REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2007 nr 57 poz. 389

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU1)

z dnia 12 marca 2007 r.

w sprawie warunków oraz trybu wydawania, przedłużania, zmiany i cofania autoryzacji bezpieczeństwa, certyfikatów bezpieczeństwa i świadectw bezpieczeństwa2)

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 16, poz. 94) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, zwany dalej „Prezesem UTK”, wydaje:

1) autoryzację bezpieczeństwa – na wniosek zarządcy infrastruktury, po potwierdzeniu akceptacji:

a) systemu zarządzania bezpieczeństwem, o którym mowa w art. 17a ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym, zwanej dalej „ustawą”,

b) wewnętrznych regulacji w celu spełnienia przez zarządcę infrastruktury określonych wymagań niezbędnych do bezpiecznego projektowania, eksploatacji i utrzymania infrastruktury kolejowej, w tym systemu nadzoru ruchu kolejowego i sygnalizacji;

2) certyfikat bezpieczeństwa – na wniosek przewoźnika kolejowego, po dokonaniu akceptacji:

a) systemu zarządzania bezpieczeństwem, o którym mowa w art. 17a ustawy,

b) wewnętrznych regulacji w celu spełnienia przez przewoźnika kolejowego określonych wymagań niezbędnych do bezpiecznego wykonywania przewozów kolejowych na danej sieci; wymagania te dotyczą stosowania Technicznych Specyfikacji Interoperacyjności i krajowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa, stosowania certyfikacji personelu kolejowego i posiadania przez przewoźnika kolejowego świadectw dopuszczenia do eksploatacji typów pojazdów kolejowych;

3) świadectwo bezpieczeństwa – na wniosek zarządcy infrastruktury kolejowej, przewoźnika kolejowego lub użytkownika bocznicy kolejowej, o których mowa w art. 18 ust. 4 ustawy, na podstawie dołączonych do wniosku odpowiednich dokumentów, o których mowa w art. 19 ust. 1–3 ustawy.

2. Wnioski zarządców infrastruktury kolejowej, przewoźników kolejowych i użytkowników bocznic, o których mowa w ust. 1, wraz z wymaganymi dokumentami powinny mieć formę pisemną. Wnioski składa się za pośrednictwem poczty lub bezpośrednio w siedzibie Urzędu Transportu Kolejowego, za pokwitowaniem.

§ 2.
Świadectwa bezpieczeństwa wydaje się na okres 5 lat i przedłuża co 5 lat na wniosek podmiotów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3.
§ 3.
Przedłużenia autoryzacji bezpieczeństwa, certyfikatów bezpieczeństwa i świadectw bezpieczeństwa dokonuje Prezes UTK na pisemny wniosek złożony w terminie 3 miesięcy przed upływem okresu ważności tych dokumentów.
§ 4.
1. Prezes UTK aktualizuje autoryzację bezpieczeństwa w całości lub w części po uzyskaniu zawiadomienia zarządcy infrastruktury kolejowej o dokonanych przez niego istotnych zmianach, o których mowa w art. 18a ust. 4 ustawy.

2. Zmiana autoryzacji bezpieczeństwa może być dokonana na pisemny wniosek złożony przez zarządcę infrastruktury kolejowej na żądanie Prezesa UTK, w przypadku zmiany przepisów bezpieczeństwa.

§ 5.
1. Prezes UTK zmienia certyfikat bezpieczeństwa w całości lub w części na pisemny wniosek przewoźnika kolejowego w przypadku dokonania zmian, o których mowa w art. 18b ust. 5 ustawy.

2. Prezes UTK może dokonać zmiany odpowiedniej części certyfikatu bezpieczeństwa po każdej zmianie przepisów bezpieczeństwa.

§ 6.
Wydanie, przedłużenie, zmiana i cofnięcie autoryzacji bezpieczeństwa, certyfikatu bezpieczeństwa i świadectwa bezpieczeństwa powinno być wpisane do prowadzonych przez Prezesa UTK rejestrów tych dokumentów.
§ 7.
Przy składaniu wniosków o wydanie, przedłużenie i zmianę autoryzacji bezpieczeństwa, certyfikatu bezpieczeństwa i świadectw bezpieczeństwa Prezes UTK może żądać informacji i dokumentów uzupełniających, które zarządca infrastruktury, przewoźnik kolejowy i użytkownik bocznicy kolejowej obowiązany jest złożyć niezwłocznie.
§ 8.
Warunkiem wydania, przedłużenia i zmiany autoryzacji bezpieczeństwa, certyfikatów bezpieczeństwa i świadectw bezpieczeństwa jest wniesienie z tego tytułu opłaty, której wysokość określają przepisy wydane na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy.
§ 9.
1. Prezes UTK cofa certyfikat bezpieczeństwa w części lub w całości – w przypadkach, o których mowa w art. 18b ust. 8 ustawy.

2. Prezes może cofnąć:

1) autoryzację bezpieczeństwa w przypadku, o którym mowa w art. 18a ust. 6 pkt 2 ustawy;

2) świadectwo bezpieczeństwa w przypadku, gdy zarządca infrastruktury kolejowej, przewoźnik kolejowy albo użytkownik bocznicy kolejowej, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3:

a) przestał spełniać warunki jego wydania,

b) prowadzi działalność zagrażającą bezpieczeństwu ruchu kolejowego lub wykonywaniu przewozów kolejowych, bezpiecznej eksploatacji pojazdów kolejowych, ochronie przeciwpożarowej, ochronie środowiska lub

c) nie usunie w określonym terminie nieprawidłowości, o których mowa w art. 14 ust. 1 ustawy.

§ 10.
O wydaniu, przedłużeniu, zmianie i cofnięciu autoryzacji bezpieczeństwa i certyfikatów bezpieczeństwa Prezes UTK powiadamia Europejską Agencję Kolejową w terminie 1 miesiąca od dnia dokonania określonej czynności.
§ 11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.3)

Minister Transportu: J. Polaczek

 

 

1) Minister Transportu kieruje działem administracji rządowej – transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Transportu (Dz. U. Nr 131, poz. 923).

2) Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/49/WE z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa kolei Wspólnoty oraz zmieniającej dyrektywę Rady 95/18/WE w sprawie przyznawania licencji przedsiębiorstwom kolejowym oraz dyrektywę 2001/14/WE w sprawie alokacji zdolności przepustowej infrastruktury kolejowej i pobierania opłat za użytkowanie infrastruktury kolejowej oraz przyznawania świadectw bezpieczeństwa (Dz. Urz. UE L 164 z 30.04.2004; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 7, t. 8, str. 227).

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie świadectw bezpieczeństwa (Dz. U. Nr 176, poz. 1719), które na podstawie art. 5 pkt 2 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o zmianie ustawy o transporcie kolejowym (Dz. U. Nr 144, poz. 1046) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2007-04-02
  • Data wejścia w życie: 2007-04-17
  • Data obowiązywania: 2015-03-01
  • Dokument traci ważność: 2015-08-11

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA