REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2006 nr 27 poz. 201

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)

z dnia 23 stycznia 2006 r.

w sprawie ustalania stopnia uszczerbku na zdrowiu żołnierzy, którzy pełnili służbę w jednostkach wojskowych podporządkowanych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, oraz związku ich śmierci z czynną służbą wojskową wskutek wypadku lub choroby

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 29 ust. 7 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową (Dz. U. Nr 83, poz. 760 i Nr 179, poz.1750 oraz z 2005 r. Nr 130, poz. 1085) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.

Rozporządzenie określa:

1) właściwość i tryb postępowania komisji lekarskich, w tym sposób ustalania uszczerbku na zdrowiu żołnierzy, którzy pełnili czynną służbę wojskową w jednostkach wojskowych podporządkowanych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, zwanych dalej „żołnierzami", oraz związku ich śmierci z czynną służbą wojskową wskutek wypadku lub choroby, sposób ustalania zwiększenia uszczerbku na zdrowiu, terminy badań lekarskich, tryb kierowania na te badania, tryb wydawania orzeczeń i ich zatwierdzania, niezbędne elementy orzeczenia, a także tryb rozpatrywania odwołań i sprzeciwów od tych orzeczeń oraz ich uchylania w trybie nadzoru;

2) niezbędną dokumentację lekarską i inne dokumenty, w tym dotyczące przebiegu i warunków czynnej służby wojskowej żołnierzy, mogące stanowić podstawę orzeczenia komisji lekarskiej;

3) wykaz norm oceny uszczerbku na zdrowiu oraz wzór skierowania do komisji lekarskich, jak również wzory orzeczeń wydawanych przez te komisje w sprawach uszczerbku na zdrowiu lub śmierci żołnierzy wskutek wypadku lub choroby.

§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o „uszczerbku na zdrowiu", rozumie się przez to stały uszczerbek na zdrowiu lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu.

Rozdział 2

Właściwość komisji lekarskich

§ 3.

Do orzekania o stopniu uszczerbku na zdrowiu oraz związku śmierci żołnierzy z czynną służbą wojskową są właściwe:

1) Rejonowa Komisja Lekarska Biura Ochrony Rządu, zwana dalej „Rejonową Komisją Lekarską"

2) Odwoławcza Komisja Lekarska Biura Ochrony Rządu, zwana dalej „Odwoławczą Komisją Lekarską"

3) Centralna Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwana dalej „Centralną Komisją Lekarską".

§ 4.
Do Rejonowej Komisji Lekarskiej należy orzekanie o stopniu uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej albo choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami tej służby oraz o związku śmierci z czynną służbą wojskową wskutek wypadku lub choroby.
§ 5.
Do Odwoławczej Komisji Lekarskiej należy rozpatrywanie odwołań od orzeczeń wydanych przez Rejonową Komisję Lekarską oraz zatwierdzanie orzeczeń wydanych przez tę Komisję.
§ 6.
Do Centralnej Komisji Lekarskiej należy:

1) sprawowanie merytorycznego nadzoru nad działalnością Rejonowej Komisji Lekarskiej i Odwoławczej Komisji Lekarskiej w sprawach orzeczniczych, rozstrzyganie kwestii spornych lub nasuwających szczególne wątpliwości oraz wydawanie w tym przedmiocie wiążących zaleceń;

2) rozpatrywanie sprzeciwów wobec orzeczeń wydanych przez Rejonową Komisję Lekarską i Odwoławczą Komisję Lekarską;

3) uchylanie orzeczeń wydanych przez Rejonową Komisję Lekarską lub Odwoławczą Komisję Lekarską, w trybie nadzoru.

Rozdział 3

Kierowanie do komisji lekarskich

§ 7.

Do Rejonowej Komisji Lekarskiej kieruje się z urzędu lub na wniosek żołnierza ubiegającego się o wydanie orzeczenia.
§ 8.
Do Rejonowej Komisji Lekarskiej kieruje żołnierza kierownik komórki organizacyjnej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych, wykonującej zadania dysponenta części budżetowej, zwany dalej „organem kierującym".
§ 9.
1. Organ kierujący, kierując żołnierza do Rejonowej Komisji Lekarskiej, przekazuje tej Komisji wyciąg z przebiegu czynnej służby wojskowej żołnierza oraz inne informacje i dokumenty, które dotyczą wypadku lub choroby żołnierza i mogą mieć znaczenie dla ustalenia związku wypadku lub choroby z czynną służbą wojskową.

2. Na wniosek przewodniczącego Rejonowej Komisji Lekarskiej organ kierujący dostarcza Komisji również inne dokumenty niezbędne do wydania orzeczenia.

§ 10.
Wzór karty skierowania do Rejonowej Komisji Lekarskiej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

Rozdział 4

Orzekanie i zatwierdzanie orzeczeń

§ 11.

1. Rejonowa Komisja Lekarska wydaje orzeczenie po przeprowadzeniu badania lekarskiego, biorąc pod uwagę:

1) wyciąg z przebiegu czynnej służby wojskowej z teczki akt personalnych żołnierza;

2) opinię służbowo-lekarską uwzględniającą dane dotyczące stanu zdrowia żołnierza w czasie pełnienia przez niego czynnej służby wojskowej oraz warunków uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia na stanowiskach służbowych zajmowanych przez żołnierza;

3) historie chorób z leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego;

4) wyniki pomiarów czynników szkodliwych występujących w środowisku czynnej służby wojskowej;

5) książkę zdrowia żołnierza;

6) protokół powypadkowy.

2. W uzasadnionych przypadkach Rejonowa Komisja Lekarska może wydać orzeczenie tylko na podstawie posiadanej dokumentacji.

3. Orzeczenie o stopniu uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej albo choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami tej służby wydaje się po zakończeniu leczenia. Jeżeli okres leczenia trwa dłużej niż 6 miesięcy, może być wydane wstępne orzeczenie o stopniu uszczerbku na zdrowiu. Orzeczenie o stopniu uszczerbku na zdrowiu może być wydane również przed zakończeniem leczenia, jeżeli uszczerbek na zdrowiu jest niewątpliwy.

4. Orzeczenie wydaje się niezwłocznie po skompletowaniu dokumentacji i przeprowadzeniu niezbędnych badań.

5. Rejonowa Komisja Lekarska orzeka o stopniu uszczerbku na zdrowiu z urzędu, jeżeli podczas badania stwierdziła chorobę powstałą w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami czynnej służby wojskowej.

6. Jeżeli Rejonowa Komisja Lekarska nie może wydać orzeczenia z powodu braku niezbędnych dokumentów, w szczególności dotyczących chorób i śmierci oraz jej związku z czynną służbą wojskową, zawiadamia o tym zainteresowanego żołnierza, a w razie śmierci żołnierza – osobę uprawnioną do odszkodowania, informując o konieczności dostarczenia dokumentów będących w ich posiadaniu, w terminie 14 dni. Rejonowa Komisja Lekarska może wystąpić także do organu kierującego o dostarczenie niezbędnych dokumentów w terminie 14 dni.

7. Bieg terminów, o których mowa w ust. 6, rozpoczyna się od dnia doręczenia pisma Rejonowej Komisji Lekarskiej odpowiednio żołnierzowi, osobie uprawnionej do odszkodowania lub organowi kierującemu.

8. Po upływie terminu wyznaczonego do dostarczenia dokumentów Rejonowa Komisja Lekarska może wydać orzeczenie na podstawie posiadanej dokumentacji.

§ 12.
1. Stopień uszczerbku na zdrowiu ustala się w procentach, według stanu zdrowia żołnierza w dniu wydania orzeczenia, zgodnie z „Wykazem norm oceny uszczerbku na zdrowiu", stanowiącym załącznik nr 2 do rozporządzenia.

2. W razie utraty lub uszkodzenia organu, narządu albo układu, których funkcje przed wypadkiem lub chorobą były już wcześniej upośledzone, stopień uszczerbku na zdrowiu określa się w wysokości różnicy pomiędzy stopniem uszczerbku na zdrowiu po wypadku lub przebyciu choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami czynnej służby wojskowej a stopniem upośledzenia istniejącego wcześniej. Jeżeli nie jest możliwe określenie, w jakim stopniu organ, narząd albo układ były upośledzone przed wypadkiem lub chorobą powstałą w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami czynnej służby wojskowej, przyjmuje się, że wcześniejszego upośledzenia nie było.

3. Przy wielomiejscowych uszkodzeniach kończyny lub jej części, ogólny stopień uszczerbku na zdrowiu równa się sumie procentów uszczerbków ustalonych dla poszczególnych uszkodzeń, z tym że procent ten nie może być wyższy od procentu przewidzianego dla utraty uszkodzonej kończyny lub jej części.

4. Jeżeli wypadek albo choroba pozostająca w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami czynnej służby wojskowej spowodowały uszkodzenie kilku organów, narządów albo układów, ogólny stopień uszczerbku na zdrowiu równa się sumie procentów uszczerbków ustalonych dla poszczególnych uszkodzeń, z ograniczeniem do 100 %.

5. Jeżeli procent uszczerbku na zdrowiu jest określony w Wykazie, o którym mowa w ust. 1, w granicach od – do, przy ustalaniu stopnia uszczerbku na zdrowiu uwzględnia się obraz kliniczny, stopień uszkodzenia czynności organu, narządu albo układu oraz towarzyszące powikłania.

6. Jeżeli dla danego przypadku brak jest odpowiedniej pozycji w Wykazie, o którym mowa w ust. 1, ocenia się ten przypadek według pozycji najbardziej zbliżonej. Można przy tym ustalić stopień uszczerbku na zdrowiu w procencie niższym lub wyższym od przewidzianego w danej pozycji, w zależności od różnicy występującej między ocenianym stanem a stanem przewidzianym w odpowiedniej pozycji tego Wykazu.

§ 13.
1. Związek śmierci z czynną służbą wojskową wskutek wypadku ustala się na podstawie akt postępowania powypadkowego i dokumentacji medycznej.

2. Związek śmierci z czynną służbą wojskową wskutek choroby ustala się na podstawie dokumentacji medycznej oraz dokumentów, o których mowa w § 11 ust. 1 pkt 1 i 2.

§ 14.
1. Orzeczenie Rejonowej Komisji Lekarskiej dotyczące ustalenia stopnia uszczerbku na zdrowiu żołnierza:

1) zawiera określenie następstw wypadku lub rozpoznanie choroby, łącznie z towarzyszącymi powikłaniami;

2) określa procentowy stopień uszczerbku na zdrowiu;

3) ustala, czy stwierdzony uszczerbek na zdrowiu pozostaje w związku z czynną służbą wojskową.

2. Orzeczenie dotyczące żołnierza zmarłego:

1) zawiera określenie przyczyny śmierci;

2) ustala, czy śmierć wskutek wypadku lub choroby pozostaje w związku z czynną służbą wojskową.

3. Orzeczenia, o których mowa w ust. 1 i 2, zawierają ponadto:

1) uzasadnienie;

2) podpisy wszystkich członków Rejonowej Komisji Lekarskiej biorących udział w wydaniu tego orzeczenia oraz odcisk pieczęci urzędowej tej Komisji.

4. Wzór orzeczenia w sprawie ustalenia dla celów odszkodowawczych uszczerbku na zdrowiu określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

5. Wzór orzeczenia w sprawie ustalenia związku śmierci z czynną służbą wojskową określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.

§ 15.
Rejonowa Komisja Lekarska, orzekając o związku choroby ze szczególnymi właściwościami lub warunkami czynnej służby wojskowej, kieruje się kryteriami zawartymi w wykazie chorób, określonym na podstawie art. 6 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową, zwanej dalej „ustawą”.
§ 16.
1. Rejonowa Komisja Lekarska orzeka w składzie trzech lekarzy, z których jeden jest przewodniczącym składu orzekającego. Przewodniczącego składu orzekającego wyznacza przewodniczący Rejonowej Komisji Lekarskiej.

2. Rejonowa Komisja Lekarska orzeka większością głosów składu orzekającego.

3. Członek składu orzekającego Rejonowej Komisji Lekarskiej może wnieść na piśmie sprzeciw wobec projektu orzeczenia z podaniem uzasadnienia. W takim przypadku przewodniczący Rejonowej Komisji Lekarskiej przesyła sprzeciw łącznie z projektem orzeczenia i posiadaną dokumentacją do Centralnej Komisji Lekarskiej, która zajmuje stanowisko w sprawie w terminie 7 dni od dnia otrzymania sprzeciwu.

4. Centralna Komisja Lekarska zajmuje stanowisko w sprawie sprzeciwu na podstawie otrzymanej dokumentacji. W razie potrzeby Centralna Komisja Lekarska może przeprowadzić ponowne badanie lekarskie i badania specjalistyczne oraz skierować żołnierza na obserwację szpitalną, a także przeprowadzić dodatkowe postępowanie w celu uzupełnienia materiałów w sprawie.

5. W razie uznania zasadności sprzeciwu przez Centralną Komisję Lekarską, Rejonowa Komisja Lekarska wydaje orzeczenie zgodne ze stanowiskiem Centralnej Komisji Lekarskiej.

6. W razie uznania niezasadności sprzeciwu przez Centralną Komisję Lekarską, Rejonowa Komisja Lekarska wydaje orzeczenie w projektowanym brzmieniu.

7. Orzeczenie podpisują wszyscy członkowie składu orzekającego Rejonowej Komisji Lekarskiej.

§ 17.
1. Projekt orzeczenia Rejonowej Komisji Lekarskiej ustalającego:

1) stopień uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej albo choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami tej służby,

2) związek śmierci z czynną służbą wojskową wskutek wypadku lub choroby

– przewodniczący Rejonowej Komisji Lekarskiej przesyła łącznie z pozostałą dokumentacją Odwoławczej Komisji Lekarskiej.

2. Odwoławcza Komisja Lekarska zajmuje stanowisko na podstawie otrzymanej dokumentacji. W razie potrzeby Odwoławcza Komisja Lekarska może przeprowadzić ponowne badanie lekarskie i badania specjalistyczne oraz skierować żołnierza na obserwację szpitalną, a także przeprowadzić dodatkowe postępowanie w celu uzupełnienia materiałów w sprawie.

3. W razie zatwierdzenia projektu orzeczenia przez Odwoławczą Komisję Lekarską, Rejonowa Komisja Lekarska wydaje orzeczenie w brzmieniu zatwierdzonego projektu.

4. W razie niezatwierdzenia projektu orzeczenia przez Odwoławczą Komisję Lekarską, Komisja ta nakazuje ponowne rozpatrzenie sprawy i wydanie orzeczenia uwzględniającego jej stanowisko. W takim przypadku Rejonowa Komisja Lekarska wydaje orzeczenie zgodne ze stanowiskiem Odwoławczej Komisji Lekarskiej.

5. Do orzeczenia Rejonowej Komisji Lekarskiej wydanego w trybie określonym w ust. 3 lub 4 nie stosuje się przepisu ust. 1.

§ 18.
Orzeczenie Rejonowej Komisji Lekarskiej wydane w trybie określonym w § 16 ust. 1, 5 lub 6 albo § 17 ust. 3 lub 4, jako wydane w pierwszej instancji, doręcza się żołnierzowi, a w razie jego śmierci – osobie uprawnionej do odszkodowania, a także organowi kierującemu, organowi odszkodowawczemu i wojskowemu organowi emerytalnemu.
§ 19.
Treść orzeczenia wpisuje się do księgi orzeczeń Rejonowej Komisji Lekarskiej oraz do książki zdrowia żołnierza, jeżeli taką książkę przedstawi.
§ 20.
Przepisy § 11–19 stosuje się odpowiednio do orzekania o zwiększeniu stopnia uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej albo choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami tej służby.

Rozdział 5

Rozpatrywanie odwołań

§ 21.

1. Od orzeczenia wydanego w pierwszej instancji służy stronie odwołanie na zasadach określonych w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.3)).

2. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Rejonowej Komisji Lekarskiej, która wydała orzeczenie, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia, do Odwoławczej Komisji Lekarskiej.

§ 22.
1. Odwoławcza Komisja Lekarska rozpatruje odwołanie w składzie trzech lekarzy, z których jeden jest przewodniczącym składu orzekającego. Przewodniczącego składu orzekającego wyznacza przewodniczący Odwoławczej Komisji Lekarskiej.

2. Odwoławcza Komisja Lekarska orzeka na podstawie dokumentacji znajdującej się w aktach sprawy. W razie potrzeby Odwoławcza Komisja Lekarska może przeprowadzić ponowne badanie lekarskie i badania specjalistyczne oraz skierować żołnierza na obserwację szpitalną, a także przeprowadzić dodatkowe postępowanie w celu uzupełnienia materiałów w sprawie.

3. Odwoławcza Komisja Lekarska orzeka większością głosów składu orzekającego. Przepisy § 16 ust. 3–6 stosuje się odpowiednio.

4. Do orzeczenia Odwoławczej Komisji Lekarskiej przepisy § 16 ust. 7 i § 18 stosuje się odpowiednio.

§ 23.
Przepisy § 22 ust. 1 i ust. 3 zdanie pierwsze stosuje się odpowiednio do Centralnej Komisji Lekarskiej przy rozpatrywaniu sprzeciwu, o którym mowa w § 16 ust. 3, oraz do Odwoławczej Komisji Lekarskiej przy rozpatrywaniu projektu orzeczenia, o którym mowa w § 17 ust. 1. Przewodniczący odpowiednio Centralnej Komisji Lekarskiej albo Odwoławczej Komisji Lekarskiej pisemnie zawiadamia właściwą komisję lekarską o treści zajętego stanowiska oraz przesyła jej posiadaną dokumentację.

Rozdział 6

Uchylanie orzeczeń w trybie nadzoru

§ 24.

1. Centralna Komisja Lekarska może w trybie nadzoru uchylić każde orzeczenie Rejonowej Komisji Lekarskiej lub Odwoławczej Komisji Lekarskiej niezgodne z prawem lub wydane z pominięciem istotnych okoliczności faktycznych.

2. Przewodniczący Centralnej Komisji Lekarskiej może w trybie nadzoru uchylić każde orzeczenie tej Komisji niezgodne z prawem lub wydane z pominięciem istotnych okoliczności faktycznych.

3. Orzeczenie o uchyleniu orzeczenia doręcza się żołnierzowi, a w razie jego śmierci – osobie uprawnionej do odszkodowania, a także organowi kierującemu, komisji lekarskiej, której orzeczenie uchylono, organowi odszkodowawczemu i wojskowemu organowi emerytalnemu.

4. W razie uchylenia orzeczenia Rejonowej Komisji Lekarskiej, Odwoławczej Komisji Lekarskiej albo Centralnej Komisji Lekarskiej w trybie, o którym mowa w ust. 1 lub 2, Centralna Komisja Lekarska zarządza ponowne rozpatrzenie sprawy i wydanie nowego orzeczenia w pierwszej instancji przez wyznaczoną komisję lekarską, udzielając jej wiążących zaleceń.

§ 25.
1. Minister właściwy do spraw wewnętrznych może wystąpić do Centralnej Komisji Lekarskiej z wnioskiem o uchylenie każdego orzeczenia Rejonowej Komisji Lekarskiej lub Odwoławczej Komisji Lekarskiej, jeżeli orzeczenie to budzi wątpliwości co do zgodności z prawem lub zasadami orzecznictwa lekarskiego albo zostało wydane z pominięciem istotnych okoliczności faktycznych, albo też w razie doręczenia przez żołnierza, a w razie jego śmierci – przez osobę uprawnioną do odszkodowania, nowych istotnych dokumentów w sprawie, które mogą wpłynąć na zmianę treści orzeczenia.

2. Przepisy § 24 stosuje się odpowiednio.

3. Przewodniczący Centralnej Komisji Lekarskiej pisemnie zawiadamia ministra właściwego do spraw wewnętrznych o wyniku rozpatrzenia wniosku.

Rozdział 7

Przepis końcowy

§ 26.

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: L. Dorn

 

 

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 220, poz. 1897).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 49, poz. 509, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 169, poz. 1387, z 2003 r. Nr 130, poz. 1188 i Nr 170, poz. 1660, z 2004 r. Nr 162, poz. 1692 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565, Nr 78, poz. 682 i Nr 181, poz. 1524.

Załącznik 1.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 23 stycznia 2006 r. (poz. 201)

Załącznik nr 1

infoRgrafika

Załącznik 2. [WYKAZ NORM OCENY USZCZERBKU NA ZDROWIU]

Załącznik nr 2

WYKAZ NORM OCENY USZCZERBKU NA ZDROWIU

Wyświetl załącznik

Załącznik 3.

Załącznik nr 3

infoRgrafika

Załącznik 4.

Załącznik nr 4

infoRgrafika

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 8 marca 2006 r.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA