REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1998 nr 164 poz. 1184

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI

z dnia 28 grudnia 1998 r.

w sprawie określenia wzoru wniosku stosowanego w postępowaniu o wydanie pozwoleń na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, wykazu dokumentów i informacji, które powinny być dołączone do wniosku, warunków wydania i wykorzystania pozwolenia, sposobu i trybu ewidencjonowania wydanych pozwoleń w ramach kontyngentu taryfowego w roku 1999.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 1–3 i 5 ustawy z dnia 11 grudnia 1997 r. o administrowaniu obrotem z zagranicą towarami i usługami oraz o obrocie specjalnym (Dz. U. Nr 157, poz. 1026) w związku z art. 14 § 6a ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. – Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026 i Nr 160, poz. 1084 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 160, poz. 1063) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Rozporządzenie określa wzór wniosku stosowany w postępowaniu o wydanie pozwoleń na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, wykaz dokumentów i informacji, które powinny być dołączone do wniosku, warunki wydania i wykorzystania pozwolenia, sposób i tryb ewidencjonowania wydanych pozwoleń w ramach kontyngentu taryfowego ustanowionego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie ustanowienia kontyngentu taryfowego na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 160, poz. 1070), zwanego dalej „kontyngentem samochodowym".

2. Pozwolenie na przywóz pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej w ramach kontyngentu samochodowego, zwane dalej „pozwoleniem", wydaje Minister Gospodarki na podstawie wniosków składanych przez osoby krajowe, o których mowa w ust. 4.

3. Wzór wniosku o wydanie pozwolenia stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

4. Z wnioskiem, o którym mowa w ust. 2, dotyczącym każdej marki pojazdu samochodowego odrębnie, może występować przedsiębiorca będący wyłącznym przedstawicielem producenta lub producentów pojazdów danej marki, z którym producent zawarł umowę upoważniającą do przywozu w 1999 r. takich pojazdów na polski obszar celny w ramach kontyngentu samochodowego ustanowionego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. (Dz. U. Nr 160, poz. 1070).

5. Wnioski mogą być składane i będą rozpatrywane:

1) pierwszy wniosek na przywóz pojazdów samochodowych w ramach kontyngentu samochodowego może być składany od dnia wejścia w życie rozporządzenia,

2) drugi wniosek na przywóz pojazdów samochodowych w ramach kontyngentu samochodowego może być składany do dnia 5 lutego 1999 r.,

3) następne wnioski na przywóz pojazdów samochodowych w ramach kontyngentu samochodowego mogą być składane w odstępach czterotygodniowych,

4) wnioski będą rozpatrywane do czasu wyczerpania kontyngentu samochodowego, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 1999 r.

6. Wnioski złożone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia nie podlegają rozpatrzeniu.

7. Terminy składania rozliczeń na przywóz samochodów oraz wydawania pozwoleń określone zostaną w obwieszczeniu Ministra Gospodarki.

§ 2.
Do wniosku, o którym mowa w § 1 ust. 2, powinny być dołączone następujące dokumenty:

1) aktualne dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,

2) kopia zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacyjnego (REGON),

3) pisemne oświadczenie podmiotu zagranicznego o nadaniu wnioskodawcy wyłącznych uprawnień, upoważniających do przywozu pojazdów samochodowych danej marki na polski obszar celny w ramach kontyngentu samochodowego ustanowionego w 1999 r.; oświadczenie to powinno być potwierdzone wraz z tłumaczeniem na język polski przez urząd konsularny Rzeczypospolitej Polskiej właściwy dla siedziby podmiotu zagranicznego,

4) zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego, o niezaleganiu przez wnioskodawcę z realizacją zobowiązań podatkowych lub zaświadczenie, że zobowiązania rozłożone na raty lub o odroczonym terminie płatności są realizowane,

5) zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne lub zaświadczenie o tym, że zobowiązania rozłożone na raty lub o odroczonym terminie płatności są realizowane,

6) zaświadczenie Głównego Urzędu Ceł potwierdzające, że wnioskodawca nie zalega z wpłatami z tytułu długu celnego lub zaświadczenie, że dług celny rozłożony na raty lub o odroczonym terminie płatności jest realizowany; przy wystąpieniu przedsiębiorcy o pierwsze pozwolenie przywozu dopuszcza się możliwość złożenia oświadczenia wnioskodawcy, że dokument ten zostanie dostarczony w ciągu 3 tygodni od dnia złożenia wniosku,

7) w przypadku wnioskowania o kolejne pozwolenie, wydawane nie później niż do dnia 30 września 1999 r. – kopia faktury producenta, kopia poprzednio udzielonego pozwolenia z potwierdzonym przez organ celny jego wykorzystaniem, fotokopia zgłoszenia celnego potwierdzonego przez organ celny,

8) w przypadku wniosków dotyczących puli nie wykorzystanej przez importerów do dnia 30 września 1999 r. – dodatkowo kopia umowy sprzedaży zawartej z nabywcą pojazdu samochodowego.

§ 3.
1. Warunkiem udzielenia pierwszego pozwolenia, z zastrzeżeniem § 2 pkt 7 i 8, jest:

1) złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku wraz z wszystkimi wymaganymi dokumentami i informacjami wymienionymi w § 2,

2) wniesienie opłaty określonej w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 24 grudnia 1997 r. w sprawie określenia wysokości opłat za wydanie pozwolenia na przywóz towarów na polski obszar celny lub wywóz towaru z polskiego obszaru celnego (Dz. U. Nr 162, poz. 1127).

2. Udzielenie kolejnego pozwolenia będzie możliwe, jeżeli wnioskodawca spełni następujące warunki:

1) wykorzysta wszystkie pozwolenia udzielone na podstawie wniosku poprzedniego,

2) złoży prawidłowo wypełniony wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami i informacjami określonymi w § 2, z wyjątkiem pkt 3 i 8,

3) wniesie opłatę, o której mowa w ust. 1 pkt 2.

3. Warunkiem wykorzystania pozwolenia jest potwierdzenie przez organ celny na pozwoleniu zgłoszenia w urzędzie celnym określonej partii towaru w ramach udzielonego pozwolenia.

§ 4.
1. Pozwolenia udzielone zgodnie z § 2 pkt 7 mogą być wykorzystane nie później niż do dnia 30 września 1999 r.

2. Wnioskodawcy zobowiązani są przedłożyć w Ministerstwie Gospodarki w terminie do dnia 14 października 1999 r. informacje dotyczące stopnia wykorzystania pozwoleń na przywóz, wydanych do dnia 30 września 1999 r., tj. załączyć dokumenty, o których mowa w § 2 pkt 7.

3. Wniosek o udzielenie pozwolenia przywozu złożony przez wnioskodawcę, który nie dopełnił obowiązku, o którym mowa w ust. 2, nie będzie rozpatrywany.

4. Na część kontyngentu samochodowego nie wykorzystanego do dnia 30 września 1999 r. przedsiębiorcy składają wnioski wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami i informacjami wymienionymi w § 2, z wyjątkiem pkt 3.

5. Udzielenie pozwoleń na przywóz pojazdów samochodowych w ramach części kontyngentu samochodowego, nie wykorzystanego do dnia 30 września 1999 r. następuje na rzecz przedsiębiorców spełniających warunki wymienione w § 1 ust. 4, którzy w okresie przed dniem 30 września 1999 r. wykorzystali w pełni ostatnio udzielone pozwolenie przywozu, tj. zaimportowali w całości ilość samochodów przyznaną im przez Ministerstwo Gospodarki w ramach kontyngentu samochodowego.

6. Wniosek o udzielenie pozwolenia na przywóz, dotyczący części kontyngentu, o której mowa w ust. 4, może być składany od dnia 15 października 1999 r.

7. Pozwolenia udzielone zgodnie z ust. 4 będą ważne do dnia 31 grudnia 1999 r.

§ 5.
1. Ewidencja udzielonych pozwoleń prowadzona jest w Departamencie Administrowania Obrotem, Towarami i Usługami w Ministerstwie Gospodarki.

2. Wzór prowadzenia ewidencji udzielonych pozwoleń określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

Minister Gospodarki: J. Steinhoff

Załącznik 1. [WNIOSEK O WYDANIE POZWOLENIA NA PRZYWÓZ POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH W RAMACH KONTYNGENTU TARYFOWEGO USTANOWIONEGO NA 1999 R.]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Gospodarki
z dnia 28 grudnia 1998 r. (poz. 1184)

Załącznik nr 1

WNIOSEK O WYDANIE POZWOLENIA NA PRZYWÓZ POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH W RAMACH KONTYNGENTU TARYFOWEGO USTANOWIONEGO NA 1999 R.

infoRgrafika

Załącznik 2. [EWIDENCJA UDZIELONYCH POZWOLEŃ]

Załącznik nr 2

EWIDENCJA UDZIELONYCH POZWOLEŃ

Nr wniosku

Data wpłynięcia wniosku

Nazwa wnioskodawcy

Przedmiot wniosku

Data wydania pozwolenia

Numer pozwolenia

Odbiorca

Data odbioru lub wysyłki pozwolenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1998-12-31
  • Data wejścia w życie: 1999-01-01
  • Data obowiązywania: 1999-01-01
  • Z mocą od: 1999-01-01
  • Dokument traci ważność: 1999-12-31
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA