REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1998 nr 124 poz. 818

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 16 września 1998 r.

w sprawie szczegółowych warunków i trybu wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z kwatery.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 47 ust. 10 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 86, poz. 433, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 6, poz. 31, Nr 80, poz. 506 i Nr 106, poz. 678 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie, należy przez to rozumieć ustawę z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 86, poz. 433, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 6, poz. 31, Nr 80, poz. 506 i Nr 106, poz. 678 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668).

2. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

1) Agencja – Wojskową Agencję Mieszkaniową;

2) bonifikata – kwotę przekazywaną na rzecz sprzedającego w przypadku udzielenia ulgi lub obniżki w cenie nabycia lokalu mieszkalnego zajmowanego przez osobę uprawnioną, gdy sprzedający udzieli jej ulgi lub obniżki w cenie nabycia mniejszej niż wynikająca z art. 58 ust. 1 i 2 lub nie zastosuje żadnej ulgi ani obniżki;

3) ekwiwalent – kwotę przekazywaną w zamian za rezygnację z kwatery;

4) średnia cena rynkowa 1 m2 powierzchni użytkowej – cenę 1 m2 powierzchni użytkowej, ustaloną przez dyrektora oddziału rejonowego Agencji na podstawie cen ogłaszanych przez wojewodów, urzędy gmin, urzędy skarbowe oraz cen stosowanych przez pośredników obrotu nieruchomościami i spółdzielnie mieszkaniowe w obrocie lokalami mieszkalnymi;

5) zasób Agencji – zasób mieszkaniowy pozostający we władaniu Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

§ 2.
1. Wypłatę ekwiwalentu realizuje się na wniosek osoby uprawnionej, zarejestrowany w oddziale rejonowym Agencji, na podstawie umowy zawartej między tą osobą a dyrektorem oddziału rejonowego Agencji.

2. Wzór wniosku oraz umowy określają załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.

3. W Agencji prowadzi się listę kolejności zawierania umów o wypłatę ekwiwalentu, zwaną dalej „listą”, według daty wpływu wniosków, z zastrzeżeniem ust. 7. Lista jest jawna; wgląd do niej ma każdy oczekujący na wypłatę ekwiwalentu.

4. Lista podlega aktualizacji do dnia 31 października każdego roku kalendarzowego.

5. Żołnierzowi zawodowemu pełniącemu czynną służbę wojskową jako służbę stałą, zwanemu dalej „żołnierzem zawodowym”, nie posiadającemu kwatery, przy składaniu wniosku o ekwiwalent podczas ustalania kolejności na liście zalicza się okres oczekiwania na przydział kwatery.

6. Zawarcie umowy z osobą, która dokonuje kupna lokalu mieszkalnego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, i przekazanie bonifikaty sprzedającemu następuje poza kolejnością określoną na liście.

7. Umowę o wypłatę ekwiwalentu zawiera się z zachowaniem pierwszeństwa, w kolejności dla osób:

1) które zwolniły dotychczas zajmowaną kwaterę w garnizonie, w którym wolny zasób mieszkaniowy nie przekracza 1% całego zasobu,

2) w dalszej kolejności, które zwolnią zajmowaną kwaterę w okresie do sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy o wypłatę ekwiwalentu, jeżeli w tym garnizonie wolny zasób mieszkaniowy nie przekracza 1% całego zasobu.

§ 3.
1. Organem właściwym do przyjęcia wniosku żołnierza zawodowego oraz zawarcia umowy jest dyrektor oddziału rejonowego Agencji, właściwy ze względu na miejsce pełnienia służby żołnierza, z zastrzeżeniem § 4 ust. 2.

2. Organem właściwym do przyjęcia wniosku osoby uprawnionej, nie będącej żołnierzem zawodowym, oraz zawarcia umowy jest dyrektor oddziału rejonowego Agencji, na którego terenie osoba uprawniona zamieszkuje albo dokumentuje zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych, z zastrzeżeniem § 4 ust. 2.

§ 4. 1. Warunkiem podpisania umowy o wypłacenie ekwiwalentu osobie uprawnionej, o której mowa w art. 40 ust. 2 ustawy, jest przyjęcie średniej ceny rynkowej, określonej w art. 47 ust. 4 i 5 ustawy, dla miejscowości, w której zlokalizowany jest dom lub lokal mieszkalny.

2. Umowę, o której mowa w ust. 1, zawiera dyrektor oddziału rejonowego Agencji, właściwy ze względu na położenie domu lub lokalu mieszkalnego.

§ 5.
1. Jeżeli po śmierci osoby uprawnionej prawo do kwatery nabywa więcej niż jedna osoba, zawiera się jedną umowę o wypłatę ekwiwalentu z wszystkimi osobami uprawnionymi, uwzględniając ich łączne uprawnienia do należnej powierzchni mieszkalnej kwatery.

2. Umowę w imieniu osób niepełnoletnich zawiera przedstawiciel ustawowy lub kurator sądowy.

§ 6.
1. W przypadku osoby uprawnionej, która złożyła wniosek o wypłatę ekwiwalentu i zajmuje kwaterę lub lokal mieszkalny w zasobie gminy (zakładu pracy), termin zwolnienia kwatery (lokalu mieszkalnego) określony w umowie nie powinien przekraczać sześciu miesięcy.

2. Jeżeli osoba uprawniona, zajmująca kwaterę w zasobie Agencji albo kwaterę (lokal mieszkalny) w zasobie gminy, zakładu pracy lub innego właściciela nieruchomości, zaproponuje dłuższy niż sześć miesięcy okres poprzedzający zwolnienie kwatery (lokalu mieszkalnego), to wniosek taki może być uwzględniony na warunkach określonych w umowie.

§ 7.
1. Osoba uprawniona, która nie dotrzyma ustalonego w umowie terminu zwolnienia kwatery, jest obowiązana do uiszczenia odsetek ustawowych liczonych od kwoty wypłaconego ekwiwalentu za każdy dzień zwłoki, niezależnie od opłat za zajmowaną kwaterę.

2. W razie niedotrzymania określonego w umowie terminu płatności należnego ekwiwalentu, Agencja jest obowiązana do uiszczenia odsetek ustawowych.

§ 8.
1. Wysługę lat, o której mowa w art. 47 ust. 2 ustawy, w stosunku do żołnierza zawodowego potwierdza właściwy dowódca (szef, dyrektor) jednostki (instytucji) wojskowej w formie zaświadczenia.

2. Dla osoby uprawnionej nie będącej żołnierzem zawodowym przyjmuje się wysługę lat na podstawie zaświadczenia wojskowego organu emerytalnego.

§ 9.
Zabezpieczenie wypłaconego ekwiwalentu, o którym mowa w art. 47 ust. 6 ustawy, następuje poprzez ustanowienie hipoteki albo wystawienie weksla in blanco poręczonego przez dwóch żyrantów.
§ 10.
Do obliczenia wysokości ekwiwalentu przysługującego osobie, o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy, przyjmuje się różnicę między zajmowaną powierzchnią użytkową lokalu mieszkalnego, uzyskanego i zajmowanego w wyniku przyznanej pomocy finansowej, a powierzchnią przysługującą w dniu zawarcia umowy.
§ 11.
Ekwiwalent nie przysługuje osobie, której już raz zrealizowano prawo do kwatery, a która albo nabyła przydzieloną jej kwaterę przed dniem wejścia ustawy w życie, albo też zamieniła przydzieloną jej kwaterę z osobą nieuprawnioną zajmującą lokal mieszkalny nie będący kwaterą.
§ 12.
1. Osoba uprawniona, która ubiega się o zamianę udzielonej pomocy finansowej na formę bezzwrotną lub o uzupełnienie udzielonej pomocy finansowej na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy, składa pisemny wniosek do dyrektora oddziału rejonowego Agencji, właściwego dla miejsca zaspokajania swoich potrzeb mieszkaniowych.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, podlega rozpatrzeniu przez zawarcie umowy.

3. Wniosek osoby, która zwróciła pomoc finansową w sytuacjach nie przewidzianych w przepisach obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy lub bez dopełnienia warunków określonych tymi przepisami, po rozpatrzeniu nie wywołuje skutków, o których mowa w ust. 2.

4. Wniosek osoby, która na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy skorzystała z pomocy finansowej w formie zaliczkowej na uzyskanie spółdzielczego lokalu mieszkalnego i nie otrzymała przydziału lokalu, realizuje się po uzyskaniu tego lokalu.

5. Zawarcie umowy na podstawie wniosku, o którym mowa w ust. 1, odbywa się niezależnie od kolejności określonej w § 2 ust. 3.

§ 13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: J. Onyszkiewicz

Załącznik 1. [WZÓR - Wniosek o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z kwatery]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 16 września 1998 r. (poz. 818)

Załącznik nr 1

WZÓR – Wniosek o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z kwatery

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 2. [WZÓR - Umowa o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z kwatery]

Załącznik Nr 2

WZÓR – Umowa o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z kwatery

infoRgrafika

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1998-09-30
  • Data wejścia w życie: 1998-10-15
  • Data obowiązywania: 1998-10-15
  • Z mocą od: 1998-10-15
  • Dokument traci ważność: 2003-08-06
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA