REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1995 nr 78 poz. 394

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 21 czerwca 1995 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad, warunków i trybu mianowania na stopnie wojskowe.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 76 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254 oraz z 1994 r. Nr 43, poz. 165) zarządza się, co następuje:

§ 1.

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 lipca 1992 r. w sprawie zasad, warunków i trybu mianowania na stopnie wojskowe (Dz. U. Nr 59, poz. 300) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 2 po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

„1a. W razie mianowania na wyższy stopień wojskowy za dokonanie czynu świadczącego o szczególnym męstwie lub za wyjątkowe zasługi, następuje ono niezależnie od istnienia warunków wymaganych do mianowania.”;

2) w § 30:

a) dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1,

b) dodaje ust. 2 w brzmieniu:

„2. Przepis ust. 1 pkt 2 stosuje się do żołnierzy oraz osób nie będących żołnierzami wyłącznie w razie ich powołania do zawodowej służby wojskowej.”;

3) w § 33 dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

„4) na stopień młodszego chorążego – Minister Obrony Narodowej.”;

4) po § 33 dodaje się rozdział 7a w brzmieniu:

„Rozdział 7a. Mianowanie za dokonanie czynu świadczącego o szczególnym męstwie lub za wyjątkowe zasługi

§ 33a. Mianowanie żołnierza na kolejny wyższy stopień wojskowy za dokonanie czynu świadczącego o szczególnym męstwie lub za wyjątkowe zasługi może nastąpić tylko jeden raz; w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych wypadkach mianowanie żołnierza może nastąpić po raz drugi.

§ 33b. 1. Z wnioskiem o mianowanie na kolejny wyższy stopień wojskowy występują:

1) wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące żołnierza rezerwy lub osoby nie będącej żołnierzem,

2) dowódca jednostki wojskowej, do której żołnierz posiada przydział mobilizacyjny,

3) władze naczelne organizacji kombatanckich, z uwzględnieniem trybu określonego w ust. 3,

4) attachés wojskowi polskich przedstawicielstw dyplomatycznych w stosunku do osób posiadających obywatelstwo polskie, stale zamieszkujących za granicą.

2. Wniosek o mianowanie przedstawia się drogą służbową organowi uprawnionemu do mianowania.

3. Władze naczelne organizacji kombatanckich wnioski na pierwszy stopień chorążego oraz na wszystkie stopnie oficerskie, w tym na stopnie oficerskie generałów, składają (przesyłają) do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który po ich opracowaniu przesyła je do Ministerstwa Obrony Narodowej. Na pozostałe stopnie chorążych i stopnie podoficerskie organizacje kombatanckie składają wnioski w wojskowej komendzie uzupełnień właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.”;

5) po § 35 dodaje się rozdział 8a w brzmieniu:

Rozdział 8a. Sporządzanie i wręczanie aktów mianowania

§ 35a. 1. Żołnierzom mianowanym na stopnie wojskowe wręcza się akt mianowania.

2. Akt mianowania sporządza organ, który mianował żołnierza, albo na jego polecenie (zgodnie z podległością służbową) szef wojewódzkiego sztabu wojskowego. W szczególnych sytuacjach akt mianowania sporządza Szef Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej.

3. Akt mianowania wręcza żołnierzowi wojskowy komendant uzupełnień lub szef wojewódzkiego sztabu wojskowego albo żołnierz zawodowy upoważniony przez organ uprawniony do mianowania lub też attache wojskowy, o którym mowa w § 33b ust. 1 pkt 4.

4. Wręczenia aktu mianowania na wyższy stopień wojskowy dokonuje się w sposób uroczysty w czasie obchodów święta Wojska Polskiego, świąt narodowych lub rocznic ważnych wydarzeń historycznych.

5. Uroczystości związane z wręczeniem aktów mianowania organizują wojskowi komendanci uzupełnień dla żołnierzy zamieszkałych w miejscowościach objętych terytorialnym zasięgiem działania wojskowych komend uzupełnień, w sposób określony w ceremoniale wojskowym, lub attachés wojskowi, o których mowa w § 33b ust. 1 pkt 4.

§ 35b. Na uroczyste wręczenie aktów mianowania zaprasza się w szczególności przedstawicieli organizacji kombatanckich, które wystąpiły z wnioskiem o mianowanie.

§ 35c. 1. Żołnierzy mianowanych na wyższe stopnie wojskowe, którzy nie mogli przybyć na uroczystość związaną z wręczeniem aktów mianowania, powiadamia się o innym terminie wręczenia aktów mianowania.

2. Żołnierzom, którzy nie mogą przybyć na uroczystość wręczenia aktów mianowania, zwłaszcza z powodu długotrwałej choroby, akt mianowania wręcza się w miejscu ich pobytu.

§ 35d. Akt mianowania zmarłego żołnierza wręcza się najbliższym członkom jego rodziny.”;

6) skreśla się § 36.

§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: Z. W. Okoński

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1995-07-07
  • Data wejścia w życie: 1995-07-21
  • Data obowiązywania: 1995-07-21
  • Z mocą od: 1995-07-21
  • Dokument traci ważność: 2004-07-01

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA