REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 73 poz. 774

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

z dnia 3 lipca 2001 r.

w sprawie warunków, jakie muszą spełnić płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu elektronicznego poprzez teletransmisję danych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 47a ust. 7 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 i Nr 162, poz. 1118 i 1126, z 1999 r. Nr 26, poz. 228, Nr 60, poz. 636, Nr 72, poz. 802, Nr 78, poz. 875 i Nr 110, poz. 1256, z 2000 r. Nr 9, poz. 118, Nr 95, poz. 1041, Nr 104, poz. 1104 i Nr 119, poz. 1249 oraz z 2001 r. Nr 8, poz. 64, Nr 27, poz. 298, Nr 39, poz. 459 i Nr 72, poz. 748) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

1) Centrum Certyfikacji – uznany przez Zakład podmiot świadczący usługi certyfikacyjne,

2) certyfikat klucza publicznego – informację o kluczu publicznym opatrzoną podpisem elektronicznym Centrum Certyfikacji,

3) dokument ubezpieczeniowy w formie elektronicznej – dokument ubezpieczeniowy przekazywany do Zakładu poprzez teletransmisję danych, w formie dokumentu elektronicznego utworzonego w programie informatycznym,

4) klucz prywatny – znany tylko płatnikowi składek, tajny, unikalny kod służący do tworzenia podpisu elektronicznego,

5) klucz publiczny – znany wszystkim uczestnikom procesu przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, jawny, unikalny kod służący odbiorcy wiadomości do weryfikacji podpisu elektronicznego nadawcy wiadomości,

6) podpis elektroniczny – dane w postaci elektronicznej umożliwiające identyfikację płatnika składek przekazującego dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej,

7) program informatyczny – aktualną wersję programu informatycznego udostępnionego przez Zakład płatnikom składek, służącego do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej,

8) ustawa – ustawę z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych,

9) Zakład – Zakład Ubezpieczeń Społecznych, o którym mowa w art. 66 ustawy.

§ 2.
1. Płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej są zobowiązani korzystać z programu informatycznego.

2. Informacja o programie informatycznym i program informatyczny są udostępniane płatnikom składek w terenowych jednostkach organizacyjnych Zakładu oraz na stronach internetowych Zakładu.

§ 3.
1. Przy przekazywaniu dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej płatnicy składek są zobowiązani korzystać z:

1) komputera i oprogramowania zgodnego z wymogami określonymi w dokumentacji do programu informatycznego,

2) Internetu lub sieci umożliwiającej przesyłanie dokumentów ubezpieczeniowych do Zakładu drogą elektroniczną.

2. Informacja o numerze dostępu do sieci, o której mowa w ust. 1 pkt 2, oraz o usługach w niej realizowanych jest udostępniana w terenowych jednostkach organizacyjnych Zakładu oraz na stronach internetowych Zakładu.

3. Płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej są zobowiązani posiadać adres poczty elektronicznej. Aktualny adres poczty elektronicznej płatnicy składek są zobowiązani podawać w zgłoszeniu płatnika składek, o którym mowa w art. 43 ustawy.

§ 4.
1. Płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej są zobowiązani posiadać klucz prywatny i odpowiadający mu klucz publiczny, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Płatnicy składek zwolnieni są z obowiązku posiadania klucza prywatnego i klucza publicznego, jeżeli do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej upoważnili inną osobę fizyczną lub prawną.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, osoba fizyczna lub prawna upoważniona do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej jest zobowiązana posiadać klucz prywatny i klucz publiczny. Przepisy dotyczące płatników składek stosuje się odpowiednio.

4. Klucz prywatny i klucz publiczny płatników składek tworzony jest przy użyciu programu informatycznego, z zastrzeżeniem § 9.

5. Płatnicy składek są zobowiązani chronić swój klucz prywatny.

6. Płatnicy składek ponoszą odpowiedzialność za nieprawidłowości w dokumentach ubezpieczeniowych będące wynikiem dostępu do klucza prywatnego osób nieupoważnionych, a także w przypadku, gdy do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej upoważnili inną osobę fizyczną lub prawną.

§ 5.
1. Płatnicy składek, przed przystąpieniem do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, są zobowiązani potwierdzić wniosek o rejestrację w Punkcie Rejestracji znajdującym się w wybranej terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu.

2. Przed rozpoczęciem procedury rejestracji płatnicy składek są zobowiązani zarejestrować w programie informatycznym certyfikat klucza publicznego wybranego Punktu Rejestracji.

3. W celu dokonania rejestracji płatnicy składek lub osoby przez nich upoważnione są zobowiązani osobiście zgłosić się do Punktu Rejestracji, przedstawiając:

1) skopiowany na dyskietce wniosek o rejestrację, wytworzony przy użyciu programu informatycznego; wniosek powinien być opatrzony podpisem elektronicznym utworzonym przy wykorzystaniu klucza prywatnego płatnika składek oraz zaszyfrowany przy pomocy klucza publicznego wybranego Punktu Rejestracji,

2) dokumenty potwierdzające dane identyfikacyjne płatnika składek, o których mowa w art. 43 ust. 7 ustawy.

4. Płatnicy składek są zobowiązani zarejestrować w programie informatycznym, wystawione przez Punkt Rejestracji, potwierdzenie przyjęcia wniosku o rejestrację.

§ 6.
1. Płatnicy składek są zobowiązani uzyskać certyfikat swojego klucza publicznego w Centrum Certyfikacji, z zastrzeżeniem § 9.

2. Płatnicy składek, korzystając z programu informatycznego, są zobowiązani utworzyć wniosek o wydanie certyfikatu, zaszyfrowany przy pomocy klucza publicznego Centrum Certyfikacji.

3. Wniosek o wydanie certyfikatu klucza publicznego płatnicy składek są zobowiązani przesłać do Centrum Certyfikacji pocztą elektroniczną.

4. Płatnicy składek są zobowiązani zarejestrować certyfikat swojego klucza publicznego, otrzymany z Centrum Certyfikacji, w programie informatycznym.

§ 7.
1. Płatnicy składek są zobowiązani wystąpić do Centrum Certyfikacji z wnioskiem o odnowienie certyfikatu klucza publicznego, w okresie jego ważności, w przypadku:

1) upływu terminu ważności posiadanego certyfikatu klucza publicznego lub związanego z nim klucza prywatnego,

2) zmiany danych identyfikacyjnych płatnika składek,

3) zmiany adresu poczty elektronicznej.

2. Wniosek o odnowienie certyfikatu klucza publicznego płatnicy składek są zobowiązani utworzyć za pomocą programu informatycznego. W przypadku zmiany danych identyfikacyjnych płatnika składek lub adresu poczty elektronicznej wniosek powinien być potwierdzony przez Punkt Rejestracji.

3. Płatnicy składek są zobowiązani wystąpić do Centrum Certyfikacji z wnioskiem o unieważnienie certyfikatu klucza publicznego w przypadku:

1) rezygnacji z przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, jeżeli nie mają obowiązku przekazywania dokumentów w takiej formie,

2) zagubienia lub podejrzenia ujawnienia klucza prywatnego płatnika składek.

§ 8.
1. Płatnicy składek są zobowiązani przekazywać do Zakładu dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej w postaci komunikatu zawierającego:

1) zaszyfrowane informacje zawarte w dokumencie ubezpieczeniowym,

2) podpis elektroniczny utworzony przy wykorzystaniu klucza prywatnego płatnika składek,

3) certyfikat klucza publicznego płatnika składek, o którym mowa w § 6 ust. 1.

2. Płatnicy składek są zobowiązani pobrać potwierdzenie otrzymania dokumentu ubezpieczeniowego w formie elektronicznej oraz poprawności jego struktury, wystawione przez Zakład w postaci komunikatu.

§ 9.
1. Płatnikom składek, którzy do czasu wykonywania obowiązku, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 8, poz. 64), przekazywali dokumenty ubezpieczeniowe w formie innej niż elektroniczna oraz podali adres poczty elektronicznej w zgłoszeniu płatnika składek, klucz prywatny oraz certyfikat klucza publicznego będą wydawane w Punktach Wydawania Certyfikatów, znajdujących się w terenowych jednostkach organizacyjnych Zakładu, właściwych ze względu na siedzibę płatników składek.

2. Po odbiór klucza i certyfikatu, o których mowa w ust. 1, płatnicy składek lub upoważnione przez nich osoby powinni zgłosić się z dokumentami potwierdzającymi dane identyfikacyjne płatnika składek, o których mowa w § 5 ust. 3 pkt 2.

3. Odbiór certyfikatu klucza publicznego, o którym mowa w ust. 1, płatnicy składek lub upoważnione przez nich osoby powinni pokwitować własnoręcznym podpisem.

4. W przypadku stwierdzenia rozbieżności w danych płatnika składek, możliwe jest utworzenie wniosku o uzyskanie certyfikatu klucza publicznego, o którym mowa w ust. 1, bezpośrednio w Punkcie Rejestracji.

§ 10.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Pracy i Polityki Społecznej: L. Komołowski

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 2 sierpnia 2001 r.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA