REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1995 nr 118 poz. 572

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŁĄCZNOŚCI

z dnia 9 października 1995 r.

w sprawie wysokości i sposobu uiszczania opłat za udzielenie koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych i pocztowych oraz za udostępnienie dokumentacji przetargu.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 20a ust. 2 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. z 1995 r. Nr 117, poz. 564) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Wysokość opłaty za udzielenie koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych określa się według zasad podanych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Opłata ta nie może być jednak niższa od równowartości 200 ECU.

2. Wysokość opłaty za udzielenie koncesji na:

1) przewóz i doręczanie w obrocie krajowym i zagranicznym przesyłek listowych o masie powyżej 2000 g, z wyjątkiem druków bezadresowych i ankiet,

2) przewóz i doręczanie w obrocie krajowym i zagranicznym listów wartościowych o masie powyżej 2000 g,

3) świadczenie usług kurierskich,

– określa załącznik nr 2 do rozporządzenia. 

3. Opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą ulec zwiększeniu w razie udzielenia koncesji w drodze przetargu.

4. Opłacie podlega także zmiana koncesji, jeżeli ze zmiany tej wynika podwyższenie podstawy obliczenia opłaty. W takim przypadku pobiera się opłatę w wysokości różnicy między opłatą należną dla zmienionej koncesji a opłatą, jaka została naliczona dla koncesji podlegającej zmianie, z zastrzeżeniem ust. 5.

5. W przypadku zmiany koncesji wydanej w trybie art. 5 ust. 1–3 ustawy z dnia 12 maja 1995 r. o zmianie ustawy o łączności oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 60, poz. 310), jeżeli ze zmiany tej wynika podwyższenie podstawy obliczenia opłaty, pobiera się opłatę w wysokości różnicy między opłatą należną dla zmienionej koncesji a opłatą, jaka powinna być naliczona za udzielenie koncesji podlegającej zmianie, według stanu prawnego w dniu wydania tej koncesji.

6. Opłata za udostępnienie dokumentacji przetargu na udzielenie koncesji wynosi 0,001 określonej na podstawie ust. 1 lub 2 opłaty za udzielenie koncesji, której przetarg dotyczy. Opłata ta nie może być jednak niższa od równowartości 50 ECU oraz wyższa od równowartości 10 000 ECU.

§ 2.
1. Opłaty, o których mowa w § 1 ust. 1–5, podmiot, któremu zostaje udzielona koncesja, uiszcza w terminie 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia o udzieleniu koncesji, nie później jednak niż przed jej odbiorem lub jej wystaniem podmiotowi drogą pocztową.

2. Opłatę, o której mowa w § 1 ust. 6, uiszcza się jednorazowo przed nabyciem dokumentacji przetargu.

3. Opłaty, o których mowa w ust. 1, mogą być na wniosek zainteresowanego podmiotu uiszczane ratalnie. Wysokość rat, terminy ich spłat oraz sposób ich uiszczania określa się w koncesji, z uwzględnieniem ust. 4–8.

4. Wysokość pierwszej raty nie może być niższa od:

1) opłaty obliczonej według zasad, o których mowa w § 1 ust. 1 – w przypadku gdy wysokość opłaty za udzielenie koncesji została ustalona w wyniku przetargu,

2) 50% opłaty koncesyjnej – w pozostałych przypadkach.

5. Pierwszą ratę podmiot, któremu została udzielona koncesja, uiszcza w terminie określonym w ust. 1.

6. Wysokość jednej raty nie może być niższa od równowartości 20 000 ECU.

7. Liczba rat nie może być większa niż sześć, a okres ich spłat przekraczać sześciu lat od daty udzielenia koncesji.

8. W przypadku podjęcia przez Ministra Łączności, w trybie art. 19 ust. 1–3 ustawy o łączności, decyzji o cofnięciu koncesji lub ograniczeniu przedmiotu, zakresu lub obszaru działalności, nie uiszczone raty podlegają natychmiastowej, jednorazowej wpłacie w wysokości określonej w koncesji przed podjęciem decyzji.

§ 3.
1. Opłaty, o których mowa w § 1 i 2, uiszcza się w złotych, w wysokości stanowiącej równowartość kwoty opłaty wyrażonej w ECU, przeliczonej przy zastosowaniu kursu średniego ECU w złotych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski i obowiązującego w dniu wnoszenia opłaty.

2. Kwotę przeliczonej opłaty zaokrągla się do 1 zł według ogólnie obowiązujących zasad.

3. Opłaty za udostępnienie dokumentacji przetargu zainteresowany podmiot wnosi na rachunek Ministerstwa Łączności podany w obwieszczeniu o ogłoszeniu przetargu.

4. Opłaty za udzielenie koncesji podmiot wnosi na rachunek Ministerstwa Łączności podany w zawiadomieniu o udzieleniu mu koncesji, a w przypadku opłat ratalnych na rachunek Ministerstwa Łączności podany w koncesji.

§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Łączności: A. Zieliński

Załącznik 1. [SPOSOBY OBLICZANIA WYSOKOŚCI OPŁAT ZA UDZIELENIE KONCESJI NA ŚWIADCZENIE USŁUG TELEKOMUNIKACYJNYCH]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Łączności
z dnia 9 pa
ździernika 1995 r. (poz. 572)

Załącznik nr 1

SPOSOBY OBLICZANIA WYSOKOŚCI OPŁAT ZA UDZIELENIE KONCESJI NA ŚWIADCZENIE USŁUG TELEKOMUNIKACYJNYCH

1. Wysokość opłaty, wyrażonej w ECU, za udzielenie koncesji na świadczenie usług w sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego, w przypadku wydania tej koncesji łącznie z zezwoleniem na zakładanie i używanie tej sieci, określa się następująco:

1) dla każdego rodzaju usługi (uk) wymienionej w koncesji określa się, dla każdej gminy usytuowanej na obszarze objętym koncesją1), opłatę cząstkową Oi(uk) według następującego wzoru: Oi(uk)=Sp x Lx Gzx Mru, z uwzględnieniem pkt 2 i 3,

2) użyte we wzorze w pkt 1 współczynniki oznaczają:

Sp – stawkę podstawową równą 1,

L = Lz/1000,

Lz liczbę ludności2) zamieszkującą na obszarze gminy objętej koncesją1),

Gz gęstość zaludnienia2) na obszarze gminy objętej koncesją1),

Mru współczynnik rodzaju usługi o wartości określonej w pkt 3,

3) ustala się następujące wartości współczynnika Mru dla:

a) usług powszechnych, świadczonych w sieci telefonicznej stacjonarnej:

Mru = Gt/250, gdzie Gt oznacza gęstość telefoniczną na obszarze objętym koncesją3), równą liczbie abonentów telefonii przewodowej przypadających na 1.000 ludności4),

b) usług powszechnych, świadczonych w sieci telefonii ruchomej, w tym typu komórkowego: Mru = 2,3,

c) usług niepowszechnych, świadczonych w sieci przywoławczej: Mru = 0,01,

d) usług niepowszechnych, świadczonych w sieci transmisji danych: Mru = 0,02,

4) wysokość opłaty O(uk) dla danej usługi określa się w wysokości równej sumie opłat cząstkowych Oi(uk) dla wszystkich gmin usytuowanych na obszarze objętym koncesją1),

5) wysokość opłaty za udzielenie koncesji określa się w wysokości najwyższej z wartości O(uk) wyznaczonych dla wszystkich usług wymienionych w koncesji.

2. Wysokość opłaty, wyrażonej w ECU, za udzielenie koncesji na świadczenie usług w wydzielonej sieci telekomunikacyjnej, w przypadku wydania tej koncesji łącznie z zezwoleniem na zakładanie i używanie tej sieci, oblicza się następująco:

1) dla każdego rodzaju usługi (uk) wymienionej w koncesji oblicza się opłatę O(uk) według następującego wzoru: O(uk) = Sp x Ps x Lk, z uwzględnieniem pkt 2–4,

2) użyty we wzorze w pkt 1 współczynnik Sp oznacza stawkę podstawową równą 10,

3) użyty we wzorze w pkt 1 współczynnik Ps przyjmuje wartość równą liczbie planowanych do świadczenia usług telekomunikacyjnych:

a) łączy abonenckich – w przypadku koncesji na świadczenie usług w sieci telefonicznej stacjonarnej,

b) portów abonenckich – w przypadku koncesji na świadczenie usług w sieciach transmisji danych,

c) stacji bazowych – w przypadku koncesji na świadczenie usług w sieciach radiokomunikacji ruchomej lub sieci dyspozytorsko-trunkingowej,

4) użyty we wzorze w pkt 1 współczynnik Lk przyjmuje wartość równą:

a) jedności – w przypadku koncesji, o których mowa w pkt 3 lit. a) i b),

b) ekwiwalentnej liczbie kanałów radiowych o standardowym odstępie międzykanałowym równym 25 kHz, planowanych do świadczenia usług telekomunikacyjnych – w przypadku koncesji, o których mowa w pkt 3 lit. c),

5) wysokość opłaty za udzielenie koncesji określa się w wysokości najwyższej z wartości O(uk) wyznaczonych dla wszystkich usług wymienionych w koncesji.

3. Wysokość opłaty O, wyrażonej w ECU, za udzielenie koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych niepowszechnych5), przy wykorzystaniu sieci telekomunikacyjnych innych operatorów uprawnionych do świadczenia co najmniej jednej z usług, o których mowa w ust. 1 pkt 3, określa się według następującego wzoru: O = Sp x Lu, gdzie: Sp oznacza stawkę podstawową równą 200, natomiast Lu jest równe liczbie rodzajów usług wymienionych w koncesji.

 

1) W przypadku udzielenia koncesji na obszar mniejszy niż gmina lub na obszar zawierający część gminy – do obliczeń przyjmuje się dane dla całego obszaru gminy.

2) Liczonej na podstawie danych statystycznych corocznie publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, dotyczących powierzchni, ludności i gęstości zaludnienia w przekroju terytorialnym (wydawnictwo Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym”) według stanu na dzień:

a) 31 grudnia 1994 r. – w przypadku koncesji wydawanych do dnia 31 grudnia 1996 r. włącznie,

b) 31 grudnia roku kalendarzowego o dwa lata wcześniejszego niż rok udzielenia koncesji – dla koncesji wydawanych po dniu 1 stycznia 1997 r.

3) W przypadku udzielenia koncesji na obszar mniejszy niż obszar województwa do obliczeń przyjmuje się gęstość telefoniczną dla danego województwa.

4) Publikowanej w corocznym wydawnictwie Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Łączność – wyniki działalności”, według stanu na dzień:

a) 31 grudnia 1994 r. – w przypadku koncesji wydawanych do dnia 31 grudnia 1996 r. włącznie,

b) 31 grudnia roku kalendarzowego o dwa lata wcześniejszego niż rok udzielenia koncesji – dla koncesji wydawanych po dniu 1 stycznia 1997 r.

5) Przykładowo usługi: wideoteksowe, tele- i wideokonferencyjne, poczty elektronicznej, polegające na zapewnianiu połączeń międzysieciowych (w tym za pomocą serwerów), świadczone w sieciach telefonii komórkowej itp.

Załącznik 2. [WYSOKOŚĆ OPŁAT ZA UDZIELENIE KONCESJI NA ŚWIADCZENIE USŁUG POCZTOWYCH]

Załącznik nr 2

WYSOKOŚĆ OPŁAT ZA UDZIELENIE KONCESJI NA ŚWIADCZENIE USŁUG POCZTOWYCH

1. Opłata za udzielenie koncesji na świadczenie usług pocztowych o charakterze powszechnym, polegających na przewozie i doręczaniu przesyłek listowych o masie powyżej 2000 g (z wyjątkiem druków bezadresowych i ankiet) oraz listów wartościowych o masie powyżej 2000 g, wynosi równowartość:

1) dla koncesji dotyczących usług w obrocie krajowym:

a) w miejscowościach o statusie wsi................................................................... 200 ECU,

b) na obszarze nie przekraczającym jednego województwa ........................... 1 000 ECU,

c) na obszarze przekraczającym jedno województwo ..................................... 2 000 ECU,

d) na obszarze całego kraju ............................................................................. 3 000 ECU,

2) dla koncesji dotyczących usług w obrocie międzynarodowym lub krajowym
i międzynarodowym .............................................................................. 4 000 ECU.

2. Wysokość opłaty za udzielenie koncesji na świadczenie usług kurierskich wynosi równowartość:

1) w obrocie krajowym:

a) na obszarze jednego województwa............................................................... 3 000 ECU,

b) na obszarze przekraczającym jedno województwo .......................................6 000 ECU,

c) na terenie całego kraju ................................................................................ 8 000 ECU,

2) w obrocie międzynarodowym lub krajowym i międzynarodowym........................ 12 000 ECU.

3. Wysokość opłaty za udzielenie koncesji na łączne świadczenie usług, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala się jako równą sumie opłat naliczonych dla każdej z tych usług.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA