REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 58 poz. 289

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ l SPRAW WEWNĘTRZNYCH

z dnia 29 lipca 1992 r.

w sprawie strażaków Państwowej Straży Pożarnej wyznaczonych do służby w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Rozporządzenie określa zasady mianowania, przenoszenia i zwalniania ze stanowisk służbowych oraz zawieszania w czynnościach służbowych strażaków Państwowej Straży Pożarnej, wyznaczonych za ich zgodą przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej do pełnienia służby w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej, zwanych dalej „strażakami”, a także organy właściwe do wymierzania im kar dyscyplinarnych.

2. W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu do strażaków stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254), zwanej dalej „ustawą”, oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie.

§ 2.
1. Strażaków na stanowiska służbowe mianują:

1) w Inspektoracie Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej - Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej,

2) w okręgowych inspektoratach Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej i ich delegaturach - szef okręgowy Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej,

3) w jednostkach (instytucjach) wojskowych - szef delegatury okręgowego inspektoratu Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, po uzgodnieniu z dowódcą (szefem) jednostki (instytucji) wojskowej, w której strażak ma być mianowany na stanowisko służbowe.

2. Organy wymienione w ust. 1 są odpowiednio właściwe również do zwalniania strażaków z zajmowanych stanowisk służbowych.

§ 3.
1. Mianowanie strażaka na stanowisko służbowe w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej może nastąpić po uprzednim wystąpieniu Szefa Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z wnioskiem o wyznaczenie tego strażaka do pełnienia służby w jednostce organizacyjnej Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej oraz po odebraniu od niego oświadczenia o wyrażeniu zgody na pełnienie tej służby, a także po wyznaczeniu go przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej do pełnienia służby w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej.

2. Przy mianowaniu strażaka na stanowisko służbowe w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej organ uprawniony do mianowania, określony w § 2 ust. 1, uwzględnia wymagania w zakresie wykształcenia i kwalifikacji zawodowych, jakim powinien odpowiadać strażak na równorzędnym stanowisku w Państwowej Straży Pożarnej.

3. Strażakowi mianowanemu na stanowisko służbowe wydaje się akt mianowania, który określa w szczególności:

1) stanowisko służbowe i miejsce pełnienia służby,

2) termin rozpoczęcia służby na stanowisku służbowym,

3) rodzaj mianowania,

4) zaszeregowanie stanowiska służbowego do grupy uposażenia oraz stawkę miesięcznego uposażenia zasadniczego.

§ 4.
1. Strażak mianowany na stanowisko służbowe w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej otrzymuje świadczenia określone w rozdziałach 7-9 ustawy od właściwych organów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Właściwe organy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wypłacają również świadczenia przysługujące strażakowi zwolnionemu ze służby w Państwowej Straży Pożarnej, określone w art. 98 ust. 1 ustawy, jeżeli zwolnienie to nastąpiło bezpośrednio po skierowaniu go ze służby w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej do dyspozycji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

§ 5.
Strażaka mianowanego na stanowisko służbowe w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej można przenieść na równorzędne lub wyższe stanowisko służbowe w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej na jego prośbę lub za jego zgodą.
§ 6.
1. W przypadkach określonych w art. 38 ust. 1-3 ustawy strażaka przenosi na niższe stanowisko służbowe organ uprawniony do mianowania go na stanowisko służbowe w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej, określony w § 2 ust. 1.

2. Strażaka, który nie wyrazi zgody na przeniesienie go na niższe stanowisko z przyczyn określonych w art. 38 ustawy, Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej może skierować do dyspozycji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

§ 7.
1. W przypadkach określonych w art. 39 ust. 1 i 2 ustawy strażaka zawiesza w czynnościach służbowych organ uprawniony do mianowania go na stanowisko służbowe w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej, określony w § 2 ust. 1.

2. W przypadkach określonych w art. 39 ust. 3 ustawy decyzję o przedłużeniu okresu zawieszenia strażaka w czynnościach służbowych podejmuje organ uprawniony do mianowania go na stanowisko służbowe w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej, określony w § 2 ust. 1, za zgodą Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

§ 8.
1. Kary dyscyplinarne wymienione w art. 117 pkt 1-5 ustawy wymierza strażakowi organ uprawniony do mianowania go na stanowisko służbowe w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej, określony w § 2 ust. 1.

2. Kary dyscyplinarne wymienione w art. 117 pkt 6-8 ustawy wymierzają strażakowi:

1) w korpusie oficerów straży pożarnej - Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej,

2) w korpusach straży pożarnej nie wymienionych w pkt 1 - szef okręgowy Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.

3. W razie konieczności wymierzenia strażakowi kary wymienionej w art. 117 pkt 9 ustawy, karę tę wymierza Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej na wniosek Szefa Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.

§ 9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: J. Onyszkiewicz

Minister Spraw Wewnętrznych: A. Milczanowski

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA