REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2000 nr 51 poz. 610

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY l DZIEDZICTWA NARODOWEGO

z dnia 19 maja 2000 r.

w sprawie wykonywania niektórych zawodów filmowych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 1987 r. o kinematografii (Dz. U. Nr 22, poz. 127, z 1989 r. Nr 6, poz. 33 i Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 89, poz. 517, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 oraz z 1999 r. Nr 101, poz. 1178) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie dotyczy zawodów:

1) kaskadera filmowego,

2) kaskadera filmowego – koordynatora.

§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa:

1) bez bliższego określenia o zawodach filmowych, należy przez to rozumieć zawody kaskadera filmowego i kaskadera filmowego – koordynatora,

2) o orzeczeniu lekarskim, należy przez to rozumieć orzeczenie lekarskie wystawione przez publiczny zakład opieki zdrowotnej stosownie do przepisów określających zasady i tryb prowadzenia badań lekarskich oraz zasad opieki medycznej nad osobami uprawiającymi sport i rekreację ruchową.

§ 3.
1. Zawody filmowe może wykonywać osoba, która uzyska decyzję stwierdzającą kwalifikacje do ich wykonywania.

2. Decyzję stwierdzającą kwalifikacje do wykonywania zawodu filmowego wydaje Przewodniczący Komitetu Kinematografii, zwany dalej „właściwym organem”.

3. Stwierdzenie posiadania kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu kaskadera filmowego i kaskadera filmowego – koordynatora nie może nastąpić w stosunku do osoby, której przyznano rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy (rentę inwalidzką), bez względu na to, czy renta została następnie zawieszona.

§ 4.
Zawód kaskadera filmowego polega na odtwarzaniu ról aktorskich wymagających od wykonawcy wykorzystania odpowiednich umiejętności, związanych z podejmowaniem ryzyka.
§ 5.
1. Zawód kaskadera filmowego – koordynatora polega na wykonywaniu czynności reżyserskich w zakresie realizowanych na planie filmowym scen kaskaderskich, aktorskich scen niebezpiecznych i scen walki.

2. Czynności reżyserskie, o których mowa w ust. 1, polegają w szczególności na:

1) dokładnym zapoznaniu się z treścią scenopisu filmu oraz koncepcjami reżysera co do realizacji scen kaskaderskich, aktorskich scen niebezpiecznych i scen walki,

2) doborze kaskaderów do wykonywania scen kaskaderskich, aktorskich scen niebezpiecznych i scen walki,

3) ułożeniu, przygotowaniu i przećwiczeniu scen walki, bójek i innych niebezpiecznych scen masowych,

4) wyborze i ocenie miejsc przewidzianych do realizacji scen kaskaderskich, aktorskich scen niebezpiecznych i scen walki przed przystąpieniem do zdjęć,

5) sprawdzeniu stanu sprzętu zabezpieczającego kaskaderów,

6) obecności na planie zdjęciowym w czasie wykonywania scen kaskaderskich, aktorskich scen niebezpiecznych i scen walki.

§ 6.
1. Kaskaderem filmowym może być osoba, która:

1) jest pełnoletnia,

2) posiada odpowiedni stan zdrowia stwierdzony orzeczeniem lekarskim,

3) posiada ważne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji filmowej,

4) odbyła praktykę zawodową pod nadzorem osoby posiadającej kwalifikacje kaskadera filmowego – koordynatora, połączoną z udziałem w realizacji co najmniej dwudziestu filmów lub uczestnictwem w stu dniach zdjęciowych,

5) zdała przed komisją kwalifikacyjną, o której mowa w § 9, egzamin praktyczny obejmujący wykonywanie czynności kaskaderskich przy użyciu efektów pirotechnicznych, walkę na białą broń, jazdę konną, skoki i upadki z wysokości, pływanie oraz sporty i sztuki walki, a także, do wyboru przez egzaminowanego, jedną spośród następujących dziedzin:

a) akrobatyka sportowa,

b) alpinizm,

c) spadochroniarstwo,

d) lotniarstwo,

e) płetwonurkowanie,

f) żeglarstwo,

g) sporty motorowe,

h) wykonanie efektu palenia się człowieka,

i) sporty motorowodne i narciarstwo wodne,

j) narciarstwo.

2. Do odbycia praktyki zawodowej, o której mowa w ust. 1 pkt 4, może być dopuszczona osoba, która nie ukończyła 45 lat, przedstawiła orzeczenie lekarskie oraz ważne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji filmowej, a także zdała przed komisją kwalifikacyjną, wymienioną w § 9, egzamin praktyczny dla kandydatów do odbycia praktyki zawodowej, obejmujący trzy dziedziny wybrane przez egzaminowanego spośród następujących:

1) walka na białą broń,

2) jazda konna,

3) skoki i upadki z wysokości,

4) pływanie,

5) sporty i sztuki walki.

3. Zakres egzaminu praktycznego, o którym mowa w ust. 2, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

4. Wykaz czynności, których wykonanie może zostać powierzone osobie dopuszczonej do odbycia praktyki zawodowej, o której mowa w ust. 1 pkt 4, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

5. Decyzję o dopuszczeniu lub odmowie dopuszczenia do odbycia praktyki zawodowej wydaje właściwy organ.

§ 7.
1. Kaskaderem filmowym – koordynatorem może być osoba, która posiada co najmniej średnie wykształcenie i sześcioletni staż pracy w zawodzie kaskadera filmowego oraz ważne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji filmowej, a także odpowiedni stan zdrowia stwierdzony świadectwem lekarskim potwierdzającym zdolność do wykonywania zawodu kaskadera filmowego – koordynatora.

2. Wymóg posiadania co najmniej średniego wykształcenia, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy osób, o których mowa w § 19 ust. 2 pkt 2.

§ 8.
1. Właściwy organ wydaje decyzję stwierdzającą kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu filmowego po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego przez komisję kwalifikacyjną.

2. Decyzja stwierdzająca kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu kaskadera filmowego lub zawodu kaskadera filmowego – koordynatora jest ważna łącznie, odpowiednio, z orzeczeniem lekarskim lub ze świadectwem lekarskim.

3. Osoba, która uzyskała decyzję stwierdzającą kwalifikacje do wykonywania zawodu filmowego, otrzymuje legitymację potwierdzającą jej uzyskanie.

§ 9.
1. Właściwy organ tworzy komisję kwalifikacyjną, do której zadań należy:

1) opiniowanie wniosków o stwierdzenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodów filmowych,

2) ustalanie praktyki zawodowej i stażu pracy na podstawie przedłożonych dokumentów,

3) przeprowadzanie egzaminów praktycznych.

2. Komisja kwalifikacyjna składa się z 9 do 13 członków, których powołuje i odwołuje właściwy organ spośród osób wykonujących zawody bezpośrednio związane z produkcją filmów, wskazanych przez ogólnokrajowe związki zawodowe działające w kinematografii oraz stowarzyszenia kaskaderów filmowych, twórców filmowych, artystów wykonawców i producentów filmowych, przy czym w skład komisji powołuje się co najmniej trzy osoby posiadające, stwierdzone decyzją właściwego organu, kwalifikacje do wykonywania zawodu kaskadera filmowego lub kaskadera filmowego – koordynatora; przewodniczącego komisji powołuje i odwołuje właściwy organ spośród jej członków.

3. Komisja kwalifikacyjna rozpatruje wnioski o stwierdzenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodów filmowych w składach pięcioosobowych wyznaczanych przez przewodniczącego komisji. Jeżeli przez okres dłuższy niż jeden miesiąc od złożenia chociażby jednego kompletnego wniosku, o którym mowa w § 10 ust. 1 lub ust. 4, przewodniczący komisji nie wyznaczy składu albo wyznaczony skład nie podejmie postępowania kwalifikacyjnego, to skład może zostać wyznaczony przez właściwy organ.

4. Przewodniczący komisji kwalifikacyjnej kieruje pracami komisji i ustala regulamin jej działania; regulamin zatwierdza właściwy organ.

5. W uzasadnionych przypadkach komisja kwalifikacyjna może w trakcie postępowania kwalifikacyjnego zasięgać opinii specjalistów w danej dziedzinie.

§ 10.
1. Osoby ubiegające się o stwierdzenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodów filmowych składają do właściwego organu pisemny wniosek.

2. Wniosek o dopuszczenie do egzaminów, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 5 lub ust. 2, może zostać złożony w okresie od 1 stycznia do 31 marca każdego roku kalendarzowego.

3. Wniosek powinien zawierać imię, nazwisko i wiek osoby oraz jej adres, a także wskazywać zawód filmowy, do którego wykonywania mają być stwierdzone kwalifikacje.

4. Osoby, o których mowa w ust. 1, załączają do wniosku odpowiednio orzeczenie lub świadectwo lekarskie, dokumenty potwierdzające praktykę zawodową lub staż pracy wymagany w zawodach filmowych, a osoby ubiegające się o stwierdzenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu kaskadera filmowego – koordynatora – dodatkowo świadectwo ukończenia szkoły średniej lub dyplom ukończenia wyższych studiów.

5. Przepisy ust. 1–4 stosuje się odpowiednio do osób ubiegających się o dopuszczenie do egzaminu, o którym mowa w § 6 ust. 2.

§ 11.
1. Koszty postępowania kwalifikacyjnego, w tym koszty wynagrodzeń, o których mowa w § 12, ponosi wnioskodawca.

2. Na wezwanie przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej wnioskodawca dołącza dowód opłacenia kosztów postępowania kwalifikacyjnego do wniosku, o którym mowa w § 10 ust. 1.

3. Koszty postępowania ustala i rozlicza przewodniczący komisji kwalifikacyjnej.

§ 12.
1. Członkowie komisji kwalifikacyjnej za udział w jej pracach otrzymują wynagrodzenie na podstawie umów cywilnoprawnych zawieranych z właściwym organem.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osób, o których mowa w § 9 ust. 5.

§ 13.
1. Postępowanie kwalifikacyjne powinno być zakończone w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia dokumentów, o których mowa w § 10 i § 11 ust. 2.

2. O terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu praktycznego przewodniczący komisji kwalifikacyjnej zawiadamia osoby zainteresowane najpóźniej na 14 dni przed wyznaczonym terminem.

§ 14.
Przed egzaminami, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 5 i ust. 2, komisja kwalifikacyjna sprawdza, czy wnioskodawca posiada ważne orzeczenie lekarskie.
§ 15.
Przewodniczący komisji przekazuje właściwemu organowi protokół komisji kwalifikacyjnej wraz z wnioskiem wnioskodawcy.
§ 16.
1. Jeżeli wnioskodawca nie zgłosił się w wyznaczonym terminie na posiedzenie komisji kwalifikacyjnej, komisja zwraca złożone dokumenty.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, wnioskodawca może ponownie złożyć wniosek w terminie określonym w § 10 ust. 2.

§ 17.
Wnioskodawca, któremu właściwy organ odmówił stwierdzenia kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu filmowego, może ponownie wystąpić o ich stwierdzenie po upływie roku, licząc od dnia, kiedy decyzja odmowna stała się ostateczna.
§ 18.
Właściwy organ, w terminie dwóch miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia, utworzy komisję kwalifikacyjną.
§ 19.
1. Osoby wykonujące zawodowo w dniu wejścia w życie rozporządzenia działalność artystyczną w dziedzinie produkcji filmowej w charakterze kaskadera powinny, w terminie jednego roku od dnia wejścia w życie rozporządzenia, wystąpić z wnioskiem do właściwego organu o wydanie decyzji stwierdzającej kwalifikacje do wykonywania zawodu filmowego.

2. Osoby wymienione w ust. 1, które do dnia wejścia w życie rozporządzenia wykonywały zawodowo działalność artystyczną w dziedzinie produkcji filmowej w charakterze kaskadera:

1) mogą uzyskać stwierdzenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu kaskadera filmowego bez konieczności odbywania praktyki zawodowej określonej w § 6 ust. 1 pkt 4 oraz zdawania egzaminu, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 5, jeżeli do dnia wejścia w życie rozporządzenia brały udział w realizacji co najmniej dwudziestu filmów lub uczestniczyły co najmniej w stu dniach zdjęciowych,

2) mogą uzyskać stwierdzenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu kaskadera filmowego – koordynatora, jeżeli w okresie od dnia 1 stycznia 1976 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia wykonywały tę działalność co najmniej przez 15 lat i brały udział w realizacji co najmniej stu filmów.

§ 20.
Komisja kwalifikacyjna powołana na podstawie rozporządzenia, o którym mowa w § 23, działa do czasu powołania komisji w myśl przepisów niniejszego rozporządzenia.
§ 21.
Postępowania w sprawie stwierdzenia kwalifikacji do wykonywania zawodu kaskadera filmowego i kaskadera filmowego–koordynatora, nie zakończone do dnia wejścia w życie rozporządzenia, toczą się według nowych przepisów, chyba że przepisy dotychczasowe są korzystniejsze dla wnioskodawcy.
§ 22.
Zachowują ważność decyzje stwierdzające kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodów filmowych, wydane na podstawie rozporządzenia, o którym mowa w § 23.
§ 23.
Traci moc rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 16 czerwca 1995 r. w sprawie wykonywania niektórych zawodów filmowych (Dz. U. Nr 78, poz. 392 i z 1997 r. Nr 99, poz. 611).
§ 24.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: K. M. Ujazdowski

Załącznik 1. [ZAKRES EGZAMINU PRAKTYCZNEGO DLA KANDYDATÓW DO ODBYCIA PRAKTYKI ZAWODOWEJ]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z dnia 19 maja 2000 r. (poz. 610)

Załącznik nr 1

ZAKRES EGZAMINU PRAKTYCZNEGO DLA KANDYDATÓW DO ODBYCIA PRAKTYKI ZAWODOWEJ

1. Walka na białą broń:

1) pozycja szermiercza i prawidłowe trzymanie szabli,

2) krok szermierczy do przodu i do tyłu — po 10 kroków,

3) zasłony przed cięciem szablą od 1 do 7,

4) wykonanie układu walki na szable z zastosowaniem 20 cięć i pchnięć, w ruchu – kroki do przodu i do tyłu.

Ocenie podlega prawidłowość wykonania technik.

2. Jazda konna:

1) jazda stępem, kłusem i galopem,

2) jazda bez strzemion we wszystkich chodach wymienionych w pkt 1,

3) zatrzymanie konia z każdego chodu wymienionego w pkt 1,

4) dwa sposoby wsiadania na konia (jeden wskok),

5) prowadzenie konia jedną ręką w chodach wymienionych w pkt 1,

6) stanie w galopie w jednym strzemieniu,

7) chowanie się za koniem w galopie – sylwetka schowana z boku konia,

8) upadek z konia w galopie na miękkie podłoże,

9) skoki pojedyncze przez przeszkody o wysokości 60 cm.

3. Skoki i upadki z wysokości

Skok do wody na głowę z wysokości:

1) 5 m – mężczyźni,

2) 3 m – kobiety.

4. Pływanie:

1) przepłynięcie 300 m, w tym po 100 m kraulem, żabką i stylem grzbietowym,

2) przepłynięcie pod wodą z odbicia od brzegu:

a) 10 m – mężczyźni,

b) 5 m – kobiety,

3) skok do wody ze słupka.

5. Sporty i sztuki walki:

1) judo:

a) duże podcięcie zewnętrzne – o-soto-gari,

b) rzut przez obniżenie środka ciężkości – tai-oto-chi,

c) rzut przez bark – ippon-seoinage,

d) rzut biodrowy z podcięciem nogą – harai-goshi,

e) rzut poświęcenia z upadkiem na plecy – tomoe-nage,

2) karate:

a) mae-geri – proste kopnięcie w brzuch,

b) yoko-geri – proste kopnięcie boczne,

c) hiza-geri – proste kopnięcie kolanem,

d) mawashi-geri – proste kopnięcie boczne wysokie,

3) boks: ciosy proste, sierpowe i ciosy z dołu.

Należy przygotować układ bójki z wykorzystaniem wyżej wymienionych technik.

Układ należy zademonstrować w parach.

Czas trwania układu bójki powinien wynosić co najmniej 3 minuty.

Uwaga:

1. Przy wykonywaniu elementów technicznych kandydat ma prawo do jednokrotnego powtórzenia nieudanej próby.

2. Przy skokach z wysokości czas na wykonanie skoku wynosi 3 minuty.

Załącznik 2. [WYKAZ CZYNNOŚCI, KTÓRYCH WYKONYWANIE MOŻE ZOSTAĆ POWIERZONE OSOBIE DOPUSZCZONEJ DO ODBYCIA PRAKTYKI ZAWODOWEJ]

Załącznik nr 2

WYKAZ CZYNNOŚCI, KTÓRYCH WYKONYWANIE MOŻE ZOSTAĆ POWIERZONE OSOBIE DOPUSZCZONEJ DO ODBYCIA PRAKTYKI ZAWODOWEJ

1. Czynności związane z użyciem pojazdów:

1) jazda pojazdami w terenie trudnym, wielopoziomowym bez wprowadzania elementów rajdowych,

2) jazda motocyklem na jednym kole w terenie łatwym (płaskim),

3) jazda motocyklem z przyczepą na dwóch kołach w terenie łatwym (płaskim),

4) jazda motocyklem po schodach,

5) upadek z roweru w terenie łatwym (płaskim),

6) skok na toczący się pojazd z wysokości 1 m w terenie łatwym (płaskim),

7) czynności ruchowe wykonywane na zewnątrz pojazdów gąsienicowych w terenie o średniej skali trudności, tj. płaskim bez dużych przeszkód naturalnych lub sztucznych,

8) pozostałe czynności – ewolucje kaskaderskie nie wymienione w pkt 1–7 o mniejszym stopniu zagrożenia dla życia lub zdrowia odtwórcy, wymagające jednak wykonania ich przez kaskadera.

2. Ewolucje wodne:

1) walka w wodzie bez użycia rekwizytów,

2) skoki i upadki do wody z wysokości 5-6 m,

3) desant wojskowy na brzeg z jednostek pływających przeprowadzany w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych,

4) asekuracja ratownicza i nurkowa innych odtwórców przy pomocy sprzętu specjalistycznego na wodach otwartych,

5) pływanie i nurkowanie do głębokości 2 m na wodach otwartych,

6) przeprawa pojazdami przez głęboką wodę,

7) pozostałe czynności – ewolucje kaskaderskie nie wymienione w pkt 1-6 o mniejszym stopniu zagrożenia dla życia lub zdrowia odtwórcy, wymagające jednak wykonania ich przez kaskadera.

3. Czynności wykonywane z udziałem zwierząt:

1) skok z muru, drzewa, dachu lub innych obiektów o wysokości 1 m na konnego w kłusie,

2) skok przez przeszkodę terenową do wysokości 1 m,

3) wleczenie za koniem w terenie łatwym, miękkim, np. po trawie lub piasku,

4) jazda konna galopem (z rekwizytami takimi, jak: biała broń, lanca, kopia, chorągwie itp.) w terenie jednopoziomowym,

5) skok z konia z wysokości do 1 m do płytkiej wody,

6) jazda zaprzęgiem konnym (kłus) w terenie trudnym,

7) pozorowanie walki ze zwierzętami,

8) pozostałe czynności – ewolucje kaskaderskie nie wymienione w pkt 1-7 o mniejszym stopniu zagrożenia dla życia lub zdrowia odtwórcy, wymagające jednak wykonania ich przez kaskadera.

4. Walki:

1) układ sportowej walki judo, boksu, karate, zapasów, innych walk o średniej skali trudności,

2) seria ciosów i uderzeń wymagających umiejętności sportów walki (postawa, chodzenie, zasłony, uniki itp.),

3) bójka w terenie łatwym, bez rekwizytów, uderzenia w różne partie ciała,

4) pojedyncze ciosy pięścią, łokciem, nogą lub głową wymagające umiejętności walki sportowej,

5) upadki po uderzeniach lub ciosach w terenie łatwym, miękkim,

6) układanie walk na białą broń pomiędzy odtwórcami i aktorami,

7) pozostałe czynności – ewolucje kaskaderskie nie wymienione w pkt 1–6 o mniejszym stopniu zagrożenia dla życia lub zdrowia odtwórcy, wymagające jednak wykonania ich przez kaskadera.

5. Czynności związane z efektami pirotechnicznymi:

1) przebywanie w strefie rażenia wybuchu, nie bliżej jednak niż 10 m,

2) efekt palenia się człowieka do 15% powierzchni ciała,

3) pojedyncze odstrzały zakładane na ciele odtwórcy,

4) jazda pojazdami pomiędzy efektami pirotechnicznymi; odległość zależnie od rodzaju efektu, nie bliżej jednak niż 6 m,

5) pozostałe czynności – ewolucje kaskaderskie nie wymienione w pkt 1-4 o mniejszym stopniu zagrożenia dla życia lub zdrowia odtwórcy, wymagające jednak wykonania ich przez kaskadera.

6. Skoki i upadki oraz ewolucje alpinistyczne:

1) czynności ruchowe (ewolucje) poniżej 10 m, wykonywane na zewnątrz obiektów (skały, mury, urwiska itp.),

2) zabezpieczenie odtwórców, aktorów lub członków ekipy filmowej na wysokości poniżej 10 m, wykonywane na zewnątrz obiektów,

3) skok lub upadek z wysokości 6-8 m na zabezpieczenie lub do wody,

4) skok na nogi z wysokości 2 m na teren twardy (trudny) bez zabezpieczenia,

5) przeskakiwanie z obiektu na obiekt (dach, drzewo, skały itp.) odległych od siebie do 1,5 m, przy wysokości do 6 m,

6) skok na nogi z wysokości do 4 m (teren trudny) z zabezpieczeniem,

7) toczenie się po skarpie lub pochyłości w terenie łatwym, miękkim,

8) pozostałe czynności – ewolucje kaskaderskie nie wymienione w pkt 1-7 o mniejszym stopniu zagrożenia dla życia lub zdrowia odtwórcy, wymagające jednak wykonania ich przez kaskadera.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2000-06-28
  • Data wejścia w życie: 2000-07-13
  • Data obowiązywania: 2001-12-11
  • Dokument traci ważność: 2005-08-19

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA