REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 3 poz. 37

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)

z dnia 31 grudnia 2002 r.

w sprawie wysokości i zasad otrzymywania uposażenia i innych należności pieniężnych przez policjanta skierowanego do szkoły lub na przeszkolenie albo na studia w kraju

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 122 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58, Nr 19, poz. 185, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 731, Nr 113, poz. 984, Nr 115, poz. 996, Nr 153, poz. 1271, Nr 176, poz. 1457 i Nr 200, poz. 1688) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. W okresie odbywania w kraju nauki na podstawie skierowania przełożonego, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, policjant otrzymuje uposażenie oraz inne należności pieniężne w wysokości i na zasadach obowiązujących na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, z uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian mających wpływ na prawo do uposażenia i należności lub na ich wysokość, z zastrzeżeniem ust. 2 oraz § 2–6.

2. Uposażenie i należności pieniężne, o których mowa w ust. 1, przysługują w przypadku odbywania nauki lub praktyk, zwanych dalej „nauką”, w ramach:

1) studiów, szkoleń zawodowych lub szkoleń objętych doskonaleniem zawodowym w Wyższej Szkole Policji, szkole policyjnej lub ośrodku szkolenia Policji, zwanych dalej „jednostką szkoleniową Policji”

2) podnoszenia kwalifikacji zawodowych, wykształcenia ogólnego lub aplikacji w zawodach prawniczych poza jednostką szkoleniową Policji.

§ 2.

Policjant, który egzamin wstępny na studia w Wyższej Szkole Policji zdał przed przyjęciem do służby w Policji, w okresie odbywania nauki otrzymuje uposażenie zasadnicze w wysokości przewidzianej na stanowisku:

1) kursanta – do czasu ukończenia szkolenia zawodowego podstawowego;

2) aplikanta – do czasu ukończenia szkolenia zawodowego specjalistycznego;

3) policjanta – do czasu ukończenia studiów.

§ 3.

1. Policjantowi odbywającemu naukę poza stałym miejscem zamieszkania lub pełnienia służby przysługują diety, zwrot kosztów przejazdów i dojazdów oraz noclegów w wysokości i na zasadach określonych w przepisach w sprawie wysokości i warunków przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia, z zastrzeżeniem ust. 2–4 i § 6.

2. W przypadku zapewnienia policjantowi wyżywienia w miejscu odbywania nauki diety przysługują wyłącznie za czas przejazdu do tego miejsca i z powrotem.

3. Za czas pobytu w miejscu odbywania nauki policjantowi nie przysługuje ryczałt na dojazdy środkami komunikacji miejscowej, jeżeli nauka odbywa się w ośrodku stanowiącym miejsce zakwaterowania i wyżywienia.

4. W dniu wolnym od zajęć przewidzianych programem kształcenia policjantowi nie przysługuje zwrot kosztów przejazdu do miejscowości zamieszkania i z powrotem.

§ 4.

1. Policjantowi odbywającemu naukę w jednostce szkoleniowej Policji poza stałym miejscem zamieszkania lub pełnienia służby przysługuje zryczałtowany równoważnik pieniężny na pokrycie kosztów przejazdu do stałego miejsca zamieszkania lub służby w czasie wolnym od zajęć przewidzianych programem kształcenia, jeżeli przerwa w zajęciach wynika z ich harmonogramu i obejmuje co najmniej 3 kolejne dni kalendarzowe.

2. Równoważnik pieniężny, o którym mowa w ust. 1, ustala się w wysokości cen biletów za przejazd do stałego miejsca zamieszkania lub służby i z powrotem II klasą pociągu pośpiesznego, a gdy na danej trasie lub jej odcinku nie ma połączeń kolejowych – w wysokości cen biletów za przejazd publicznymi środkami transportu autobusowego, z uwzględnieniem posiadanej przez policjanta ulgi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje.

3. Równoważnik pieniężny, o którym mowa w ust. 1 i 2, wypłaca się w terminie 30 dni od dnia przedłożenia przez policjanta wniosku o jego wypłatę wraz z potwierdzeniem prawa do jego otrzymania przez przedstawiciela jednostki szkoleniowej Policji.

§ 5.

1. Policjantowi odbywającemu naukę poza jednostką szkoleniową Policji przełożony, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, może przyznać w całości lub w części zwrot opłat za naukę pobieranych przez szkołę, uwzględniając w szczególności wyniki w nauce oraz przydatność w służbie podnoszonych kwalifikacji lub wykształcenia.

2. W przypadku przyznania prawa do zwrotu opłaty, o której mowa w ust. 1, należność z tego tytułu wypłaca się w terminie 30 dni od dnia przedłożenia przez policjanta dowodu uiszczenia tej opłaty.

§ 6.

Policjantowi odbywającemu naukę poza jednostką szkoleniową Policji nie przysługują należności, o których mowa w § 3 ust. 1 i § 5, przez okres powtarzania semestru (roku) nauki.

§ 7.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: K. Janik

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

2) 

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA