REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1993 nr 39 poz. 178

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 12 maja 1993 r.

w sprawie kryteriów i warunków technicznych. którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127) zarządza się. co następuje:

§ 1.

1. Rozporządzenie określa kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunki stosowania tych kas przez podatników, o których mowa w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127).

2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127),

2) podatnikach - rozumie się przez to podatników podatku od towarów i usług,

3) podatku - rozumie się przez to podatek od towarów i usług,

4) numerze identyfikacyjnym - rozumie się przez to numer identyfikacyjny podatnika, o którym mowa w art. 9 ust. 2 ustawy,

5) sprzedaży - rozumie się przez to sprzedaż towarów i inne czynności określone w art. 2 ust. 1 i 3 ustawy,

6) paragonie - rozumie się przez to dokument drukowany przez kasę rejestrującą w momencie sprzedaży,

7) kasie - rozumie się przez to kasę rejestrującą, o której mowa w art. 29 ust. 1 ustawy,

8) pamięci fiskalnej - rozumie się przez to urządzenie umożliwiające trwały jednokrotny zapis i wielokrotny odczyt danych, które są nieusuwalne bez zniszczenia samego urządzenia.

§ 2.

Kasa może stanowić samodzielne urządzenie lub część składową systemu kasowego.

§ 3.

Kasy muszą spełniać następujące kryteria i warunki techniczne:

1) posiadać pamięć fiskalną wbudowaną w części niedostępnej dla użytkownika; w przypadku systemu kasowego pamięć fiskalną ma posiadać każda kasa wchodząca w skład systemu,

2) pamięć fiskalna kasy powinna być wystarczająca do zapisu i przechowywania danych określonych w § 4 ust. 1 pkt 1 przez okres pięciu lat,

3) pamięć fiskalna kasy jest oznaczona wewnętrznym unikatowym numerem nadawanym przez producenta, niedostępnym dla użytkownika i serwisu,

4) pamięć fiskalna kasy musi być umieszczona wewnątrz obudowy kasy oraz zabezpieczona plombą ołowianą w sposób powodujący zniszczenie tej plomby w momencie wyjęcia pamięci fiskalnej kasy,

5) zawierać zabezpieczenia uniemożliwiające likwidację zapisów zawartych w pamięci fiskalnej kasy i jej rejestrach, w szczególności z powodu zaniku zasilania kasy,

6) obudowa kasy musi być zabezpieczona plombą ołowianą w sposób, o którym mowa w pkt 4; wymóg ten dotyczy każdej kasy systemu kasowego oraz jego jednostki centralnej,

7) posiadać dwa wyświetlacze, z których jeden musi zapewniać łatwy odczyt informacji przez kupującego (klienta); pojemność znakowa wyświetlacza nie może zawierać mniej miejsc znakowych niż wynosi łączna wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku,

8) zapewniać prawidłową pracę w warunkach eksploatacyjnych określonych przez polską normę (PN-83/T-42106),

9) odpowiadać wymogom polskiej normy pod względem bezpieczeństwa urządzeń techniki informatycznej i elektrycznych urządzeń techniki biurowej (PN-84/T-42107 oraz PN-87/E-08205).

§ 4.

1. Kasy rejestrujące muszą spełniać następujące warunki niezbędne do ich stosowania:

1) zapisują w pamięci fiskalnej następujące dane dotyczące sprzedaży dobowej i miesięcznej:

a) numer i datę raportu (dobowego, miesięcznego),

b) łączną wartość sprzedaży i łączną kwotę podatku z podziałem na stawki 22%, 7% i 0% oraz wartość sprzedaży zwolnionej od podatku,

c) numery paragonów objętych raportem (dobowym, miesięcznym),

d) ilość pozycji w raporcie,

2) sporządzają wydruki oryginałów i kopii paragonów dla każdej sprzedaży,

3) dane zapisane w pamięci fiskalnej muszą być zgodne z danymi zapisanymi na kopiach paragonów,

4) zapewnią wyświetlenie łącznej kwoty wartości sprzedaży wraz z kwotą podatku na wyświetlaczu przeznaczonym dla klienta,

5) paragon musi być wydrukowany w języku polskim,

6) kasy muszą rejestrować dane o sprzedawanych towarach, a w szczególności:

a) nazwę towaru,

b) jego cenę,

c) stawkę podatku,

7) pozwalają na sporządzanie dobowych i miesięcznych raportów kasowych zgodnie z przepisami o rachunkowości.

2. Korekty niewłaściwie sporządzonych paragonów dokonuje się przez wydrukowanie paragonu korygującego; korekta paragonu może dotyczyć wyłącznie ostatniej zarejestrowanej sprzedaży.

§ 5.

Paragon drukowany przez kasę powinien zawierać co najmniej następujące informacje:

1) nazwisko lub nazwę podatnika i jego adres,

2) numer identyfikacji podatkowej podatnika,

3) numer ewidencyjny kasy i oznaczenie kasy w systemie kasowym,

4) kolejny numer paragonu,

5) datę i czas (godzinę) sprzedaży,

6) nazwę towaru lub usługi,

7) cenę, wartość sprzedaży, stawkę i kwotę podatku,

8) łączną kwotę podatku,

9) kwotę należności.

§ 6.

Podatnicy stosujący kasy obowiązani są do:

1) dokonywania rejestracji każdej sprzedaży za pomocą kasy,

2) w przypadku awarii kasy dokonywania ręcznej ewidencji sprzedaży zgodnie z odrębnymi przepisami,

3) sprzedający obowiązany jest do wręczenia oryginału paragonu kupującemu,

4) bezzwłocznego zgłaszania właściwej służbie serwisowej każdej dostrzeżonej nieprawidłowości w pracy kasy,

5) poddawania kontroli prawidłowości pracy kasy i jej nienaruszalności na każde żądanie właściwych organów,

6) przechowywania kopii dokumentów kasowych przez czas określony w przepisach o zobowiązaniach podatkowych, zgodnie z warunkami określonymi w przepisach o rachunkowości.

§ 7.

1. Sprzedawcy kas muszą legitymować się świadectwem kwalifikacji jakości poszczególnych kas oraz pozytywną opinią dotyczącą programu lub systemu ich działania.

2. Świadectwo kwalifikacji jakości jest dokumentem stwierdzającym, że kasa rejestrująca spełnia wymogi techniczne i funkcjonalne określone dla tych urządzeń.

3. Organem właściwym w sprawach wydawania świadectw kwalifikacji jakości jest Prezes Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości lub jednostka przez niego wskazana.

4. Podatnicy mogą stosować wyłącznie kasy, których program pracy kasy lub program pracy systemu kasowego został pozytywnie zaopiniowany przez Ministra Finansów.

§ 8.

1. Kasie przed rozpoczęciem jej użytkowania przez podatnika nadawany jest numer ewidencyjny oraz wydawana jest podatnikowi książka kasy, w której są odnotowywane wszelkie zdarzenia związane z jej funkcjonowaniem; numer ewidencyjny kasy oraz książki kasy są identyczne i nie mogą być przypisane innym urządzeniom.

2. Ustala się wzór książki kasy stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.

3. Sprzedawca kas przekazuje podatnikowi zaplombowaną kasę wraz z zapisanym na stałe w kasie programem pracy kasy i instrukcją jej obsługi w języku polskim, dokonując równocześnie stosownego wpisu w książce, o której mowa w ust. 1, podając datę i godzinę dokonania tej czynności.

§ 9.

1. Właściwe urzędy skarbowe prowadzą rejestry podatników stosujących kasy.

2. Podatnicy oraz służby serwisowe obowiązani są poinformować właściwy urząd skarbowy o zainstalowaniu kasy nie później niż w ciągu 14 dni od dnia zainstalowania.

§ 10.

1. Producenci kas zobowiązani są do zorganizowania serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego w sposób zapewniający podjęcie wykonania serwisu w czasie nie dłuższym niż 48 godzin od momentu dokonania zgłoszenia przez użytkownika.

2. Producenci, o których mowa w ust. 1, mogą powierzyć wykonywanie serwisu innym podmiotom. Wykonywanie serwisu przez te podmioty wymaga autoryzacji producenta kas.

3. Warunki wykonywania obsługi serwisowej kas określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

4. Czynności związane z serwisem kasy nie mogą powodować zmian w warunkach technicznych i funkcjonalnych określonych w rozporządzeniu.

5. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do kas wytwarzanych przez producentów, nie spełniających wymogów, o których mowa w ust. 1 i 2.

§ 11.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 lipca 1993 r.

Minister Finansów: J. Osiatyński

Załącznik 1. [KSIĄŻKA SERWISOWA KASY REJESTRUJĄCEJ]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 12 maja 1993 r. (poz. 178)

Załącznik nr 1

KSIĄŻKA SERWISOWA KASY REJESTRUJĄCEJ

Załącznik 2. [WARUNKI DOTYCZĄCE WYKONYWANIA SERWISU TECHNICZNEGO KAS REJESTRUJĄCYCH]

Załącznik nr 2

WARUNKI DOTYCZĄCE WYKONYWANIA SERWISU TECHNICZNEGO KAS REJESTRUJĄCYCH

1. Serwis techniczny kas rejestrujących może być wykonywany tylko na warunkach określonych w niniejszym załączniku. Za zorganizowanie serwisu i jego działanie odpowiedzialny jest producent.

2. Dokumentację związaną z wykonywanym serwisem prowadzi właściwy urząd skarbowy oraz producent lub podmiot prowadzący autoryzowany serwis kas rejestrujących, odpowiedzialni za serwis swoich kas.

3. Wykonujący serwis (serwisant) musi być wpisany na listę upoważnionych do jego wykonywania przez producenta lub podmiot prowadzący serwis oraz zgłoszony do właściwego urzędu skarbowego.

4. Lista, o której mowa w ust. 3, musi być zgodna z ewidencją prowadzoną przez urzędy skarbowe oraz niezwłocznie analizowana na bieżąco w przypadkach jej zmiany, z jednoczesnym powiadomieniem o tym właściwego urzędu skarbowego.

5. Wykonujący serwis musi niezwłocznie i bez opłaty interweniować na żądanie (wezwanie) właściwego organu skarbowego.

6. Wykonujący serwis musi co najmniej dwa razy w ciągu roku dokonać sprawdzenia prawidłowości funkcjonowania kasy u każdego klienta bez jego wezwania.

7. Naprawa kasy musi być rozpoczęta w ciągu 48 godzin od jej zgłoszenia przez użytkownika. Wykonujący serwis nie może jednemu serwisantowi powierzyć do obsługi więcej niż 300 kas rejestrujących.

8. Prowadzący serwis kas jest obowiązany do przeszkolenia na swój koszt wskazanych przez urząd skarbowy urzędników w zakresie znajomości zastosowanych przez producenta procedur pracy kasy, przede wszystkim pod względem ich sprawdzalności.

9. Wykonujący serwis kasy rejestrującej musi legitymować się identyfikatorem nadanym przez producenta według załączonego wzoru.

10. Dane identyfikacyjne wykonującego serwis zostają wpisane do książki kasy rejestrującej. Do książki kasy rejestrującej wpisuje się również dane identyfikacyjne serwisanta upoważnionego do zastępczego wykonywania serwisu danej kasy rejestrującej. Serwisant wykonujący serwis zastępczo musi każdorazowo posiadać upoważnienie do wykonania serwisu kasy, które zostaje wpisane i dołączone do książki kasy rejestrującej.

11. Każda kasa rejestrująca musi posiadać numer ewidencyjny nadany przez producenta (importera, dystrybutora). Numery ewidencyjne kas rejestrujących nadawane przez producenta (importera, dystrybutora) przyznaje właściwy urząd skarbowy. Taki sam numer ewidencyjny posiada książka danej kasy rejestrującej. Numer ten nie może być przypisany innym urządzeniom.

12. Numer ewidencyjny kasy rejestrującej musi być wpisany w pamięć kasy rejestrującej i znaleźć swój wyraz w postaci wydruku na każdym dokumencie kasowym drukowanym przez kasę rejestrującą.

13. Informacje dotyczące treści wpisów w książce kasy zawiera wzór książki kasy rejestrującej, stanowiący załącznik-nr 1 do rozporządzenia.

14. Użytkownik kasy rejestrującej obowiązany jest starannie przechowywać książkę kasy w miejscu jej używania przez cały okres jej użytkowania i zabezpieczyć przed dostępem osób niepowołanych oraz udostępnić ją na każde żądanie właściwych organów, a także służby serwisowej.

15. Wszystkich wpisów w książce kasy rejestrującej należy dokonywać czytelnie, a wpisy o wykonanych czynnościach serwisowych muszą być podpisane czytelnym podpisem serwisanta i ostemplowane jego pieczęcią.

16. W przypadku utraty (zagubienia, kradzieży itp.) książki kasy rejestrującej należy niezwłocznie zawiadomić o tym (osobiście lub pisemnie) właściwą służbę serwisową oraz właściwy urząd skarbowy w celu wydania duplikatu. Na wydanej w takim przypadku książce kasy rejestrującej musi być wyraźnie na stronie tytułowej umieszczony napis "Duplikat".

17. Wykonujący serwis nie może dokonywać ingerencji w pamięć fiskalną kasy rejestrującej bez udziału upoważnionego pracownika urzędu skarbowego. Czynności tych nie można dokonywać przed odczytaniem i wydrukiem zawartości pamięci kasy.

18. Wykonujący serwis kasy rejestrującej jest obowiązany zamieścić w książce:

a) datę i godzinę żądania interwencji,

b) datę i godzinę rozpoczęcia interwencji,

c) opis stwierdzonych nieprawidłowości,

d) opis stanu pieczęci,

e) w przypadku konieczności zabrania kasy do punktu serwisowego w celu dokonania naprawy opisać przyczyny, dla których nie jest możliwa naprawa w miejscu użytkowania kasy, oraz podać datę i godzinę zabrania kasy do punktu serwisowego,

f) numer ostatnio wystawionego przez kasę dokumentu przed interwencją,

g) numery (początkowy i końcowy) dokumentów sprzedaży wystawionych przez kasę podczas operacji próbnych (dokumenty te, podpisane przez serwisanta dokonującego naprawy, muszą być przechowywane przez użytkownika kasy),

h) datę i godzinę ponownego zainstalowania kasy w przypadku, gdy naprawy dokonano w punkcie serwisowym,

i) datę i godzinę ukończenia interwencji,

j) jakie elementy kasy zostały wymienione podczas naprawy (jeżeli posiadały numery - wpisać jakie),

k) oświadczenie o prawidłowości funkcjonowania kasy i jej zaplombowaniu pieczęcią serwisanta z jego numerem identyfikacyjnym,

I) podpis czytelny wykonującego serwis oraz jego pieczęć.

19. Do czasu przechowywania książki kasy stosuje się odpowiednio przepisy o przechowywaniu dokumentów rachunkowych.

20. Wykonujący obsługę serwisową kas rejestrujących, który dopuszcza się naruszenia warunków jej wykonywania lub wykonując taki serwis umożliwia podatnikowi niezgodne z prawdą, nierzetelne ewidencjonowanie dokonywanych transakcji przy zastosowaniu kasy rejestrującej, traci uprawnienie do wykonywania serwisu kas rejestrujących lub jego prowadzenia, bez możliwości jego ponownego wykonywania.

WZÓR IDENTYFIKATORA TECHNIKA UPOWAŻNIONEGO DO ŚWIADCZENIA USŁUG W ZAKRESIE SERWISU KAS REJESTRUJĄCYCH

Awers

Rewers

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA