REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 153 poz. 1766

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY l POLITYKI SPOŁECZNEJ

z dnia 19 grudnia 2001 r.

w sprawie szczegółowych zasad i trybu wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 51 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56, Nr 42, poz. 475, Nr 89, poz. 973, Nr 100, poz. 1080, Nr 122, poz. 1323 i 1325 i Nr 128, poz. 1405) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców, wzory wniosków o udzielenie zezwolenia i przedłużenia zezwolenia oraz wzory zezwolenia, przyrzeczenia i przedłużenia przyrzeczenia lub zezwolenia na wykonywanie pracy przez cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 2.
1. Zezwolenie na wykonywanie pracy przez cudzoziemca, zwane dalej „zezwoleniem”, wydaje wojewoda właściwy ze względu na siedzibę pracodawcy na jego pisemny wniosek. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

2. Zezwolenie wydawane jest na warunkach określonych w przyrzeczeniu wydania zezwolenia na pracę cudzoziemca, zwanego dalej „przyrzeczeniem”, na okres nie dłuższy niż czas pobytu określony w wizie lub okres ważności zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wzór zezwolenia stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 3.
1. Wojewoda wydaje decyzję w sprawie przyrzeczenia, uwzględniając sytuację na rynku pracy oraz kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców.

2. W toku postępowania w sprawie przyrzeczenia wojewoda bierze pod uwagę informacje:

1) starosty powiatu właściwego dla siedziby pracodawcy odnośnie do możliwości zabezpieczenia potrzeb kadrowych pracodawcy,

2) starosty powiatu właściwego dla siedziby pracodawcy o sytuacji na lokalnym rynku pracy,

3) pracodawcy o podjętych przez niego działaniach w zakresie powierzenia pracy, która jest przedmiotem wniosku, obywatelowi polskiemu lub cudzoziemcowi posiadającemu zezwolenie na osiedlenie się lub status uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej.

3. Wojewoda wydaje decyzję o odmowie wydania przyrzeczenia, w szczególności gdy pracodawca:

1) odmówi bez uzasadnionej przyczyny zatrudnienia osób bezrobotnych lub poszukujących pracy skierowanych przez starostę na stanowisko proponowane cudzoziemcowi,

2) wnioskuje o wydanie przyrzeczenia w stosunku do cudzoziemca, którego kwalifikacje, umiejętności lub proponowane wynagrodzenie nie są odpowiednie do pracy, którą cudzoziemiec ma wykonywać,

3) wnioskuje o wydanie przyrzeczenia w stosunku do cudzoziemca, który wcześniej naruszył przepisy obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej, zwłaszcza w zakresie porządku publicznego.

4. Jeżeli praca ma być wykonywana przez cudzoziemca także w innym województwie niż województwo, na którego terenie znajduje się siedziba pracodawcy, wojewoda wydaje decyzję w sprawie przyrzeczenia po zasięgnięciu opinii wojewody, na którego terenie praca ta będzie także wykonywana.

5. Przyrzeczenie wydawane jest na czas oznaczony, dla określonego cudzoziemca i pracodawcy, na określone stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy.

6. Przyrzeczenie wystawiane jest w trzech jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden egzemplarz przyrzeczenia zatrzymuje wojewoda, dwa egzemplarze przyrzeczenia otrzymuje pracodawca, który następnie przekazuje jeden egzemplarz cudzoziemcowi. Wzór przyrzeczenia stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 4.
Jeżeli w dniu składania wniosku, o którym mowa w § 2 ust. 1, cudzoziemiec posiada odpowiednią wizę lub zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wojewoda wydaje decyzję w sprawie zezwolenia bez konieczności uprzedniego wydania przyrzeczenia. Przepisy § 3 stosuje się odpowiednio.
§ 5.
Jeżeli zakończenie pracy nastąpiło przed upływem terminu, na który cudzoziemcowi zostało wydane zezwolenie, pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić o tym na piśmie właściwego wojewodę oraz zwrócić wojewodzie wydane przez niego zezwolenie.
§ 6.
1. Właściwy wojewoda na wniosek pracodawcy może przedłużyć okres ważności wydanego cudzoziemcowi zezwolenia. Wzór wniosku o przedłużenie zezwolenia stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia. Wzór przedłużenia przyrzeczenia i zezwolenia stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia.

2. W zakresie przedłużenia ważności przyrzeczenia i zezwolenia na pracę przepisy § 2–5 stosuje się odpowiednio.

§ 7.
1. Wydane zezwolenia zachowują ważność w przypadku zmiany nazwy, przekształcenia formy prawnej, połączenia lub podziału zakładu pracy.

2. O przypadkach, o których mowa w ust. 1, pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić pisemnie właściwego wojewodę.

§ 8.
Wojewoda prowadzi rejestr wydanych przyrzeczeń i zezwoleń.
§ 9.
1. Zezwolenia i zgody na pracę wydane przed wejściem w życie rozporządzenia zachowują ważność do upływu okresu, na który zostały wydane.

2. Wojewoda wydaje cudzoziemcowi zezwolenie, jeżeli starosta wydał zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca na zasadach obowiązujących przed dniem wejścia w życie przepisów niniejszego rozporządzenia.

3. Starostowie przekażą wojewodom rejestr zezwoleń i zgód na pracę wydanych przed dniem 1 stycznia 2002 r.

§ 10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 21 kwietnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wydawania zezwoleń i zgód na zatrudnienie lub wykonywanie innej pracy zarobkowej przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 53, poz. 336 i z 2000 r. Nr 5, poz. 61).
§ 11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.

Minister Pracy i Polityki Społecznej: J. Hausner

Załącznik 1.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej
z dnia 19 grudnia 2001 r. (poz. 1766)

Załącznik nr 1

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 2.

Załącznik nr 2

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 3.

Załącznik nr 3

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 4.

Załącznik nr 4

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 5.

Załącznik nr 5

infoRgrafika

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2001-12-28
  • Data wejścia w życie: 2002-01-01
  • Data obowiązywania: 2004-03-11
  • Dokument traci ważność: 2006-08-23

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA