REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1998 nr 124 poz. 814

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 23 września 1998 r.

w sprawie warunków, form, trybu przyznawania i wypłacania oraz wysokości pomocy materialnej dla studentów studiów dziennych uczelni zawodowych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 96, poz. 590 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:

§ 1.
 1. Pomoc materialna ze środków budżetu państwa dla studentów studiów dziennych uczelni zawodowych obejmuje następujące świadczenia:

1) stypendia socjalne,

2) stypendia specjalne dla osób niepełnosprawnych,

3) stypendia za wyniki w nauce,

4) stypendia ministra za osiągnięcia w nauce,

5) dopłaty do zakwaterowania,

6) dopłaty do posiłków,

7) zapomogi.

2. Dla niepracujących małżonków i dzieci studenci mogą otrzymywać świadczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6.

§ 2.
 1. Stypendium socjalne może otrzymać student będący w trudnej sytuacji materialnej.

2. Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student, którego niepełnosprawność, potwierdzona orzeczeniem właściwego organu, powoduje konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów związanych ze studiowaniem.

3. Stypendium za wyniki w nauce może otrzymać student, który po zaliczeniu I roku studiów uzyskał za rok studiów wysoką średnią ocen.

4. Student szczególnie wyróżniający się w nauce oraz posiadający konkretne osiągnięcia naukowe może po zaliczeniu I roku studiów otrzymać stypendium ministra za osiągnięcia w nauce.

5. Dopłatę do zakwaterowania może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, któremu codzienne dojazdy do uczelni w znacznym stopniu utrudniałyby studiowanie.

6. Pierwszeństwo w otrzymaniu dopłaty do posiłków przysługuje studentowi, o którym mowa w ust. 5.

7. Zapomoga może być przyznana studentowi, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej.

§ 3.
 1. Stypendia za wyniki w nauce, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3 i 4, są przyznawane na wniosek senatu lub innego organu wskazanego w statucie uczelni; pozostałe świadczenia są przyznawane na wniosek studenta.

2. Świadczenia, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1–3, 5 i 6, są przyznawane przez komisję stypendialną.

3. Od decyzji komisji stypendialnej, o której mowa w ust. 2, studentowi przysługuje odwołanie do odwoławczej komisji stypendialnej.

4. Komisję stypendialną, o której mowa w ust. 2, oraz odwoławczą komisję stypendialną, o której mowa w ust. 3, powołuje rektor spośród studentów i pracowników uczelni. Studenci powinni stanowić co najmniej połowę składu komisji.

5. Rektor sprawuje nadzór nad prawidłowością przyznawania świadczeń i uchyla decyzje komisji stypendialnej i odwoławczej komisji stypendialnej, jeżeli są one niezgodne z przepisami rozporządzenia lub regulaminu, o którym mowa w § 10. Świadczenia wypłacone na podstawie uchylonej następnie decyzji nie podlegają zwrotowi.

§ 4.
 1. Świadczenia, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1–6, studenci mogą otrzymywać przez okres do 10 miesięcy w danym roku akademickim.

2. Okres otrzymywania świadczeń, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 5 i 6, może być wydłużony do 12 miesięcy w wypadkach określonych w regulaminie, o którym mowa w § 10.

3. W czasie powtarzania roku (semestru) studiów lub w czasie urlopu studenci mogą otrzymać świadczenia, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, 2 i 5–7, tylko w przypadkach szczególnych, określonych w regulaminie, o którym mowa w § 10.

4. Studentowi, który po ukończeniu studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku (specjalności) studiów, przysługują świadczenia, o których mowa w § 1 ust. 1, z tym że stypendium socjalne przysługuje nie dłużej niż rok od ukończenia pierwszego kierunku (specjalności).

5. Studenci studiujący równocześnie na kilku kierunkach (specjalnościach) studiów mogą otrzymywać świadczenia, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–7, na jednym wybranym przez siebie kierunku (specjalności). Stypendium za wyniki w nauce student może otrzymać na każdym z kierunków (specjalności), z uwzględnieniem przepisu § 5 ust. 1.

6. Świadczenia są przyznawane na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc.

§ 5.
 1. Łączna miesięczna wysokość stypendiów socjalnego i za wyniki w nauce nie może być wyższa niż 75%, a wysokość stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych niższa niż 25% najniższego wynagrodzenia zasadniczego asystenta w poprzednim miesiącu, ustalonego w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich państwowych uczelni zawodowych.

2. Wysokość stypendium ministra za osiągnięcia w nauce nie może być większa niż najniższe wynagrodzenie zasadnicze asystenta w poprzednim miesiącu, ustalone w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich państwowych uczelni zawodowych. Student, który otrzymuje stypendium ministra, nie może otrzymywać stypendium za wyniki w nauce, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 3.

3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, określonych w regulaminie, o którym mowa w § 10, łączna miesięczna wysokość stypendiów socjalnego i za wyniki w nauce może przekroczyć wysokość określoną w ust. 1.

§ 6.
 1. Pierwszeństwo w otrzymaniu miejsca w domu studenckim przysługuje studentowi, o którym mowa w § 2 ust. 5.

2. Wysokość opłaty za miejsce w domu studenckim oraz wysokość dopłaty, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 5, ustala rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego.

3. W przypadku gdy student, o którym mowa w § 2 ust. 5, nie może zamieszkać w domu studenckim z powodu niewystarczającej liczby miejsc, rektor, po zasięgnięciu opinii uczelnianego organu samorządu studenckiego, może wyrazić zgodę na wypłacanie studentowi dopłaty do zakwaterowania poza domem studenckim, po przedstawieniu przez niego umowy najmu kwatery. Wysokość dopłaty nie może być wyższa od dopłaty do miejsca w domu studenckim.

§ 7.
 1. Pierwszeństwo w korzystaniu ze stołówki studenckiej przysługuje studentowi, o którym mowa w § 2 ust. 5.

2. Wysokość dopłaty do posiłku w stołówce studenckiej ustala rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego. Dopłata nie może być wyższa niż połowa pełnego kosztu przygotowania posiłku.

3. W przypadku gdy uczelnia nie posiada stołówki studenckiej, rektor, w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego, może zawrzeć umowę o wyżywieniu studentów z zakładem żywienia zbiorowego. Do posiłków w zakładzie, z którym umowa została zawarta, można stosować dopłaty, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 6.

§ 8.
 Zapomogę przyznaje studentowi, o którym mowa w § 2 ust. 7, rektor. Wysokość zapomogi nie może być wyższa niż 50% najniższego wynagrodzenia zasadniczego asystenta w poprzednim miesiącu, ustalonego w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich państwowych uczelni zawodowych.
§ 9.
 Podział środków, przyznanych uczelni z budżetu państwa, na poszczególne rodzaje świadczeń, określa rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego.
§ 10.
 1. Szczegółowy regulamin przyznawania i ustalania wysokości świadczeń, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1–3, 5–7 i w ust. 2, ustala rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego.

2. W nowo utworzonej wyższej szkole zawodowej podział środków, o którym mowa w § 9, oraz regulamin, o którym mowa w ust. 1, określa na okres jednego roku rektor.

§ 11.
 Świadczenia, o których mowa w rozporządzeniu, mogą być przyznawane wyłącznie w ramach środków finansowych z budżetu państwa, przyznanych przez organ finansujący pomoc materialną państwa dla studentów studiów dziennych uczelni zawodowych.
§ 12.
 Przyznawanie pomocy materialnej studentom nie będącym obywatelami polskimi regulują odrębne przepisy.
§ 13.
 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Edukacji Narodowej: M. Handke

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1998-09-30
  • Data wejścia w życie: 1998-10-15
  • Data obowiązywania: 1998-10-15
  • Z mocą od: 1998-10-15
  • Dokument traci ważność: 2004-10-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA