REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2005 nr 187 poz. 1575

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)

z dnia 8 września 2005 r.

w sprawie przeprowadzania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej czynności obserwowania i rejestrowania zdarzeń na drogach oraz w innych miejscach publicznych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 11 ust. 5a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1399, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa warunki, sposób i formy przeprowadzania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwanych dalej „funkcjonariuszami”, czynności obserwowania i rejestrowania, przy użyciu środków technicznych służących do rejestracji obrazu i dźwięku, zdarzeń na drogach oraz w innych miejscach publicznych, tryb ich dokumentowania oraz podmioty właściwe w tych sprawach.
§ 2.
1. Obserwowanie i rejestrowanie, przy użyciu środków technicznych służących do rejestracji obrazu i dźwięku, zdarzeń na drogach oraz w innych miejscach publicznych podczas pełnienia służby granicznej lub prowadzenia działań granicznych, a także podczas realizacji czynności operacyjno-rozpoznawczych lub dochodzeniowo-śledczych, zwane dalej „obserwacją”, przeprowadzają funkcjonariusze jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej albo komórki organizacyjnej komendy oddziału Straży Granicznej.

2. Funkcjonariusze jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej mogą prowadzić obserwację na rzecz oddziału Straży Granicznej.

§ 3.
Obserwację prowadzi się planowo lub doraźnie w sposób:

1) bezpośredni – przy obecności funkcjonariuszy w miejscu prowadzenia obserwacji;

2) zdalny – przy użyciu urządzeń teleinformatycznych przekazujących obraz i dźwięk zdarzeń na odległość.

§ 4.
1. Obserwację prowadzi się po uzyskaniu pisemnej zgody udzielonej przez właściwego przełożonego lub funkcjonariusza przez niego upoważnionego.

2. W przypadkach niecierpiących zwłoki gdy uzyskanie pisemnej zgody mogłoby spowodować utratę informacji, prowadzenie obserwacji można rozpocząć po uzyskaniu ustnej zgody właściwego przełożonego lub funkcjonariusza, o których mowa w ust. 1. Niezwłocznie po rozpoczęciu obserwacji należy uzyskać pisemną zgodę.

3. Pisemna zgoda jest udzielana na pisemny wniosek w sprawie przeprowadzenia obserwacji, którego wzór określa załącznik do rozporządzenia.

§ 5.
Właściwym przełożonym udzielającym pisemną zgodę, o której mowa w § 4, jest:

1) Komendant Główny Straży Granicznej – w przypadku realizacji obserwacji przez funkcjonariuszy jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej;

2) komendant oddziału Straży Granicznej – w przypadku realizacji obserwacji przez funkcjonariuszy komórki organizacyjnej komendy oddziału Straży Granicznej.

§ 6.
Z wnioskiem w sprawie przeprowadzenia obserwacji występuje:

1) do właściwego przełożonego, o którym mowa w § 5 pkt 1 – kierownik jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, komendant oddziału Straży Granicznej albo funkcjonariusz przez nich upoważniony;

2) do właściwego przełożonego, o którym mowa w § 5 pkt 2 – kierownik komórki organizacyjnej komendy oddziału Straży Granicznej, komendant placówki Straży Granicznej, komendant dywizjonu Straży Granicznej albo funkcjonariusz przez nich upoważniony.

§ 7.
1. Obserwację prowadzi się przez czas określony we wniosku, chyba że przed upływem tego czasu został osiągnięty jej cel lub ustały przyczyny jej podjęcia.

2. Zaniechanie obserwacji przed upływem czasu określonego we wniosku ze względu na wcześniej osiągnięty cel lub ustanie przyczyn jej podjęcia następuje po uzyskaniu ustnej zgody właściwego przełożonego lub funkcjonariusza przez niego upoważnionego.

3. W sytuacjach szczególnych rozpoczętą obserwację można prowadzić przez czas dłuższy niż określony we wniosku. Wymaga to uzyskania ustnej zgody właściwego przełożonego lub funkcjonariusza przez niego upoważnionego.

4. Ustna zgoda, o której mowa w ust. 2 i 3, powinna być udokumentowana na wniosku w formie adnotacji sporządzonej i podpisanej przez właściwego przełożonego lub funkcjonariusza przez niego upoważnionego.

§ 8.
1. Obserwacja jest prowadzona jawnie lub niejawnie.

2. Obserwację niejawną przeprowadza się i dokumentuje w sposób uniemożliwiający osobom nieupoważnionym ustalenie, że obserwacja taka jest prowadzona.

§ 9.
1. Obserwację dokumentuje się w notatce służbowej, komunikacie lub na odpowiednim nośniku technicznym, określając miejsce i czas rozpoczęcia i zakończenia obserwacji oraz rodzaj użytych środków technicznych.

2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, sporządza się w dwóch egzemplarzach po zakończeniu obserwacji, jednak nie później niż w terminie 5 dni od jej zakończenia.

§ 10.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: R. Kalisz

 

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 134, poz. 1436 i Nr 283, poz. 2818 oraz z 2005 r. Nr 19, poz. 164).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 113, poz. 1070, Nr 128, poz. 1175, Nr 137, poz. 1302, Nr 166, poz. 1609 i Nr 210, poz. 2036, z 2004 r. Nr 29, poz. 257, Nr 171, poz. 1800, Nr 172, poz. 1805, Nr 210, poz. 2135 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 90, poz. 757.

Załącznik 1. [WZÓR WNIOSKU W SPRAWIE PRZEPROWADZENIA CZYNNOŚCI OBSERWOWANIA I REJESTROWANIA ZDARZEŃ NA DROGACH ORAZ W INNYCH MIEJSCACH PUBLICZNYCH]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
 i Administracji z dnia 8 września 2005 r. (poz. 1575)

WZÓR WNIOSKU W SPRAWIE PRZEPROWADZENIA CZYNNOŚCI OBSERWOWANIA I REJESTROWANIA ZDARZEŃ NA DROGACH ORAZ W INNYCH MIEJSCACH PUBLICZNYCH

infoRgrafika

infoRgrafika

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 14 października 2005 r.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA