REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1995 nr 12 poz. 58

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ

z dnia 31 stycznia 1995 r.

w sprawie określenia wzorów dokumentów i rodzaju innych dowodów niezbędnych do ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego oraz szczegółowych zasad i trybu wypłaty zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 17 ust. 2 i art. 34 ustawy z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych (Dz. U. z 1995 r. Nr 4, poz. 17) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Ustalenie uprawnień do zasiłku rodzinnego, ustalenie jego wysokości, a także wypłata zasiłku następuje na podstawie wniosku sporządzonego według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia oraz oświadczenia o dochodach rodziny osoby ubiegającej się o przyznanie zasiłku, sporządzonego według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.

2. Oświadczenie o dochodach rodziny uprawniony do zasiłku rodzinnego składa w lutym i w sierpniu każdego roku.

§ 2.
W razie zbiegu uprawnień do zasiłku rodzinnego z różnych tytułów, uprawniony wskazuje, z którego tytułu będzie go pobierał, przedkładając wniosek, o którym mowa w § 1 ust. 1.
§ 3.
1. W celu ustalenia uprawnień do zasiłku rodzinnego na dziecko w wieku powyżej 16 lat, w każdym roku szkolnym uprawniony składa dodatkowo oświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia.

2. Zasiłek rodzinny na dziecko kształcące się w szkole wypłaca się przez cały rok szkolny, a gdy dziecko studiuje w szkole wyższej – przez cały rok akademicki, w tym również przez okres ferii zimowych i letnich, jeżeli nauka w roku szkolnym lub akademickim trwa dwa semestry. Zasada ta ma również zastosowanie do zasiłków rodzinnych na dzieci kończące szkołę.

3. W razie gdy w tym samym roku kalendarzowym dziecko po ukończeniu szkoły zostało przyjęte do szkoły wyższej, wypłaca się na nie zasiłek rodzinny również za wrzesień.

4. Na dziecko, które kończy 20 lat w ostatnim lub przedostatnim roku nauki w szkole, zasiłek rodzinny wypłaca się tylko do końca bieżącego lub następnego roku szkolnego, nawet jeżeli dziecko uczy się dłużej powtarzając przedostatni lub ostatni rok nauki.

§ 4.
Zasiłek rodzinny na dziecko przebywające nieodpłatnie w domu pomocy społecznej, domu dziecka albo w innej placówce opiekuńczo-wychowawczej wypłaca się za miesiące, w których nie przebywało w tej placówce co najmniej przez pełne dwa tygodnie.
§ 5.
Jeżeli członek rodziny, na którego uprawniony pobierał zasiłek rodzinny, przebywa za granicą dłużej niż trzy miesiące, poczynając od czwartego miesiąca jego pobytu za granicą nie wypłaca się na niego zasiłku rodzinnego. Wznowienie wypłaty zasiłku następuje po powrocie członka rodziny do kraju, poczynając od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek w tej sprawie.
§ 6.
Okoliczność faktycznego pozostawania we wspólnym pożyciu z uprawnionym do zasiłku rodzinnego ustala się na podstawie jego pisemnego oświadczenia.
§ 7.
Ilekroć dla ustalenia uprawnień do zasiłku rodzinnego konieczne jest ustalenie kwoty dochodu z gospodarstwa rolnego, przyjmuje się, że miesięczny dochód z 2 ha przeliczeniowych jest równy kwocie odpowiadającej 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej:

1) w IV kwartale poprzedniego roku – dla zasiłków rodzinnych przyznawanych na okres od marca do sierpnia następnego roku,

2) w II kwartale danego roku – dla zasiłków rodzinnych przyznawanych na okres od września tego roku do lutego roku następnego.

§ 8.
1. Pracodawcy i rejonowe urzędy pracy są zobowiązani do informowania uprawnionego do zasiłku rodzinnego o podjęciu lub wstrzymaniu wypłaty zasiłku oraz o jego wysokości i terminie wypłat.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do zasiłku pielęgnacyjnego.

§ 9.
1. Zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne przysługujące:

1) osobom ubezpieczonym z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia – wypłaca jednostka, która zawarła umowę,

2) członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych – wypłaca spółdzielnia,

3) adwokatom członkom zespołów adwokackich – wypłaca zespół adwokacki.

2. Zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne przysługujące żołnierzom lub funkcjonariuszom służb podległych Ministrowi Obrony Narodowej, Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Ministrowi Sprawiedliwości – wypłacają właściwe organy tych resortów.

§ 10.
Osobom opłacającym składki na ubezpieczenie społeczne indywidualnie zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne mogą być wypłacane poprzez pomniejszenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne o kwoty przysługujących zasiłków.
§ 11.
Ustalenie uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego następuje na wniosek sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§ 12.
Pracodawca zobowiązany do wypłacania zasiłków rodzinnych wypłaca pracownikowi, na jego wniosek, również zasiłki pielęgnacyjne przysługujące małżonkowi lub dzieciom, nawet jeżeli na te osoby zasiłek rodzinny nie przysługuje.
§ 13.
W celu uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego należnego małżonkowi lub dzieciom pracownik składa wniosek zawierający oświadczenie pełnoletniego członka rodziny, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§ 14.
Przepisy § 12 mają zastosowanie do wszystkich zobowiązanych do wypłaty zasiłku rodzinnego.
§ 15.
Prawo do zasiłku rodzinnego lub pielęgnacyjnego ustala się od miesiąca kalendarzowego, w którym zgłoszono wniosek.
§ 16.
1. Wypłaty zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych dokonuje się na podstawie listy płatniczej, według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do rozporządzenia, albo listy wypłat wynagrodzeń.

2. U pracodawców dokonujących imiennego zgłoszenia pracowników do ubezpieczenia społecznego, listę płatniczą zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych stanowi deklaracja rozliczeniowa, stosowana w rozliczeniach składek na ubezpieczenie społeczne z oddziałami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

3. Każda wypłata zasiłku rodzinnego i pielęgnacyjnego jest ewidencjonowana w karcie wypłat tych zasiłków, której wzór stanowi załącznik nr 7 do rozporządzenia.

§ 17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 1995 r.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej: L. Miller

Załącznik 1. [WZÓR – WNIOSEK O USTALENIE UPRAWNIEŃ DO ZASIŁKU RODZINNEGO]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej
z dnia 31 stycznia 1995 r. (poz. 58)

Załącznik nr 1

WZÓR – Wniosek o ustalenie uprawnień do zasiłku rodzinnego

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 2. [WZÓR – OŚWIADCZENIE O DOCHODACH RODZINY OSOBY WYSTĘPUJĄCEJ Z WNIOSKIEM O USTALENIE UPRAWNIEŃ DO ZASIŁKU RODZINNEGO]

Załącznik nr 2

WZÓR – Oświadczenie o dochodach rodziny osoby występującej z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku rodzinnego

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 3. [WZÓR – OŚWIADCZENIE OSOBY WYSTĘPUJĄCEJ Z WNIOSKIEM O USTALENIE UPRAWNIEŃ DO ZASIŁKU RODZINNEGO LUB PIELĘGNACYJNEGO O UCZĘSZCZANIU DO SZKOŁY DZIECKA(CI) W WIEKU POWYŻEJ 16 LAT]

Załącznik nr 3

WZÓR – Oświadczenie osoby występującej z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku rodzinnego lub pielęgnacyjnego o uczęszczaniu do szkoły dziecka(ci) w wieku powyżej 16 lat

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 4. [WZÓR – WNIOSEK O USTALENIE UPRAWNIEŃ DO ZASIŁKU PIELĘGNACYJNEGO]

Załącznik nr 4

WZÓR – Wniosek o ustalenie uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego

infoRgrafika

Załącznik 5. [WZÓR – WNIOSEK O WYPŁATĘ ZASIŁKU PIELĘGNACYJNEGO DO RĄK MAŁŻONKA – OJCA – MATKI]

Załącznik nr 5

WZÓR – Wniosek o wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego do rąk małżonka – ojca – matki

infoRgrafika

Załącznik 6. [WZÓR – LISTA PŁATNICZA]

Załącznik nr 6

WZÓR – LISTA PŁATNICZA

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 7. [WZÓR – KARTA WYPŁAT ZASIŁKÓW RODZINNYCH I PIELĘGNACYJNYCH]

Załącznik nr 7

WZÓR – Karta wypłat zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych

infoRgrafika

infoRgrafika

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA