REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 78 poz. 710

POROZUMIENIE

między Ministrem Pracy i Polityki Społecznej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Pracy i Spraw Socjalnych Republiki Czeskiej w sprawie wypłaty świadczeń oraz przeprowadzania kontroli administracyjnej i lekarskiej,

sporządzone w Pradze dnia 10 grudnia 2002 r.

Tekst pierwotny

POROZUMIENIE

między Ministrem Pracy i Polityki Społecznej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Pracy i Spraw Socjalnych Republiki Czeskiej w sprawie wypłaty świadczeń oraz przeprowadzania kontroli administracyjnej i lekarskiej

Na podstawie artykułu 6 ustęp 2 Umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czechosłowacką o ubezpieczeniu społecznym oraz artykułu 5 ustęp 4 Umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czechosłowacką o współpracy w dziedzinie polityki i administracji społecznej, podpisanych w Warszawie dnia 5 kwietnia 1948 r., właściwe władze administracyjne Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej, reprezentowane

ze strony polskiej przez:

– Ministra Pracy i Polityki Społecznej,

ze strony czeskiej przez:

– Ministra Pracy i Spraw Socjalnych,

uzgodniły, co następuje:

§ 1. 1. Emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, dodatki do emerytur i rent oraz zasiłki pogrzebowe i ekwiwalenty pieniężne za deputaty węglowe – po stronie polskiej;

oraz emerytury, pełne renty inwalidzkie, częściowe renty inwalidzkie, renty dla wdów, wdowców i sierot, dodatki za bezradność – po stronie czeskiej;

zwane dalej „świadczeniami”, przysługujące na podstawie przepisów prawnych polskich i czeskich, a także postanowień Umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czechosłowacką o ubezpieczeniu społecznym oraz Umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czechosłowacką o współpracy w dziedzinie polityki i administracji społecznej, podpisanych w Warszawie dnia 5 kwietnia 1948 r., przekazywane będą przez właściwe instytucje bezpośrednio osobom uprawnionym zamieszkałym na terytorium drugiego Państwa, za pośrednictwem poczty.

2. Instytucjami właściwymi do wypłaty świadczeń są:

– ze strony polskiej:

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – Oddział Regionalny w Nowym Sączu (Pokladna zemědělského sociálního pojištění – Oblastní pobočka Nowy Sącz) – jeśli chodzi o świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników,

Zakład Ubezpieczeń Społecznych – Oddział w Nowym Sączu (Úřad sociálního pojištění – pobočka Nowy Sącz) – jeśli chodzi o pozostałe świadczenia,

– ze strony czeskiej:

Česká správa sociálního zabezpečení v Praze (Czeski Zarząd Zabezpieczenia Socjalnego w Pradze).

3. Instytucje właściwe do wypłaty świadczeń obu Państw wywiązują się ze swych zobowiązań, dotyczących wypłaty świadczeń, w terminach miesięcznych, najpóźniej do dnia 10 każdego miesiąca, za dany miesiąc.

4. Transfer świadczeń do drugiego Państwa dokonywany będzie w walucie narodowej Państwa zobowiązanego do wypłaty świadczeń lub w innej walucie wymienialnej.

5. Świadczenia wypłacane będą osobom uprawnionym w walucie narodowej Państwa, na którego terytorium mieszka świadczeniobiorca.

§ 2. Koszty związane z przekazywaniem należności i wypłatą świadczeń pokrywa instytucja właściwa do wypłaty świadczeń.

§ 3. 1. Instytucje właściwe do wypłaty świadczeń będą corocznie, najpóźniej do 31 marca danego roku, przekazywać sobie wzajemnie informacje o świadczeniach wypłaconych osobom zamieszkałym na terytorium drugiego Państwa, za poprzedni rok kalendarzowy.

2. Informacje te powinny zawierać dane o liczbie osób uprawnionych oraz o łącznej kwocie wypłat z podziałem na rodzaje świadczeń.

§ 4. Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa będą wypłacane bezpośrednio osobom uprawnionym.

§ 5. 1. Na wniosek instytucji właściwej do wypłaty świadczeń instytucja miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy dokonuje kontroli administracyjnej i lekarskiej świadczeniobiorcy. Koszty związane z kontrolą administracyjną i lekarską nie podlegają wzajemnemu rozliczaniu.

2. Do wniosku o przeprowadzenie kontroli lekarskiej dołączone będą ewentualne wyniki poprzednich badań lekarskich oraz wskazania, jakie powinny być przeprowadzone badania specjalistyczne.

3. Wyniki kontrolnych badań lekarskich przeprowadzonych na wniosek instytucji właściwej do wypłaty świadczeń przez instytucję miejsca zamieszkanią świadczeniobiorcy oraz kontrolnych badań lekarskich przeprowadzonych z własnej inicjatywy przez instytucję właściwą do wypłaty świadczeń w Państwie, na którego terytorium mieszka świadczeniobiorca, będą przekazywane instytucji właściwej drugiego Państwa.

§ 6. Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego po stronie polskiej oraz Česká správa sociálního zabezpečení (Czeski Zarząd Zabezpieczenia Społecznego) po stronie czeskiej mogą wspólnie ustalać szczegółowe zasady stosowania postanowień niniejszego porozumienia.

§ 7. 1. Porozumienie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.

2. Z dniem wejścia w życie niniejszego porozumienia w odniesieniu do Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej traci moc Porozumienie w sprawie wypłaty świadczeń oraz przeprowadzania kontroli administracyjnej i lekarskiej, sporządzone w Pradze dnia 21 października 1970 r.

Sporządzono w Pradze dnia 10 grudnia 2002 r. w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w języku polskim i czeskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc obowiązującą.

 infoRgrafika

 infoRgrafika

W imieniu Ministra Pracy i
Polityki Społecznej
Rzeczypospolitej Polskiej

W imieniu Ministra Pracy i
Spraw Socjalnych
Republiki Czeskiej

 

 infoRgrafika

 infoRgrafika

 infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2003-05-09
  • Data wejścia w życie: 2003-01-01
  • Data obowiązywania: 2003-01-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA