REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1993 nr 16 poz. 69

USTAWA

z dnia 5 lutego 1993 r.

o przekształceniach własnościowych niektórych przedsiębiorstw państwowych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa.

Tekst pierwotny

Art. 1.

1. Ustawa określa zasady przekształceń własnościowych przedsiębiorstw państwowych:

1) wydobycia węgla kamiennego i handlu hurtowego węglem kamiennym,

2) wydobycia węgla brunatnego,

3) wytwarzania oraz przesyłu i zbytu energii elektrycznej i cieplnej.

2. Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, wykaz przedsiębiorstw, o których mowa w ust. 1.

Art. 2.

1. Przekształcenie przedsiębiorstw, o których mowa w art. 1, w jednoosobowe spółki Skarbu Państwa następuje na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 51, poz. 298 i Nr 85, poz. 498 oraz z 1991 r. Nr 60, poz. 253 i Nr 111, poz. 480), zwanej dalej "ustawą o prywatyzacji przedsiębiorstw", o ile przepisy niniejszej ustawy nie stanowią inaczej.

2. Uprawnienia i czynności Ministra Przekształceń Własnościowych, określone w ustawie o prywatyzacji przedsiębiorstw, wykonuje w stosunku do spółek, o których mowa w ust. 1, w imieniu Skarbu Państwa, Minister Przemysłu i Handlu.

3. Minister Przemysłu i Handlu może, w granicach określonych w ust. 2, zlecać osobom prawnym i fizycznym podejmowanie. określonych czynności cywilnoprawnych i faktycznych.

4. Minister Przemysłu i Handlu przejmuje od Ministra Przekształceń Własnościowych czynności i uprawnienia Skarbu Państwa do spółek powstałych z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego przed wejściem w życie ustawy, których przedmiotem działania przedsiębiorstwa spółki jest działalność określona w art. 1 ust. 1. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określi wykaz tych spółek.

Art. 3.

1. Przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w spółkę może nastąpić z pominięciem wymogów określonych w art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw.

2. Art. 6 ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw nie stosuje się.

Art. 4.

1. Minister Przemysłu i Handlu, po uzyskaniu, w trybie art. 11 ustawy z dnia 24 lutego 1990 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym (Dz. U. z 1991 r. Nr 89, poz. 403), zgody Urzędu Antymonopolowego, może zarządzić:

1) przekształcenie dwu lub więcej przedsiębiorstw państwowych w jedną spółkę Skarbu Państwa,

2) podział przedsiębiorstwa państwowego w celu utworzenia więcej niż jednej spółki lub w celu wniesienia zorganizowanej części mienia przedsiębiorstwa do istniejącej spółki Skarbu Państwa albo wniesienia zorganizowanej części mienia przedsiębiorstwa do innej spółki.

2. Do podziału, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1991 r. Nr 18, poz. 80, Nr 75, poz. 329, Nr 101, poz. 444 i Nr 107, poz. 464).

3. W odniesieniu do przedsiębiorstw państwowych, o których mowa w niniejszej ustawie, termin określony w art. 11 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym ulega skróceniu do 14 dni.

Art. 5.

1. Spółka powstała w wyniku przekształcenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1, wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki przekształconych przedsiębiorstw państwowych.

2. Spółki, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, odpowiadają solidarnie za zobowiązania podzielonego przedsiębiorstwa.

3. Akt o podziale przedsiębiorstwa państwowego w spółki określa zasady podziału składników majątkowych, w tym wierzytelności i zobowiązań, przekształconego przedsiębiorstwa między spółki, uprawnienia i obowiązki poszczególnych spółek wynikające z decyzji administracyjnych dotyczących przekształconego przedsiębiorstwa oraz tryb zaspokajania zobowiązań powstałych przed przekształceniem.

Art. 6.

O udostępnianiu akcji należących do Skarbu Państwa postanawia Rada Ministrów, w drodze uchwały, na wniosek Ministra Przemysłu i Handlu, określając jednocześnie termin ich udostępniania.

Art. 7.

Do spółek powstałych w wyniku przekształceń przedsiębiorstw określonych w art. 1 stosuje się przepisy Kodeksu handlowego i przepisy ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw, jeżeli niniejsza ustawa nie stanowi inaczej.

Art. 8.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: L. Wałęsa

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1993-02-27
  • Data wejścia w życie: 1993-02-27
  • Data obowiązywania: 1993-02-27
  • Z mocą od: 1993-02-27
  • Dokument traci ważność: 1997-01-01

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA