REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 121 poz. 535

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ

z dnia 12 grudnia 1991 r.

w sprawie sposobu powoływania komisji egzaminacyjnej i przeprowadzania egzaminu kwalifikacyjnego dla osób ubiegających się o prawo do wykonywania czynności agencji celnej oraz wysokości opłat egzaminacyjnych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 118c ust. 2 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 75, poz. 445 oraz z 1991 r. Nr 60, poz. 253, Nr 73, poz. 320 i Nr 100, poz. 442) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Egzamin kwalifikacyjny dla osób, o których mowa w art. 118c ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 75, poz. 445 oraz z 1991 r. Nr 60, poz. 253, Nr 73, poz. 320 i Nr 100, poz. 442), zwanej dalej "ustawą", przeprowadza komisja egzaminacyjna, powoływana przez Prezesa Głównego Urzędu Ceł.

2. W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą: przewodniczący, dwaj członkowie i sekretarz, wyznaczeni spośród pracowników organów celnych legitymujących się co najmniej 5-letnim okresem zatrudnienia w tych organach.

§ 2.

Egzaminy kwalifikacyjne odbywają się w terminach wyznaczonych przez Prezesa Głównego Urzędu Ceł, po uprzednim ich ogłoszeniu w siedzibach urzędów celnych nie później niż na miesiąc przed terminem egzaminu.

§ 3.

1. Egzamin kwalifikacyjny jest pisemny i ustny.

2. Egzamin pisemny odbywa się w obecności co najmniej dwóch członków komisji egzaminacyjnej, a egzamin ustny - w obecności całej komisji egzaminacyjnej.

§ 4.

Egzamin pisemny polega na:

1) zidentyfikowaniu i wypełnieniu wzorów druków i formularzy dokumentów handlowych, obowiązujących w obrocie towarowym z zagranicą,

2) przygotowaniu dokumentów do odprawy celnej, w tym wypełnieniu wniosku o wszczęcie postępowania celnego.

3) opracowaniu innych wniosków przewidzianych w ustawie.

§ 5.

W razie negatywnej oceny co najmniej dwóch opracowań pisemnych, komisja egzaminacyjna nie dopuszcza osoby egzaminowanej do egzaminu ustnego.

§ 6.

Egzamin ustny obejmuje tematykę niezbędną do prawidłowego wykonywania czynności przewidzianych dla agencji celnej, w szczególności z zakresu prawa celnego, w tym postępowania celnego i taryfikacji celnej, prawa podatkowego, postępowania administracyjnego i elementów towaroznawstwa.

§ 7.

1. Złożenie egzaminu kwalifikacyjnego z wynikiem pozytywnym Prezes Głównego Urzędu Ceł stwierdza zaświadczeniem.

2. Główny Urząd Ceł prowadzi ewidencję zaświadczeń, o których mowa w ust. 1.

§ 8.

Osoba, która pomimo złożenia egzaminu kwalifikacyjnego z wynikiem pozytywnym nie podjęła w ciągu 3 lat czynności objętych zakresem działania agencji celnych, obowiązana jest do ponownego złożenia tego egzaminu.

§ 9.

Opłatę egzaminacyjną ustala się w wysokości 20% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracowników gospodarki uspołecznionej z kwartału poprzedzającego kwartał, w którym odbywa się egzamin kwalifikacyjny, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

§ 10.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą: D. Ledworowski

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA