REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 97 poz. 484

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 11 grudnia 1992 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji i zasad pobytu nieletnich w schroniskach dla nieletnich.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 95 § 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228 i z 1992 r. Nr 24. poz. 101) zarządza się, co następuje:

§ 1.

W rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 maja 1983 r. w sprawie organizacji i zasad pobytu nieletnich w schroniskach dla nieletnich (Dz. U. Nr 26, poz. 127) wprowadza się następujące zmiany:

1) § 36 otrzymuje brzmienie:

„§ 36. 1. Schroniskiem kieruje dyrektor, którego wyłania się w drodze konkursu. Do zasad i trybu przeprowadzania konkursu stosuje się odpowiednio przepisy regulaminu konkursu na dyrektorów zakładów poprawczych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 maja 1983 r. w sprawie organizacji i zasad pobytu nieletnich w zakładach poprawczych (Dz. U. Nr 26, poz. 126 i z 1992 r. Nr 97, poz. 483).

2. Dyrektor organizuje i kontroluje pracę wszystkich pracowników. tworzy właściwą atmosferę pracy jako ich przełożony, a także zapewnia warunki niezbędne do realizacji zadań schroniska i ponosi odpowiedzialność za całokształt działalności placówki.

3. Dyrektor schroniska w szczególności:

1) zapewnia opiekę wychowankom oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego nieletnich przez optymalne oddziaływanie resocjalizacyjne.

2) współpracuje w wykonywaniu swoich zadań z radą pedagogiczną i samorządem wychowanków, jeżeli został utworzony.

3) realizuje uchwały rady pedagogicznej, podjęte w ramach jej kompetencji stanowiących.

4) dysponuje środkami określonymi w planie finansowym schroniska i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie.

5) organizuje obsługę administracyjną. finansową i gospodarczą schroniska.

6) sprawuje nadzór pedagogiczny.

7) jest kierownikiem zakładu pracy dla pracowników pedagogicznych oraz innych pracowników schroniska i z tego tytułu:

a) zatrudnia w drodze mianowania lub umowy o pracę pracowników pedagogicznych oraz zawiera umowy o pracę z innymi pracownikami schroniska.

b) przyznaje nagrody oraz wymierza kary porządkowe pracownikom pedagogicznym i innym pracownikom schroniska.

c) jest uprawniony dla dobra nieletnich do zawieszania w pełnieniu obowiązków pracownika pedagogicznego, przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne lub złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, jeżeli ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów celowe jest odsunięcie go od pracy z wychowankami,

d) występuje – po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej – z wnioskami w sprawach odznaczeń, nagród oraz innych wyróżnień dla pracowników pedagogicznych i innych pracowników schroniska,

e) rozwiązuje stosunek pracy z pracownikami pedagogicznymi i innymi pracownikami schroniska w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach,

8) reprezentuje schronisko na zewnątrz,

9) pełni inne obowiązki i realizuje uprawnienia wynikające z przepisów odrębnych.”.

2) w § 46 w ust. 2 wyrazy „prezesa właściwego sądu wojewódzkiego” zastępuje się wyrazami „dyrektora Departamentu Sądów i Notariatu”,

3) § 48 otrzymuje brzmienie:

„§ 48. 1. Bezpośredni nadzór administracyjny i pedagogiczny nad schroniskiem, z zachowaniem uprawnień kuratorów oświaty i z zastrzeżeniem ust. 2, sprawuje Minister Sprawiedliwości osobiście, za pośrednictwem swoich organów oraz wizytatorów Ministerstwa Sprawiedliwości i sądów powszechnych.

2. Bezpośredni nadzór finansowo-gospodarczy nad schroniskami sprawują prezesi sądów powszechnych, wyznaczonych przez Ministra Sprawiedliwości.

3. Nadzór nad prawidłowym wykonywaniem środka w postaci zatrzymania nieletniego w schronisku sprawuje sędzia rodzinny.”

§ 2.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1993 r.

Minister Sprawiedliwości: Z. Dyka

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1992-12-22
  • Data wejścia w życie: 1993-01-01
  • Data obowiązywania: 1993-01-01
  • Z mocą od: 1993-01-01
  • Dokument traci ważność: 1997-07-12

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA