REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1993 nr 97 poz. 442

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 5 października 1993 r.

w sprawie utworzenia Agencji do Spraw Prywatyzacji i nadania jej statutu.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 40 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202) zarządza się, co następuje:

§ 1.

 Tworzy się Agencję do Spraw Prywatyzacji, zwaną dalej "Agencją", jako państwową osobę prawną.

§ 2.

 Agencji nadaje się statut stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§ 3.
 Agencja prowadzi gospodarkę finansową w formie zakładu budżetowego.
§ 4.
 Minister Przekształceń Własnościowych wyposaży Agencję w środki obrotowe o wartości 8 miliardów złotych.
§ 5.
 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: H. Suchocka

Załącznik 1. [STATUT AGENCJI DO SPRAW PRYWATYZACJI]

Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 5 października 1993 r. (poz. 442)

STATUT AGENCJI DO SPRAW PRYWATYZACJI

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

§ 1. Agencja do Spraw Prywatyzacji, zwana dalej "Agencją", działa na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202), zwanej dalej "ustawą", rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 października 1393 r. w sprawie utworzenia Agencji do Spraw Prywatyzacji i nadania jej statutu (Dz. U. Nr 97, poz. 442) oraz niniejszego statutu.

§ 2. Siedzibą Agencji jest miasto stołeczne Warszawa.

§ 3. Nadzór nad Agencją sprawuje Minister Przekształceń Własnościowych.

§ 4. Agencja rozlicza się z budżetem państwa w części budżetu dotyczącej Ministerstwa Przekształceń Własnościowych.

§ 5. 1. Źródłami przychodów Agencji są:

1) wpływy z usług wykonywanych na zlecenie Ministra Przekształceń Własnościowych,

2) środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, przeznaczone na realizację zadań Agencji,

3) inne źródła określone w planie finansowym Agencji.

2. Przychody Agencji przeznacza się na finansowanie prac związanych z wykonaniem ustawy, w zakresie określonym w niniejszym statucie.

3. Przy wykonywaniu usług lub prac zleconych przez Ministra Przekształceń Własnościowych Agencja nie stosuje narzutu zysku.

§ 6. 1. Prezes Agencji ustala roczny plan finansowy Agencji. Plan finansowy zatwierdza Minister Przekształceń Własnościowych.

2. Prezes sporządza również roczne sprawozdanie finansowe Agencji i przedstawia je, wraz z opinią biegłego rewidenta, do zatwierdzenia Prezesowi Rady Ministrów za pośrednictwem Ministra Przekształceń Własnościowych.

Rozdział 2

Zadania Agencji

§ 7. Do zadań Agencji należy:

1) współdziałanie w gromadzeniu kwot otrzymanych w związku z posiadanymi przez Skarb Państwa akcjami funduszy, łącznie z dywidendami i wpływami z likwidacji oraz odsetkami naliczonymi od tych kwot, a także kwotami uzyskanymi ze sprzedaży akcji funduszy, udostępnianymi w celu wymiany na świadectwa udziałowe,

2) wypłacanie kwot, o których mowa w pkt 1, otrzymanych w związku z akcjami funduszy przeznaczonymi do wymiany w zamian za świadectwa udziałowe posiadaczom tych świadectw proporcjonalnie do liczby posiadanych świadectw, w dowolnym czasie, zarówno przed, jak i po dokonaniu wymiany świadectw na akcje funduszy,

3) wypłacanie wynagrodzeń dla firm zarządzających oraz dywidend przypadających na akcje, stanowiące ich wynagrodzenie, wypłacane zgodnie z przepisami art. 24 ust. 3 pkt 2 i 3 oraz ust. 4 i 5 ustawy,

4) gospodarowanie, za zgodą Ministra Przekształceń Własnościowych, środkami funduszu prywatyzacji.

§ 8. 1. Do zadań statutowych Agencji należy ponadto:

1) podejmowanie działań na rzecz rozwoju rynków kapitałowych w zakresie funkcjonowania narodowych funduszy inwestycyjnych i ich prywatyzacji,

2) inicjowanie badań i projektów w zakresie funkcjonowania i prywatyzacji narodowych funduszy inwestycyjnych,

3) działanie na rzecz realizacji określonej przez obowiązujące przepisy polityki przemysłowej Rządu przez spółki, których akcje lub udziały zostały wniesione do narodowych funduszy inwestycyjnych.

2. W ramach zadań, o których mowa w ust. 1, Agencja może, za zgodą Ministra Przekształceń Własnościowych, prowadzić działalność informacyjną i szkoleniową w zakresie problematyki narodowych funduszy inwestycyjnych i ich prywatyzacji.

3. W razie zlecenia przez Ministra Przekształceń Własnościowych, na podstawie odrębnej ustawy. Agencja wykonuje, w zakresie właściwości tego ministra, określone czynności cywilnoprawne oraz faktyczne, wynikające z ustawy o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji.

Rozdział 3

Władze Agencji

§ 9. Organem Agencji jest Prezes Agencji.

§ 10. Prezesa Agencji powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Przekształceń Własnościowych.

§ 11. 1. Prezes Agencji kieruje jej działalnością, reprezentuje ją na zewnątrz i ponosi odpowiedzialność za realizację zadań Agencji.

2. Prezes Agencji działa przy pomocy dwóch zastępców, którzy są wobec niego odpowiedzialni za całość spraw objętych ich zakresem działania. Prezes może zastrzec rozstrzygnięcie każdej sprawy do swojej wyłącznej decyzji.

§ 12. 1. Prezes Agencji sporządza roczne sprawozdanie z działalności Agencji i przedstawia je do zaakceptowania Ministrowi Przekształceń Własnościowych.

2. Prezes Agencji przedstawia Sejmowi sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, najpóźniej do dnia 30 czerwca roku następującego po roku, za który sprawozdanie to zostało sporządzone.

Rozdział 4

Biuro Agencji

§ 13. 1. Biuro Agencji jest aparatem wykonawczym Prezesa Agencji. W skład Biura Agencji wchodzą zespoły i inne jednostki organizacyjne. Zakres zadań Biura Agencji, tryb jego pracy oraz jego strukturę określa regulamin organizacyjny ustalony przez Prezesa Agencji.

2. W celu przygotowania realizacji określonych statutowych zadań Agencji Prezes Agencji może zatrudniać w charakterze doradców specjalistów krajowych i zagranicznych.

§ 14. 1. Prezes Agencji zatrudnia pracowników w Biurze Agencji oraz powołuje i odwołuje swoich zastępców, głównego księgowego i dyrektorów zespołów.

2. Zasady wynagradzania Prezesa Agencji określa Prezes Rady Ministrów.

3. Wynagrodzenia pracowników Agencji obciążają wydatki Agencji.

Rozdział 5

System kontroli wewnętrznej

§ 15. 1. W Biurze Agencji tworzy się zespół kontroli wewnętrznej.

2. Za zorganizowanie i prawidłowe działanie kontroli wewnętrznej, a także za należyte wykorzystanie wyników kontroli odpowiedzialny jest Prezes Agencji.

3. Czynności kontrolne w zakresie swojego działania wykonują z urzędu także zastępcy Prezesa Agencji, dyrektorzy zespołów i główny księgowy.

§ 16. Kontroli wewnętrznej podlegają zespoły oraz jednostki organizacyjne Agencji.

§ 17. Kontrola wewnętrzna jest sprawowana w postaci:

1) kontroli bieżącej, polegającej na badaniu czynności w toku ich wykonywania, czy przebiegają one prawidłowo, w szczególności z punktu widzenia legalności i gospodarności,

2) kontroli wynikowej, obejmującej badanie stanu faktycznego i dokumentów odzwierciedlających czynności już dokonane.

§ 18. W razie ujawnienia, w toku kontroli, czynu mającego cechy przestępstwa, kontrolujący niezwłocznie zawiadamia o tym Prezesa Agencji, jak również podejmuje nie cierpiące zwłoki odpowiednie czynności, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa, oraz zawiadamia organy ścigania.

§ 19. Do przeprowadzenia kontroli przez pracownika zespołu kontroli uprawnia imienne upoważnienie wystawiane przez Prezesa Agencji.

§ 20. 1. Kontrolujący może być wyłączony od udziału w kontroli w razie stwierdzenia przyczyn, które mogą mieć bezpośredni wpływ na jego postępowanie.

2. Organem decydującym o wyłączeniu kontrolującego jest Prezes Agencji.

3. O przyczynach stanowiących podstawę wyłączenia osoba zainteresowana zawiadamia Prezesa Agencji.

4. Czynności kontrolne nie mogą być podjęte przed rozstrzygnięciem przez Prezesa Agencji sprawy wyłączenia od udziału w kontroli.

§ 21. Pracownicy zespołów i jednostek organizacyjnych Agencji są zobowiązani do udzielania kontrolującemu niezbędnych wyjaśnień i pomocy oraz udostępniania dokumentów.

§ 22. Wyniki kontroli stanowią podstawę podjęcia przez Prezesa Agencji niezbędnych działań w celu usunięcia uchybień stwierdzonych w toku kontroli oraz zapobieżenia powstawaniu nieprawidłowości.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1993-10-19
  • Data wejścia w życie: 1993-11-02
  • Data obowiązywania: 1993-11-02
  • Z mocą od: 1993-11-02
  • Dokument traci ważność: 1994-12-22
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA