REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 130 poz. 1387

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)

z dnia 14 maja 2004 r.

w sprawie próbek wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz. U. Nr 92, poz. 881) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa:

1) sposób pobierania oraz badania próbki wyrobu budowlanego;

2) wzór protokołu pobrania próbki wyrobu budowlanego lub próbki kontrolnej, zwanych dalej „próbką”;

3) sposób zabezpieczenia próbek;

4) wzór sprawozdania z badań;

5) sposób postępowania z pozostałościami po próbkach;

6) sposób ustalania, uiszczania i zwrotu opłaty, o której mowa w art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych.

§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych;

2) właściwym organie – należy przez to rozumieć organy określone w art. 11 ustawy;

3) kontrolującym – należy przez to rozumieć właściwy organ prowadzący kontrolę lub osobę działającą z jego upoważnienia.

§ 3.
1. Próbkę należy pobrać, w miarę możliwości, w sposób uniemożliwiający zniszczenie lub uszkodzenie wyrobu budowlanego oraz w ilości niezbędnej i umożliwiającej przeprowadzenie jej badań.

2. Pobrane próbki podlegają:

1) zabezpieczeniu przez opatrzenie ich cechami, znakami lub pieczęciami urzędowymi, które uniemożliwiają naruszenie próbki, chyba że przepisy odrębne lub dokumenty normalizacyjne określają inny sposób zabezpieczenia;

2) przechowywaniu w sposób i w warunkach zabezpieczających próbkę przed zmianą jakości i cech charakterystycznych.

§ 4.
1. Podstawą do przeprowadzenia badań jest protokół pobrania próbki, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

2. Protokół sporządza się w trzech egzemplarzach, z których jeden przekazuje się, za pokwitowaniem, kontrolowanemu albo osobie go reprezentującej, drugi pozostawia się w aktach sprawy, a trzeci przekazuje się laboratorium przeprowadzającemu badania.

3. Protokół stanowi pokwitowanie pobrania próbki.

4. W przypadku gdy podczas kontroli nie pobrano próbki kontrolnej, należy to odnotować w protokole pobrania próbki.

§ 5.
Kontrolujący dostarcza pobraną próbkę do badań:

1) niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 7 dni od dnia pobrania próbki, chyba że przepisy odrębne określają inny termin dostarczenia;

2) z zachowaniem warunków uniemożliwiających zmianę jakości próbki.

§ 6.
Właściwy organ prowadzący kontrolę niezwłocznie zwalnia próbkę kontrolną, jeżeli w związku z wynikami badań dalsze jej przechowywanie stało się bezprzedmiotowe.
§ 7.
1. Kierownik akredytowanego laboratorium lub upoważniony przez niego pracownik dokumentuje przyjęcie próbki do badań przez sporządzenie protokołu.

2. Protokół, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać w szczególności ocenę prawidłowości pobrania, zabezpieczenia, przechowywania i dostarczenia próbki do badań, dokonaną na podstawie:

1) informacji zawartych w protokole pobrania próbki;

2) oględzin próbki dostarczonej do badań;

3) przepisów odrębnych lub dokumentów normalizacyjnych.

3. Protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden przekazuje się, za pokwitowaniem, dostarczającemu próbkę do badań, a drugi pozostawia się w aktach laboratorium. W przypadku przekazania próbki do badań za pośrednictwem poczty, pokwitowanie zastępuje zwrotne potwierdzenie odbioru próbki.

§ 8.
1. Po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych wykonujący badania sporządza sprawozdanie z badań, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

2. Sprawozdanie z badań sporządza się w trzech egzemplarzach, z których dwa przekazuje się właściwemu organowi zlecającemu przeprowadzenie badań, a trzeci pozostawia się w aktach laboratorium.

§ 9.
1. Wysokość opłaty, o której mowa w art. 26 ust. 3 ustawy, właściwy organ ustala z uwzględnieniem:

1) rodzaju badanego wyrobu budowlanego;

2) rodzaju materiałów lub urządzeń użytych w toku przeprowadzania badań;

3) rzeczywistego kosztu pracy jednej osoby w jednym dniu lub godzinie pomnożonego przez liczbę osób i dni lub godzin;

4) rzeczywistego kosztu pracy akredytowanego laboratorium;

5) rzeczywistego kosztu transportu próbki;

6) rzeczywistego kosztu przechowywania próbki.

2. Wartość składników opłaty, o których mowa w ust. 1 pkt 1–4, różnicuje się w zależności od stopnia skomplikowania i zakresu przeprowadzonych badań, przy czym wartość ta nie może przekraczać wysokości opłat za takie same badania takiego samego wyrobu budowlanego, określonych w ofercie akredytowanego laboratorium.

3. Kontrolowany uiszcza opłatę w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia, o którym mowa w art. 26 ust. 4 ustawy, na rachunek bankowy właściwego organu prowadzącego kontrolę, który następnie przekazuje ją na rachunek dochodów budżetu państwa.

4. W przypadku zmiany lub uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 26 ust. 4 ustawy, nadpłacona część opłaty podlega zwrotowi, odpowiednio w całości lub części, w ciągu 30 dni od zakończenia postępowania.

5. W przypadku ustalenia, w wyniku postępowania, o którym mowa w art. 28 ustawy, że wyrób spełnia wymagania określone tą ustawą, właściwy organ zwraca opłatę z urzędu, w terminie 30 dni od dnia zakończenia postępowania.

§ 10.
1. Po przeprowadzeniu badań właściwy organ przekazuje, za pokwitowaniem, próbkę albo jej pozostałości kontrolowanemu.

2. Jeżeli kontrolowany odmawia przyjęcia podlegającej zwrotowi próbki albo jej pozostałości bądź zwrot jest niemożliwy z innych przyczyn, próbkę albo pozostałości przekazuje się, za pokwitowaniem, instytucjom lub organizacjom statutowo powołanym do niesienia pomocy społecznej albo dokonuje się ich sprzedaży na zasadach określonych w przepisach odrębnych bądź przeznacza się je na cele szkoleniowe.

3. Próbki albo ich pozostałości niebezpieczne dla życia lub zdrowia, po przeprowadzeniu badań, podlegają komisyjnemu zniszczeniu albo przekazaniu do utylizacji. Koszty zniszczenia próbki lub jej utylizacji ponosi Skarb Państwa.

§ 11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Infrastruktury: K. Opawski

 

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej – budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 maja 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 106, poz. 1121).

Załącznik 1.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury
z dnia 14 maja 2004 r. (poz. 1387)

Załącznik nr 1

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 2.

Załącznik nr 2

infoRgrafika

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2004-06-08
  • Data wejścia w życie: 2004-06-16
  • Data obowiązywania: 2004-06-16
  • Dokument traci ważność: 2011-02-10
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA