REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 97 poz. 879

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)

z dnia 13 maja 2003 r.

w sprawie warunków, sposobu i trybu przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny umiejętności stanowiących podstawę uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu maklera papierów wartościowych, maklera giełd towarowych oraz doradcy inwestycyjnego

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 15 pkt 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954 oraz z 2002 r. Nr 71, poz. 655) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.

Rozporządzenie określa warunki, sposób i tryb przeprowadzania przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd:

1) testu umiejętności, stanowiącego podstawę do uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu maklera papierów wartościowych, maklera giełd towarowych oraz doradcy inwestycyjnego;

2) oceny umiejętności wykazanych przez wnioskodawcę ubiegającego się o uznanie nabytych przez niego w państwie członkowskim Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów, o których mowa w pkt 1.

§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) „ustawie” – rozumie się przez to ustawę z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych;

2) „Komisji” – rozumie się przez to Komisję Papierów Wartościowych i Giełd;

3) „maklerze papierów wartościowych” – rozumie się przez to zawód regulowany, którego wykonywanie uzależnione jest od spełnienia wymagań kwalifikacyjnych i warunków określonych w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 424 i Nr 84, poz. 774);

4) „doradcy inwestycyjnym” – rozumie się przez to zawód regulowany, którego wykonywanie uzależnione jest od spełnienia wymagań kwalifikacyjnych i warunków określonych w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi;

5) „maklerze giełd towarowych” – rozumie się przez to zawód regulowany, którego wykonywanie uzależnione jest od spełnienia wymagań kwalifikacyjnych i warunków określonych w przepisach ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. Nr 103, poz. 1099, z 2002 r. Nr 200, poz. 1686 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 424 i Nr 84, poz. 774);

6) „teście umiejętności” – rozumie się przez to test umiejętności, o którym mowa w art. 2 pkt 17 ustawy;

7) „Biuletynie Informacji Publicznej” – rozumie się przez to Biuletyn, o którym mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 oraz z 2002 r. Nr 153, poz. 1271);

8) „wniosku” – rozumie się przez to złożony do Komisji wniosek o przeprowadzenie testu umiejętności;

9) „wnioskodawcy” – rozumie się przez to obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej, który wystąpił do Komisji z wnioskiem, o którym mowa w pkt 8;

10) „teście” – rozumie się przez to zestaw pytań, na które wnioskodawca udziela odpowiedzi w trakcie trwania testu umiejętności;

11) „karcie odpowiedzi” – rozumie się przez to załączony do testu formularz, na którym wnioskodawca biorący udział w teście umiejętności nanosi odpowiedzi.

Rozdział 2

Przygotowanie testu umiejętności

§ 3.

1. Testy umiejętności są przygotowywane i przeprowadzane przez komisje egzaminacyjne powoływane przez Przewodniczącego Komisji.

2. Komisje egzaminacyjne, o których mowa w ust. 1, mają charakter stały i powoływane są odrębnie dla zawodu maklera papierów wartościowych, maklera giełd towarowych i doradcy inwestycyjnego.

3. W skład każdej z komisji egzaminacyjnych wchodzą: przewodniczący, zastępca przewodniczącego oraz czterej członkowie. Jeden z członków komisji egzaminacyjnej, wyznaczony przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, pełni funkcję sekretarza komisji egzaminacyjnej.

§ 4.
Obsługę techniczną przeprowadzonego testu umiejętności zapewnia urząd Komisji. Obsługę techniczną nadzoruje komisja egzaminacyjna.
§ 5.
1. Testy umiejętności dla każdego z zawodów – maklera papierów wartościowych, maklera giełd towarowych oraz doradcy inwestycyjnego przeprowadzane są jeden raz w roku, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Termin przeprowadzenia testu umiejętności wyznaczany jest przez przewodniczącego danej komisji egzaminacyjnej w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji i podawany jest do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach internetowych Ministerstwa Finansów nie później niż na 2 miesiące przed wyznaczonym terminem testu umiejętności.

3. W przypadku wystąpienia okoliczności uzasadniających zorganizowanie większej niż wskazana w ust. 1 liczby testów umiejętności dla danego zawodu, testy umiejętności można przeprowadzić w dodatkowych terminach. W takim przypadku ust. 2 stosuje się odpowiednio.

§ 6.
1. Wniosek składa się nie później niż na 30 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu umiejętności.

2. Wnioskodawca może wskazać we wniosku późniejszy termin testu umiejętności, o ile w momencie składania wniosku termin taki jest wyznaczony i podany do publicznej wiadomości.

§ 7.
1. Zakres przedmiotowy testu umiejętności przygotowywany jest dla wnioskodawcy z uwzględnieniem odrębności w wykonywaniu danego zawodu w państwie wnioskodawcy oraz specyfiki i szczególnych wymagań wykonywania tego zawodu w Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Zakres przedmiotowy testu umiejętności ustalany jest przez komisję egzaminacyjną w terminie 14 dni od dnia złożenia przez wnioskodawcę wniosku.

3. O zakresie przedmiotowym testu umiejętności przewodniczący komisji egzaminacyjnej lub osoba przez niego upoważniona zawiadamia wnioskodawcę w terminie 7 dni od dnia ustalenia zakresu.

4. Na podstawie zakresu przedmiotowego testu umiejętności komisja egzaminacyjna przygotowuje test. Komisja egzaminacyjna odpowiedzialna jest za zapewnienie poufności przygotowanego testu.

Rozdział 3

Przeprowadzanie testu umiejętności

§ 8.

1. Test umiejętności przeprowadzany jest w formie pisemnej.

2. Test umiejętności przeprowadzany jest w języku polskim, w formie testu składającego się z pytań w liczbie od 30 do 100. Liczba pytań zawartych w teście uzależniona jest od zakresu przedmiotowego testu umiejętności.

§ 9.
Test umiejętności przeprowadza się w wydzielonej sali lub w salach, w warunkach umożliwiających wnioskodawcy samodzielność pracy, a komisji egzaminacyjnej czuwanie nad prawidłowym przebiegiem tego testu.
§ 10.
1. Wejście do sali, w której odbywa się test umiejętności, następuje po okazaniu przez wnioskodawcę dokumentu stwierdzającego jego tożsamość.

2. Wnioskodawca potwierdza własnoręcznym podpisem nadane mu przez komisję egzaminacyjną oznaczenie kodowe.

§ 11.
1. Czas rozpoczęcia i zakończenia rozwiązywania testu określa przewodniczący komisji egzaminacyjnej lub upoważniona przez niego osoba.

2. Czas przeznaczony na rozwiązanie testu wyznaczany jest i podawany do wiadomości wnioskodawcy przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej. Czas rozwiązywania testu uzależniony jest od liczby pytań zawartych w przygotowanym teście, nie może być jednak dłuższy niż 2 godziny i 30 minut.

§ 12.
1. Podczas przeprowadzania testu umiejętności wnioskodawca nie może opuszczać sali, w której przeprowadzany jest ten test. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący komisji egzaminacyjnej lub osoba przez niego upoważniona udziela zgody na opuszczenie sali – po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się wnioskodawcy z innymi wnioskodawcami, jak również z osobami postronnymi.

2. Na czas nieobecności w sali, w której przeprowadzany jest test umiejętności, wnioskodawca przekazuje test oraz kartę odpowiedzi jednej z osób wymienionych w ust. 1. Czas nieobecności w sali, w której przeprowadzany jest test umiejętności, odnotowuje się na karcie odpowiedzi.

§ 13.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej lub zastępca przewodniczącego komisji egzaminacyjnej ma prawo wykluczyć z testu umiejętności wnioskodawcę, który podczas testu umiejętności korzysta z cudzej pomocy, posługuje się niedozwolonymi przez komisję egzaminacyjną materiałami pomocniczymi, pomaga innym wnioskodawcom lub w inny sposób zakłóca przebieg testu umiejętności.
§ 14.
1. W przypadku ujawnienia przed rozpoczęciem testu umiejętności treści pytań przewodniczący komisji egzaminacyjnej może unieważnić przeprowadzony test umiejętności – powiadamiając o tym Przewodniczącego Komisji. Unieważnienie testu umiejętności może nastąpić w stosunku do poszczególnych wnioskodawców, jak i do wszystkich wnioskodawców łącznie.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, nowy termin przeprowadzenia testu umiejętności jest wyznaczany i podawany do publicznej wiadomości w trybie określonym w § 5 ust. 2.

§ 15.
1. Po zakończeniu rozwiązywania testu wnioskodawca zwraca test oraz kartę odpowiedzi, po uprzednim naniesieniu na niej nadanego wnioskodawcy oznaczenia kodowego, oraz ponownie składa podpis na liście obecności. Karta odpowiedzi bez prawidłowo naniesionego oznaczenia kodowego nie podlega ocenie komisji egzaminacyjnej.

2. Wnioskodawca, który zakończył rozwiązywanie testu przed ogłoszeniem zakończenia czasu rozwiązywania testu przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej lub upoważnioną przez niego osobę, pozostawia swój test oraz kartę odpowiedzi przy wyjściu z sali, w której przeprowadzany jest test umiejętności. Wnioskodawca może otrzymać swój test po zakończeniu testu umiejętności.

§ 16.
Z przebiegu testu umiejętności komisja egzaminacyjna sporządza protokół, który powinien zawierać imiona i nazwiska wszystkich osób wchodzących w skład komisji egzaminacyjnej, czas rozpoczęcia i zakończenia rozwiązywania testu oraz opis ważniejszych zdarzeń, jakie zaszły w trakcie przeprowadzania testu umiejętności. Do protokołu należy dołączyć test z zestawem prawidłowych odpowiedzi, listę wnioskodawców biorących udział w przeprowadzonym teście umiejętności, końcowe wyniki oraz listę osób wykonujących czynności obsługi technicznej. Protokół podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład komisji egzaminacyjnej.

Rozdział 4

Ocena testu umiejętności

§ 17.

Każde pytanie testu komisja egzaminacyjna ocenia według następujących zasad:

1) odpowiedź dobra – dwa punkty;

2) odpowiedź zła – minus jeden punkt;

3) brak odpowiedzi – zero punktów.

§ 18.
1. Wyłączną podstawę oceny stanowią odpowiedzi udzielone przez wnioskodawcę na karcie odpowiedzi.

2. W przypadku niedostosowania się przez wnioskodawcę do instrukcji wypełniania karty odpowiedzi, komisja egzaminacyjna może w stosunku do niego odstąpić od oceny wyników testu.

§ 19.
Warunkiem zdania testu umiejętności przez wnioskodawcę jest uzyskanie co najmniej 60% ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania w przypadku udzielenia dobrych odpowiedzi na wszystkie pytania zawarte w teście.
§ 20.
1. Termin i miejsce ogłoszenia wyników testu umiejętności oraz wydawania zaświadczeń, o których mowa w § 22, ustala przewodniczący komisji egzaminacyjnej po zakończeniu testu umiejętności. Ogłoszenie wyników testu umiejętności nie może nastąpić później niż po upływie 14 dni od dnia przeprowadzenia tego testu.

2. Termin i miejsce ogłoszenia wyników testu umiejętności oraz wydawania zaświadczeń, o których mowa w § 22, podawane są do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

§ 21.
1. Każdy wnioskodawca, który brał udział w przeprowadzonym teście umiejętności, może zwrócić się do komisji egzaminacyjnej, za pośrednictwem Przewodniczącego Komisji, o ponowne sprawdzenie wyniku testu. Wniosek w tej sprawie składany jest w urzędzie Komisji w terminie nie dłuższym niż 4 dni robocze od dnia ogłoszenia wyników testu umiejętności.

2. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej informuje o pozytywnym lub negatywnym stanowisku komisji egzaminacyjnej w terminie 15 dni roboczych od upływu terminu składania wniosków, o których mowa w ust. 1.

3. Z ustaleń komisji egzaminacyjnej w sprawie rozpatrzenia odwołań sporządzany jest aneks do protokołu z przebiegu testu umiejętności, na zasadach określonych w § 16.

§ 22.
Wnioskodawcom, którzy zdali test umiejętności, komisja egzaminacyjna wydaje zaświadczenia o zdaniu testu umiejętności. Wzory zaświadczeń o zdaniu testu umiejętności stanowią załączniki nr 1–3 do rozporządzenia.

Rozdział 5

Przepis końcowy

§ 23.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.

Minister Finansów: w z. W. Ciesielski

 

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

Załącznik 1.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 13 maja 2003 r. (poz. 879)

Załącznik nr 1

infoRgrafika

Załącznik 2.

Załącznik nr 2

infoRgrafika

Załącznik 3.

Załącznik nr 3

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2003-05-30
  • Data wejścia w życie: 2004-05-01
  • Data obowiązywania: 2004-05-01
  • Dokument traci ważność: 2004-05-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA