie przekraczający 18 miesięcy, a dla osób przygotowujących rozprawę habilitacyjną - na okres nie przekraczający 24 miesięcy.

§ 18.

Stypendium naukowe nie przysługuje w przypadku podjęcia przez pracownika dodatkowego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

§ 19.

Stypendium naukowe przyznaje i wypłaca w ramach posiadanych na ten cel środków zakład pracy zatrudniający osobę przygotowującą rozprawę doktorską lub habilitacyjną. Rozstrzygnięcie w tym zakresie podejmuje kierownik zakładu pracy.

§ 20.

1. Stypendium naukowe cofa się, jeżeli osoba pobierająca stypendium nie wykazuje dostatecznych postępów w pracy naukowej lub gdy podejmie dodatkowe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

2. W sprawach, o których mowa w ust. 1, rozstrzyga kierownik zakładu pracy.

§ 21.

1. Osoba, która pobierała stypendium naukowe i w ciągu dwóch lat od daty zaprzestania pobierania tego stypendium nie przystąpiła do obrony pracy doktorskiej lub kolokwium habilitacyjnego albo której stypendium naukowe zostało cofnięte ze względu na brak dostatecznych postępów w pracy naukowej, obowiązana jest do zwrotu całej kwoty pobranego stypendium naukowego.

2. Kierownik zakładu pracy przyznającego stypendium naukowe, po rozpatrzeniu wyjaśnień osoby zobowiązanej do zwrotu całej kwoty stypendium naukowego, rozstrzyga o zwrocie całej kwoty stypendium lub obniżeniu jej, nie więcej jednak niż do połowy.

§ 22.

Przepisów § 9, § 10 ust. 1-5, § 11,§ 12 ust. 3, § 13 i § 14 nie stosuje się do uczestników studiów doktoranckich, będących żołnierzami zawodowymi.

§ 23.

1. Do uczestników odbywających studia doktoranckie w dniu wejścia w życie rozporządzenia stosuje się odpowiednio przepisy tego rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Uczestnicy studiów doktoranckich, którzy otrzymali stypendium na mocy dotychczas obowiązujących przepisów, zachowują prawo do stypendium do końca okresu odbywania studiów doktoranckich, ustalonego w akcie o utworzeniu studiów.

3. Okres odbywania dziennych studiów doktoranckich zakończonych obroną rozprawy doktorskiej, nie dłuższy jednak niż cztery lata, zalicza się do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze, niezależnie od daty zakończenia tych studiów.

4. Do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze, zalicza się również okres odbywania dziennych studiów doktoranckich, jeżeli zostały one przerwane z powodu podjęcia zatrudnienia w charakterze nauczyciela akademickiego lub pracownika naukowego i w okresie przewidzianym dla tych studiów osoba ta uzyskała stopień naukowy doktora. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.

§ 24.

Środki finansowe na studia doktoranckie, utworzone na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, zapewnia organ, który utworzył te studia, w okresie nie dłuższym niż ustalony w akcie o ich utworzeniu.

§ 25.

Studia doktoranckie, utworzone na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, mogą być likwidowane odpowiednio przez organy określone w § 2 ust. 1.

§ 26.

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ministrze, rozumie się przez to również kierownika centralnego organu administracji państwowej, sprawującego nadzór nad działalnością uczelni lub placówki naukowej.

§ 27.

Zasady odbywania studiów doktoranckich w Polsce przez osoby nie będące obywatelami polskimi regulują odrębne przepisy.

§ 28.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1991 r.

Minister Edukacji Narodowej: R. Głębocki

Metryka

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA