REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1998 nr 111 poz. 704

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 18 sierpnia 1998 r.

w sprawie sposobu postępowania w sprawach związanych z uczestnictwem ławników sądów powszechnych w składach orzekających sądów wojskowych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 669 § 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555) oraz art. 12 pkt 9 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 556 i Nr 160, poz. 1083) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. W przypadkach, o których mowa w art. 669 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555) lub w art. 12 pkt 8 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 556 i Nr 160, poz. 1083), z wnioskiem o wskazanie ławników sądu powszechnego do udziału w składzie orzekającym sądu wojskowego występują:

1) prezes wojskowego sądu garnizonowego lub przewodniczący wydziału zamiejscowego wojskowego sądu garnizonowego – do prezesa sądu rejonowego, na obszarze właściwości wojskowego sądu garnizonowego,

2) prezes wojskowego sądu okręgowego – do prezesa sądu wojewódzkiego, na obszarze właściwości wojskowego sądu okręgowego.

2. We wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa się w szczególności, przeciwko komu i o jakie przestępstwo wpłynął do sądu akt oskarżenia oraz w jakim miejscu i terminie sprawa zostanie rozpoznana.

3. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, kieruje się co najmniej na 14 dni przed wyznaczonym terminem rozprawy lub posiedzenia.

§ 2.
1. Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w § 1 ust. 1, prezes właściwego sądu powszechnego wskazuje ławników z listy podległego mu sądu, którzy mogą brać udział w składzie orzekającym sądu wojskowego, w miejscu i terminie określonym w tym wniosku.

2. O wskazaniu ławników powiadamia się prezesa sądu wojskowego, który złożył wniosek.

§ 3.
1. Prezes właściwego sądu wojskowego wydaje zarządzenie o wyznaczeniu do udziału w składzie orzekającym sądu wojskowego ławników spośród wskazanych przez prezesa sądu powszechnego, którym zobowiązuje ich do zgłoszenia się w miejscu i czasie, w którym sprawa zostanie rozpoznana.

2. O wyznaczeniu ławnika do udziału w składzie orzekającym oraz o miejscu i czasie rozpoznania sprawy prezes właściwego sądu wojskowego powiadamia również pracodawcę wyznaczonego ławnika.

3. Jeżeli wyznaczony ławnik z przyczyn usprawiedliwionych nie może uczestniczyć w składzie orzekającym sądu wojskowego, wyznacza się innego ławnika spośród wskazanych przez prezesa właściwego sądu powszechnego.

§ 4.
W razie zarządzenia przerwy albo odroczenia rozprawy lub posiedzenia prezes sądu wojskowego informuje o nowym terminie i miejscu rozpoznania sprawy prezesa właściwego sądu powszechnego oraz pracodawcę ławnika.
§ 5.
1. Prezes właściwego sądu wojskowego przyznaje ławnikom sądu powszechnego należności z tytułu wykonywania czynności w sądzie wojskowym – w wysokości i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

2. Od decyzji prezesa wojskowego sądu garnizonowego dotyczącej przyznania należności, o których mowa w ust. 1, przysługuje ławnikowi odwołanie do prezesa wojskowego sądu okręgowego, a gdy decyzję w pierwszej instancji podejmował prezes wojskowego sądu okręgowego – do Ministra Sprawiedliwości.

§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1998 r.

Minister Sprawiedliwości: H. Suchocka

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1998-08-26
  • Data wejścia w życie: 1998-09-01
  • Data obowiązywania: 1998-09-01
  • Z mocą od: 1998-09-01
  • Dokument traci ważność: 2003-07-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA