REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 149 poz. 1235

UMOWA

o akcesji Rumunii do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu,

sporządzona w Bukareszcie dnia 12 kwietnia 1997 r.

Tekst pierwotny

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 12 kwietnia 1997 r. została sporządzona w Bukareszcie Umowa o akcesji Rumunii do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu.

Przekład

UMOWA

o akcesji Rumunii do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu

Republika Czeska, Republika Węgierska, Rzeczpospolita Polska, Republika Słowacka i Republika Słowenii, z jednej strony, i Rumunia, z drugiej strony, (zwane dalej Stronami),

potwierdzając swoje oddanie zasadom gospodarki rynkowej, stanowiącej podstawę ich stosunków,

uwzględniając pozytywny rozwój wzajemnej współpracy gospodarczej między Stronami,

wyrażając życzenie przyczynienia się do procesu integracji w Europie poprzez poszerzenie Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu,

mając na uwadze Deklaracje Premierów, przyjęte w Poznaniu dnia 25 listopada 1994 r., w Brnie dnia 11 września 1995 r. oraz w Jasnej dnia 13 września 1996 r.,

odwołując się do oficjalnego wniosku Rumunii z dnia 10 kwietnia 1996 r. w sprawie akcesji do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu,

mając na względzie Porozumienie uzupełniające do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu, sporządzone w Brnie dnia 11 września 1995 r.,

działając w zgodności z postanowieniami artykułu 39a Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł 1

Rumunia niniejszym przystępuje do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu.

Artykuł 2

Rumunia niniejszym akceptuje Środkowoeuropejską umowę o wolnym handlu ze wszystkimi jej uzupełnieniami podpisanymi przed podpisaniem niniejszej umowy i będzie je w pełni stosować zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy.

Artykuł 3

Odniesienia w Środkowoeuropejskiej umowie o wolnym handlu do jej Stron, tam gdzie wszystkie Państwa są wymienione z nazwy, należy rozumieć jako odnoszące się również do Rumunii,

Artykuł 4

Cłem bazowym wymienionym w ustępie 1 artykułu 4 Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu będzie w przypadku Rumunii stawka celna wynikająca ze stosowania Klauzuli Najwyższego Uprzywilejowania w dniu 1 stycznia 1993 r.

Artykuł 5

1. W celu realizacji postanowień ustępu 2 artykułu 3 Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu niniejszym ustanawia się i dołącza do niniejszej umowy Protokoły 14, 15, 16 i 17 do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu.

2. Postanowienia dotyczące zniesienia ceł importowych między:

– Republiką Czeską i Republiką Słowacką, z jednej strony, a Rumunią, z drugiej strony, zawarte są w Protokole 14,

– Republiką Węgierską, z jednej strony, a Rumunią, z drugiej strony, zawarte są w Protokole 15,

– Rzecząpospolitą Polską, z jednej strony, a Rumunią, z drugiej strony, zawarte są w Protokole 16,

– Republiką Słowenii, z jednej strony, a Rumunią, z drugiej strony, zawarte są w Protokole 17.

Artykuł 6

1. W celu realizacji postanowień ustępu 1 artykułu 12 Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu niniejszym ustanawia się i dołącza do niniejszej umowy Protokoły 18, 19, 20 i 21 do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu.

2. Postanowienia dotyczące udzielenia wzajemnych koncesji rolnych między:

– Republiką Czeską i Republiką Słowacką, z jednej strony, a Rumunią, z drugiej strony, zawarte są w Protokole 18,

– Republiką Węgierską, z jednej strony, a Rumunią, z drugiej strony, zawarte są w Protokole 19,

– Rzecząpospolitą Polską, z jednej strony, a Rumunią, z drugiej strony, zawarte są w Protokole 20,

– Republiką Słowenii, z jednej strony, a Rumunią, z drugiej strony, zawarte są w Protokole 21.

Artykuł 7

Postanowienia ustępu 2 artykułu 5 i ustępu 2 artykułu 7 Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu nie będą dotyczyć celnej opłaty administracyjnej 0,25% ad valorem stosowanej przez Rumunię wobec importu i eksportu do Republiki Czeskiej, Republiki Węgierskiej, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowackiej i Republiki Słowenii. Opłata ta będzie zniesiona najpóźniej do dnia 31 grudnia 1997 r.

Artykuł 8

Ograniczenia ilościowe importu oraz inne środki o podobnych skutkach wspomniane w ustępie 2 artykułu 8 Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu i wyszczególnione w załącznikach lll/a, lll/b i lll/c do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu będą także stosowane do importu produktów pochodzących z Rumunii, zgodnie z postanowieniami załącznika do artykułu 8 niniejszej umowy.

Artykuł 9

W stosunku do Republiki Czeskiej, Republiki Węgierskiej, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowackiej i Republiki Słowenii zniesienie ograniczeń ilościowych w eksporcie z Rumunii, przewidziane w ustępie 2 artykułu 9 Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu, nie będzie stosowane do produktów wymienionych w załączniku do artykułu 9 niniejszej umowy. Ograniczenia te będą zniesione z dniem 31 grudnia 1997 r.

Artykuł 10

Dla celów niniejszej umowy należy rozumieć, iż Protokół 7 do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu dotyczący definicji pojęcia „produktów pochodzących” i metod współpracy administracyjnej będzie również stosowany do produktów pochodzących z Rumunii, zgodnie z postanowieniami załącznika do artykułu 10 niniejszej umowy.

Artykuł 11

Odniesienia do współpracy administracji celnych w ustępie 2 artykułu 16 Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu należy rozumieć w ten sposób, iż wzajemna pomoc organów administracyjnych w sprawach celnych Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej, z jednej strony, a Rumunii, z drugiej strony, będzie odbywała się zgodnie z postanowieniami załącznika do artykułu 11 niniejszej umowy.

Artykuł 12

1. Odniesienia do zamówień rządowych w artykule 24 Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu należy rozumieć, w stosunkach między Republiką Czeską i Republiką Słowacką, z jednej strony, a Rumunią, z drugiej strony, jako odnoszące się do zamówień publicznych, a okres wymieniony w ustępie 2 artykułu 24 zakończy się najpóźniej do dnia 31 grudnia 1998 r.

2. Strony uzgadniają, iż w ramach Wspólnego Komitetu, na podstawie ustępu 3 artykułu 24 Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu, będą przeprowadzane konsultacje dotyczące rozszerzenia traktowania wspomnianego w ustępie 1 na inne Strony.

Artykuł 13

Niniejsza umowa stanowi integralną część Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu.

Artykuł 14

1. Niniejsza umowa wejdzie w życie trzydziestego dnia od otrzymania przez depozytariusza ostatniej notyfikacji Stron Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu i Rumunii o wypełnieniu niezbędnych procedur do tego celu.

2. Depozytariusz notyfikuje niezwłocznie wszystkim Stronom wypełnienie procedur niezbędnych dla wejścia w życie niniejszej umowy.

3. Oczekując na wejście w życie niniejszej umowy zgodnie z ustępem 1 niniejszego artykułu. Republika Czeska, Republika Węgierska, Rzeczpospolita Polska, Republika Słowacka i Republika Słowenii będą stosowały niniejszą umowę prowizorycznie od dnia 1 lipca 1997 r., pod warunkiem iż Rumunia powiadomi pozostałe strony do dnia 1 czerwca 1997 r., iż jej wewnętrzne wymogi prawne dla wejścia w życie niniejszej umowy są spełnione i będzie stosowała niniejszą umowę od dnia 1 lipca 1997 r.

4. Od dnia wejścia w życie niniejszej umowy Umowy o wolnym handlu zawarte między:

– Republiką Czeską a Rumunią, podpisana w Pradze dnia 24 października 1994 r.,

– Republiką Słowacką a Rumunią, podpisana w Bukareszcie dnia 11 listopada 1994 r., za wzajemną zgodą zainteresowanych Stron wyrażoną w niniejszej umowie tracą moc.

5. Od dnia prowizorycznego stosowania niniejszej umowy Umowy o wolnym handlu wymienione występie 4 niniejszego artykułu nie będą stosowane między ich Umawiającymi się Stronami.

Na dowód czego niżej podpisani pełnomocnicy, będąc do tego odpowiednio upoważnieni, podpisali niniejszą umowę.

Sporządzono w Bukareszcie dnia 12 kwietnia 1997 r. w jednym oryginalnym egzemplarzu w języku angielskim, który będzie złożony Rządowi Rzeczpospolitej Polskiej. Depozytariusz przekaże poświadczone kopie wszystkim Stronom.

Załączniki w wersji PDF do pobrania tutaj

Agreement on Accession

of Romania

to the Central European Free Trade Agreement

The Czech Republic, the Republic of Hungary, the Republic of Poland, the Slovak Republic and the Republic of Slovenia on the one side and Romania on the other side (hereinafter called the Parties),

Reaffirming their commitment to the principles of a market economy, which constitutes the basis for their relations,

Considering the positive development of the mutual economic co-operation between the Parties;

Wishing to contribute to the process of integration in Europe through the extension of the Central European Free Trade Agreement,

Having in mind the Declarations of Prime Ministers, done on 25 November 1994 in Poznan, on 11 September 1995 in Brno and on 13 September 1996 in Jasna,

Recalling the official request of Romania on 10 April 1996 to accede to the Central European Free Trade Agreement,

Taking into account the Agreement Amending the Central European Free Trade Agreement, done in Brno on 11 September 1995,

Acting in accordance with the provisions of Article 39a of the Central European Free Trade Agreement,

Have agreed as follows:

Article 1

Romania shall accede to the Central European Free Trade Agreement. Article 2

Romania shall accept the Central European Free Trade Agreement with all its amendments signed before signature of this Agreement and shall fully apply it in accordance with the provisions of this Agreement.

Article 3

References in the Central European Free Trade Agreement to its Parties and where all states are explicitly mentioned shall be understood to include Romania.

Article 4

The basic duty referred to in paragraph 1 of Article 4 of the Central European Free Trade Agreement, in case of Romania shall be the Most Favoured Nation rate of duty applicable on 1 January 1993.

Article 5

1. In order to implement the provisions of paragraph 2 of Article 3 of the Central European Free Trade Agreement Protocols 14, 15, 16 and 17 to the Central European Free Trade Agreement are hereby established and attached to this Agreement.

2. Provisions for the abolition of customs duties on imports between:

- the Czech Republic and the Slovak Republic on the one side and Romania on the other side are laid down in Protocol 14.

- the Republic of Hungary on the one side and Romania on the other side are laid down in Protocol 15,

- the Republic of Poland on the one side and Romania on the other side are laid down i.n Protocol 16,

- the Republic of Slovenia on the one side and Romania on the other side are laid down in Protocol 17.

Article 6

1. In order to implement the provisions of paragraph 1 of Article 12 of the Central European Free Trade Agreement Protocols 18, 19; 20 and 21 to the Central European Free Trade Agreement are hereby established and attached to this Agreement.

2. Provisions for granting mutual agricultural concessions between:

- the Czech Republic and the Slovak Republic on the one side and Romania on the other side are laid down in Protocol 18,

- the Republic of Hungary on the one side and Romania on the other side are laid down in Protocol 19,

- the Republic of Poland on the one side and Romania on the other side are laid down in Protocol 20,

- the Republic of Slovenia on the one side and Romania on the other side are laid down in Protocol 21.

Article 7

The provisions in paragraph 2 of Article 5 and paragraph 2 of Article 7 of the Central European Free Trade Agreement shall not cover the 0.25% ad-valorem customs clearance fee applied by Romania to imports from and exports to the Czech Republic, the Republic of Hungary, the Republic of Poland, the Slovak Republic and the Republic of Slovenia. The respective fee shall be eliminated by 31 December 1997 at the latest.

Article 8

Quantitative restrictions on imports or measures having equivalent effect referred to in paragraph 2 of Article 8 of the Central European Free Trade Agreement and specified in Annexes III/a, 111/b and III/c of the Central European Free Trade Agreement shall also apply to imports of products originating in Romania, subject to the provisions in Annex to Article 8 of this Agreement.

Article 9

In the relations with the Czech Republic, the Republic of Hungary, the Republic of Poland, the Slovak Republic and the Republic of Slovenia, the elimination of quantitative restrictions on exports from Romania, stipulated in paragraph 2 of Article 9 of the Central European Free Trade Agreement, shall not apply to the products listed in Annex to Article 9 of this Agreement. The respective restrictions shall be eliminated by 31 December 1997.

Article 10

For the purposes of this Agreement it is understood that Protocol 7 of the Central European Free Trade Agreement concerning the definition of the concept of "originating products” and methods of administrative co-operation shall also apply to the products originating in Romania, subject to the provisions in Annex to Article 10 of this Agreement.

Article 11

References to co-operation in customs administration in paragraph 2 of Article 16 of the Central European Free Trade Agreement shall be understood that the mutual 'assistance between administrative authorities in customs matters of the Czech Republic and the Slovak Republic on the one side and Romania on the other side shall take place in accordance with the provisions of Annex to Article 11 of this Agreement.

Article 12

1. References to government procurement in Article 24 of the Central European Free Trade Agreement shall be understood, in relations between the Czech Republic and the Slovak Republic on the one side and Romania on the other side. as for public procurement and the period referred to in paragraph 2 of Article 24 shall end by 31 December 1998 at the latest.

2. It is agreed that consultations shall be held in the Joint Committee under paragraph 3 of Article 24 of the Central European Free Trade Agreement concerning the extension to other Parties of the treatment referred to in paragraph 1.

Article 13

This Agreement shall constitute an integral part of the Central European Free Trade Agreement.

Article 14

1. This Agreement shall enter into force on the thirtieth day after receiving by the Depositary of the last notification of the Parties to the Central European Free Trade Agreement and Romania on the completion of procedures necessary for that purpose.

2. The Depositary shall, without any delay, notify all Parties of the completion of procedures necessary for entry into force of this Agreement.

3. Pending the entry into force of this Agreement according to paragraph 1 of this Article, the Czech Republic, the Republic of Hungary, the Republic of Poland, the Slovak Republic and the Republic of Slovenia shall apply this Agreement provisionally from 1 July 1997, provided that Romania shall notify the other Parties, prior to 1 June 1997, that its internal legal requirements for entry into force of this Agreement are fulfilled and Romania shall apply this Agreement from 1 July 1997.

4. As from the date of entry into force of this Agreement the free trade agreements concluded between:

- the Czech Republic and Romania, signed at Prague on 24 October 1994;

- the Slovak Republic and Romania; signed at Bucharest on 11 November 1994,

by mutual consent of the Parties concerned expressed in this Agreement shall cease to be in force.

5. As from the date of provisional application of this Agreement the free trade agreements mentioned in paragraph 4 of this Article shall not be applied between their Contracting Parties.

IN WITNESS WHEREOF the undersigned plenipotentiaries, being duly authorized thereto, have signed this Agreement.

DONE at Bucharest, this 12th day of April 1997, in a single authentic copy in the English language, which shall be deposited with the Government of the Republic of Poland. The Depositary shall transmit certified copies to all Parties.

Załączniki obcojęzyczne w wersji PDF do pobrania tutaj

Po zapoznaniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

– została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,

– jest przyjęta, ratyfikowania i potwierdzona,

– będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 30 kwietnia 2002 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Kwaśniewski

L.S.

Prezes Rady Ministrów: L. Miller

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2002-09-14
  • Data wejścia w życie: 2002-06-09
  • Data obowiązywania: 2002-06-09
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA