REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2006 nr 18 poz. 142

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 24 stycznia 2006 r.

w sprawie komisji lekarskich oraz wynagradzania za udział w ich pracy

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 26 ust. 3 oraz art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 i Nr 277, poz. 2742 oraz z 2005 r. Nr 180, poz. 1496) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.

Rozporządzenie określa:

1) skład, tryb powoływania i postępowania oraz terminy urzędowania powiatowych i wojewódzkich komisji lekarskich;

2) zasady przeprowadzania badań lekarskich;

3) zasady współdziałania komisji z wojewodami oraz wójtami (burmistrzami, prezydentami miast) lub starostami sprawującymi władzę administracji ogólnej i organami samorządu terytorialnego;

4) sposób ustalania dodatkowego wynagrodzenia osób wchodzących w skład komisji lekarskich oraz pracowników średniego personelu medycznego wyznaczonych do powiatowych komisji lekarskich.

Rozdział 2

Powoływanie i działanie komisji lekarskich

§ 2.

Powiatowe i wojewódzkie komisje lekarskie powołuje się w składzie określonym w rozdziale 3, nie później niż na 30 dni przed rozpoczęciem poboru w poszczególnych województwach.
§ 3.
Powiatowa komisja lekarska działa w terminie określonym w wojewódzkim planie poboru, z zastrzeżeniem § 4.
§ 4.
1. Przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej zarządza posiedzenie komisji po upływie terminu określonego w § 3, w celu zakończenia postępowania wszczętego w czasie poboru.

2. Przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej może, w uzasadnionym wypadku, zarządzić posiedzenie komisji po upływie terminu określonego w § 3, jeżeli zaistnieją okoliczności, o których mowa w art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

3. W wypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, przewodniczący komisji może wezwać poborowego do zgłoszenia się przed komisją.

§ 5.
Przewodniczący wojewódzkiej komisji lekarskiej zarządza posiedzenie komisji w terminach właściwych dla realizacji ich zadań. Przepis § 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§ 6.
1. Powiatowa komisja lekarska działa, z zastrzeżeniem ust. 5, na obszarze powiatu (miasta na prawach powiatu).

2. Wojewoda określa siedziby powiatowych komisji lekarskich oraz terytorialny zasięg ich działania.

3. Przy określaniu siedzib komisji, o których mowa w ust. 2, uwzględnia się w szczególności:

1) możliwość zapewnienia odpowiednich warunków lokalowych;

2) połączenia komunikacyjne z sąsiednimi gminami i miastami, umożliwiające terminowy dojazd poborowych do komisji;

3) liczbę poborowych przewidzianych do zgłoszenia się przed komisją;

4) możliwość przeprowadzenia badań specjalistycznych.

4. Wojewoda, uwzględniając okoliczności, o których mowa w ust. 3, może powołać na obszarze powiatu więcej niż jedną powiatową komisję lekarską.

5. W wypadkach uzasadnionych okolicznościami, o których mowa w ust. 3, oraz względami ekonomicznymi wojewoda może powołać powiatową komisję lekarską na obszarze obejmującym dwa lub więcej powiatów.

§ 7.
Posiedzenia powiatowej komisji lekarskiej powinny odbywać się w dniach określonych w wojewódzkim planie poboru, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1 i 2.

Rozdział 3

Skład komisji lekarskich

§ 8.

W skład powiatowej komisji lekarskiej wchodzi 3 lekarzy (w tym chirurg i internista), spośród których wojewoda wyznacza przewodniczącego komisji, sekretarz komisji oraz 2 osoby średniego personelu medycznego.
§ 9.
W skład wojewódzkiej komisji lekarskiej wchodzi 3 lekarzy posiadających specjalizację II stopnia albo tytuł specjalisty w podstawowej dziedzinie medycyny (w tym chorób wewnętrznych i chirurgii ogólnej), spośród których wojewoda wyznacza przewodniczącego komisji, oraz sekretarz komisji.
§ 10.
1. Sekretarzem wojewódzkiej komisji lekarskiej jest pracownik komórki organizacyjnej urzędu wojewódzkiego właściwej w sprawach poboru, a sekretarzem powiatowej komisji lekarskiej pracownik starostwa powiatowego (urzędu miasta na prawach powiatu) właściwego ze względu na siedzibę komisji.

2. W wypadku, o którym mowa w § 6 ust. 4, sekretarzem powiatowej komisji lekarskiej jest pracownik urzędu gminy właściwego ze względu na siedzibę komisji.

§ 11.
1. Powołując komisję lekarską w składzie określonym w § 8, 9 i 10, wyznacza się jednocześnie osoby, które w razie niemożności pełnienia funkcji przez przewodniczącego komisji, członków lub sekretarza komisji pełnią te funkcje zastępczo.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do średniego personelu medycznego.

Rozdział 4

Tryb postępowania komisji lekarskich

§ 12.

1. Komisja lekarska określa zdolność poborowego do czynnej służby wojskowej na podstawie badania stanu jego zdrowia.

2. Komisja dokumentuje badanie stanu zdrowia poborowych w księdze orzeczeń lekarskich, w której odnotowuje się wyniki badania poborowego, wyniki badań specjalistycznych lub obserwacji szpitalnej poborowego oraz informacje, które wynikają z zaświadczeń lekarskich i innych dokumentów dotyczących stanu zdrowia, przedstawionych komisji przez poborowego.

3. Księgę orzeczeń lekarskich, o której mowa w ust. 2, na potrzeby powiatowej komisji lekarskiej prowadzi średni personel medyczny, a na potrzeby wojewódzkiej komisji lekarskiej – wyznaczony członek tej komisji.

§ 13.
1. Pracą komisji lekarskiej kieruje jej przewodniczący.

2. Do przewodniczącego komisji należy:

1) przewodniczenie posiedzeniom komisji;

2) organizowanie i nadzorowanie pracy członków komisji;

3) reprezentowanie komisji na zewnątrz;

4) podejmowanie decyzji o wyłączeniu członka komisji;

5) kierowanie do wojewody wniosków o odwołanie członka komisji;

6) zwalnianie z obowiązku osobistego zgłoszenia się poborowego przed komisją;

7) kierowanie poborowych na badania specjalistyczne lub obserwację szpitalną;

8) formułowanie propozycji dotyczących orzeczeń komisji;

9) składanie sprawozdań z działalności komisji.

3. Do lekarzy – członków komisji należy:

1) badanie stanu zdrowia poborowych;

2) występowanie, w uzasadnionych wypadkach, z wnioskami o skierowanie poborowych na badania specjalistyczne, obserwację szpitalną lub na badania psychologiczne;

3) opiniowanie podań o zwolnienie z obowiązku osobistego zgłoszenia się poborowego przed komisją i przedstawianie opinii w tej sprawie przewodniczącemu komisji;

4) propagowanie oświaty zdrowotnej i honorowego krwiodawstwa wśród poborowych.

4. Do sekretarza komisji należy:

1) prowadzenie dokumentacji związanej z orzecznictwem komisji;

2) prowadzenie listy obecności osób biorących udział w pracach komisji;

3) przekazywanie orzeczeń komisji poborowym oraz właściwym wojskowym komendantom uzupełnień.

5. Do sekretarza powiatowej komisji lekarskiej należy ponadto dokonywanie wpisów na liście poborowych.

6. Do średniego personelu medycznego należy wykonywanie czynności, o których mowa w § 12 ust. 3, oraz pomoc medyczna, zgodnie z zadaniami określonymi przez przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej.

§ 14.
Badanie lekarskie poborowych odbywa się w obecności całego składu komisji lekarskiej. Komisja lekarska uwzględnia prośbę poborowego o przeprowadzenie badania tylko w obecności lekarzy.
§ 15.
1. Lekarze wchodzący w skład komisji, nie mogąc ustalić, po dokonaniu badań, stanu zdrowia poborowego i jego zdolności do służby wojskowej, występują do przewodniczącego komisji z wnioskiem o skierowanie poborowego do zakładu opieki zdrowotnej na nieodpłatne: badania specjalistyczne, obserwację szpitalną lub na badania psychologiczne.

2. W wypadku, o którym mowa w ust. 1, wydanie orzeczenia o stopniu zdolności poborowego do czynnej służby wojskowej następuje po uwzględnieniu wyników badań specjalistycznych lub obserwacji szpitalnej, w czasie ponownego stawienia się poborowego przed komisją.

3. Wzór karty skierowania na badania specjalistyczne (obserwację szpitalną) stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 16.
1. Poborowi, o których mowa w art. 26 ust. 1c ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, mogą występować z wnioskiem do komisji lekarskiej o zwolnienie z obowiązku osobistego stawienia się przed tą komisją. Do wniosku należy dołączyć wypis z treści orzeczenia stwierdzającego niezdolność lub niepełnosprawność, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie.

2. We wniosku, o którym mowa w ust. 1, na potrzeby ewidencji wojskowej należy podać:

1) nazwisko;

2) imię (imiona);

3) imię ojca;

4) miejsce urodzenia;

5) adres zamieszkania;

6) wykształcenie;

7) zawód;

8) serię i numer dowodu osobistego;

9) nazwę organu, który wydał dowód osobisty;

10) numer PESEL poborowego.

§ 17.
1. Powiatowe i wojewódzkie komisje lekarskie orzekają większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.

2. Sekretarz komisji oraz średni personel medyczny nie biorą udziału w głosowaniu przy orzekaniu o zdolności poborowych do czynnej służby wojskowej.

3. Orzeczenia komisji, o których mowa w ust. 1, podpisuje ich przewodniczący, członkowie komisji będący lekarzami oraz sekretarz.

§ 18.
Orzeczenie wojewódzkiej komisji lekarskiej doręcza się poborowemu i wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§ 19.
Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się odpowiednio do kobiet, które zostały poddane obowiązkowi stawienia się do poboru, z tym że w czasie przeprowadzania poboru kobiet nie mogą być wzywani do stawienia się przed komisją lekarską mężczyźni.
§ 20.
Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się również do ochotników zgłaszających się do poboru, z tym że niestawienie się ochotnika przed powiatową komisją lekarską jest traktowane jako rezygnacja z ubiegania się o ochotnicze odbycie zasadniczej służby wojskowej.

Rozdział 5

Sprawozdawczość komisji lekarskich

§ 21.

1. Przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej przekazuje sprawozdania z wyników prac tej komisji przewodniczącemu wojewódzkiej komisji lekarskiej w terminie 14 dni od zakończenia poboru.

2. Wzór sprawozdania z wyników pracy komisji lekarskiej stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 22.
Przewodniczący wojewódzkiej komisji lekarskiej przesyła ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych zbiorcze sprawozdanie z terenu województwa według wzoru, o którym mowa w § 21 ust. 2, w terminie miesiąca od zakończenia poboru na terenie województwa.

Rozdział 6

Wynagradzanie za udział w pracach komisji lekarskich

§ 23.

Osobom wchodzącym w skład powiatowej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej przysługuje dodatkowe wynagrodzenie obliczone jako iloczyn:

1) dla przewodniczącego komisji – kwoty 80 zł i liczby posiedzeń, którym przewodniczył;

2) dla lekarza – członka komisji oraz sekretarza tej komisji – kwoty 70 zł i liczby posiedzeń, w których uczestniczyli;

3) dla każdej osoby średniego personelu medycznego – kwoty 60 zł i liczby posiedzeń, w których uczestniczyła.

Rozdział 7

Przepisy końcowe

§ 24.

Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 marca 2000 r. w sprawie komisji lekarskich i komisji poborowych oraz wynagradzania za udział w ich pracy (Dz. U. Nr 16, poz. 205 oraz z 2005 r. Nr 22, poz. 178).
§ 25.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: K. Marcinkiewicz

Załącznik 1.

Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 24 stycznia 2006 r. (poz. 142)

Załącznik nr 1

infoRgrafika

Załącznik 2.

Załącznik nr 2

infoRgrafika

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 18 lutego 2006 r.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2006-02-03
  • Data wejścia w życie: 2006-02-18
  • Data obowiązywania: 2009-02-13
  • Dokument traci ważność: 2009-12-16

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA