REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 44 poz. 197

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH

z dnia 9 maja 1992 r.

w sprawie sposobu przeprowadzania kontroli granicznej oraz kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży, sprawdzania ładunków w portach i na dworcach oraz w środkach komunikacji przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462 i z 1991 r. Nr 94, poz. 422). w związku z art. 15 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej (Dz. U. Nr 78, poz. 461) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Kontrola graniczna w stosunku do osób przekraczających granicę państwową polega na:

1) sprawdzeniu ważności i autentyczności dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy państwowej oraz ustaleniu tożsamości osób legitymujących się tymi dokumentami,

2) uzyskaniu od osoby przekraczającej granicę państwową wyjaśnień dotyczących w szczególności charakteru i celu przyjazdu do Polski, możliwości pokrycia kosztów pobytu i wyjazdu, a także dotyczących przewożonego ładunku oraz środka transportu,

3) ustaleniu, czy wjazd cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany w myśl przepisów ustawy o cudzoziemcach, a także – czy w odniesieniu do osoby poddawanej kontroli właściwe organy wydały zakaz opuszczania. terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z dopuszczeniem się przez nią czynu zabronionego pod groźbą kary.

2. Kontrola graniczna osób posiadających paszporty dyplomatyczne lub paszporty zaopatrzone w wizy dyplomatyczne dokonywana jest z uwzględnieniem prawa międzynarodowego, zawartych umów i zwyczajów' międzynarodowych.

3. Kontrolę graniczną w stosunku do osób z zastosowaniem urządzeń technicznych oraz psów służbowych przeprowadza się w sposób nie powodujący zagrożenia dla tych osób.

4. Przeprowadzenie kontroli granicznej może być stwierdzone przez odciśnięcie w dokumencie uprawniającym do przekroczenia granicy państwowej stempla kontrolerskiego.

5. Stempel kontrolerski. o którym mowa w ust. 4, powinien zawierać: godło Rzeczypospolitej Polskiej, litery: SG RP, miejsce i datę przekroczeniu granicy państwowej oraz oznaczenie rodzaju przejścia granicznego, a także numer tego stempla.

§ 2.

1. Przed przystąpieniem do kontroli osobistej należy osobę, która ma być jej poddana, o tym uprzedzić.

2. Kontrolę osobistą przeprowadza się w osobnym pomieszczeniu wydzielonym do tego celu, niedostępnym dla osób trzecich.

3. Kontrolę osobistą przeprowadza się za pośrednictwem osoby tej samej płci.

4. Na żądanie osoby poddanej kontroli osobistej należy dokonać tej kontroli w obecności osoby trzeciej.

§ 3.

1. Przed przystąpieniem do przejrzenia zawartości bagaży osób przekraczających granicę państwową należy o tym uprzedzić ich posiadacza.

2. Przejrzenia zawartości bagaży osób, o których mowa w ust. 1, dokonuje się w obecności tych osób.

§ 4.

1. Sprawdzenia ładunku przemieszczanego lub przeznaczonego do przemieszczenia przez granicę państwową można dokonać w miejscu jego składowania, a także w toku jego załadowania, rozładowania lub przeładowania oraz w środku transportu.

2. Czynności, o których mowa w ust. 1, dokonuje się w obecności właściciela, przewoźnika lub spedytora.

3. Sprawdzenia ładunku znajdującego się pod zamknięciem celnym dokonuje się w obecności funkcjonariusza urzędu celnego.

§ 5.

Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 30 lipca 1938 r. w sprawie kontroli ruchu osobowego przez granicę państwa (Dz. U. Nr 65, poz. 489).

§ 6.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych: A. Macierewicz

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1992-05-29
  • Data wejścia w życie: 1992-06-11
  • Data obowiązywania: 1992-06-11
  • Z mocą od: 1992-06-11
  • Dokument traci ważność: 2002-06-15
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA