REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2010 nr 42 poz. 245

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 12 marca 2010 r.

w sprawie szczegółowego sposobu, trybu i terminów opracowania materiałów do projektu ustawy budżetowej na rok 2011

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 138 ust. 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie i inni dysponenci części budżetowych, zwani dalej „dysponentami”, o których mowa w art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, zwanej dalej „ustawą o finansach publicznych”, opracowują plany rzeczowe zadań realizowanych ze środków budżetowych oraz projekty planów dochodów i wydatków poszczególnych części budżetowych, w terminach, trybie i w sposób określony w rozporządzeniu, o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej.

§ 2.

1. Dysponenci opracowują projekty swoich części budżetowych w układzie klasyfikacji budżetowej, ustalonej rozporządzeniami wydanymi na podstawie art. 39 ust. 4 pkt 1 i art. 114 ust. 6 ustawy o finansach publicznych.

2. Dysponenci opracowują projekty swoich części budżetowych w układzie zadaniowym, o którym mowa w art. 2 pkt 3 ustawy o finansach publicznych.

3. Jednostki sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 9 pkt 5-7 i 14 ustawy o finansach publicznych, sporządzają plany finansowe w układzie zadaniowym na rok budżetowy i dwa kolejne lata, wykorzystując katalog funkcji zadań i podzadań zamieszczony w formularzu BZ-1, stanowiącym załącznik nr 70 do rozporządzenia.

§ 3.

1. Materiały do projektu budżetu państwa dysponenci opracowują na podstawie:

1) założeń do projektu budżetu państwa rozpatrzonych przez Radę Ministrów, w tym prognoz wskaźników makroekonomicznych, opracowanych przez Ministra Finansów przy współpracy ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego i innych ministrów właściwych w sprawach polityki społeczno-gospodarczej;

2) wstępnych kwot wydatków dla poszczególnych części budżetowych;

3) zadań realizowanych w ramach programów i projektów dofinansowywanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

2. Wstępne kwoty wydatków dla poszczególnych części budżetowych oraz prognozy wskaźników makroekonomicznych zostaną przekazane dysponentom przez Ministra Finansów.

§ 4.

1. Szef Służby Cywilnej może wyrazić opinie w zakresie wysokości kwot oraz podziału wydatków na wynagrodzenia korpusu służby cywilnej, dokonywanego przez dysponentów.

2. Minister właściwy do spraw środowiska przekazuje informacje o wysokości środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz poszczególnych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej przeznaczonych na dofinansowanie zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez państwowe jednostki budżetowe.

3. Wysokość wydatków na pozamilitarne przygotowania obronne ustala Minister Obrony Narodowej, po otrzymaniu wstępnych limitów wydatków, o których mowa w § 3 ust. 2, i przedstawia właściwym dysponentom oraz Ministrowi Finansów.

4. Planowane przez dysponentów wydatki części budżetowych w ramach programów wieloletnich wymagają uprzedniego uzgodnienia z koordynatorami tych programów.

5. Planowane przez dysponentów wydatki części budżetowych w zakresie regionalnych programów operacyjnych (RPO), z wyjątkiem wydatków planowanych w części „34. Rozwój regionalny”, wymagają uprzedniego uzgodnienia z odpowiednią instytucją zarządzającą RPO – zarządem województwa.

6. Podziału kwoty wydatków bieżących dla działów: „Oświata i wychowanie” oraz „Edukacyjna opieka wychowawcza” pomiędzy wojewodów dokonuje minister właściwy do spraw oświaty i wychowania. Wydatki te nie mogą być planowane przez wojewodów w kwotach niższych bez uprzedniego uzgodnienia z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania.

7. Podziału kwoty wydatków dla działu „Pomoc społeczna” na realizację świadczeń rodzinnych oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego pomiędzy wojewodów dokonuje minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.

8. Podziału kwoty wydatków dla działu „Transport i łączność”, rozdziału „Przejścia graniczne” pomiędzy wojewodów dokonuje minister właściwy do spraw wewnętrznych.

§ 5.

1. W terminie do dnia 31 marca 2010 r., z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, dysponenci opracują i przedłożą Ministrowi Finansów plany rzeczowe zadań realizowanych ze środków budżetowych, według formularzy oznaczonych symbolami:

1) RZ-1 - Świadczenia rodzinne oraz świadczenie z funduszu alimentacyjnego; wzór formularza stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia;

2) RZ-2 - Środki budżetu państwa przeznaczone na finansowanie inwestycji wraz z omówieniem; wzór formularza stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia;

3) RZ-2/MON - Środki budżetu państwa przeznaczone na finansowanie inwestycji Ministerstwa Obrony Narodowej wraz z omówieniem; wzór formularza stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia;

4) RZ-3 - Dotacje na finansowanie zadań realizowanych przez przedsiębiorców oraz na finansowanie ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego; wzór formularza stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia;

5) RZ-4 - Składki na ubezpieczenie zdrowotne finansowane z budżetu państwa; wzór formularza stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia;

6) RZ-5 - Utracone przez gminy dochody z tytułu zwolnienia od podatków: leśnego, rolnego, od nieruchomości w parkach narodowych, rezerwatach przyrody oraz przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego; wzór formularza stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia;

7) RZ-6 - Zadania zlecone do wypłaty Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych i Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego; wzór formularza stanowi załącznik nr 7 do rozporządzenia;

8) RZ-7 - Skutki finansowe uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego - zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.1) ) - nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez organy administracji rządowej w roku 2011; wzór formularza stanowi załącznik nr 8 do rozporządzenia;

9) RZ-8 - Gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych; wzór formularza stanowi załącznik nr 9 do rozporządzenia;

10) RZ-9 - Dochody własne jednostek budżetowych; wzór formularza stanowi załącznik nr 10 do rozporządzenia;

11) RZ-10 - Finansowanie programów realizowanych w ramach: Narodowej Strategii Spójności, Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013, Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF) i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG), Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) w ramach budżetu państwa; wzór formularza stanowi załącznik nr 11 do rozporządzenia;

12) RZ-10 (BE) - Finansowanie programów realizowanych w ramach: Narodowej Strategii Spójności, Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 (NMF) i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 (MF EOG), Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) w ramach budżetu środków europejskich; wzór formularza stanowi załącznik nr 12 do rozporządzenia;

13) RZ-11 - Finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej; wzór formularza stanowi załącznik nr 13 do rozporządzenia;

14) RZ-12 - Napływ środków z tytułu refundacji poniesionych wydatków w ramach Narodowego Planu Rozwoju 2004-2006, Narodowej Strategii Spójności, Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013, Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF) i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) w ramach budżetu państwa; wzór formularza stanowi załącznik nr 14 do rozporządzenia;

15) RZ-12 (BE) - Napływ środków z tytułu refundacji poniesionych wydatków w ramach Narodowej Strategii Spójności, Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 (NMF) i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 (MF EOG) oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) w ramach budżetu środków europejskich; wzór formularza stanowi załącznik nr 15 do rozporządzenia.

2. Formularze: RZ-1 i RZ-4 dysponenci przedstawiają w terminie, o którym mowa w ust. 1, również ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego w zakresie działu „Pomoc społeczna”.

3. Formularz RZ-2 (w zakresie przejść granicznych) właściwi wojewodowie, w terminie, o którym mowa w ust. 1, przedstawiają również ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

4. Formularz RZ-7 właściwi ministrowie, w terminie 3 dni przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, w zakresie działu „Oświata i wychowanie” oraz działu „Edukacyjna opieka wychowawcza”, przedstawiają również ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania dokona weryfikacji powyższego formularza i opracuje zestawienia zbiorcze w zakresie działów „Oświata i wychowanie” i „Edukacyjna opieka wychowawcza”, które przedłoży Ministrowi Finansów w terminie, o którym mowa w ust. 1.

5. Formularze: RZ-10, RZ-10 (BE), RZ-12 i RZ-12 (BE) dysponenci biorący udział w realizacji programów realizowanych w ramach: Narodowej Strategii Spójności, Mechanizmów Finansowych, Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz programów i projektów realizowanych w ramach Narodowego Planu Rozwoju 2004-2006 przedstawiają ministrowi właściwemu do spraw rozwoju regionalnego, w zakresie Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013 przedstawiają ministrowi właściwemu do spraw rybołówstwa, natomiast w zakresie środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 6 ustawy o finansach publicznych, przedstawiają jednostce wiodącej w realizacji danego przedsięwzięcia. Minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego, minister właściwy do spraw rybołówstwa oraz jednostki wiodące w realizacji danego przedsięwzięcia przekazują formularze: RZ-10, RZ-10 (BE), RZ-12 i RZ-12 (BE) Ministrowi Finansów w terminie 5 dni od dnia upływu terminu, o którym mowa w ust. 1.

§ 6.

1. W terminie 15 dni kalendarzowych od dnia otrzymania pisma przekazującego wstępne kwoty wydatków na rok 2011, o których mowa w § 3 ust. 2, dysponenci przedłożą Ministrowi Finansów projekt budżetu w danej części budżetu państwa, według formularzy oznaczonych symbolami:

1) BD - Zestawienie dochodów; wzór formularza stanowi załącznik nr 16 do rozporządzenia;

2) BW - Zestawienie wydatków; wzór formularza stanowi załącznik nr 17 do rozporządzenia;

3) DPO - Wykaz jednostek, dla których zaplanowano dotacje podmiotowe; wzór formularza stanowi załącznik nr 18 do rozporządzenia;

4) DCE - Wykaz jednostek, dla których zaplanowano dotacje celowe; wzór formularza stanowi załącznik nr 19 do rozporządzenia;

5) BW-S - Wydatki budżetu państwa na składki na ubezpieczenie zdrowotne; wzór formularza stanowi załącznik nr 20 do rozporządzenia;

6) BW-PL - Wydatki placówek zagranicznych; wzór formularza stanowi załącznik nr 21 do rozporządzenia;

7) PZ-1 - Zatrudnienie i wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej; wzór formularza stanowi załącznik nr 22 do rozporządzenia;

8) PZ-2 - Zatrudnienie i uposażenia funkcjonariuszy w państwowej sferze budżetowej; wzór formularza stanowi załącznik nr 23 do rozporządzenia;

9) PZ-2/MON - Zatrudnienie i uposażenia żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy w państwowej sferze budżetowej; wzór formularza stanowi załącznik nr 24 do rozporządzenia;

10) SNZ - Zatrudnienie i uposażenia żołnierzy niezawodowych w państwowej sferze budżetowej; wzór formularza stanowi załącznik nr 25 do rozporządzenia;

11) PZ-UE - Zatrudnienie i wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Narodowej Strategii Spójności, Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013, Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF) i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG), Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) oraz Pomocy Technicznej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 w ramach budżetu państwa; wzór formularza stanowi załącznik nr 26 do rozporządzenia;

12) PZ-UE (BE) - Zatrudnienie i wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Narodowej Strategii Spójności, Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 (NMF) i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 (MF EOG), Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) w ramach budżetu środków europejskich; wzór formularza stanowi załącznik nr 27 do rozporządzenia;

13) SUS - Zapotrzebowanie na środki z tytułu składek emerytalno-rentowych dla żołnierzy, funkcjonariuszy, sędziów i prokuratorów oraz na ubezpieczenie społeczne duchownych; wzór formularza stanowi załącznik nr 28 do rozporządzenia;

14) EMRE - Wydatki budżetu państwa na świadczenia z ubezpieczenia społecznego; wzór formularza stanowi załącznik nr 29 do rozporządzenia;

15) BW-I - Środki budżetu państwa przeznaczone na finansowanie inwestycji wraz z omówieniem; wzór formularza stanowi załącznik nr 30 do rozporządzenia;

16) BW-I/MON - Środki budżetu państwa przeznaczone na finansowanie inwestycji Ministerstwa Obrony Narodowej wraz z omówieniem; wzór formularza stanowi załącznik nr 31 do rozporządzenia;

17) SW-1 - Wybrane elementy planu rzeczowego uczelni publicznych; wzór formularza stanowi załącznik nr 32 do rozporządzenia;

18) SW-2 - Wybrane elementy planu finansowego uczelni publicznych; wzór formularza stanowi załącznik nr 33 do rozporządzenia;

19) BZS - Dotacje celowe na zadania z zakresu administracji rządowej realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego, na dofinansowanie zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego oraz na zadania realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego na podstawie porozumień z organami administracji rządowej; wzór formularza stanowi załącznik nr 34 do rozporządzenia;

20) BZSA - Dotacje celowe na zadania z zakresu administracji rządowej realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego oraz na dofinansowanie zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego (dotyczy wydatków osobowych funkcjonariuszy); wzór formularza stanowi załącznik nr 35 do rozporządzenia;

21) BZS-z - Zadania finansowane w ramach dotacji celowych na zadania bieżące z zakresu administracji rządowej realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego oraz na zadania bieżące realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego na podstawie porozumień z organami administracji rządowej; wzór formularza stanowi załącznik nr 36 do rozporządzenia;

22) BW-Z - Wydatki budżetu państwa na świadczenia finansowane z budżetu państwa zlecone do wypłaty Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych i Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego; wzór formularza stanowi załącznik nr 37 do rozporządzenia;

23) PR - Programy wieloletnie; wzór formularza stanowi załącznik nr 38 do rozporządzenia;

24) PR-SZ - Zestawienie wydatków budżetu państwa ponoszonych w związku z profesjonalizacją Sił Zbrojnych RP; wzór formularza stanowi załącznik nr 39 do rozporządzenia;

25) PR-Z - Wykaz programów wieloletnich w układzie zadaniowym; wzór formularza stanowi załącznik nr 40 do rozporządzenia;

26) PP - Przychody z prywatyzacji i ich rozdysponowanie; wzór formularza stanowi załącznik nr 41 do rozporządzenia;

27) PE - Finansowanie zadań uzgodnionych z Komisją Europejską; wzór formularza stanowi załącznik nr 42 do rozporządzenia;

28) PB - Finansowanie zadań w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF) i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) w ramach budżetu państwa; wzór formularza stanowi załącznik nr 43 do rozporządzenia;

29) PFC - Plan finansowy państwowego funduszu celowego; wzór formularza stanowi załącznik nr 44 do rozporządzenia;

30) PFC-FUS - Plan finansowy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; wzór formularza stanowi załącznik nr 45 do rozporządzenia;

31) PFC-FEP - Plan finansowy Funduszu Emerytur Pomostowych; wzór formularza stanowi załącznik nr 46 do rozporządzenia;

32) PFC-FER - Plan finansowy Funduszu Emerytalno-Rentowego; wzór formularza stanowi załącznik nr 47 do rozporządzenia;

33) PFC-FA - Plan finansowy Funduszu Administracyjnego; wzór formularza stanowi załącznik nr 48 do rozporządzenia;

34) F-SPO - Współfinansowanie, finansowanie oraz prefinansowanie projektów realizowanych z udziałem Funduszu Spójności; wzór formularza stanowi załącznik nr 49 do rozporządzenia;

35) F-REF - Napływ środków z tytułu refundacji poniesionych wydatków w ramach Narodowego Planu Rozwoju 2004-2006, Narodowej Strategii Spójności, Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013, Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF) i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) w ramach budżetu państwa; wzór formularza stanowi załącznik nr 50 do rozporządzenia;

36) F-REF (BE) - Napływ środków z tytułu refundacji poniesionych wydatków w ramach Narodowej Strategii Spójności, Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 (NMF) i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 (MF EOG) oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) w ramach budżetu środków europejskich; wzór formularza stanowi załącznik nr 51 do rozporządzenia;

37) WPR-1 - Finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej; wzór formularza stanowi załącznik nr 52 do rozporządzenia;

38) WPR-2 - Finansowanie wyprzedzające w ramach PROW 2007-2013; wzór formularza stanowi załącznik nr 53 do rozporządzenia;

39) F-NSS - Finansowanie programów realizowanych w ramach Narodowej Strategii Spójności oraz Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013 w ramach budżetu państwa; wzór formularza stanowi załącznik nr 54 do rozporządzenia;

40) F-NSS (BE) - Finansowanie programów realizowanych w ramach Narodowej Strategii Spójności oraz Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 (NMF) i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 (MF EOG) oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) w ramach budżetu środków europejskich; wzór formularza stanowi załącznik nr 55 do rozporządzenia;

41) PF-UE - Planowane wydatki w ramach Narodowej Strategii Spójności, Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013, Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF) i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) z wyodrębnieniem beneficjentów w ramach budżetu państwa; wzór formularza stanowi załącznik nr 56 do rozporządzenia;

42) PF-UE (BE) - Planowane wydatki w ramach Narodowej Strategii Spójności, Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 (NMF) i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 (MF EOG) oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) z wyodrębnieniem beneficjentów w ramach budżetu środków europejskich; wzór formularza stanowi załącznik nr 57 do rozporządzenia;

43) PF-FS - Elementy planu finansowego niektórych osób prawnych zaliczanych do sektora finansów publicznych; wzór formularza stanowi załącznik nr 58 do rozporządzenia;

44) PF-ARM - Plan finansowy Agencji Rezerw Materiałowych; wzór formularza stanowi załącznik nr 59 do rozporządzenia;

45) PF-PARP - Plan finansowy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości; wzór formularza stanowi załącznik nr 60 do rozporządzenia;

46) PF-PAŻP - Plan finansowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej; wzór formularza stanowi załącznik nr 61 do rozporządzenia;

47) PF-AMW/WAM - Plan finansowy Agencji Mienia Wojskowego/Wojskowej Agencji Mieszkaniowej; wzór formularza stanowi załącznik nr 62 do rozporządzenia;

48) PF-ARR - Plan finansowy Agencji Rynku Rolnego; wzór formularza stanowi załącznik nr 63 do rozporządzenia;

49) PF-ARiMR - Plan finansowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa; wzór formularza stanowi załącznik nr 64 do rozporządzenia;

50) PF-ANR - Plan finansowy Agencji Nieruchomości Rolnych; wzór formularza stanowi załącznik nr 65 do rozporządzenia;

51) PF-ANRZ - Plan finansowy Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa; wzór formularza stanowi załącznik nr 66 do rozporządzenia;

52) PF-ZUS - Plan finansowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych; wzór formularza stanowi załącznik nr 67 do rozporządzenia;

53) PF-CDR - Plan finansowy Centrum Doradztwa Rolniczego; wzór formularza stanowi załącznik nr 68 do rozporządzenia;

54) PF-NFOŚiGW - Plan finansowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; wzór formularza stanowi załącznik nr 69 do rozporządzenia.

2. W formularzach wymienionych w ust. 1, w których występuje dział i rozdział klasyfikacji budżetowej, dysponenci ujmują dane zbiorczo dla działu oraz odrębnie dla każdego rozdziału.

3. Formularze: BD, BW, PZ-1, BW-I i BZS ministrowie i wojewodowie, w terminie, o którym mowa w ust. 1, w zakresie działów: „Oświata i wychowanie” oraz „Edukacyjna opieka wychowawcza”, przedstawiają również ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania.

4. Formularze: BD, BW, BW-S, BW-I i BZS wojewodowie, w terminie, o którym mowa w ust. 1, w zakresie działu „Pomoc społeczna”, przedstawiają również ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego.

5. Formularze BD, BW, PZ-1, PZ-2, SUS, BW-I, BZS i BZSA wojewodowie, w terminie, o którym mowa w ust. 1, w zakresie bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej, przedstawiają również ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

6. Formularze: PZ-1 (w zakresie korpusu służby cywilnej), PZ-UE (w zakresie korpusu służby cywilnej) i PZ-UE (BE) (w zakresie korpusu służby cywilnej), BW i BZS dysponenci, w terminie, o którym mowa w ust. 1, przedstawiają również Szefowi Służby Cywilnej.

7. Formularze: BD, BW i PZ-2/MON w zakresie działu „Obrona narodowa” oraz formularz PP dysponenci, w terminie, o którym mowa w ust. 1, przedstawiają również Ministrowi Obrony Narodowej.

8. Formularze: BW, PZ-1, PZ-2, BW-I, BZS, PR, PE, PB i PF-FS dysponenci, w terminie, o którym mowa w ust. 1, w zakresie działu „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”, przedstawiają również ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

9. Formularze: BW, DPO, BW-I, SW-1, SW-2 i PF-FS ministrowie, w terminie, o którym mowa w ust. 1, w zakresie działu „Szkolnictwo wyższe”, przedstawiają również ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego.

10. Formularz BW ministrowie i wojewodowie, nie później niż na 7 dni przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, w części dotyczącej wydatków przeznaczonych na finansowanie projektów z udziałem środków Unii Europejskiej oraz środków z Mechanizmów Finansowych i Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 2 i pkt 5 lit. c i d ustawy o finansach publicznych, przedstawiają, w podziale na poszczególne programy operacyjne, ministrowi właściwemu do spraw rozwoju regionalnego w celu uzyskania akceptacji. Formularz sporządza się na odrębnym formularzu BW dla wyżej wymienionych wydatków finansowanych w ramach budżetu państwa oraz formularzu BW oznaczonym jako BW (BE) dla płatności w ramach budżetu środków europejskich.

11. Formularze: PR i PR-Z dysponenci współrealizujący programy wieloletnie przedstawiają również koordynatorom programów wieloletnich w terminie 5 dni przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1.

12. Formularz BW-I wojewodowie, w terminie, o którym mowa w ust. 1, w zakresie przejść granicznych, przedstawiają również ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

13. Dysponenci biorący udział w realizacji programów operacyjnych i inicjatyw wspólnotowych finansowanych z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności oraz Mechanizmów Finansowych i Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 2 i pkt 5 lit. c i d ustawy o finansach publicznych, informację o wydatkach przeznaczonych w ramach danej części budżetowej na realizację poszczególnych programów operacyjnych przedstawiają dysponentowi pełniącemu funkcję Instytucji Zarządzającej programem, a w przypadku regionalnych programów operacyjnych także dysponentowi pełniącemu funkcję koordynatora programów regionalnych, na formularzach F-NSS, F-NSS (BE), F-SPO, PB, PZ-UE, PZ-UE (BE), F-REF, F-REF (BE), PF-UE oraz PF-UE (BE), nie później niż na 7 dni przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1.

14. W terminie 15 dni kalendarzowych od dnia otrzymania pisma przekazującego wstępne kwoty wydatków na rok 2011, o których mowa w § 3 ust. 2, dysponenci przedłożą Ministrowi Finansów projekt budżetu zadaniowego, o którym mowa w § 2 ust. 2, według formularzy oznaczonych symbolami:

1) BZ-1 - Zestawienie planowanych wydatków z budżetu państwa w układzie zadaniowym na następny rok budżetowy; wzór formularza stanowi załącznik nr 70 do rozporządzenia;

2) BZ-2 - Zestawienie planowanych wydatków z budżetu państwa, państwowych funduszy celowych oraz innych źródeł w układzie zadaniowym na następny rok budżetowy; wzór formularza stanowi załącznik nr 71 do rozporządzenia;

3) BZ-3 - Zestawienie planowanych wydatków z budżetu państwa w układzie zadaniowym na dwa kolejne lata; wzór formularza stanowi załącznik nr 72 do rozporządzenia.

§ 7.

1. Dysponenci państwowych funduszy celowych oraz prezesi państwowych funduszy celowych posiadających osobowość prawną przedstawiają Ministrowi Finansów w terminie, o którym mowa w § 6 ust. 1, projekty planów finansowych poszczególnych funduszy opracowane na formularzu PFC, którego wzór stanowi załącznik nr 44 do rozporządzenia.

2. Główny Geodeta Kraju przedstawia Ministrowi Finansów w terminie, o którym mowa w § 6 ust. 1, i na formularzu PFC, którego wzór stanowi załącznik nr 44 do rozporządzenia, projekt planu finansowego Centralnego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym.

3. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawia Ministrowi Finansów w terminie, o którym mowa w § 6 ust. 1, projekt planu finansowego:

1) Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na formularzu PFC-FUS, którego wzór stanowi załącznik nr 45 do rozporządzenia;

2) Funduszu Emerytur Pomostowych na formularzu PFC-FEP, którego wzór stanowi załącznik nr 46 do rozporządzenia.

4. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przedstawia Ministrowi Finansów w terminie, o którym mowa w § 6 ust. 1, projekt planu finansowego:

1) Funduszu Prewencji i Rehabilitacji na formularzu PFC, którego wzór stanowi załącznik nr 44 do rozporządzenia;

2) Funduszu Emerytalno-Rentowego na formularzu PFC-FER, którego wzór stanowi załącznik nr 47 do rozporządzenia;

3) Funduszu Administracyjnego na formularzu PFC-FA, którego wzór stanowi załącznik nr 48 do rozporządzenia.

§ 8.

Łącznie z formularzami, o których mowa w § 5-7, dysponenci, prezesi państwowych funduszy celowych posiadających osobowość prawną oraz agencji przedstawiają uzasadnienie planowanych dochodów i wydatków, przychodów i kosztów lub przychodów i rozchodów.

§ 9.

W terminie 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania pisma przekazującego prognozy i założenia makroekonomiczne oraz wytyczne, dysponenci przedłożą Ministrowi Finansów projekt Wieloletniego Planu Finansowego Państwa, według formularzy oznaczonych symbolami:

1) WPFP-1 - Wieloletni Plan Finansowy Państwa - zestawienie planowanych/prognozowanych wydatków budżetowych; wzór formularza stanowi załącznik nr 73 do rozporządzenia;

2) WPFP-2 - Wieloletni Plan Finansowy Państwa - zestawienie planowanych/prognozowanych wydatków, projekty z udziałem środków Unii Europejskiej; wzór formularza stanowi załącznik nr 74 do rozporządzenia;

3) WPFP-3 - Wieloletni Plan Finansowy Państwa - zestawienie planowanych/prognozowanych wydatków budżetowych w podziale na prawnie zdeterminowane i pozostałe; wzór formularza stanowi załącznik nr 75 do rozporządzenia.

§ 10.

Szczegółowe zasady opracowywania materiałów do projektu ustawy budżetowej na rok 2011 określa załącznik nr 76 do rozporządzenia.

§ 11.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Finansów: J. Vincent-Rostowski

 

 

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 170, poz. 1218 i Nr 220, poz. 1600, z 2007 r. Nr 17, poz. 95, Nr 80, poz. 542, Nr 102, poz. 689, Nr 158, poz. 1103, Nr 176, poz. 1238, Nr 191, poz. 1369 i Nr 247, poz. 1821, z 2008 r. Nr 145, poz. 917 i Nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. Nr 1, poz. 1, Nr 56, poz. 458, Nr 67, poz. 572, Nr 97, poz. 800, Nr 213, poz. 1650 i Nr 219, poz. 1706.

Załącznik 1. [ŚWIADCZENIA RODZINNE ORAZ ŚWIADCZENIE Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 marca 2010 r. (poz. 245)

Załącznik nr 1

ŚWIADCZENIA RODZINNE ORAZ ŚWIADCZENIE Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 2. [ŚRODKI BUDŻETU PAŃSTWA PRZEZNACZONE NA FINANSOWANIE INWESTYCJI WRAZ Z OMÓWIENIEM]

Załącznik nr 2

ŚRODKI BUDŻETU PAŃSTWA PRZEZNACZONE NA FINANSOWANIE INWESTYCJI WRAZ Z OMÓWIENIEM

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 3. [ŚRODKI BUDŻETU PAŃSTWA PRZEZNACZONE NA FINANSOWANIE INWESTYCJI MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ WRAZ Z OMÓWIENIEM]

Załącznik nr 3

ŚRODKI BUDŻETU PAŃSTWA PRZEZNACZONE NA FINANSOWANIE INWESTYCJI MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ WRAZ Z OMÓWIENIEM

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 4. [DOTACJE NA FINANSOWANIE ZADAŃ REALIZOWANYCH PRZEZ PRZEDSIĘBIORCÓW ORAZ NA FINANSOWANIE USTAWOWYCH UPRAWNIEŃ DO ULGOWYCH PRZEJAZDÓW ŚRODKAMI PUBLICZNEGO TRANSPORTU ZBIOROWEGO AUTOBUSOWEGO]

Załącznik nr 4

DOTACJE NA FINANSOWANIE ZADAŃ REALIZOWANYCH PRZEZ PRZEDSIĘBIORCÓW ORAZ NA FINANSOWANIE USTAWOWYCH UPRAWNIEŃ DO ULGOWYCH PRZEJAZDÓW ŚRODKAMI PUBLICZNEGO TRANSPORTU ZBIOROWEGO AUTOBUSOWEGO

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 5. [SKŁADKI NA UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE FINANSOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA]

Załącznik nr 5

SKŁADKI NA UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE FINANSOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 6. [UTRACONE PRZEZ GMINY DOCHODY Z TYTUŁU ZWOLNIENIA OD PODATKÓW: LEŚNEGO, ROLNEGO, OD NIERUCHOMOŚCI W PARKACH NARODOWYCH, REZERWATACH PRZYRODY ORAZ PRZEDSIĘBIORCÓW O STATUSIE CENTRUM BADAWCZO-ROZWOJOWEGO]

Załącznik nr 6

UTRACONE PRZEZ GMINY DOCHODY Z TYTUŁU ZWOLNIENIA OD PODATKÓW: LEŚNEGO, ROLNEGO, OD NIERUCHOMOŚCI W PARKACH NARODOWYCH, REZERWATACH PRZYRODY ORAZ PRZEDSIĘBIORCÓW O STATUSIE CENTRUM BADAWCZO-ROZWOJOWEGO

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 7. [ZADANIA ZLECONE DO WYPŁATY ZAKŁADOWI UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH I KASIE ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO]

Załącznik nr 7

ZADANIA ZLECONE DO WYPŁATY ZAKŁADOWI UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH I KASIE ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 8. [SKUTKI FINANSOWE UZYSKANIA WYŻSZEGO STOPNIA AWANSU ZAWODOWEGO - ZGODNIE Z USTAWĄZ DNIA 26 STYCZNIA 1982 R. - KARTA NAUCZYCIELA - NAUCZYCIELI ZATRUDNIONYCH W SZKOŁACH I PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH PROWADZONYCH PRZEZ ORGANY ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ W ROKU 2011]

Załącznik nr 8

SKUTKI FINANSOWE UZYSKANIA WYŻSZEGO STOPNIA AWANSU ZAWODOWEGO - ZGODNIE Z USTAWĄZ DNIA 26 STYCZNIA 1982 R. - KARTA NAUCZYCIELA - NAUCZYCIELI ZATRUDNIONYCH W SZKOŁACH I PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH PROWADZONYCH PRZEZ ORGANY ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ W ROKU 2011

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 9. [GOSPODARSTWA POMOCNICZE JEDNOSTEK BUDŻETOWYCH]

Załącznik nr 9

GOSPODARSTWA POMOCNICZE JEDNOSTEK BUDŻETOWYCH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 10. [DOCHODY WŁASNE JEDNOSTEK BUDŻETOWYCH]

Załącznik nr 10

DOCHODY WŁASNE JEDNOSTEK BUDŻETOWYCH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 11. [FINANSOWANIE PROGRAMÓW REALIZOWANYCH W RAMACH; NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO (MF EOG), SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY (SPPW) W RAMACH BUDŻETU PAŃSTWA]

Załącznik nr 11

FINANSOWANIE PROGRAMÓW REALIZOWANYCH W RAMACH; NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO (MF EOG), SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY (SPPW) W RAMACH BUDŻETU PAŃSTWA

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 12. [FINANSOWANIE PROGRAMÓW REALIZOWANYCH W RAMACH: NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO 2009-2014 (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO 2009-2014 (MF EOG), SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY (SPPW) W RAMACH BUDŻETU]

Załącznik nr 12

FINANSOWANIE PROGRAMÓW REALIZOWANYCH W RAMACH: NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO 2009-2014 (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO 2009-2014 (MF EOG), SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY (SPPW) W RAMACH BUDŻETU ŚRODKÓW EUROPEJSKICH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 13. [FINANSOWANIE WSPÓLNEJ POLITYKI ROLNEJ]

Załącznik nr 13

FINANSOWANIE WSPÓLNEJ POLITYKI ROLNEJ

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 14. [NAPŁYW ŚRODKÓW Z TYTUŁU REFUNDACJI PONIESIONYCH WYDATKÓW W RAMACH NARODOWEGO PLANU ROZWOJU 2004-2006, NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO (MF EOG) ORAZ SZWAJCARSKO-POLSKIEGO]

Załącznik nr 14

NAPŁYW ŚRODKÓW Z TYTUŁU REFUNDACJI PONIESIONYCH WYDATKÓW W RAMACH NARODOWEGO PLANU ROZWOJU 2004-2006, NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO (MF EOG) ORAZ SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY (SPPW) W RAMACH BUDŻETU PAŃSTWA

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 15. [NAPŁYW ŚRODKÓW Z TYTUŁU REFUNDACJI PONIESIONYCH WYDATKÓW W RAMACH NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO 2009-2014 (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO 2009-2014 (MF EOG) ORAZ SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY]

Załącznik nr 15

NAPŁYW ŚRODKÓW Z TYTUŁU REFUNDACJI PONIESIONYCH WYDATKÓW W RAMACH NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO 2009-2014 (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO 2009-2014 (MF EOG) ORAZ SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY (SPPW) W RAMACH BUDŻETU ŚRODKÓW EUROPEJSKICH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 16. [ZESTAWIENIE DOCHODÓW]

Załącznik nr 16

ZESTAWIENIE DOCHODÓW

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 17. [ZESTAWIENIE WYDATKÓW]

Załącznik nr 17

ZESTAWIENIE WYDATKÓW

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 18. [WYKAZ JEDNOSTEK, DLA KTÓRYCH ZAPLANOWANO DOTACJE PODMIOTOWE]

Załącznik nr 18

WYKAZ JEDNOSTEK, DLA KTÓRYCH ZAPLANOWANO DOTACJE PODMIOTOWE

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 19. [WYKAZ JEDNOSTEK, DLA KTÓRYCH ZAPLANOWANO DOTACJE CELOWE]

Załącznik nr 19

WYKAZ JEDNOSTEK, DLA KTÓRYCH ZAPLANOWANO DOTACJE CELOWE

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 20. [WYDATKI BUDŻETU PAŃSTWA NA SKŁADKI NA UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE]

Załącznik nr 20

WYDATKI BUDŻETU PAŃSTWA NA SKŁADKI NA UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 21. [WYDATKI PLACÓWEK ZAGRANICZNYCH]

Załącznik nr 21

WYDATKI PLACÓWEK ZAGRANICZNYCH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 22. [ZATRUDNIENIE I WYNAGRODZENIA W PAŃSTWOWEJ SFERZE BUDŻETOWEJ]

Załącznik nr 22

ZATRUDNIENIE I WYNAGRODZENIA W PAŃSTWOWEJ SFERZE BUDŻETOWEJ

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 23. [ZATRUDNIENIE l UPOSAŻENIA FUNKCJONARIUSZY W PAŃSTWOWEJ SFERZE BUDŻETOWEJ]

Załącznik nr 23

ZATRUDNIENIE l UPOSAŻENIA FUNKCJONARIUSZY W PAŃSTWOWEJ SFERZE BUDŻETOWEJ

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 24. [ZATRUDNIENIE I UPOSAŻENIA ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH I FUNKCJONARIUSZY W PAŃSTWOWEJ SFERZE BUDŻETOWEJ]

Załącznik nr 24

ZATRUDNIENIE I UPOSAŻENIA ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH I FUNKCJONARIUSZY W PAŃSTWOWEJ SFERZE BUDŻETOWEJ

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 25. [ZATRUDNIENIE I UPOSAŻENIA ŻOŁNIERZY NIEZAWODOWYCH W PAŃSTWOWEJ SFERZE BUDŻETOWEJ]

Załącznik nr 25

ZATRUDNIENIE I UPOSAŻENIA ŻOŁNIERZY NIEZAWODOWYCH W PAŃSTWOWEJ SFERZE BUDŻETOWEJ

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 26. [ZATRUDNIENIE I WYNAGRODZENIA W PAŃSTWOWEJ SFERZE BUDŻETOWEJ FINANSOWANE ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO (NMF) l MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO (MF EOG), SZWAJCARSKO-POLSKIEGO]

Załącznik nr 26

ZATRUDNIENIE I WYNAGRODZENIA W PAŃSTWOWEJ SFERZE BUDŻETOWEJ FINANSOWANE ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO (NMF) l MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO (MF EOG), SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY (SPPW) ORAZ POMOCY TECHNICZNEJ W RAMACH PROGRAMU ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH 2007-2013 W RAMACH BUDŻETU PAŃSTWA

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 27. [ZATRUDNIENIE I WYNAGRODZENIA W PAŃSTWOWEJ SFERZE BUDŻETOWEJ FINANSOWANE ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO 2009-2014 (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO 2009-2014 (MF EOG),]

Załącznik nr 27

ZATRUDNIENIE I WYNAGRODZENIA W PAŃSTWOWEJ SFERZE BUDŻETOWEJ FINANSOWANE ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO 2009-2014 (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO 2009-2014 (MF EOG), SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY (SPPW) W RAMACH BUDŻETU ŚRODKÓW EUROPEJSKICH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 28. [ZAPOTRZEBOWANIE NA ŚRODKI Z TYTUŁU SKŁADEK EMERYTALNO-RENTOWYCH DLA ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY, SĘDZIÓW I PROKURATORÓW ORAZ NA UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE DUCHOWNYCH]

Załącznik nr 28

ZAPOTRZEBOWANIE NA ŚRODKI Z TYTUŁU SKŁADEK EMERYTALNO-RENTOWYCH DLA ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY, SĘDZIÓW I PROKURATORÓW ORAZ NA UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE DUCHOWNYCH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 29. [WYDATKI BUDŻETU PAŃSTWA NA ŚWIADCZENIA Z UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO]

Załącznik nr 29

WYDATKI BUDŻETU PAŃSTWA NA ŚWIADCZENIA Z UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 30. [ŚRODKI BUDŻETU PAŃSTWA PRZEZNACZONE NA FINANSOWANIE INWESTYCJI WRAZ Z OMÓWIENIEM]

Załącznik nr 30

ŚRODKI BUDŻETU PAŃSTWA PRZEZNACZONE NA FINANSOWANIE INWESTYCJI WRAZ Z OMÓWIENIEM

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 31. [ŚRODKI BUDŻETU PAŃSTWA PRZEZNACZONE NA FINANSOWANIE INWESTYCJI MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ WRAZ Z OMÓWIENIEM]

Załącznik nr 31

ŚRODKI BUDŻETU PAŃSTWA PRZEZNACZONE NA FINANSOWANIE INWESTYCJI MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ WRAZ Z OMÓWIENIEM

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 32. [WYBRANE ELEMENTY PLANU RZECZOWEGO UCZELNI PUBLICZNYCH]

Załącznik nr 32

WYBRANE ELEMENTY PLANU RZECZOWEGO UCZELNI PUBLICZNYCH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 33. [WYBRANE ELEMENTY PLANU FINANSOWEGO UCZELNI PUBLICZNYCH]

Załącznik nr 33

WYBRANE ELEMENTY PLANU FINANSOWEGO UCZELNI PUBLICZNYCH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 34. [DOTACJE CELOWE NA ZADANIA Z ZAKRESU ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ REALIZOWANE PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO, NA PODSTAWIE POROZUMIEŃ Z ORGANAMI ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ]

Załącznik nr 34

DOTACJE CELOWE NA ZADANIA Z ZAKRESU ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ REALIZOWANE PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO, NA PODSTAWIE POROZUMIEŃ Z ORGANAMI ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 35. [DOTACJE CELOWE NA ZADANIA Z ZAKRESU ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ REALIZOWANE PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO ORAZ NA DOFINANSOWANIE ZADAŃ WŁASNYCH JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO (DOTYCZY WYDATKÓW OSOBOWYCH FUNKCJONARIUSZY)]

Załącznik nr 35

DOTACJE CELOWE NA ZADANIA Z ZAKRESU ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ REALIZOWANE PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO ORAZ NA DOFINANSOWANIE ZADAŃ WŁASNYCH JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO (DOTYCZY WYDATKÓW OSOBOWYCH FUNKCJONARIUSZY)

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 36. [ZADANIA FINANSOWANE W RAMACH DOTACJI CELOWYCH NA ZADANIA BIEŻĄCE Z ZAKRESU ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ REALIZOWANE PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO ORAZ NA ZADANIA BIEŻĄCE REALIZOWANE PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO NA PODSTAWIE POROZUMIEŃ Z ORGANAMI ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ]

Załącznik nr 36

ZADANIA FINANSOWANE W RAMACH DOTACJI CELOWYCH NA ZADANIA BIEŻĄCE Z ZAKRESU ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ REALIZOWANE PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO ORAZ NA ZADANIA BIEŻĄCE REALIZOWANE PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO NA PODSTAWIE POROZUMIEŃ Z ORGANAMI ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 37. [WYDATKI BUDŻETU PAŃSTWA NA ŚWIADCZENIA FINANSOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA ZLECONE DO WYPŁATY ZAKŁADOWI UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH I KASIE ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO]

Załącznik nr 37

WYDATKI BUDŻETU PAŃSTWA NA ŚWIADCZENIA FINANSOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA ZLECONE DO WYPŁATY ZAKŁADOWI UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH I KASIE ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 38. [PROGRAMY WIELOLETNIE]

Załącznik nr 38

PROGRAMY WIELOLETNIE

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 39. [ZESTAWIENIE WYDATKÓW BUDŻETU PAŃSTWA PONOSZONYCH W ZWIĄZKU Z PROFESJONALIZACJĄ SIŁ ZBROJNYCH RP]

Załącznik nr 39

ZESTAWIENIE WYDATKÓW BUDŻETU PAŃSTWA PONOSZONYCH W ZWIĄZKU Z PROFESJONALIZACJĄ SIŁ ZBROJNYCH RP

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 40. [WYKAZ PROGRAMÓW WIELOLETNICH W UKŁADZIE ZADANIOWYM]

Załącznik nr 40

WYKAZ PROGRAMÓW WIELOLETNICH W UKŁADZIE ZADANIOWYM

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 41. [PRZYCHODY Z PRYWATYZACJI I ICH ROZDYSPONOWANIE]

Załącznik nr 41

PRZYCHODY Z PRYWATYZACJI I ICH ROZDYSPONOWANIE

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 42. [FINANSOWANIE ZADAŃ UZGODNIONYCH Z KOMISJĄ EUROPEJSKĄ]

Załącznik nr 42

FINANSOWANIE ZADAŃ UZGODNIONYCH Z KOMISJĄ EUROPEJSKĄ

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 43. [FINANSOWANIE ZADAŃ W RAMACH NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO (MF EOG) ORAZ SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY (SPPW) W RAMACH BUDŻETU PAŃSTWA]

Załącznik nr 43

FINANSOWANIE ZADAŃ W RAMACH NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO (MF EOG) ORAZ SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY (SPPW) W RAMACH BUDŻETU PAŃSTWA

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 44. [PLAN FINANSOWY PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU CELOWEGO]

Załącznik nr 44

PLAN FINANSOWY PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU CELOWEGO

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 45. [PLAN FINANSOWY FUNDUSZU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH]

Załącznik nr 45

PLAN FINANSOWY FUNDUSZU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 46. [PLAN FINANSOWY FUNDUSZU EMERYTUR POMOSTOWYCH]

Załącznik nr 46

PLAN FINANSOWY FUNDUSZU EMERYTUR POMOSTOWYCH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 47. [PLAN FINANSOWY FUNDUSZU EMERYTALNO-RENTOWEGO]

Załącznik nr 47

PLAN FINANSOWY FUNDUSZU EMERYTALNO-RENTOWEGO

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 48. [PLAN FINANSOWY FUNDUSZU ADMINISTRACYJNEGO]

Załącznik nr 48

PLAN FINANSOWY FUNDUSZU ADMINISTRACYJNEGO

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 49. [WSPÓŁFINANSOWANIE, FINANSOWANIE ORAZ PREFINANSOWANIE PROJEKTÓW REALIZOWANYCH Z UDZIAŁEM FUNDUSZU SPÓJNOŚCI]

Załącznik nr 49

WSPÓŁFINANSOWANIE, FINANSOWANIE ORAZ PREFINANSOWANIE PROJEKTÓW REALIZOWANYCH Z UDZIAŁEM FUNDUSZU SPÓJNOŚCI

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 50. [NAPŁYW ŚRODKÓW Z TYTUŁU REFUNDACJI PONIESIONYCH WYDATKÓW W RAMACH NARODOWEGO PLANU ROZWOJU 2004-2005, NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO (MF EOG) ORAZ SZWAJCARSKO-POLSKIEGO]

Załącznik nr 50

NAPŁYW ŚRODKÓW Z TYTUŁU REFUNDACJI PONIESIONYCH WYDATKÓW W RAMACH NARODOWEGO PLANU ROZWOJU 2004-2005, NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO (MF EOG) ORAZ SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY (SPPW) W RAMACH BUDZETU PAŃSTWA

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 51. [NAPŁYW ŚRODKÓW Z TYTUŁU REFUNDACJI PONIESIONYCH WYDATKÓW W RAMACH NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO 2009-2014 (NMF) i MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO 2009-2014 (MF EOG) ORAZ SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY]

Załącznik nr 51

NAPŁYW ŚRODKÓW Z TYTUŁU REFUNDACJI PONIESIONYCH WYDATKÓW W RAMACH NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO 2009-2014 (NMF) i MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO 2009-2014 (MF EOG) ORAZ SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY (SPPW) W RAMACH BUDŻETU ŚRODKÓW EUROPEJSKICH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 52. [FINANSOWANIE WSPÓLNEJ POLITYKI ROLNEJ]

Załącznik nr 52

FINANSOWANIE WSPÓLNEJ POLITYKI ROLNEJ

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 53. [FINANSOWANIE WYPRZEDZAJĄCE W RAMACH PROW 2007-2013]

Załącznik nr 53

FINANSOWANIE WYPRZEDZAJĄCE W RAMACH PROW 2007-2013

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 54. [FINANSOWANIE PROGRAMÓW REALIZOWANYCH W RAMACH NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI ORAZ PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013 W RAMACH BUDŻETU PAŃSTWA]

Załącznik nr 54

FINANSOWANIE PROGRAMÓW REALIZOWANYCH W RAMACH NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI ORAZ PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013 W RAMACH BUDŻETU PAŃSTWA

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 55. [FINANSOWANIE PROGRAMÓW REALIZOWANYCH W RAMACH NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO 2009-2014 (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO 2009-2014 (MF EOG) ORAZ SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY (SPPW) W RAMACH]

Załącznik nr 55

FINANSOWANIE PROGRAMÓW REALIZOWANYCH W RAMACH NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO 2009-2014 (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO 2009-2014 (MF EOG) ORAZ SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY (SPPW) W RAMACH BUDŻETU ŚRODKÓW EUROPEJSKICH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 56. [PLANOWANE WYDATKI W RAMACH NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO (MF EOG) ORAZ SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY (SPPW) Z WYODRĘBNIENIEM BENEFICJENTÓW W RAMACH BUDŻETU]

Załącznik nr 56

PLANOWANE WYDATKI W RAMACH NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO (NMF) I Mechanizmu Finansowego europejskiego obszaru gospodarczego (MF EOG) oraz szwajcarsko-polskiego programu współpracy (SPPW) z wyodrębnieniem beneficjentów w ramach budżetu państwa

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 57. [PLANOWANE WYDATKI W RAMACH NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO 2009-2014 (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO 2009-2014 (MF EOG) ORAZ SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY (SPPW) Z WYODRĘBNIENIEM BENEFICJENTÓW W]

Załącznik nr 57

PLANOWANE WYDATKI W RAMACH NARODOWEJ STRATEGII SPÓJNOŚCI, PROGRAMU OPERACYJNEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SEKTORA RYBOŁÓWSTWA I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW RYBACKICH 2007-2013, NORWESKIEGO MECHANIZMU FINANSOWEGO 2009-2014 (NMF) I MECHANIZMU FINANSOWEGO EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO 2009-2014 (MF EOG) ORAZ SZWAJCARSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY (SPPW) Z WYODRĘBNIENIEM BENEFICJENTÓW W RAMACH BUDŻETU ŚRODKÓW EUROPEJSKICH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 58. [ELEMENTY PLANU FINANSOWEGO NIEKTÓRYCH OSÓB PRAWNYCH ZALICZANYCH DO SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH]

Załącznik nr 58

ELEMENTY PLANU FINANSOWEGO NIEKTÓRYCH OSÓB PRAWNYCH ZALICZANYCH DO SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 59. [PLAN FINANSOWY AGENCJI REZERW MATERIAŁOWYCH]

Załącznik nr 59

PLAN FINANSOWY AGENCJI REZERW MATERIAŁOWYCH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 60. [PLAN FINANSOWY POLSKIEJ AGENCJI ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI]

Załącznik nr 60

PLAN FINANSOWY POLSKIEJ AGENCJI ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 61. [PLAN FINANSOWY POLSKIEJ AGENCJI ŻEGLUGI POWIETRZNEJ]

Załącznik nr 61

PLAN FINANSOWY POLSKIEJ AGENCJI ŻEGLUGI POWIETRZNEJ

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 62. [PLAN FINANSOWY AGENCJI MIENIA WOJSKOWEGO/ WOJSKOWEJ AGENCJI MIESZKANIOWEJ]

Załącznik nr 62

PLAN FINANSOWY AGENCJI MIENIA WOJSKOWEGO*) / WOJSKOWEJ AGENCJI MIESZKANIOWEJ

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 63. [PLAN FINANSOWY AGENCJI RYNKU ROLNEGO]

Załącznik nr 63

PLAN FINANSOWY AGENCJI RYNKU ROLNEGO

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 64. [PLAN FINANSOWY AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA]

Załącznik nr 64

PLAN FINANSOWY AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 65. [PLAN FINANSOWY AGENCJI NIERUCHOMOŚCI ROLNYCH]

Załącznik nr 65

PLAN FINANSOWY AGENCJI NIERUCHOMOŚCI ROLNYCH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 66. [PLAN FINANSOWY ZASOBU WŁASNOŚCI ROLNEJ SKARBU PAŃSTWA]

Załącznik nr 66

PLAN FINANSOWY ZASOBU WŁASNOŚCI ROLNEJ SKARBU PAŃSTWA

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 67. [PLAN FINANSOWY ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH]

Załącznik nr 67

PLAN FINANSOWY ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 68. [PLAN FINANSOWY CENTRUM DORADZTWA ROLNICZEGO]

Załącznik nr 68

PLAN FINANSOWY CENTRUM DORADZTWA ROLNICZEGO

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 69. [PLAN FINANSOWY NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ]

Załącznik nr 69

PLAN FINANSOWY NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 70. [ZESTAWIENIE PLANOWANYCH WYDATKÓW Z BUDŻETU PAŃSTWA W UKŁADZIE ZADANIOWYM NA NASTĘPNY ROK BUDŻETOWY]

Załącznik nr 70

ZESTAWIENIE PLANOWANYCH WYDATKÓW Z BUDŻETU PAŃSTWA W UKŁADZIE ZADANIOWYM NA NASTĘPNY ROK BUDŻETOWY

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 71. [ZESTAWIENIE PLANOWANYCH WYDATKÓW Z BUDŻETU PAŃSTWA, PAŃSTWOWYCH FUNDUSZY CELOWYCH ORAZ INNYCH ŻRÓDEŁ W UKŁADZIE ZADANIOWYM NA NASTĘPNY ROK BUDŻETOWY]

Załącznik nr 71

ZESTAWIENIE PLANOWANYCH WYDATKÓW Z BUDŻETU PAŃSTWA, PAŃSTWOWYCH FUNDUSZY CELOWYCH ORAZ INNYCH ŻRÓDEŁ W UKŁADZIE ZADANIOWYM NA NASTĘPNY ROK BUDŻETOWY

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 72. [ZESTAWIENIE PLANOWANYCH WYDATKÓW Z BUDŻETU PAŃSTWA W UKŁADZIE ZADANIOWYM NA DWA KOLEJNE LATA]

Załącznik nr 72

ZESTAWIENIE PLANOWANYCH WYDATKÓW Z BUDŻETU PAŃSTWA W UKŁADZIE ZADANIOWYM NA DWA KOLEJNE LATA

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 73. [WIELOLETNI PLAN FINANSOWY PAŃSTWA - ZESTAWIENIE PLANOWANYCH/PROGNOZOWANYCH WYDATKÓW BUDŻETOWYCH]

Załącznik nr 73

WIELOLETNI PLAN FINANSOWY PAŃSTWA – ZESTAWIENIE PLANOWANYCH/PROGNOZOWANYCH WYDATKÓW BUDŻETOWYCH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 74. [WIELOLETNI PLAN FINANSOWY PAŃSTWA - ZESTAWIENIE PLANOWANYCH/PROGNOZOWANYCH WYDATKÓW PROJEKTY Z UDZIAŁEM ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ]

Załącznik nr 74

WIELOLETNI PLAN FINANSOWY PAŃSTWA – ZESTAWIENIE PLANOWANYCH/PROGNOZOWANYCH WYDATKÓW PROJEKTY Z UDZIAŁEM ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 75. [WIELOLETNI PLAN FINANSOWY PAŃSTWA - ZESTAWIENIE PLANOWANYCH/PROGNOZOWANYCH WYDATKÓW BUDŻETOWYCH W PODZIALE NA PRAWNE ZDETERMINOWANE I POZOSTAŁE]

Załącznik nr 75

WIELOLETNI PLAN FINANSOWY PAŃSTWA – ZESTAWIENIE PLANOWANYCH/PROGNOZOWANYCH WYDATKÓW BUDŻETOWYCH W PODZIALE NA PRAWNE ZDETERMINOWANE I POZOSTAŁE

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 76. [SZCZEGÓŁOWE ZASADY OPRACOWYWANIA MATERIAŁÓW DO PROJEKTU USTAWY BUDŻETOWEJ NA ROK 2011]

Załącznik nr 76

SZCZEGÓŁOWE ZASADY OPRACOWYWANIA MATERIAŁÓW DO PROJEKTU USTAWY BUDŻETOWEJ NA ROK 2011

Rozdział 1

Zasady ogólne

1. Dysponenci poszczególnych części budżetowych opracują materiały do projektu ustawy budżetowej na 2011 r. według formularzy stanowiących załączniki nr 1–75 do rozporządzenia.

Formularze dotyczące planów rzeczowych zadań realizowanych ze środków budżetowych (RZ) oraz projekty budżetów powinny uwzględniać podziałki obowiązującej klasyfikacji budżetowej, ustalonej rozporządzeniami wydanymi na podstawie art. 39 ust. 4 pkt 1 i art. 114 ust. 6 ustawy o finansach publicznych.

Zasady opracowywania niektórych materiałów do projektu ustawy budżetowej na 2011 r. przez Ministra Obrony Narodowej określone zostały w rozdziale 5 – Planowanie niektórych wydatków Ministerstwa Obrony Narodowej. Do wydatków nieobjętych przepisami rozdziału 5 Minister Obrony Narodowej stosuje formularze i szczegółowe zasady opracowywania materiałów określone w niniejszym rozporządzeniu.

2. Uzasadnienie planowanych dochodów i wydatków, o którym mowa w § 8 rozporządzenia, sporządza się dla każdego działu klasyfikacji budżetowej w podziale na poszczególne rozdziały. Wydatki bieżące i wydatki inwestycyjne należy uzasadnić odrębnie, omawiając szczegółowo przewidywane wykonanie i założenia planu z uwzględnieniem:

1) zmian wielkości poszczególnych elementów kalkulacyjnych;

2) czynników, które spowodowały ewentualną zmianę trendu wzrostu lub spadku;

3) dochodów i wydatków jednorazowych lub niewystępujących w budżecie w 2010r.;

4) kwot planowanych wydatków w poszczególnych rozdziałach dla nowych zadań przewidzianych do realizacji w 2011 r.,

3. W uzasadnieniach dotyczących planowanych dochodów i wydatków, w przypadku zmiany zakresu działania, wprowadzenia nowych źródeł dochodów lub zamieszczenia nowych upoważnień do dokonywania wydatków, powołuje się przepisy prawne, z których zmiany te wynikają.

4. Planowanie wydatków budżetowych na inwestycje powinno spełniać warunki określone w dziale III rozdziałach 2 i 3 ustawy o finansach publicznych. W wydatkach na cele inwestycyjne nie planuje się remontów, które finansowane są w ramach wydatków bieżących.

5. Materiały planistyczne dotyczące inwestycji należy przedkładać odrębnie w obowiązującym terminie bezpośrednio w Wydziale Inwestycji Departamentu Budżetu Państwa Ministerstwa Finansów. Formularze oznaczone symbolami RZ-2, RZ-2/MON, BW-1, BW-I/MON należy przekazywać pocztą elektroniczną oraz w formie wydruków (formularz wraz z opisem).

Formularze oznaczone symbolami RZ-2/MON i BW-I/MON należy złożyć w formie papierowej i elektronicznej także w Wydziale Obrony Narodowej, Służb Specjalnych i Współpracy Międzynarodowej Departamentu Finansowania Sfery Budżetowej Ministerstwa Finansów.

Materiały przygotowane przez dysponentów części budżetowych na formularzach planistycznych kierowanych do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego powinny zostać przesłane w obowiązujących terminach również w formie elektronicznej do Departamentu Ekonomiczno-Finansowego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na adres poczty: budzet(a),mrr.qov.pl ze wskazaniem w temacie wiadomości numeru i nazwy części budżetowej, której formularze dotyczą.

Rozdział 2

Plany rzeczowe zadań

6. Plany rzeczowe zadań realizowanych ze środków budżetowych dysponenci opracowują według formularzy oznaczonych symbolami RZ-1 do RZ-12(BE), o których mowa w § 5 ust. 1 rozporządzenia.

7. W formularzach oznaczonych symbolami RZ wszystkie kwoty odnoszące się do 2011 r. należy podać w cenach z 2010 r.

8. W formularzach oznaczonych symbolami RZ w kolumnie „przewidywane wykonanie w 2010 r.” wykazuje się kwoty ujęte w planie na 2010 r. z uwzględnieniem zaistniałych na chwilę sporządzania formularzy zmian, o ile dokonanie oszacowania przewidywanego wykonania z uwagi na termin określony w § 5 ust. 1 nie jest możliwe.

9. Formularz RZ-1 dotyczy:

1) świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.);

2) świadczenia z funduszu alimentacyjnego przyznawanego i wypłacanego na podstawie ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. Nr z 2009 r. Nr 1, poz. 7, z późn. zm.).

Liczbę świadczeń, w kolumnach: 3, 5, 7 i 9, należy podać w przeliczeniu na pełne świadczenia wypłacone w danym miesiącu.

10. Na formularzu RZ-2, w kolumnie 14, wykazuje się inwestycje, na finansowanie których planuje się przeznaczyć środki budżetowe w roku 2011, z wyjątkiem inwestycji, realizowanych w trybie art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2008 r. Nr 88, poz. 539, z późn. zm.) oraz realizowanych w trybie art. 20a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz.712, z późn. zm.). Formularz obejmuje również inwestycje, których realizacja zakończy się w roku 2010 (kolumna 12 i 13).

Formularz RZ-2 nie obejmuje zaplanowanych na 2010 r. oraz projektowanych do realizacji na 2011 r. wydatków/dotacji na inwestycje realizowane w ramach projektów współfinansowanych z udziałem środków Unii Europejskiej oraz zadania w ramach budżetu środków europejskich.

O zakwalifikowaniu wydatku/dotacji do kategorii inwestycyjnej oraz o zastosowanym nazewnictwie zadań inwestycyjnych decydują dysponenci, mając na uwadze, iż środki budżetowe na finansowanie inwestycji nie obejmują środków na remonty, które finansowane są w ramach wydatków bieżących. Pomocne w tym zakresie będą przepisy zawarte w § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa (Dz. U. Nr 120, poz. 831) oraz art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.).

Inwestycyjne zadania budowlane ujęte w formularzu powinny spełniać wymogi określone w § 5 i 6 wyżej wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów. Ponadto zaplanowanie wydatków na inwestycje budowlane państwowych jednostek budżetowych oraz dotacji, o których mowa w art. 132 ust. 2, o wartości kosztorysowej przekraczającej 300.000 tys. zł wymaga – zgodnie z art. 135 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych – uzyskania opinii ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego o zgodności przewidywanej inwestycji z odpowiednimi strategiami rozwoju.

W formularzu wymienia się poszczególne tytuły inwestycji (polegające na budownictwie oraz zakupy inwestycyjne) kolejno działami, w działach – rozdziałami, w rozdziałach – paragrafami czterocyfrowymi. Inwestycje jednego rodzaju należy wykazać łącznie, np. melioracje, zakup środków transportu, zakup sprzętu informatycznego, zakup sprzętu biurowego, itp.

W odniesieniu do planowanych dotacji dla jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych należy podać podstawę prawną dotowania przez budżet państwa.

W szczegółowości zależnej od oceny zamierzeń planistycznych – dysponent dołącza do formularza uzasadnienie opisowe wnioskowanych kwot środków budżetowych na 2011 r. Istotne będzie zwłaszcza omówienie proponowanych zmian danych dla programów wieloletnich, w stosunku do ujętych w ustawie budżetowej na 2010 r.

Formularza RZ-2 nie wypełnia dysponent części „29. Obrona narodowa”.

11. W formularzu RZ-3 ujmuje się:

1) dotacje przedmiotowe wynikające z przepisów:

a) art. 39 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 16, poz. 94, z późn. zm.),

b) art. 130 ust. 6 ustawy o finansach publicznych oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lipca 2006 r. w sprawie stawek, szczegółowego sposobu oraz trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych do podręczników szkolnych (Dz. U. Nr 137, poz. 974, z późn. zm.),

c) art. 130 ust. 6 ustawy o finansach publicznych oraz rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie stawek, szczegółowego sposobu oraz trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych do podręczników akademickich (Dz. U. Nr 127, poz. 888),

d) art. 33 ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1159, z późn. zm.),

e) art. 7 ustawy z dnia 7 listopada 1996 r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych (Dz. U. Nr 152, poz. 722, z późn. zm.),

f) art. 130 ust. 2 pkt 2 ustawy o finansach publicznych,

g) art. 7a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362, z późn. zm.);

2) dotacje podmiotowe:

a) wynikające z przepisów:

– ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008–2015 (Dz. U. Nr 192, poz. 1379),

– art. 131 ustawy o finansach publicznych,

b) przewidziane w zatwierdzonych przez Radę Ministrów programach restrukturyzacji poszczególnych sektorów w latach 1998–2009,

c) wynikające z przepisów art. 7 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych (Dz. U. z 2007 r. Nr 89, poz. 594, z późn. zm.);

3) dotacje celowe wynikające z przepisów:

a) ustawy wymienionej w pkt 1 lit. a,

b) ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju,

c) ustawy z dnia 6 lipca 2007 r. o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych (Dz. U. Nr 147, poz. 1031; z późn. zm.),

d) art. 8 ust. 1 a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 231, poz. 1702, z późn. zm.), art. 21 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. Nr 98, poz. 634, z późn. zm.) – oraz art. 58 ust. 2a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291, z późn. zm.),

e) ustawy wymienionej w pkt 2 lit. c;

4) dopłaty do oprocentowania kredytów na realizację zadań związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw przemysłu lekkiego wynikające z art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 5 stycznia 1995 r. o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych (Dz. U. Nr 13, poz. 60, z późn. zm.);

5) dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych do dnia 30 czerwca 1998 r. na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, dotkniętych klęską powodzi w 1997 r., na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 264, z późn. zm.);

6) dotacje celowe dla samorządów województw na finansowanie dopłat z tytułu stosowania przez przewoźników wykonujących krajowe autobusowe przewozy pasażerskie obowiązujących ustawowych ulg w przewozach pasażerskich na podstawie art. 8a ust. 1a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440, z późn, zm.).

W poz. I – „Dotacje przedmiotowe” – minister właściwy do spraw transportu przedłoży plany rzeczowe zadań w zakresie usług przewozowych realizowanych w oparciu o ustawowe uprawnienia pasażerów do ulgowych przejazdów w transporcie kolejowym. ,

W objaśnieniach należy przedstawić szczegółową kalkulację wysokości utraty przychodów taryfowych wraz z omówieniem metody ich obliczenia w zakresie ulgowych przejazdów realizowanych na podstawie:

– biletów jednorazowych z 37 %, 49 %, 78 %, 95 % i 100 % ulgą

– imiennych biletów miesięcznych z 37 %, 49 % i 78 % ulgą

odrębnie dla poszczególnych grup przejazdowych uprawnionych do tych ulg z podaniem liczby pasażerów zarówno w przewidywanym wykonaniu 2010 r., jak i projektu planu na 2011 r.

Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania oraz szkolnictwa wyższego przedłoży plany rzeczowe zadań w zakresie dotacji do specjalistycznych podręczników szkolnych i akademickich.

Minister właściwy do spraw łączności przedłoży plany rzeczowe zadań w zakresie dotacji do usług pocztowych zwolnionych od opłat pocztowych, związanych z przesłaniem paczek z drukami lub innymi nośnikami informacji dla ociemniałych, oraz plany rzeczowe zadań w zakresie dotacji do przesyłek egzemplarzy obowiązkowych, zwolnionych od opłat pocztowych, wysyłanych do bibliotek uprawnionych do ich otrzymywania.

Minister właściwy do spraw rolnictwa przedłoży plany rzeczowe zadań w zakresie pomocy dla rolnictwa realizowanych w oparciu o ustawowe uprawnienia podmiotów do jej otrzymywania.

W poz. II – „Dotacje podmiotowe” – należy wyodrębnić przedsiębiorców otrzymujących dotacje i cele przeznaczenia tych dotacji. W odniesieniu do planowanych nowych dotacji dofinansowujących przedsiębiorców lub zadania, które w roku ubiegłym nie były objęte dotowaniem z budżetu państwa, należy przedłożyć, wraz ze szczegółowym omówieniem zakresu rzeczowego zadań realizowanych w ramach poszczególnych pozycji dotacji, informacje ze wskazaniem zadań priorytetowych.

W zakresie dotacji przewidzianych dla górnictwa węgla kamiennego należy szczegółowo omówić zakres finansowania kosztów:

1) zadań związanych z:

a) zabezpieczeniem kopalń sąsiednich przed zagrożeniem wodnym, gazowym oraz pożarowym w trakcie i po zakończeniu likwidacji kopalń,

b) naprawianiem szkód wywołanych ruchem zakładów górniczych, w tym szkód powstałych w wyniku reaktywacji starych zrobów, w tym zobowiązania zlikwidowanych zakładów górniczych przedsiębiorstw: Kopalni Węgla Kamiennego „Jan Kanty” S.A., Kopalni Węgla Kamiennego „Porąbka-Klimontów” S.A., Kopalni Węgla Kamiennego „Saturn” S.A., Kopalni Węgla Kamiennego „Sosnowiec” S.A., Kopalni Węgla Kamiennego „Żory” S.A., Wałbrzyskich Kopalń Węgla Kamiennego, Kopalni Węgla Kamiennego „Nowa Ruda”,

c) ochroną zabytków techniki górniczej;

2) ekwiwalentów pieniężnych z tytułu prawa do bezpłatnego węgla przysługującego emerytom i rencistom z kopalń całkowicie likwidowanych oraz uprawnionym pracownikom z przedsiębiorstw robót górniczych, wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych;

3) obsługi wypłat ekwiwalentów pieniężnych z tytułu prawa do bezpłatnego węgla przysługującego emerytom i rencistom z kopalń całkowicie likwidowanych oraz uprawnionym pracownikom z przedsiębiorstw robót górniczych, wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych;

4) monitoringu procesów restrukturyzacyjnych górnictwa węgla kamiennego oraz innych zleceń ministra właściwego do spraw gospodarki związanych z restrukturyzacją górnictwa węgla kamiennego.

W poz. III – „Dotacje celowe na realizację przez przedsiębiorców nowych inwestycji” – w zakresie dotacji przewidzianych dla przedsiębiorcy na realizację nowych inwestycji – minister właściwy do spraw gospodarki przedstawia informacje dotyczące zapotrzebowania na te dotacje.

W poz. IV – „Dotacje celowe związane z dofinansowaniem infrastruktury kolejowej” – minister właściwy do spraw transportu przedstawia informacje dotyczące zapotrzebowania na dotacje wynikające z:

– art. 38 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym – dotacje celowe na dofinansowanie kosztów przygotowania i realizacji inwestycji obejmujących linie kolejowe, których dotyczą porozumienia międzynarodowe, oraz linie kolejowe o znaczeniu państwowym,

– art. 38 ust. 6a ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym – dotacje celowe na budowę lub przebudowę, dworców kolejowych w zakresie związanym z obsługą podróżnych,

– art. 38a ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym – dotacje celowe na dofinansowanie kosztów remontu i utrzymania infrastruktury kolejowej,

– art. 9 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym – dotacje celowe na dofinansowanie kosztów likwidacji linii kolejowych lub odcinków linii kolejowych.

Środki dla ministra właściwego do spraw transportu na dotacje celowe na dofinansowanie inwestycji, remontów, eksploatacji i utrzymania linii kolejowych o znaczeniu wyłącznie obronnym wydzieli Minister Obrony Narodowej – w ramach wydatków obronnych – w części dotyczącej realizacji Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych.

W poz. V – „Dotacje celowe na dofinansowanie działalności przewoźników kolejowych” – minister właściwy do spraw transportu przedstawia informacje dotyczące zapotrzebowania na dotacje wynikające z podpisanych umów w zakresie dotacji przewidzianych na dofinansowanie pasażerskich przewozów kolejowych, międzywojewódzkich i międzynarodowych (art. 40a ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym).

W poz. VII – „Dopłaty do oprocentowania kredytów na realizację zadań związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw przemysłu lekkiego” – minister właściwy do spraw gospodarki przedstawia szczegółowe informacje dotyczące zapotrzebowania na dopłaty ze środków budżetu państwa do oprocentowania kredytów na realizację zadań związanych z. restrukturyzacją przedsiębiorstw przemysłu lekkiego.

W poz. VIII – „Dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych do dnia 30 czerwca 1998 r. na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, dotkniętych klęską powodzi w 1997 r.” – minister właściwy do spraw rozwoju wsi przedstawia szczegółowe informacje dotyczące zapotrzebowania na dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych do dnia 30 czerwca 1998 r. na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, dotkniętych klęską powodzi w 1997 r.

W pozycji XI – „Dotacje celowe na finansowanie ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego” właściwy wojewoda przedstawi informacje na temat przewidywanego wykonania wysokości wydatku budżetu państwa na finansowanie dopłat w 2010 roku oraz projekt planu 2011 roku.

12. Formularz RZ-4 dotyczy składek na ubezpieczenie zdrowotne opłacanych z budżetu państwa za osoby wymienione w art. 86 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.).

Określając wydatki na składki na ubezpieczenie zdrowotne należy uwzględnić postanowienia art. 80 ust. 3 oraz art. 81 ust. 8 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z którymi od dnia 1 stycznia 2008 r. uległa zmianie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne w odniesieniu do:

a) rolników i ich domowników, niepodlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników,

b) bezrobotnych niepobierających zasiłku lub stypendium,

c) osób niepobierających zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.

13. W formularzu RZ-5 wojewodowie przedstawiają informacje dotyczące wysokości utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnienia od podatków: od nieruchomości, rolnego oraz leśnego przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego oraz gruntów położonych na obszarach objętych ochroną ścisłą czynną lub krajobrazową a także budynków i budowli trwale związanych z gruntem służących bezpośrednio osiąganiu celów z zakresu ochrony przyrody – w parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody wskutek ustawowego zwolnienia z podatku od nieruchomości, określonego w art. 7 ust. 1 pkt 8 i ust. 2 pkt 5a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844, z późn. zm.), z podatku leśnego, określonego w art. 7 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o podatku leśnym (Dz. U. Nr 200, poz. 1682, z późn. zm.), z podatku rolnego, określonego w art. 12 ust. 2 pkt 5a ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969, z późn. zm.).

14. Formularz RZ-6 opracowują wyłącznie Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Formularz powinien być przekazany do Departamentu Wynagrodzeń i Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

15. Formularz RZ-7

Formularz dotyczy skutków finansowych uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego nauczycieli – zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez organy administracji rządowej w roku 2011, w tym nauczycieli zatrudnionych w publicznych szkołach i szkolnych punktach konsultacyjnych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych RP, a także zatrudnionych w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz okręgowych komisjach egzaminacyjnych na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne.

Formularz ten sporządzają w zakresie działów 801 i 854 właściwi ministrowie prowadzący szkoły i placówki, w których zatrudniani są nauczyciele wynagradzani na podstawie art. 30 ustawy – Karta Nauczyciela. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania dodatkowo sporządza formularz, w zakresie nauczycieli zatrudnionych w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz okręgowych komisjach egzaminacyjnych na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne.

W formularzu należy uwzględnić planowane w roku 2010 i 2011 zmiany z tytułu uzyskania od 1 stycznia i od 1 września awansu zawodowego nauczycieli na poszczególne stopnie, obejmujące liczbę awansowych nauczycieli oraz wysokość środków na ich sfinansowanie (wynagrodzenia, bez pochodnych). Powyższe skutki finansowe winny być określone w warunkach roku 2010.

16. Formularz RZ-8

Formularz sporządza się w szczegółowości: część, dział, rozdział klasyfikacji budżetowej; sumowaniu podlegają kwoty wyszczególnione w rozdziałach:

W części formularza Przychody w kolumnach: Wykonanie i Przewidywane wykonanie wykazuje się odpowiednio planowane i planowane do uzyskania wysokości przychodów.

W pozycji dotacje z budżetu państwa – dotacje przedmiotowe wykazuje się w kwotach netto, tj. bez podatku VAT.

W pozycji pozostałe należy wskazać poszczególne źródła innych uzyskiwanych przychodów, tj. np. przychody ze sprzedaży usług na rzecz innych niż macierzysta jednostek, ze sprzedaży wyrobów, ze sprzedaży składników majątkowych lub przychody pochodzące ze środków unijnych.

17. Formularz RZ-9

Formularz wypełniają jednostki, które w latach 2008–2009 osiągnęły dochody własne i przewidują ich osiągnięcie w 2010 roku.

Formularz powinien zawierać pełną informację dotyczącą wysokości dochodów własnych gromadzonych na rachunkach dochodów własnych, w szczegółowości: część, dział, rozdział klasyfikacji budżetowej; sumowaniu podlegają kwoty wyszczególnione w rozdziałach.

W części formularza dotyczącej Źródło powstawania dochodów własnych wykazuje się poszczególne tytuły pozyskiwania dochodów własnych zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.).

W części formularza Dochody w kolumnach: Wykonanie i Plan wykazuje się odpowiednio zrealizowane i planowane wpływy środków pieniężnych na wydzielony rachunek dochodów własnych.

18. Formularz RZ-10 w zakresie budżetu państwa przygotowuje minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego po przedłożeniu przez dysponentów części budżetowych biorących udział w realizacji zadań wynikających z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności, Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskich Mechanizmów Finansowych, a także Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji. Natomiast minister właściwy do spraw rybołówstwa w zakresie zadań finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007–2013.

Pod każdym programem ujętym w formularzu należy wyszczególnić wydatki na realizację Pomocy Technicznej. Kwota wydatków na pomoc techniczną zawiera się w kwocie ogółem wydatków na program.

Ponadto formularz RZ-10 wypełniają dysponenci części budżetowych w zakresie środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Instytucji Płatniczej Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

19. Formularz RZ-10 (BE) w zakresie budżetu środków europejskich przygotowuje minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego po przedłożeniu przez dysponentów części budżetowych biorących udział w realizacji zadań wynikających z funduszy strukturalnych, Grantów Komisji Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009–2014, a także Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz minister właściwy do spraw rybołówstwa w zakresie zadań finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007–2013.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Instytucji Płatniczej Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

20. Formularz RZ-11 sporządzają dysponenci części budżetowych odpowiedzialni za realizację Wspólnej Polityki Rolnej, których finansowanie wymaga udziału środków budżetowych. Formularz powinien zawierać dane o wszystkich środkach związanych z realizacją zadań, wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, dotyczących WPR. W formularzu powinny znaleźć się również dane dotyczące wynagrodzeń planowanych do wypłacenia w ramach pomocy technicznej PROW 2007–2013. W wierszu III dotyczącym dochodów budżetu państwa z tytułu refundacji wyprzedzającego finansowania PROW 2007–2013, podanie nr części budżetowej oznacza jedynie zidentyfikowanie jednostki uzyskującej refundację pomocy technicznej. Środki z tytułu refundacji pomocy technicznej będą stanowiły dochody cz. 77 budżetu państwa. Natomiast w odniesieniu do budżetów wojewodów – środki refundacji wyprzedzającego finansowania (w tym pomocy technicznej) będą stanowiły dochody odpowiednich części budżetów wojewodów.

Formularze obejmujące dane właściwych dysponentów powinny być przekazane do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zbiorczy formularz powinien być przekazany do Departamentu Polityki Regionalnej i Rolnictwa Ministerstwa Finansów przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przed przekazaniem formularza zbiorczego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powinno zweryfikować poprawność zgłaszanych kwot na wyprzedzające finansowanie PROW 2007–2013, w zakresie właściwych proporcji pomiędzy środkami finansowanymi z UE oraz budżetu państwa, jak również w zakresie limitów finansowych na poszczególne działania i na pomoc techniczną.

21. Formularz RZ-12 w zakresie budżetu państwa przygotowuje minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego w porozumieniu z innymi dysponentami części budżetowych biorącymi udział w realizacji zadań wynikających z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności, Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskich Mechanizmów Finansowych, a także Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz minister właściwy do spraw rybołówstwa w zakresie zadań finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007–2013.

Ponadto formularz RZ-12 wypełniają dysponenci części budżetowych w zakresie środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Szacując napływ środków z tytułu refundacji wydatków poniesionych z budżetu państwa na finansowanie projektów/programów realizowanych z udziałem środków Unii Europejskiej oraz Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskich Mechanizmów Finansowych, a także Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy należy wziąć pod uwagę fakt, że przewidywany napływ środków powinien dotyczyć kwot przewidywanych do otrzymania z Komisji Europejskiej oraz od Państw Członkowskich EFTA w latach 2010–2013.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Instytucji Płatniczej Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

22. Formularz RZ-12 (BE) w zakresie budżetu środków europejskich przygotowuje minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego w porozumieniu z innymi dysponentami części budżetowych biorącymi udział w realizacji zadań wynikających z funduszy strukturalnych, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009–2014, a także Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz minister właściwy do spraw rybołówstwa w zakresie zadań finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007–2013.

Szacując napływ środków z tytułu refundacji wydatków poniesionych z budżetu środków europejskich na finansowanie projektów/programów realizowanych z udziałem środków europejskich oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009–2014, a także Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy należy wziąć pod uwagę fakt, że przewidywany napływ środków powinien dotyczyć kwot, które możliwe są do zrefundowania przez Komisję Europejską oraz od Państw Członkowskich EFTA w latach 2010–2013.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Instytucji Płatniczej Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

Rozdział 3

Planowanie dochodów budżetowych

23. Dochody podatkowe, dochody z wpłat z zysku przedsiębiorstw państwowych, z wpłat z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa oraz dochody zagraniczne planuje Minister Finansów.

24. Dochody z ceł planuje Minister Finansów we współdziałaniu z Ministrem Gospodarki.

25. Dywidendy od spółek planuje dysponent wykonujący prawa z tytułu posiadania akcji lub udziałów Skarbu Państwa.

26. Dochody realizowane przez jednostki budżetowe, a także dochody związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami ujmuje się we właściwych działach, rozdziałach i zbiorczo dla części na formularzu BD.

27. Szczegółową specyfikację tytułów i kwot należy dołączyć do dochodów ujmowanych w paragrafie „Wpływy z różnych dochodów” na formularzu BD.

28. W projekcie budżetu uwzględnia się zmiany w poziomie dochodów, wynikające z projektowanych zmian ich naliczania (np. ewentualne zmiany stawek celnych, opłat sądowych lub administracyjnych), podając w objaśnieniach szczegółowe uzasadnienie wraz z oszacowaną kwotą wpływu na dochody budżetu w 2011 r.

29. W objaśnieniach tekstowych do planowanych dochodów budżetowych z tytułu dywidend z zysku osiągniętego przez spółki, w których Skarb Państwa posiada akcje lub udziały, należy podać przesłanki, na podstawie których ten plan został opracowany.

Rozdział 4

Planowanie wydatków budżetowych

30. Dysponenci części budżetowych planują wydatki zbiorczo dla części oraz odrębnie dla każdego działu i rozdziału w podziale na poszczególne jednostki i zadania.

31. Formularz BW:

1) dysponenci planują w swoich budżetach dotacje przedmiotowe i podmiotowe dla przedsiębiorców, wynikające z obowiązujących systemów finansowych;

2) wydatki budżetowe na tworzenie rezerw państwowych i gospodarowanie nimi dysponenci części budżetowych ujmują odpowiednio w swoich projektach budżetu w ramach ustalonego limitu wydatków;

3) dotacje dla instytucji gospodarki budżetowej i państwowych funduszy celowych wykazuje się na formularzu BW, dołączając szczegółową kalkulację wraz z uzasadnieniem i podaniem podstawy prawnej udzielania dotacji. Kalkulacja obejmuje:

a) wskaźniki rzeczowe, które są podstawą określenia dotacji,

b) stawkę dotacji wraz ze szczegółową kalkulacją;

4) w ramach wydatków planowanych na pokrycie kosztów prywatyzacji nie mogą być ponoszone wydatki na zakupy inwestycyjne, jak również na zakup akcji (udziałów) w spółkach;

5) wydatki związane z likwidacją przedsiębiorstwa państwowego prowadzoną na podstawie art. 19 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 112, poz. 981, z późn. zm.) obciążają koszty likwidowanego przedsiębiorstwa państwowego – Fundusz Mienia Polikwidacyjnego i nie mogą być zaliczone do kosztów prywatyzacji, pokrywanych ze środków budżetowych;

6) w uzasadnieniu do wydatków jednostek sfery budżetowej z tytułu wpłaconych składek na rzecz organizacji międzynarodowych należy podać:

a) nazwę organizacji,

b) podstawę prawną przynależności,

c) kalkulacje składek płaconych w 2010 r. i w 2011 r., w walucie płatności i w tysiącach złotych;

7) wydatki jednostek sfery budżetowej ujmuje się na formularzu BW zbiorczo dla części oraz odrębnie dla każdego działu i rozdziału z wyszczególnieniem rodzajów jednostek budżetowych oraz zadań budżetowych.

Jeśli w rozdziale występują jednostki i zadania lub kilka rodzajów jednostek lub zadań, to wydatki planuje się wówczas dla każdej z tych jednostek i dla każdego zadania odrębnie oraz zbiorczo dla całego rozdziału;

8) Wydatki z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne osób wymienionych w art. 86 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych planowane są na rok 2011 we właściwych częściach w dziale „Ochrona zdrowia”, rozdziale „Składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz świadczenia dla osób nieobjętych obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego”, z wyjątkiem wydatków na składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 5, 8–11 i 15 oraz ust. 4 wyżej wymienionej ustawy oraz w art. 78 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Wydatki na składki na ubezpieczenie zdrowotne wojewodowie ujmują w paragrafach:

a) „Dotacje celowe przekazane z budżetu państwa na realizację zadań bieżących z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych gminom (związkom gmin) ustawami”,

b) „Dotacje celowe przekazane z budżetu państwa na zadania bieżące z zakresu administracji rządowej oraz inne zadania zlecone ustawami realizowane przez powiat”,

c) „Dotacje celowe przekazane z budżetu państwa na zadania bieżące z zakresu administracji rządowej oraz inne zadania zlecone ustawami realizowane przez samorząd województwa”.

Wydatki na składki na ubezpieczenie zdrowotne planowane są z uwzględnieniem postanowień art. 82 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z którymi w przypadku zbiegu tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego składka finansowana z budżetu państwa jest opłacana tylko wtedy, gdy nie ma innej podstawy do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia, a gdy w ramach każdego z tych tytułów składka finansowana jest z budżetu państwa, składka jest opłacana wyłącznie z tytułu, który powstał najwcześniej. Jeżeli tytuły powstały równocześnie, składka jest opłacana z pierwszego zgłoszonego tytułu do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym;

9) wydatki na renty wynikające z wyroków i ugod sądowych za szkody popełnione podczas leczenia w byłych państwowych, jednostkach budżetowych ochrony zdrowia planowane są w dziale „Ochrona zdrowia”, w rozdziale „Pozostała działalność”, w paragrafie „Zasądzone renty”;

10) w ramach wydatków majątkowych ujmowanych na formularzu BW w poz. 4 „Wydatki majątkowe” planowane są:

a) wydatki na zakupy wynikające z programów technicznej modernizacji Sił Zbrojnych, realizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej,

b) wydatki na inwestycje wynikające z eksploatacji i utrzymania linii kolejowych o znaczeniu wyłącznie obronnym, planowane na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym,

c) inne wydatki na inwestycje określone w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 134 ustawy o finansach publicznych.

W ramach wydatków majątkowych planowane są zakupy środków trwałych niezaliczonych do pierwszego wyposażenia, których wartość początkowa jest wyższa od kwoty określonej w art. 16f ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.), a odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych nie są dokonywane jednorazowo lub gdy od nich nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych w wypadkach określonych w tej ustawie;

11) w dziale „Rolnictwo i łowiectwo”, w rozdziale „Pozostała działalność” mogą być planowane wyłącznie wydatki na realizację zadań wynikających z odpowiednich ustaw, na które nie przewidziano odrębnego rozdziału.

Wydatki powiatowych inspektoratów weterynarii (rozdział 01034) oraz granicznych inspektoratów weterynarii (rozdział 01035) ujmuje się zbiorczo dla całej części budżetowej;

12) wydatki na subwencje ogólne dla jednostek samorządu terytorialnego, ujmowane w poz. 1.7 formularza BW, należy wykazać zbiorczo dla części „82. Subwencje ogólne dla jednostek samorządu terytorialnego”, a także dodatkowo pod zestawieniem wydatków w tym formularzu należy wykazać odrębnie kwoty poszczególnych części subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, ujmowane w odpowiednich rozdziałach klasyfikacji budżetowej;

13) W objaśnieniach dysponent części 25 – Kultura fizyczna i sport oraz działu 926 – Kultura fizyczna i sport podaje informacje dotyczące liczby i kwoty, przewidzianych na 2010 r. i planowanych na 2011 rok, świadczeń pieniężnych przyznawanych na podstawie art. 38 i 38a ustawy z 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. Nr 155, poz. 1298, z późn. zm.) oraz art. 23b ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 226, poz. 1675, z późn. zm.), tj. dla reprezentantów Polski biorących udział w igrzyskach olimpijskich, reprezentantów Polski biorących udział w zimowych lub letnich igrzyskach paraolimpijskich oraz igrzyskach głuchych a także dla reprezentantów Polski uczestniczących w zawodach „Przyjaźń 84”.

14) Formularz BW sporządza się odrębnie dla budżetu państwa i budżetu środków europejskich, stosując oznaczenia odpowiednio: BW – w przypadku formularza dla środków budżetu państwa oraz BW (BE) – w przypadku formularza dla płatności w ramach budżetu środków europejskich.

32. Formularz DPO

Na formularzu DPO dysponenci części budżetowych wykazują wydatki budżetu państwa przeznaczone na dofinansowanie działalności bieżącej ustawowo wskazanego podmiotu, zwane „dotacjami podmiotowymi”.

W przypadku gdy z określonych w odrębnych przepisach zasad i trybu udzielania dotacji wynika, że w formularzu nie jest możliwe ujęcie jednostki otrzymującej dotację, należy wówczas wykazać grupę jednostek i łączną kwotę dotacji.

33. Formularz DCE

Na formularzu DCE dysponenci części budżetowych wykazują wydatki budżetu państwa zwane „dotacjami celowymi”.

W przypadku gdy z określonych w odrębnych przepisach zasad i trybu udzielania dotacji wynika, że w formularzu nie jest możliwe ujęcie jednostki otrzymującej dotację, należy wówczas wykazać grupę jednostek i łączną kwotę dotacji.

W formularzu nie ujmuje się dotacji celowych planowanych w ramach programów realizowanych z udziałem środków europejskich oraz środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5 ustawy o finansach publicznych.

34. Formularz BW-S

Wydatki wykazane w kolumnie 5 powinny być zgodne z kwotami na składki na ubezpieczenie zdrowotne, zaplanowanymi w formularzu BW we właściwych częściach, działach, rozdziałach i paragrafach klasyfikacji budżetowej.

35. Formularz BW-PL

Wydatki na utrzymanie placówek zagranicznych, ponoszone w kraju i za granicą ujmuje się na formularzu BW-PL zbiorczo dla części.

36. Formularz PZ-1:

1) plan zatrudnienia i wynagrodzeń sporządza się na formularzu PZ-1 w podziale na część, dział i rozdział klasyfikacji dochodów i wydatków oraz formę organizacyjno-prawną (jednostki budżetowe oraz państwowe fundusze celowe), wyodrębniając:

a) osoby nieobjęte mnożnikowymi systemami wynagrodzeń (bez referendarzy sądowych oraz asystentów sędziów i prokuratorów),

b) referendarzy sądowych,

c) asystentów sędziów i prokuratorów,

d) członków korpusu służby cywilnej (w tym również wchodzący w skład służby zagranicznej),

e) osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe,

f) pracowników orzecznictwa (sędziów i prokuratorów),

g) pracowników orzecznictwa (asesorów i aplikantów),

h) sądowych kuratorów zawodowych,

i) osadzonych,

j) etatowych członków SKO,

k) osoby niebędące członkami korpusu służby cywilnej, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. Nr 128, poz. 1403, z późn. zm.),

i) nauczycieli,

m) pracowników objętych mnożnikowym systemem wynagrodzeń niezaliczonych do grup pracowników wymienionych w lit. a–l;

2) wynagrodzenia należy planować łącznie z podwyżkami;

3) w objaśnieniach do projektu planu zatrudnienia i wynagrodzeń omawia się zmiany planu na rok 2010, podając, na podstawie jakich decyzji dokonano zmian, oraz projekt planu na 2011 r.;

4) wydatki z tytułu dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników państwowej sfery budżetowej planuje się w wysokości 8,5 % sumy wynagrodzenia, o którym mowa w art. 4 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080, z późn. zm.);

5) w przypadku osób, których wynagrodzenia finansowane są z dwóch źródeł:

– w lp. 1.1 i 2.1 formularza PZ-1, w wierszu „w tym: związane z realizacją zadań finansowanych z udziałem środków z budżetu UE2) ” należy wykazać wynagrodzenia finansowane ze środków z budżetu UE, podawane w ramach paragrafów z czwartą cyfrą 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9 i zatrudnienie przeliczone średniorocznie proporcjonalnie do tych wynagrodzeń,

– w lp. 3, 4 i 4.1 formularza PZ-1 należy wykazać wynagrodzenia finansowane z budżetu państwa, podawane w ramach paragrafów z czwartą cyfrą 0, a zatrudnienie przeliczyć średniorocznie proporcjonalnie do tych wynagrodzeń. Natomiast wynagrodzenia finansowane ze środków z budżetu UE i zatrudnienie przeliczone średniorocznie proporcjonalnie do tych wynagrodzeń należy wykazać odpowiednio na formularzu PZ-UE i PZ-UE (BE).

Dysponent dołącza do formularza uzasadnienie opisowe wnioskowanych wielkości zatrudnienia i środków na wynagrodzenia. Istotne będzie zwłaszcza omówienie proponowanych zmian danych w stosunku do ujętych w ustawie budżetowej na 2010 r.

37. Formularz PZ-2

Plan zatrudnienia i uposażeń funkcjonariuszy sporządza się na formularzu PZ-2, zbiorczo dla działu oraz odrębnie dla każdego rozdziału, wyodrębniając:

a) funkcjonariuszy;

b) funkcjonariuszy Służby Celnej.

1) Wynagrodzenia należy planować łącznie z podwyżkami. Wydatki na nagrody i zapomogi ujęte na formularzu PZ-2 w kol. 6 należy planować na podstawie: art. 108 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277, z późn. zm.), art. 114 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997, z późn. zm.) oraz art. 93 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.), a także art. 90 ust. 2 pkt 2 i 2a ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. z 2004 r. Nr 163, poz. 1712, z późn. zm.);

2) W przypadku osób, których wynagrodzenia finansowane są z dwóch źródeł:

– w lp. 1.1 i 2.1 formularza PZ-2, w wierszu: „w tym: związane z realizacją zadań finansowanych z udziałem środków z budżetu UE3) ” należy wykazać wynagrodzenia finansowane ze środków z budżetu UE, podawane w ramach paragrafów z czwartą cyfrą 7, 8, 9 i zatrudnienie przeliczone średniorocznie proporcjonalnie do tych wynagrodzeń,

– w lp. 3, 4 i 4.1 formularza PZ-2 należy wykazać wynagrodzenia finansowane z budżetu państwa, podawane w ramach paragrafów z czwartą cyfrą 0, a zatrudnienie przeliczyć średniorocznie proporcjonalnie do tych wynagrodzeń. Natomiast wynagrodzenia finansowane ze środków z budżetu UE i zatrudnienie przeliczone średniorocznie proporcjonalnie do tych wynagrodzeń należy wykazać odpowiednio na formularzu PZ-UE i PZ-UE(BE).

Dysponent dołącza do formularza uzasadnienie opisowe wnioskowanych wielkości zatrudnienia i środków na wynagrodzenia. Istotne będzie zwłaszcza omówienie proponowanych zmian w stosunku do ujętych w ustawie budżetowej na 2010 r. z podaniem, na podstawie jakich decyzji dokonano zmian oraz szczegółowe omówienie projektu planu na rok 2011.

38. Formularz PZ-UE w zakresie budżetu państwa przygotowuje minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego w porozumieniu z innymi dysponentami części budżetowych biorącymi udział w realizacji zadań wynikających z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności, Mechanizmów Finansowych i Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz minister właściwy do spraw rybołówstwa w zakresie zadań finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007–2013 oraz na odrębnym formularzu PZ-UE dla zadań realizowanych w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007–2013.

Ponadto formularz PZ-UE wypełniają dysponenci części budżetowych w zakresie środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Formularz PZ-UE ujmował będzie informacje na temat zatrudnienia i wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej w zakresie wydatków finansowanych ze środków Unii Europejskiej, Mechanizmów Finansowych i Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007–2013 oraz realizowanych w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007–2013.

Jednocześnie w przypadku wynagradzania poszczególnych osób częściowo finansowanych z powyższych programów jak też z paragrafów z czwartą cyfrą 0, należy na formularzu PZ-UE wykazać wynagrodzenia w części finansowanej w ramach paragrafów z czwartą cyfrą: 1, 2, 5, 6, 8, 9. Natomiast w kolumnie „Zatrudnienie” należy wpisać w formularzu PZ-UE średnioroczne zatrudnienie proporcjonalne do wynagrodzeń finansowanych ze środków UE oraz Mechanizmów Finansowych i Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy wykazanych na formularzach PZ-UE i PZ-UE (BE).

Dla przykładu osoba zatrudniona i finansowana w 60 % ze środków UE i w 40 % z wydatków z czwartą cyfrą „0”, powinna zostać uwzględniona w następujący sposób w formularzu PZ-UE: w kolumnie „Zatrudnienie” należy wpisać 0,60 natomiast wynagrodzenie powinno być ujęte odpowiednio na formularzu PZ-UE w takiej wysokości, w jakiej finansowane jest w paragrafie z czwartą cyfrą: 1, 2, 5, 6, 8, 9 oraz na formularzu PZ-UE (BE) w takiej wysokości, w jakiej finansowane jest w paragrafie z czwartą cyfrą 7.

W całym opisie do formularza PZ-UE należy pod nazwą Mechanizmów Finansowych – rozumieć: Norweski Mechanizm Finansowy, Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W formularzu PZ-UE w kolumnie „Uwagi” należy przekazać informacje o dokonanych zmianach w zakresie zatrudnienia i wynagrodzeń w trakcie roku oraz inne informacje dodatkowe o etatach finansowanych w ramach programów. W kolumnie tej należy również wskazać, czy etaty finansowane w ramach programów to etaty nowe czy etaty kontynuowane z ubiegłego roku, finansowane poprzednio z innego programu lub w ramach kosztów funkcjonowania urzędu.

Ze względu na art. 7 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 110, poz. 1255, z późn. zm.) należy podać prognozowane zatrudnienie w ujęciu średniorocznym z zaokrągleniem do dwóch miejsc po przecinku (tj. np. 10,23), dla którego ustalane są wynagrodzenia w projekcie ustawy budżetowej na rok 2011. W kol. 4 należy podać średnioroczne zatrudnienie, dla którego ustalono wynagrodzenia w ustawie budżetowej na rok 2010.

Formularz PZ-UE powinien być przekazany do Departamentu Instytucji Płatniczej Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej. Natomiast formularz PZ-UE dla zadań realizowanych w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007–2013 powinien być przekazany w formie papierowej i elektronicznej do Departamentu Polityki Regionalnej i Rolnictwa Ministerstwa Finansów.

39. Formularz PZ-UE (BE) w zakresie budżetu środków europejskich przygotowuje minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego w porozumieniu z innymi dysponentami części budżetowych biorącymi udział w realizacji zadań wynikających z funduszy strukturalnych, Mechanizmu Finansowego 2009–2014 i Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz minister właściwy do spraw rybołówstwa w zakresie zadań finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007–2013.

Formularz PZ-UE (BE) ujmował będzie wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej w zakresie wydatków finansowanych ze środków europejskich, Mechanizmu Finansowego 2009–2014 i Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007–2013.

Na formularzu PZ-UE (BE) należy wykazać wynagrodzenia w części finansowanej z budżetu środków europejskich w ramach paragrafów z czwartą cyfrą 7.

W całym opisie do formularza PZ-UE (BE) należy pod nazwą Mechanizmu Finansowego 2009–2014 – rozumieć: Norweski Mechanizm Finansowy 2009–2014, Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014.

W formularzu PZ-UE (BE) w kolumnie „Uwagi” należy przekazać informację o dokonanych zmianach w zakresie wynagrodzeń w trakcie roku oraz inne informacje dodatkowe.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Instytucji Płatniczej Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

40. Formularz EMRE

Formularz opracowują wyłącznie: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości (dla części „15. Sądy powszechne” oraz części „37. Sprawiedliwość”), Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, Trybunał Konstytucyjny, Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Na formularzu EMRE dysponenci części budżetowych wykazują wydatki budżetu państwa klasyfikowane w paragrafie 3110 przeznaczone na:

■ emerytury, renty, renty rodzinne, pozostałe świadczenia z tytułu zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy i funkcjonariuszy;

■ uposażenia sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku oraz uposażenia rodzinne, oraz pozostałe świadczenia wypłacane sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku.

Wydatki należy wykazać w podziale na poszczególne rodzaje świadczeń.

W części „37. Sprawiedliwość” planowane wydatki należy przedstawić także w podziale na rozdziały.

Wydatki wykazane w kolumnie 7 powinny być zgodne z kwotami zaplanowanymi w formularzu BW we właściwych częściach budżetowych.

Dysponent dołącza do formularza uzasadnienie opisowe projektowanych wielkości w zakresie liczby świadczeniobiorców oraz środków przeznaczonych na świadczenia społeczne z podaniem przyczyn zmian w stosunku do wielkości zaplanowanych w poprzednim roku budżetowym.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Wynagrodzeń i Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

41. Formularz BW-I

Formularz BW-I powinien zawierać pełną rzeczową informację o wszystkich inwestycjach, niezależnie od ich wartości kosztorysowej, okresu realizacji i kategorii. Przy wypełnianiu formularza BW-I stosuje się odpowiednio objaśnienia podane do formularza RZ-2.

Wszystkie wydatki/dotacje wykazane w formularzu BW-I powinny być ujęte w formularzu BW, w takiej samej klasyfikacji budżetowej.

Do formularza BW-I dołącza się uzasadnienie poszczególnych pozycji planowanych wydatków/dotacji, a w szczególności w odniesieniu do inwestycji ujętych po raz pierwszy oraz do zmian wnoszonych do parametrów programów wieloletnich w porównaniu z przyjętymi w ustawie budżetowej na rok 2010; należy podać podstawę prawną w każdym przypadku planowania dotacji na inwestycje jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych.

Formularza BW-I nie wypełnia dysponent części „29. Obrona narodowa”.

42. Formularze: SW-1 i SW-2

Dysponenci nadzorujący szkoły wyższe dołączają do planu dochodów i wydatków budżetowych dane rzeczowe z zakresu szkolnictwa wyższego na formularzu SW-1 oraz wybrane elementy planu finansowego szkół wyższych opracowane na formularzu SW-2.

Formularze SW-1 i SW-2 sporządzane są zbiorczo dla części. Dysponenci nadzorujący szkoły wyższe przekazują również formularze SW-1 i SW-2 ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego.

43. Formularze: BZS i BZSA

Na formularzu BZS ujmuje się dotacje celowe na zadania z zakresu administracji rządowej realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego na dofinansowanie zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego oraz na zadania realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego na podstawie porozumień z organami administracji rządowej, tzn. dotacje sklasyfikowane w paragrafach:

1) „Dotacje celowe przekazane z budżetu państwa na zadania bieżące z zakresu administracji rządowej oraz inne zadania zlecone ustawami realizowane przez samorząd województwa”;

2) „Dotacje celowe przekazane z budżetu państwa na realizację bieżących zadań własnych samorządu województwa”;

3) „Dotacje celowe przekazane z budżetu państwa na realizację zadań bieżących z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych gminom (związkom gmin) ustawami”;

4) „Dotacje celowe przekazane z budżetu państwa na realizację własnych zadań bieżących gmin (związków gmin)”;

5) „Dotacje celowe przekazane z budżetu państwa na zadania bieżące z zakresu administracji rządowej oraz inne zadania zlecone ustawami realizowane przez powiat”;

6) „Dotacje celowe przekazane z budżetu państwa na realizację bieżących zadań własnych powiatu”;

7) „Dotacje celowe przekazane z budżetu państwa na zadania bieżące realizowane przez samorząd województwa na podstawie porozumień z organami administracji rządowej”;

8) „Dotacje celowe przekazane z budżetu państwa na zadania bieżące realizowane przez gminę na podstawie porozumień z organami administracji rządowej”;

9) „Dotacje celowe przekazane z budżetu państwa na zadania bieżące realizowane przez powiat na podstawie porozumień z organami administracji rządowej”.

Kwoty dotacji w poszczególnych paragrafach klasyfikacji budżetowej dla działów i rozdziałów wykazane w formularzu BZS w kolumnach 5 i 13 powinny być zgodne z kwotami wykazanymi na formularzu BW w odpowiednich pozycjach w kolumnach 5 i 6.

Formularz BZSA dotyczy funkcjonariuszy.

Wydatki na nagrody i zapomogi ujęte na formularzu BZSA w kol. 8 i kol. 16 należy planować na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej.

44. Formularz BZS–z

Formularz sporządzają wojewodowie w zakresie planowanych w dziale „Administracja publiczna”:

1) „Dotacji celowych przekazanych z budżetu państwa na realizację zadań bieżących z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych gminom (związkom gmin) ustawami”;

2) „Dotacji celowych przekazanych z budżetu państwa na zadania bieżące z zakresu administracji rządowej oraz inne zadania zlecone ustawami realizowane przez powiat”;

3) „Dotacji celowych przekazanych z budżetu państwa na zadania bieżące z zakresu administracji rządowej oraz inne zadania zlecone ustawami realizowane przez samorząd województwa”;

4) „Dotacji celowych przekazanych z budżetu państwa na zadania bieżące realizowane przez gminę na podstawie porozumień z organami administracji rządowej”;

5) „Dotacji celowych przekazanych z budżetu państwa na zadania bieżące realizowane przez powiat na podstawie porozumień z organami administracji rządowej”;

6) „Dotacji celowych przekazanych z budżetu państwa na zadania bieżące realizowane przez samorząd województwa na podstawie porozumień z organami administracji rządowej”.

Wykazane w kol. 5 kwoty ogółem w poszczególnych rozdziałach i paragrafach powinny być zgodne z kwotami wykazanymi na formularzu BW.

45. Formularz BW-Z opracowują wyłącznie Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Formularz powinien być przekazany do Departamentu Wynagrodzeń i Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

46. Formularz PR sporządzają dysponenci części budżetowych, którzy są koordynatorami programów wieloletnich w odniesieniu do swoich zadań wycinkowych, ponadto w odniesieniu do łącznej kwoty nakładów na dany program, po uzgodnieniu z dysponentami współrealizującymi programy. Dysponenci – współrealizatorzy sporządzają formularz PR w odniesieniu do swoich zadań wycinkowych.

Formularz PR dysponenci sporządzają również dla państwowych instytutów badawczych, których zakres zadań, określonych w art. 12b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 159, poz. 993) ustala Rada Ministrów w wieloletnich programach, ustanawianych na podstawie przepisów ustawy o finansach publicznych.

47. Formularz PR-Z:

1) przy wypełnianiu formularza stosuje się objaśnienia podane do formularza PR w ust. 46 oraz zasady budżetu zadaniowego określone w ust. 83–87;

2) dysponenci tworzą jedno podzadanie dla każdego z właściwych im, zgodnie z ust. 46, programów wieloletnich, z zastrzeżeniem pkt 3;

3) dysponenci części budżetowych, o których mowa w ust. 46, tworzą jedno wspólne podzadanie dla więcej niż jednego z programów wieloletnich obejmujących działania o zbliżonym do siebie lub identycznym zakresie przedmiotowym;

4) dysponenci części budżetowych, o których mowa w ust. 46, obligatoryjnie tworzą dla każdego programu wieloletniego wchodzącego w zakres podzadania utworzonego w sposób, o którym mowa w pkt 3, jedno odrębne działanie, wraz ze szczegółowymi celami i miernikami tego działania odpowiednimi dla tego programu wieloletniego;

5) formularz oznaczony symbolem PR-Z koordynatorzy programów wieloletnich w odniesieniu do łącznej kwoty nakładów poniesionych na dany program, po uzgodnieniu z dysponentami współrealizującymi, przekazują bezpośrednio do Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i dokumentu elektronicznego utworzonego w aplikacji BUZA.

48. Formularz PP

Formularz PP sporządza minister właściwy do spraw Skarbu Państwa, przy czym kwotę, o której mowa w odnośniku „1) ” pod tabelą podaje minister właściwy do spraw gospodarki.

49. Formularz PE

Formularz PE sporządzają dysponenci realizujący programy uzgodnione z Komisją Europejską które wymagają ustalonego w nich udziału środków budżetowych w zakresie wydatków ponoszonych ze środków podlegających refundacji z Komisji Europejskiej oraz współfinansowania krajowego.

W kolumnie 2 podaje się nazwę programu (zadania), w kolumnie 6 w poz. 3 – źródło finansowania środków (np. Bank Światowy), w kolumnie 7 dla środków budżetowych dział, rozdział i paragraf, dla środków z UE – symbol programu lub projektu (np. PLxxxx,..,..), dla innych środków – nazwę dawcy i oznaczenie umowy.

Formularz nie obejmuje programów realizowanych w ramach funduszy strukturalnych i nowych projektów w ramach Funduszu Spójności (w tym programu ISPA, w zakresie projektów, których realizacja rozpoczęła się przed dniem 1 maja 2004 r.).

W formularzu wykazuje się zarówno zadania bieżące, jak i inwestycyjne.

W formularzu nie uwzględnia się zadań, których realizacja zostanie zakończona w roku 2010 i nie wystąpi zapotrzebowanie na środki z budżetu państwa, poczynając od roku 2011.

Wszystkie wydatki wykazane w tym formularzu powinny być ujęte także w formularzu BW.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Instytucji Płatniczej Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

50. Formularz PB

Formularz PB w zakresie budżetu państwa sporządza dysponent części budżetowej pełniący funkcję Krajowego Punktu Kontaktowego dla Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Krajowej Instytucji Koordynującej dla Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, w porozumieniu z innymi dysponentami biorącymi udział w realizacji zadań wynikających z Mechanizmów Finansowych i Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Formularz powinien zawierać dane o wszystkich środkach związanych z projektami realizowanymi w ramach Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskich Mechanizmów Finansowych, a także Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

W formularzu wykazuje się zarówno zadania bieżące, jak i inwestycyjne.

W formularzu w ramach każdego programu należy wyodrębnić wydatki na realizację pomocy technicznej poprzez dodanie do nazwy programu oznaczenia „pomoc techniczna”. Kwota wydatków na pomoc techniczną nie zawiera się w kwocie wydatków poza pomocą techniczną na program w poszczególnych paragrafach klasyfikacji budżetowej.

Wszystkie wydatki wykazane w tym formularzu powinny być ujęte także na wzorze formularza BW.

Formularz powinien być przekazany przez ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego do Departamentu Instytucji Płatniczej Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

51. Formularz PFC

Projekty planów finansowych państwowych funduszy celowych przedkładają dysponenci wszystkich funduszy, również prezesi państwowych funduszy celowych posiadających osobowość prawną, niezależnie od tego, czy w planie przewidziano dotację z budżetu państwa.

Projekty planów dysponenci przedkładają odrębnie dla każdego państwowego funduszu celowego wraz z uzasadnieniem.

Projekt planu Centralnego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym opracowuje Główny Geodeta Kraju.

Projekty te przed przekazaniem Ministerstwu Finansów powinny być uzgodnione z ministrami nadzorującymi działalność danego funduszu.

W projekcie planu Funduszu Rekompensacyjnego w części B w poz. 11.6 „Pozostałe przychody (przypis)” oraz w części C w poz. „2. Pozostałe przychody (wpływ)” wyodrębnia się w szczególności zasilenie z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Plany sporządza się w częściach A, B i D w układzie memoriałowym, a w części C – w układzie kasowym.

W części E formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Promocji Kultury w układzie zadaniowym.

W części F formularza prezentowane są planowane koszty Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych w układzie zadaniowym.

W części G formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Promocji Twórczości w układzie zadaniowym.

W części H formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego w układzie zadaniowym.

W części I formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Wsparcia Policji w układzie zadaniowym.

W części J formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Wsparcia Straży Granicznej w układzie zadaniowym.

W części K formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym w układzie zadaniowym.

W części L formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców w układzie zadaniowym.

W części M formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Skarbu Państwa w układzie zadaniowym.

W części N formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Reprywatyzacji w układzie zadaniowym.

W części O formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Rekompensacyjnego w układzie zadaniowym.

W części P formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Nauki i Technologii Polskiej w układzie zadaniowym.

W części Q formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej w układzie zadaniowym.

W części R formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy w układzie zadaniowym.

W części S formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu – Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w układzie zadaniowym.

W części T formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Kredytu Technologicznego w układzie zadaniowym.

W części U formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w układzie zadaniowym.

W części V formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Zajęć Sportowo-Rekreacyjnych dla Uczniów w układzie zadaniowym.

W części W formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Pracy w układzie zadaniowym.

W części X formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w układzie zadaniowym.

W części Y formularza prezentowane są planowane wydatki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w układzie zadaniowym.

W części Z formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Prewencji i Rehabilitacji w układzie zadaniowym.

Przy opracowywaniu planów wydatków funduszy celowych w układzie zadaniowym dysponenci stosują zasady określone w ust. 83–87.

Dysponent dołącza do formularza uzasadnienie opisowe na 2011 r. oraz omówienie proponowanych zmian w stosunku do ujętych w ustawie budżetowej na 2010 r. W uzasadnieniu tym powinny być wymienione poszczególne zadania inwestycyjne finansowane w formie dotacji i pożyczek udzielonych z budżetu państwa.

Formularz w zakresie części E-Z powinien być przekazany do Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

52. Formularz PFC-FUS

Projekt planu finansowego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przedkłada Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przed przekazaniem Ministerstwu Finansów projekt ten powinien być uzgodniony z ministrem nadzorującym działalność tego funduszu.

Plan PFC-FUS sporządza się w układzie memoriałowym, z wyjątkiem części III, która jest sporządzana kasowo.

W części C formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w układzie zadaniowym.

Przy opracowywaniu planowanych wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w układzie zadaniowym należy stosować zasady określone w ust. 83–87.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Wynagrodzeń i Ubezpieczeń Społecznych oraz (w zakresie części C) do Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

53. Formularz PFC-FEP

Przy wypełnianiu formularza stosuje się odpowiednio objaśnienia podane do formularza PFC-FUS.

W części D formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Emerytur Pomostowych w układzie zadaniowym.

Przy opracowywaniu planowanych wydatków Funduszu Emerytur Pomostowych w układzie zadaniowym należy stosować zasady określone w ust. 83–87.

Część D formularza powinna być przekazana do Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

54. Formularz PFC-FER

Projekt planu finansowego funduszu emerytalno-rentowego przedkłada Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Przed przekazaniem Ministerstwu Finansów projekt ten powinien być uzgodniony z ministrem nadzorującym działalność tego funduszu.

Plan PFC-FER sporządza się w układzie memoriałowym.

W części D formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Emerytalno-Rentowego w układzie zadaniowym.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Wynagrodzeń i Ubezpieczeń Społecznych oraz (w zakresie części D) do Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

55. Formularz PFC-FA

Przy wypełnianiu formularza stosuje się odpowiednio objaśnienia podane do formularza PFC-FER.

W części D formularza prezentowane są planowane wydatki Funduszu Administracyjnego w układzie zadaniowym.

Część D formularza powinna być przekazana do Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

56. Formularz F-SPO

Formularz F-SPO sporządza dysponent, który pełni funkcję Instytucji Zarządzającej dla projektów realizowanych z udziałem Funduszu Spójności (w tym programu ISPA, w zakresie projektów, których realizacja rozpoczęła się przed dniem 1 maja 2004 r.) w porozumieniu z innymi dysponentami części budżetowych biorących udział w realizacji zadań wynikających z Funduszu Spójności.

Formularz powinien być przekazany przez ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego do Departamentu Instytucji Płatniczej Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

57. Formularz F-REF w zakresie budżetu państwa przygotowuje minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego w porozumieniu z innymi dysponentami części budżetowych biorącymi udział w realizacji zadań wynikających z funduszy strukturalnych, Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskich Mechanizmów Finansowych, a także Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz minister właściwy do spraw rybołówstwa w zakresie zadań finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007–2013.

Ponadto formularz F-REF wypełniają dysponenci części budżetowych w zakresie środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Szacując napływ środków z tytułu refundacji wydatków poniesionych z budżetu państwa na finansowanie projektów/programów realizowanych z udziałem środków Unii Europejskiej oraz Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskich Mechanizmów Finansowych, a także Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy należy wziąć pod uwagę fakt, że przewidywany napływ środków powinien dotyczyć kwot przewidywanych do otrzymania z Komisji Europejskiej oraz od Państw Członkowskich EFTA w latach 2010–2013.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Instytucji Płatniczej Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

58. Formularz F-REF (BE) w zakresie budżetu środków europejskich przygotowuje minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego w porozumieniu z innymi dysponentami części budżetowych biorącymi udział w realizacji zadań wynikających z funduszy strukturalnych, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009–2014, a także Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz minister właściwy do spraw rybołówstwa w zakresie zadań finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007–2013.

Szacując napływ środków z tytułu refundacji wydatków poniesionych z budżetu środków europejskich na finansowanie projektów/programów realizowanych z udziałem środków Unii Europejskiej oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009–2014, a także Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy należy wziąć pod uwagę fakt, że przewidywany napływ środków powinien dotyczyć kwot, które możliwe są do zrefundowania przez Komisję Europejską oraz od Państw Członkowskich EFTA w danym roku budżetowym.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Instytucji Płatniczej Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

59. Formularz WPR-1

Formularz WPR-1 sporządzają dysponenci odpowiedzialni za realizację Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), która wymaga udziału środków budżetowych. Formularz powinien zawierać dane o środkach związanych z realizacją zadań, wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, dotyczących WPR – z podziałem na środki budżetu państwa i środki przyznane na dany rok przez Komisję Europejską. W kolumnie 5, 6, 7 i 8 w odniesieniu do właściwych wierszy należy podać odpowiednią klasyfikację budżetową. Wydatki budżetu państwa należy ująć w formularzu w pełnej wysokości, stosownie do całorocznych potrzeb finansowych WPR. Dochody i wydatki budżetu państwa wskazane w niniejszym formularzu powinny być również ujęte w formularzach BD i BW.

Formularze obejmujące dane właściwych dysponentów powinny być przekazane do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zbiorczy formularz powinien być przekazany do Departamentu Polityki Regionalnej i Rolnictwa Ministerstwa Finansów przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w formie papierowej i elektronicznej.

60. Formularz WPR-2

Formularz WPR-2 sporządzają dysponenci części budżetowych odpowiedzialni za realizację finansowania wyprzedzającego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007–2013 (PROW 2007–2013). W kolumnie 2, 3, 4 i 5 w odniesieniu do właściwych wierszy należy podać odpowiednią klasyfikację budżetową. W formularzu WPR-2 powinny znaleźć się również dane dotyczące wynagrodzeń wypłacanych w ramach pomocy technicznej PROW 2007–2013, prezentowane w formularzu PZ-UE, tj. dane w zakresie środków na wynagrodzenia w ramach pomocy technicznej PROW 2007–2013 należy przedstawić w obu formularzach. Formularz WPR-2, podobnie jak WPR-1, obejmuje plan na 3 lata. Jednakże z uwagi na szczegółowość danych prezentowaną w tym formularzu, w odniesieniu do 2 ostatnich lat objętych planem, jeśli nie będzie możliwe ujęcie środków w pełnej szczegółowości klasyfikacji budżetowej, dopuszczalne jest przedstawienie łącznej kwoty na dany rok, w podziale na poszczególne działania. Dochody i wydatki budżetu państwa wskazane w niniejszym formularzu powinny być również ujęte w formularzach BD i BW.

Formularze obejmujące dane właściwych dysponentów powinny być przekazane do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zbiorczy formularz powinien być przekazany do Departamentu Polityki Regionalnej i Rolnictwa Ministerstwa Finansów przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przed przekazaniem formularza zbiorczego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powinno zweryfikować poprawność zgłaszanych kwot na wyprzedzające finansowanie PROW 2007–2013, w zakresie właściwych proporcji pomiędzy środkami finansowanymi z UE oraz budżetu państwa, jak również w zakresie limitów finansowych na poszczególne działania i na pomoc techniczną. W wierszu dotyczącym dochodów budżetu państwa z tytułu refundacji wyprzedzającego finansowania PROW 2007–2013, podanie nr części budżetowej oznacza jedynie zidentyfikowanie jednostki uzyskującej refundację pomocy technicznej. Środki z tytułu refundacji pomocy technicznej będą stanowiły dochody cz. 77 budżetu państwa. Natomiast w odniesieniu do budżetów wojewodów – środki refundacji wyprzedzającego finansowania (w tym pomocy technicznej) będą stanowiły dochody odpowiednich części budżetów wojewodów.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Polityki Regionalnej i Rolnictwa Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

61. Formularz F-NSS

Formularz F-NSS w zakresie budżetu państwa przygotowuje minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego w porozumieniu z innymi dysponentami części budżetowych biorącymi udział w realizacji zadań finansowanych w ramach Narodowej Strategii Spójności i projektów finansowanych w ramach Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji oraz minister właściwy do spraw rybołówstwa w zakresie zadań finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007–2013.

W formularzu w ramach każdego programu należy wyodrębnić wydatki na realizację pomocy technicznej poprzez dodanie do nazwy programu oznaczenia „pomoc techniczna”. Kwota wydatków na pomoc techniczną nie zawiera się w kwocie wydatków poza pomocą techniczną na program w poszczególnych paragrafach klasyfikacji budżetowej.

Wszystkie wydatki wykazane w tym formularzu powinny być ujęte także na wzorze formularza BW.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Instytucji Płatniczej Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

62. Formularz F-NSS (BE) w zakresie budżetu środków europejskich przygotowuje minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego w porozumieniu z innymi dysponentami części budżetowych biorącymi udział w realizacji zadań finansowanych w ramach funduszy strukturalnych, zadań realizowanych z udziałem Grantów Komisji Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009–2014 oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz minister właściwy do spraw rybołówstwa w zakresie zadań finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007–2013.

Wszystkie wydatki wykazane w tym formularzu powinny być ujęte także na wzorze formularza BW, oznaczonego jako BW (BE).

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Instytucji Płatniczej Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

63. Formularz PF-UE

Formularz PF-UE w zakresie budżetu państwa przygotowuje minister właściwy ds. rozwoju regionalnego w porozumieniu z innymi dysponentami części budżetowych biorącymi udział w realizacji zadań finansowanych z funduszy strukturalnych, Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskich Mechanizmów Finansowych, a także Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz minister właściwy do spraw rybołówstwa w zakresie zadań finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007–2013.

Ponadto formularz PF-UE wypełniają dysponenci części budżetowych w zakresie środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Formularz obejmuje wydatki planowane do ujęcia w rezerwie celowej i budżecie dysponenta.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Instytucji Płatniczej Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

64. Formularz PF-UE (BE) w zakresie budżetu spodków europejskich przygotowuje minister właściwy ds. rozwoju regionalnego w porozumieniu z innymi dysponentami części budżetowych biorącymi udział w realizacji zadań finansowanych z funduszy strukturalnych, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009–2014, a także Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz minister właściwy do spraw rybołówstwa w zakresie zadań finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007–2013.

Formularz obejmuje wydatki planowane do ujęcia w rezerwie celowej i budżecie dysponenta.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu instytucji Płatniczej Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

65. Formularz PF-FS sporządza się dla osób prawnych, o których mowa wart, 9 pkt 5, 6 i 9–14 ustawy o finansach publicznych.

Formularz PF-FS:

1) w zakresie działu „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego” sporządzany jest zbiorczo dla części oraz odrębnie dla każdego rozdziału i instytucji;

2) w zakresie działu „Szkolnictwo wyższe” sporządzany jest zbiorczo dla części oraz odrębnie dla każdego rozdziału;

3) w zakresie Polskiej Akademii Nauk i tworzonych przez nią jednostek organizacyjnych sporządza dysponent części „67. Polska Akademia Nauk” zbiorczo oraz odrębnie dla Polskiej Akademii Nauk jako osoby prawnej wraz z będącymi w jej strukturze jednostkami (z wyodrębnieniem ich rodzajów) oraz oddzielnie dla placówek naukowych Akademii;

4) wypełnia się w układzie memoriałowym (część A i część B stanowią integralną całość);

5) w części C, do określenia wartości nominalnej zobowiązań stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowego sposobu ustalania wartości zobowiązań zaliczanych do państwowego długu publicznego, długu Skarbu Państwa, wartości zobowiązań z tytułu poręczeń i gwarancji (Dz. U. Nr 112, poz. 759), wydanego na podstawie art. 68 ust. 5 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.);

6) druk wypełniają tylko te agencje wykonawcze, które w tej formie będą funkcjonowały już w 2011 roku;

7) w punktach dotyczących transferów należy wymienić rodzaje jednostek w szczegółowości nie mniejszej niż zdefiniowana w art. 9 ustawy o finansach publicznych, którym przekazywane są środki;

8) w części A w poz. II.2 nie ujmuje się dotacji na inwestycje i zakupy inwestycyjne oraz środków otrzymywanych, a następnie przekazywanych innym jednostkom (transfery), chyba że odrębne przepisy (np. ustaw szczególnych regulujących gospodarkę finansową poszczególnych osób prawnych) zaliczają ww. do przychodów. W tej sytuacji do formularza dołącza się szczegółową informację o środkach (kwota, rodzaj) uwzględnionych w poz. II.2;

9) w przypadkach, w których dla prawidłowego wyliczenia wyniku finansowego niezbędne jest ujęcie po stronie kosztów wydatków majątkowych lub środków przekazywanych innym jednostkom (sytuacja analogiczna jak w pkt 8) ujmuje się je również odpowiednio: wydatki majątkowe w poz. „III.3 Pozostałe koszty”, a środki przekazywane innym jednostkom w poz. „III.2 Koszty realizacji zadań”. Do formularza dołącza się wówczas objaśnienie do wyżej wymienionych pozycji;

10) w części E formularza prezentowane są planowane koszty Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w układzie zadaniowym.

W części F formularza prezentowane są planowane koszty Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w układzie zadaniowym.

W części G formularza prezentowane są planowane koszty Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w układzie zadaniowym.

W części H formularza prezentowane są. planowane koszty Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w układzie zadaniowym.

W części I formularza prezentowane jest zestawienie planowanych kosztów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w układzie zadaniowym.

W części J formularza prezentowane są planowane koszty Polskiej Organizacji Turystycznej w układzie zadaniowym.

W części K formularza prezentowane są planowane koszty Agencji Oceny Technologii Medycznych w układzie zadaniowym.

W części L formularza prezentowane są planowane koszty Urzędu Dozoru Technicznego w układzie zadaniowym.

W części M formularza prezentowane są planowane koszty Polskiego Centrum Akredytacji w układzie zadaniowym.

W części N formularza prezentowane są planowane koszty Transportowego Dozoru Technicznego w układzie zadaniowym.

W części O formularza prezentowane są planowane koszty Rzecznika Ubezpieczonych w układzie zadaniowym.

W części P formularza prezentowane są planowane koszty Polskiego Klubu Wyścigów Konnych w układzie zadaniowym.

Przy opracowywaniu planów kosztów państwowych osób prawnych w układzie zadaniowym dysponenci stosują zasady określone w ust. 83–87.

Formularz w zakresie części: E–P powinien być przekazany do Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

66. Formularz PF-ARM

Przy wypełnianiu formularza stosuje się objaśnienia podane do formularza PF–FS w ust. 65 pkt 4 i 5.

W części E formularza prezentowane są planowane koszty Agencji Rezerw Materiałowych w układzie zadaniowym.

Przy opracowywaniu planowanych kosztów Agencji Rezerw Materiałowych w układzie zadaniowym należy stosować zasady określone w ust. 83–87

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Gospodarki Narodowej oraz (w zakresie części E) do Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

67. Formularz PF-PARP

Przy wypełnianiu formularza stosuje się objaśnienia podane do formularza PF-FS w ust. 65 pkt 4 i 5.

Do formularza należy dołączyć wyjaśnienia dotyczące rozliczenia dotacji, które mają być udzielone z budżetu państwa (w podziale na zadania i kwoty), z wykazaniem wydatków niewygasających z upływem roku budżetowego poprzedniego w stosunku do roku budżetowego, dla którego sporządzany jest formularz.

Ponadto wyjaśnienia powinny zawierać informację na temat ewentualnych wydatków, które nie wygasną z upływem roku budżetowego, na który sporządzany jest formularz. Należy także załączyć szczegółowe wyjaśnienia dotyczące przewidywanych zwrotów środków budżetowych i unijnych w roku budżetowym, na który sporządzany jest formularz.

W części F formularza prezentowane są planowane wydatki Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w układzie zadaniowym.

Przy opracowywaniu planowanych wydatków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w układzie zadaniowym należy stosować zasady określone w ust. 83–87.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Gospodarki Narodowej oraz (w zakresie części F) do Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

68. Formularz PF-PAŻP

Przy wypełnianiu formularza stosuje się objaśnienia podane do formularza PF-FS w ust. 65 pkt 4.

W części D formularza prezentowane są planowane koszty Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w układzie zadaniowym.

Przy opracowywaniu planowanych kosztów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w układzie zadaniowym należy stosować zasady określone w ust. 83–87.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Gospodarki Narodowej oraz (w zakresie części D) do Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

69. Formularz PF-AMW/WAM

Przy wypełnianiu formularza stosuje się objaśnienia podane do formularza PF-FS w ust. 65 pkt 4 i 5.

W części E formularza prezentowane są planowane koszty Agencji Mienia Wojskowego w układzie zadaniowym.

W części F formularza prezentowane są planowane koszty Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w układzie zadaniowym.

Przy opracowywaniu planowanych kosztów Agencji Mienia Wojskowego i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w układzie zadaniowym należy stosować zasady określone w ust. 83–87.

Formularz w zakresie części E–F powinien być przekazany do Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

70. Formularz PF-ARR

Część A formularza PF-ARR wypełnia się w układzie memoriałowym.

Dane zamieszczone w formularzu dotyczą przychodów i kosztów związanych z funkcjonowaniem Agencji oraz finansowaniem działalności pomocowej w rolnictwie, finansowanej z budżetu krajowego (bez uwzględniania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i środków krajowych na współfinansowanie).

W części D formularza prezentowane są planowane koszty Agencji Rynku Rolnego w układzie zadaniowym.

Przy opracowywaniu planowanych kosztów Agencji Rynku Rolnego w układzie zadaniowym należy stosować zasady określone w ust. 83–87.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Polityki Regionalnej i Rolnictwa oraz (w zakresie części D) do Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

71. Formularz PF-ARiMR

Przy wypełnianiu formularza stosuje się objaśnienia podane do formularza PF-ARR w ust. 70.

W części D formularza prezentowane są planowane koszty Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w układzie zadaniowym.

Przy opracowywaniu planowanych kosztów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w układzie zadaniowym należy stosować zasady określone w ust. 83–87.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Polityki Regionalnej i Rolnictwa oraz (w zakresie części D) do Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

72. Formularz PF-ANR

Przy wypełnianiu formularza stosuje się objaśnienia podane do formularza PF-FS w ust. 65 pkt 4.

W części D formularza prezentowane są planowane koszty Agencji Nieruchomości Rolnych w układzie zadaniowym.

Przy opracowywaniu planowanych kosztów Agencji Nieruchomości Rolnych w układzie zadaniowym należy stosować zasady określone w ust. 83–87.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Polityki Regionalnej i Rolnictwa oraz (w zakresie części D) do Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

73. Formularz PF-ANRZ

Formularz wypełnia się w układzie memoriałowym (część A i część B stanowią integralną całość) z wyjątkiem części B.l, którą należy wypełnić w układzie kasowym.

W części D formularza prezentowane są planowane koszty Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w układzie zadaniowym.

W części E formularza prezentowane są planowane wydatki Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w układzie zadaniowym.

Przy opracowywaniu części D i E formularza w układzie zadaniowym należy stosować zasady określone w ust. 83–87.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Polityki Regionalnej i Rolnictwa oraz (w zakresie części D i E) do Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

74. Formularz PF-ZUS

Przy wypełnianiu formularza stosuje się objaśnienia podane do formularza PF-FS w ust. 65 pkt 4 i 5.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Wynagrodzeń i Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

75. Formularz PF-CDR

Formularz wypełnia się w układzie memoriałowym (część A i B stanowią integralną całość).

W części C formularza prezentowane są planowane koszty Centrum Doradztwa Rolniczego w układzie zadaniowym.

Przy opracowywaniu wykazu planowanych kosztów Centrum Doradztwa Rolniczego w układzie zadaniowym stosuje się zasady określone w ust. 83–87.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Polityki Regionalnej i Rolnictwa oraz (w zakresie części C) do Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

76. Formularz PF-NFOŚiGW

Przy wypełnianiu formularza stosuje się objaśnienia podane do formularza PF-FS w ust. 65 pkt 4 i 5.

W części D formularza prezentowane są planowane koszty Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w układzie zadaniowym.

Przy opracowywaniu wykazu planowanych kosztów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w układzie zadaniowym stosuje się zasady określone w ust. 83–87.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Polityki Regionalnej i Rolnictwa oraz (w zakresie części D) do Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

Rozdział 5

Planowanie niektórych wydatków Ministerstwa Obrony Narodowej

77. Sposób planowania wydatków określony w danym rozdziale ma na celu monitorowanie wydatkowania środków publicznych w związku z realizacją następujących zadań:

1) przebudową i modernizacją techniczną Sił Zbrojnych RP;

2) profesjonalizacją Sił Zbrojnych RP.

78. W celu realizacji zadania określonego w ust. 77 pkt 1 dysponent opracowuje dane według formularzy oznaczonych symbolami RZ-2/MON i BW-I/MON, natomiast w celu realizacji zadania określonego w ust. 77 pkt 2 dysponent opracowuje dane według formularzy oznaczonych symbolami PZ-2/MON, SNZ i PR-SZ.

W formularzu RZ-2/MON, w kolumnie 14, wykazuje się inwestycje, na finansowanie których planuje się przeznaczyć środki budżetowe w roku 2011, z wyjątkiem inwestycji, realizowanych w trybie art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz realizowanych w trybie art. 20a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Formularz obejmuje również inwestycje, których realizacja zakończy się w roku 2010 (kolumna 12 i 13).

Formularz RZ-2/MON, ze względu na charakter zawartych w nim informacji sporządza się z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631, z późn. zm.).

Formularz RZ-2/MON nie obejmuje zaplanowanych na 2010 r. oraz projektowanych do realizacji na 2011 r. wydatków/dotacji na inwestycje finansowane w ramach projektów z udziałem środków z budżetu Unii Europejskiej, klasyfikowanych w paragrafach z czwartą cyfrą: 5, 6, 8, 9.

O zakwalifikowaniu wydatku/dotacji do kategorii inwestycyjnej oraz o zastosowanym nazewnictwie zadań inwestycyjnych decydują dysponenci, mając na uwadze, iż środki budżetowe na finansowanie inwestycji nie obejmują środków na remonty, które finansowane są w ramach wydatków bieżących. Zastosowanie w powyższym zakresie mają przepisy zawarte w § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu, przy czym nie stosuje się obecnie określenia „modernizacja”, które nie zostało zamieszczone w aktualnym katalogu pojęć obiektów budowlanych, zawartym w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

W formularzu wypełnia się poszczególne tytuły inwestycji, np.

– budownictwo inwestycyjne, wymieniając wszystkie zadania rzeczowe,

– zakupy inwestycyjne – sprzęt biurowy, środki transportu, sprzęt informatyczny itp.,

– zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego, np. śmigłowce wsparcia bojowego, wielozadaniowa korweta Gawron, bezzałogowe samoloty rozpoznawcze itp.,

kolejno działami, w działach – rozdziałami, w rozdziałach – paragrafami czterocyfrowymi.

W odniesieniu do planowanych dotacji dla jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych należy podać podstawę prawną dotowania przez budżet państwa.

Minister Obrony Narodowej dołącza do formularza uzasadnienie opisowe dotyczące planu wydatków na rok 2011 z wyszczególnieniem zadań finansowanych:

– ze środków budżetu państwa,

– z Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych,

– ze środków własnych Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

Istotne będzie omówienie proponowanych zmian na rok 2011 w stosunku do ujętych w ustawie budżetowej na 2010 r. wynikających z programu rozwoju Sił Zbrojnych.

79. Formularz BW-I/MON

Formularz BW-l/MON powinien zawierać pełną rzeczową informację o wszystkich inwestycjach, niezależnie od okresu ich realizacji i kategorii. Przy wypełnianiu formularza BW-I/MON stosuje się odpowiednio objaśnienia podane do formularza RZ-2/MON.

Wszystkie wydatki/dotacje wykazane w formularzu BW-I/MON powinny być ujęte w formularzu BW, w takiej samej klasyfikacji budżetowej.

Do formularza BW-I/MON dołącza się uzasadnienie poszczególnych pozycji planowanych wydatków/dotacji, a w szczególności w odniesieniu do zakupów sprzętu i uzbrojenia ujętych po raz pierwszy oraz do zmian wprowadzonych w stosunku do ustawy budżetowej na rok 2010. W każdym przypadku planowania dotacji na inwestycje jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych należy podać podstawę prawną.

Ponadto należy wskazać, w których przedsiębiorstwach polskiego przemysłu zbrojeniowego będą dokonywane zakupy wymienione w części V formularza.

80. Formularz PZ-2/MON

Od 1 stycznia 2010 roku wprowadzona została zawodowa służba wojskowa, pełniona jako służba stała i służba kontraktowa.

Formularz PZ-2/MON wypełnia dysponent części „29. Obrona narodowa” oraz inni dysponenci części budżetowych w zakresie żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w instytucjach cywilnych.

Formularz dotyczący żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w instytucjach cywilnych należy uzgodnić z Ministrem Obrony Narodowej.

Plan zatrudnienia i uposażeń żołnierzy i funkcjonariuszy sporządza się na formularzu PZ-2/MON, zbiorczo dla działu oraz odrębnie dla każdego rozdziału, wyodrębniając:

1) żołnierzy zawodowych pełniących służbę stałą;

2) żołnierzy służby nadterminowej;

3) żołnierzy zawodowych pełniących służbę kontraktową;

4) funkcjonariuszy.

Wynagrodzenia należy planować łącznie z podwyżkami. Wydatki na nagrody i zapomogi ujęte na formularzu PZ-2/MON w koi. 6 należy planować na podstawie art. 73 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 141, poz. 892, z późn. zm.).

Dysponent dołącza do formularza uzasadnienie opisowe wnioskowanych wielkości zatrudnienia i środków na wynagrodzenia, kolejno działami, w działach – rozdziałami. Istotne będzie omówienie zmian proponowanych na rok 2011 w stosunku do ujętych w ustawie budżetowej na 2010 r. związanych z kontynuowaniem profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP.

81. Formularz SNZ

Plan zatrudnienia i uposażeń żołnierzy niezawodowych sporządza się na formularzu SNZ zbiorczo dla działu oraz odrębnie dla każdego rozdziału, wyodrębniając: służbę kandydacką, służbę przygotowawczą, Narodowe Siły Rezerwowe.

Wynagrodzenia należy planować łącznie z podwyżkami. Wydatki na nagrody i zapomogi ujęte w formularzu SNZ w kol. 6 należy planować zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dysponent dołącza do formularza uzasadnienie opisowe wnioskowanych wielkości zatrudnienia i środków na wynagrodzenia, kolejno działami, w działach – rozdziałami. Istotne będzie omówienie zmian proponowanych na rok 2011 w stosunku do ujętych w ustawie budżetowej na 2010 r. związanych z kontynuowaniem profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Finansowania Sfery Budżetowej Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

82. Formularz PR-SZ

Formularz PR-SZ sporządza Minister Obrony Narodowej ujmując w nim wszystkie wydatki na 2011 r. związane z kontynuowaniem profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP.

Formularz powinien być przekazany do Departamentu Finansowania Sfery Budżetowej Ministerstwa Finansów w formie papierowej i elektronicznej.

Rozdział 6

Budżet zadaniowy

83. Główne założenia

1) budżet zadaniowy jest skonsolidowanym planem wydatków, o którym mowa w art. 142 pkt 11 ustawy o finansach publicznych;

2) funkcje państwa, o których mowa w art. 2 pkt 3 ustawy o finansach publicznych, wymienione w ust. 84 tworzą główną jednostkę klasyfikacji zadaniowej i grupują wydatki jednego obszaru działalności państwa;

3) zadania, o których mowa w art. 2 pkt 3 ustawy o finansach publicznych, tworzą drugi szczebel klasyfikacji zadaniowej. Przypisuje się do nich środki finansowe przeznaczone na realizację celów funkcji państwa, w ramach której zostały zdefiniowane zadania, wymienione w załącznikach nr 70, 71 i 72 do rozporządzenia;

4) niższym, trzecim szczeblem klasyfikacji zadaniowej, posiadającym charakter operacyjny, są podzadania wymienione w załącznikach nr 70–72 do rozporządzenia. Przypisuje się do nich wydatki, służące realizacji celów zadania, w ramach którego podzadania te zostały wyodrębnione;

5) w celu osiągnięcia odpowiedniej przejrzystości budżetu zadaniowego najniższy szczebel klasyfikacji zadaniowej tworzą działania. Obejmują one wszystkie najważniejsze elementy procesu osiągania celów podzadania oraz celów szczegółowych zadania. Na poziomie działań wyszczególnione zostanie rozróżnienie typów wydatków ze względu na ich treść ekonomiczną.

84. Funkcje państwa

Wyróżnia się 22 funkcje państwa, które obejmują całokształt jego działalności:

1) zarządzanie państwem

Funkcja ta obejmuje działalność dysponentów, których zadania mają charakter obsługowy lub też dotyczą bardzo wąskiego bądź specjalistycznego zakresu działania organów władzy państwowej ( np.: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu RP, Senatu RP, Trybunału Konstytucyjnego, Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów, Kolegium do Spraw Służb Specjalnych, Rady Legislacyjnej, Najwyższej Izby Kontroli, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Krajowego Biura Wyborczego) oraz urzędów centralnych, np. Urząd Zamówień Publicznych. Realizacja tej funkcji jest związana z obsługą merytoryczną, prawną, organizacyjną, finansową, techniczną i kancelaryjno-biurową tych organów.

Do grupy podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należą w szczególności dysponenci następujących części:

– Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – część 01,

– Kancelaria Sejmu – część 02,

– Kancelaria Senatu – część 03,

– Trybunał Konstytucyjny – część 06,

– Najwyższa Izba Kontroli – część 07,

– Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji – część 09,

– Krajowe Biuro Wyborcze – część 11,

– Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu –część 13,

– Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – część 16,

– Urząd Zamówień Publicznych – część 49,

– Rządowe Centrum Legislacji – część 75,

– Regionalne Izby Obrachunkowe – część 80;

2) bezpieczeństwo wewnętrzne i porządek publiczny

Funkcja ta obejmuje działalność dysponentów w zakresie usług policyjnych, obrony cywilnej, usług pożarniczych oraz prewencji przeciwpożarowej. Do działalności tej zalicza się w szczególności:

– administrację spraw i usług policyjnych,

– funkcjonowanie regularnych i pomocniczych formacji policyjnych, straży portowej, granicznej i przybrzeżnej, innych specjalnych sił policyjnych utrzymywanych przez organy publiczne,

– administrację prewencji przeciwpożarowej oraz spraw i usług pożarniczych,

– funkcjonowanie regularnych i pomocniczych jednostek straży pożarnej oraz innych służb prewencji przeciwpożarowej, a także pożarniczych prowadzonych przez organy publiczne,

– administrację, funkcjonowanie lub wsparcie działalności takiej jak formułowanie, administracja, koordynacja i monitoring ogólnych polityk, planów, programów i budżetów związanych z porządkiem i bezpieczeństwem publicznym,

– administrację spraw i usług obrony cywilnej, formułowanie planów awaryjnych oraz organizację ćwiczeń obejmujących instytucje i ludność cywilną,

– funkcjonowanie i obsługę sił obrony cywilnej,

– przygotowanie i wprowadzanie w życie ustawodawstwa związanego z porządkiem i bezpieczeństwem publicznym,

– informatyzację działalności i budowę społeczeństwa informacyjnego.

Do grupy podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należą w szczególności dysponenci następujących części:

– Budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe – część 19,

– Informatyzacja – część 27,

– Sprawiedliwość – część 37,

– Sprawy wewnętrzne – część 42,

– Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – część 53,

– Centralne Biuro Antykorupcyjne – część 56,

– Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – część 57,

– Województwa – część 85,

– Powszechne jednostki organizacyjne prokuratury – część 88;

3) edukacja, wychowanie i opieka

Funkcja ta obejmuje działalność dysponentów w zakresie opieki i wychowania, edukacji przedszkolnej i podstawowej oraz szkolnictwa średniego i wyższego. Do działalności tej zalicza się w szczególności:

– formułowanie i administrowanie polityki rządowej w zakresie edukacji oraz opieki i wychowania dzieci i młodzieży,

– realizację edukacji przedszkolnej i podstawowej oraz na poziomie średnim i wyższym,

– administrację, kontrolę, funkcjonowanie i wsparcie dla szkół i innych instytucji prowadzących edukację przedszkolną i podstawową oraz na poziomie średnim i wyższym,

– przyznawanie stypendiów, dodatków i dotacji, udzielanie kredytów przeznaczonych na wsparcie uczniów i studentów,

– pozaszkolną edukację dla osób dorosłych oraz młodzieży,

– przygotowanie i wprowadzanie w życie ustawodawstwa związanego z działalnością edukacyjną wychowawczą i opiekuńczą

– informatyzację działalności i budowę społeczeństwa informacyjnego.

Do grupy podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należą w szczególności dysponenci następujących części:

– Oświata i wychowanie – część 30,

– Szkolnictwo wyższe – część 38,

– Gospodarka morska – część 21,

– Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego – część 24,

– Obrona narodowa – część 29,

– Rolnictwo – część 32,

– Sprawiedliwość – część 37,

– Środowisko – część 41,

– Sprawy wewnętrzne – część 42,

– Zdrowie – część 46,

– Województwa – część 85;

4) zarządzanie finansami państwa

Funkcja ta obejmuje działalność w zakresie gospodarowania środkami publicznymi oraz zarządzania długiem publicznym. Do działalności tej zalicza się w szczególności:

– administrację spraw i służb finansowych oraz fiskalnych,

– zarządzanie środkami publicznymi i długiem publicznym,

– zarządzanie systemami podatkowymi,

– kontrolę podmiotów wydatkujących środki publiczne,

– działania kontrolne w zakresie poboru należności budżetu państwa,

– kontrolę skarbową oraz nadzór nad organami kontroli skarbowej,

– nadzór nad rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym i bankowym,

– obsługę środków własnych Unii Europejskiej,

– przygotowanie i wprowadzanie w życie ustawodawstwa związanego z zarządzaniem finansami państwa,

– informatyzację działalności i budowę społeczeństwa informacyjnego.

Podmiotem realizującym zadania w ramach tej funkcji jest Minister Finansów dysponent następujących części:

– Budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe – część 19,

– Obsługa zadłużenia zagranicznego – część 78,

– Obsługa długu krajowego – część 79,

– Rezerwa ogólna – część 81,

– Subwencje ogólne dla jednostek samorządu terytorialnego – część 82,

– Rezerwy celowe – część 83,

– Środki własne Unii Europejskiej – część 84,

jak również dysponenci: części 70 – Komisja Nadzoru Finansowego oraz części 85 – Województwa.

W zadaniu 4.1. Opracowywanie i wykonywanie budżetu państwa, środki na jego realizację wykazuje tylko minister właściwy do spraw budżetu;

5) ochrona praw i interesów Skarbu Państwa

Funkcja ta obejmuje działalność w zakresie zarządzania mieniem Skarbu Państwa, w tym w szczególności:

– ochronę interesów Skarbu Państwa,

– przekształcenia własnościowe,

– nadzór właścicielski,

– zastępstwo procesowe oraz działalność opiniodawczo-legislacyjną,

– przygotowanie i wprowadzanie w życie ustawodawstwa związanego z ochroną praw i interesów Skarbu Państwa,

– informatyzację działalności i budowę społeczeństwa informacyjnego.

Do grupy podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należą dysponenci części, którzy pełnią funkcje właścicielskie wobec mienia Skarbu Państwa, w szczególności:

– Skarb Państwa – część 36,

– Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa – część 74,

– Województwa – część 85;

6) polityka gospodarcza kraju

Funkcja ta obejmuje działalność dysponentów w zakresie spraw gospodarczych i handlowych, turystyki, a także spraw i usług związanych z paliwami, energią i telekomunikacją. Do działalności tej zalicza się w szczególności:

– administrację spraw i usług ekonomicznych, włącznie ze sprawami zagranicznych kontaktów handlowych,

– formułowanie i wdrażanie ogólnych polityk gospodarczych i handlowych,

– regulację i wsparcie działalności gospodarczej i handlowej,

– ochronę konkurencji, konsumentów, nadzór rynku oraz pomoc publiczną,

– administrację spraw i usług w zakresie stałych paliw mineralnych, ropy naftowej i gazu ziemnego, paliwa jądrowego, pozostałych paliw takich jak alkohol, drewno i odpady drzewne, słoma i inne paliwa niekomercyjne oraz związanych z energią elektryczną,

– ochronę, poszukiwanie, zagospodarowanie i racjonalną eksploatację zasobów stałych paliw mineralnych, ropy naftowej i gazu ziemnego, paliwa jądrowego oraz energii elektrycznej,

– nadzór i regulację wydobycia, przetwarzania, dystrybucji i użytkowania stałych paliw mineralnych, ropy naftowej i gazu ziemnego oraz pierwiastków służących jako paliwo jądrowe,

– nadzór i regulację wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej,

– budowę i funkcjonowanie systemów zaopatrzenia w energię elektryczną,

– administrację spraw i usług związanych z budową, rozbudową, modernizacją wykorzystywaniem, funkcjonowaniem i utrzymaniem systemów telekomunikacyjnych (systemów komunikacji pocztowej, telefonicznej, telegraficznej, radiowej i satelitarnej),

– regulację funkcjonowania systemów telekomunikacyjnych (udzielanie zezwoleń, przydział częstotliwości, specyfikacja obsługiwanych rynków i naliczanych taryf, itp.).

– administrację spraw i usług związanych z turystyką promocję i rozwój turystyki

– ochronę własności intelektualnej i przemysłowej,

– organizowanie i promocję działalności normalizacyjnej,

– wykonywanie czynności z dziedziny metrologii i probiernictwa,

– nadzór nad rynkiem energii,

– nadzór i kontrola nad zakładami górniczymi wydobywającymi kopaliny podstawowe i pospolite,

– nadzór nad bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną,

– dostarczanie rzetelnej, obiektywnej i systematycznej informacji o sytuacji gospodarczej, demograficznej i społecznej kraju,

– przygotowanie i wprowadzanie w życie ustawodawstwa w zakresie polityki gospodarczej kraju,

– informatyzację działalności i budowę społeczeństwa informacyjnego.

Do grupy podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należą w szczególności dysponenci następujących części:

– Gospodarka – część 20,

– Łączność – część 26,

– Rynki rolne – część 35, w tym Główny i Wojewódzkie Inspektoraty Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych,

– Turystyka – część 40,

– Urząd Regulacji Energetyki – część 50,

– Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – część 53,

– Główny Urząd Statystyczny – część 58,

– Wyższy Urząd Górniczy – część 60,

– Urząd Patentowy RP – część 61,

– Główny Urząd Miar – część 64,

– Polski Komitet Normalizacyjny – część 65,

– Państwowa Agencja Atomistyki – część 68,

– Urząd Komunikacji Elektronicznej – część 76,

– Budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe – część 19,

– Województwa – część 85;

7) gospodarka przestrzenna, budownictwo i mieszkalnictwo

Funkcja ta obejmuje działalność dysponentów w zakresie spraw i usług dotyczących rozwoju budownictwa i mieszkalnictwa, jak również w zakresie zagospodarowania przestrzennego. Do działalności tej zalicza się w szczególności:

– administrację spraw i usług dotyczących rozwoju mieszkalnictwa,

– promocję, monitoring i ocenę działań służących rozwojowi mieszkalnictwa,

– rozwój i regulację standardów w dziedzinie mieszkalnictwa,

– przygotowywanie i wprowadzanie w życie ustawodawstwa i standardów dotyczących zagadnień mieszkalnictwa,

– administrację planów zagospodarowania przestrzennego oraz regulacji w zakresie wykorzystania gruntów oraz budowy,

– nadzór budowlany,

– realizację polityki w zakresie geoinformacji,

– informatyzację działalności i budowę społeczeństwa informacyjnego.

Do grupy podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należą w szczególności dysponenci następujących części:

– Budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa – część 18,

– Administracja publiczna – część 17,

– Sprawy wewnętrzne – część 42,

– Województwa – część 85;

8) kultura fizyczna i sport

Funkcja ta obejmuje działalność dysponentów w zakresie usług związanych ze sportem i kulturą fizyczną. Do działalności tej zalicza się w szczególności:

– świadczenie i wsparcie usług sportowych,

– administrację spraw sportu i kultury fizycznej,

– nadzór i regulację placówek sportowych,

– funkcjonowanie i wsparcie placówek przeznaczonych do przeprowadzania zawodów i imprez w różnych dyscyplinach sportu, zarówno w zakresie sportu kwalifikowanego, młodzieżowego, powszechnego, jak i osób niepełnosprawnych (np. boisk, kortów, lodowisk, sal gimnastycznych, basenów),

– funkcjonowanie i wsparcie innych obiektów infrastruktury sportowej i kultury fizycznej, w szczególności związanych z EURO 2012,

– kształcenie i doskonalenie zawodowe kadr kultury fizycznej i sportu – trenerów, instruktorów oraz menedżerów sportu,

– udzielanie dotacji, kredytów i subsydiów na wsparcie zespołów lub indywidualnych zawodników,

– administrację, zarządzanie, regulację, nadzór, funkcjonowanie i wsparcie działań takich jak: formułowanie, administrowanie, koordynowanie i monitoring ogólnych polityk, planów, programów i budżetów związanych ze sportem i kulturą fizyczną

– przygotowywanie i wprowadzanie w życie ustawodawstwa i standardów dotyczących świadczenia usług sportowych,

– informatyzację działalności i budowę społeczeństwa informacyjnego,

– organizację EURO 2012.

Do podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należy w szczególności dysponent części 25 – Kultura fizyczna i sport;

9) kultura i dziedzictwo narodowe

Funkcja ta obejmuje działalność dysponentów w zakresie usług kulturalnych i ochrony dziedzictwa narodowego. Do działalności tej zalicza się w szczególności:

– świadczenie usług kulturalnych,

– administrację spraw kultury i sztuki, nadzór i regulację placówek kulturalnych,

– funkcjonowanie i wsparcie instytucji kultury i sztuki (bibliotek, muzeów, galerii sztuki, teatrów, sal wystawowych, pomników, zabytków, itp.),

– produkcję, realizację i wsparcie imprez kulturalnych w kraju i za granicą (koncertów, produkcji scenicznych i filmowych, pokazów sztuki, itp.) oraz uroczystości państwowych,

– inicjowanie działań na rzecz podtrzymania i rozpowszechniania tradycji narodowej i państwowej,

– nadzór nad sprawami miejsc pamięci narodowej, grobów i cmentarzy wojennych, pomników zagłady i ich stref ochronnych,

– wykonywanie i koordynacja realizacji zadań wynikających z polityki rządu w zakresie ochrony zabytków,

– udzielanie dotacji, kredytów i subsydiów na wsparcie indywidualnych artystów, pisarzy, projektantów, kompozytorów oraz innych osób prowadzących działalność artystyczną lub organizacji prowadzących promocję działalności kulturalnej,

– administrację, zarządzanie, regulację, nadzór, funkcjonowanie i wsparcie działań takich jak: formułowanie, administrowanie, koordynowanie i monitoring ogólnych polityk, planów, programów i budżetów związanych z kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego,

– przygotowywanie i wprowadzanie w życie ustawodawstwa i standardów dotyczących świadczenia usług kulturalnych,

– informatyzację działalności i budowę społeczeństwa informacyjnego.

Do grupy podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należą w szczególności dysponenci następujących części:

– Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego – część 24,

– Obrona narodowa – część 29,

– Rolnictwo – część 32,

– Sprawy wewnętrzne – część 42,

– Województwa – część 85;

10) nauka polska

Funkcja ta obejmuje działalność dysponentów w zakresie usług naukowo-badawczych. Do działalności tej zalicza się w szczególności:

– administrację i funkcjonowanie placówek prowadzących badania podstawowe i stosowane,

– udzielanie dotacji, kredytów lub subsydiów przeznaczonych na wsparcie badań podstawowych i stosowanych,

– rozbudowę infrastruktury nauki polskiej,

– upowszechnianie, promocję oraz popularyzację nauki,

– przygotowywanie i wprowadzanie w życie ustawodawstwa i standardów dotyczących polskiej nauki,

– informatyzację działalności i budowę społeczeństwa informacyjnego.

Do grupy podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należą w szczególności dysponenci następujących części:

– Nauka – część 28,

– Polska Akademia Nauk – część 67,

– Sprawiedliwość – część 37,

– Zdrowie – część 46;

11) bezpieczeństwo zewnętrzne i nienaruszalność granic

Funkcja ta obejmuje działalność dysponentów w zakresie obrony narodowej i zagranicznej pomocy wojskowej. Do działalności tej zalicza się w szczególności:

– administracyjną obsługę zadań z zakresu obrony narodowej,

– kierowanie w czasie pokoju całokształtem działalności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,

– przygotowywanie założeń obronnych Państwa, w tym propozycji dotyczących rozwoju i struktury Sił Zbrojnych RP,

– ogólny nadzór nad realizacją zadań obronnych przez organy administracji państwowej, instytucje państwowe, samorządy, przedsiębiorców i inne podmioty,

– kierowanie administracją rezerw osobowych dla celów powszechnego obowiązku obrony,

– zaspokajanie potrzeb materiałowych, technicznych i finansowych Sił Zbrojnych RP,

– udział Rzeczypospolitej Polskiej w wojskowych przedsięwzięciach organizacji międzynarodowych oraz wywiązywanie się z zobowiązań militarnych, wynikających z umów międzynarodowych,

– udział polskich kontyngentów wojskowych w międzynarodowych misjach pokojowych i akcjach humanitarnych,

– tworzenie, ustalanie organizacji i kierowanie działalnością przedstawicielstw wojskowych za granicą,

– reprezentowanie Skarbu Państwa w stosunku do mienia znajdującego się w posiadaniu jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej,

– koordynację i monitoring ogólnych polityk, planów, programów i budżetów związanych z obronnością,

– przygotowywanie i wprowadzanie w życie ustawodawstwa związanego z obronnością,

– przygotowanie i przeprowadzenie naboru ochotników do czynnej służby wojskowej,

– informatyzację działalności i budowę społeczeństwa informacyjnego.

Do grupy podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należą w szczególności dysponenci następujących części:

– Obrona narodowa – część 29,

– Gospodarka – część 20,

– Szkolnictwo wyższe – część 38,

– Agencja Wywiadu – część 59,

– Urząd Komunikacji Elektronicznej – część 76,

– Województwa – część 85;

12) środowisko

Funkcja ta obejmuje działalność dysponentów w zakresie ochrony środowiska. Do działalności tej zalicza się w szczególności:

– wsparcie budowy, funkcjonowania, utrzymania i modernizacji systemów odbioru, przeróbki i składowania odpadów – dotacje, kredyty i subsydia,

– wsparcie budowy, funkcjonowania, utrzymania i modernizacji systemów kanalizacyjnych oraz oczyszczania ścieków – dotacje, kredyty i subsydia,

– wspieranie działań dotyczących zwalczania i ograniczania zanieczyszczeń – dotacje, kredyty i subsydia,

– kształtowanie jakości powietrza atmosferycznego i przeciwdziałanie zmianom klimatu,

– racjonalne gospodarowanie zasobami i strukturami geologicznymi,

– kształtowanie, ochrona i racjonalne wykorzystanie zasobów wodnych,

– ochronę przeciwpowodziową oraz przeciwdziałanie skutkom suszy,

– wspieranie działań dotyczących ochrony bioróżnorodności i krajobrazu,

– administrację, zarządzanie, regulację, nadzór, funkcjonowanie i wsparcie działań takich jak: formułowanie, administrowanie, koordynowanie i monitoring ogólnych polityk, planów, programów i budżetów mających na celu ochronę środowiska,

– przygotowywanie i wprowadzanie w życie ustawodawstwa i standardów świadczenia usług ochrony środowiska,

– kontrolę i monitoring stanu środowiska,

– funkcjonowanie i wsparcie ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz obszarów naturalnych i obiektów przyrody chronionej,

– informatyzację działalności i budowę społeczeństwa informacyjnego.

Do grupy podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należą w szczególności dysponenci następujących części:

– Środowisko – część 41,

– Gospodarka wodna – część 22,

– Rolnictwo – część 32,

– Województwa – część 85;

13) zabezpieczenie społeczne i wspieranie rodziny

Funkcja ta obejmuje działalność w zakresie zabezpieczania obywateli w sferze socjalnej oraz opieki nad dzieckiem i rodziną. Działalność ta dotyczy w szczególności:

– pomocy i integracji społecznej,

– ubezpieczeń społecznych i zaopatrzenia społecznego,

– funduszy emerytalnych,

– świadczeń socjalnych, rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych,

– kombatantów i osób represjonowanych,

– koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, z wyjątkiem rzeczowych świadczeń leczniczych,

– działalności pożytku publicznego, w tym nadzoru nad prowadzeniem tej działalności przez organizacje pożytku publicznego, z wyłączeniem nadzoru nad działalnością w zakresie ratownictwa i ochrony ludności,

– rozwoju i ochrony instytucji małżeństwa, dzieci i rodziny,

– wspierania osób i rodzin, w szczególności znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, a także rodzin wielodzietnych lub niepełnych,

– przeciwdziałania patologiom i dyskryminacji w rodzinie,

– uwarunkowań demograficznych w kraju,

– koordynowania i organizowania współpracy organów administracji publicznej, organizacji pozarządowych i instytucji,

– współpracy międzynarodowej,

– przygotowania i wprowadzania w życie ustawodawstwa związanego z zabezpieczeniem społecznym i wspieraniem rodziny, .

– informatyzacji działalności i budowy społeczeństwa informacyjnego.

Do grupy podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należą w szczególności dysponenci następujących części:

– Zabezpieczenie społeczne – część 44,

– Sprawy rodziny – część 63,

– Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – część 54,

– Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – część 72,

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych – część 73,

– Sądy powszechne – część 15,

– Obrona narodowa – część 29,

– Sprawiedliwość – część 37,

– Szkolnictwo wyższe – część 38,

– Sprawy wewnętrzne – część 42,

– Polska Akademia Nauk – część 67,

– Województwa – część 85;

14) rynek pracy

Funkcja ta obejmuje działalność w zakresie wspierania zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu. Działania te dotyczą w szczególności:

– podnoszenia poziomu zatrudnienia, redukcji bezrobocia,

– aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych,

– stosunków pracy i warunków pracy,

– nadzoru i kontroli w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy i legalności zatrudnienia,

– wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych,

– związków zawodowych i organizacji pracodawców,

– zbiorowych stosunków pracy i sporów zbiorowych,

– prewencji i promocji ochrony pracy,

– przygotowania i wprowadzania w życie ustawodawstwa związanego z rynkiem pracy,

– informatyzacji działalności i budowy społeczeństwa informacyjnego.

Do grupy podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należą w szczególności dysponenci następujących części:

– Praca – część 31,

– Państwowa Inspekcja Pracy – część 12,

– Zabezpieczenie społeczne – część 44,

– Województwa – część 85;

15) polityka zagraniczna

Funkcja ta obejmuje działalność dotyczącą w szczególności:

– administracji spraw i służb zagranicznych, stosunków Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami oraz z organizacjami międzynarodowymi,

– reprezentowania i ochrony interesów Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli oraz polskich osób prawnych za granicą

– koordynacji polityki europejskiej,

– współpracy z Polakami zamieszkałymi za granicą w tym wspierania polskich instytucji kulturalnych i oświatowych za granicą

– promocji Rzeczypospolitej Polskiej i języka polskiego za granicą w tym działalności gospodarczej, naukowej, kulturalnej i sportowej,

– przygotowania i wprowadzania w życie ustawodawstwa związanego z polityką zagraniczną

– informatyzacji działalności i budowy społeczeństwa informacyjnego.

Do grupy podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należą w szczególności dysponenci następujących części:

– Sprawy zagraniczne i członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej – część 45,

– Kancelaria Senatu – część 03,

– Gospodarka – część 20;

– Praca – część 31,

– Szkolnictwo wyższe – część 38,

– Zabezpieczenie społeczne – część 44;

16) sprawy obywatelskie

Funkcja ta obejmuje działalność dotyczącą w szczególności:

– obsługi administracyjnej obywatela (m.in. ewidencja ludności i wydawanie właściwych dokumentów),

– podtrzymywania tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych,

– obsługi cudzoziemców i ruchów migracyjnych,

– utrzymania stosunków między Państwem a kościołem i związkami wyznaniowymi,

– ochrony praw człowieka i obywatela,

– ochrony praw dzieci, zwłaszcza: prawa do życia i zdrowia, do wychowania w rodzinie, do godziwych warunków socjalnych i prawa do nauki,

– sprawowania funkcji organu wyższego stopnia w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej należących do właściwości jednostek samorządu terytorialnego,

– rozstrzygania sporów dotyczących aktualizacji opłat za użytkowanie wieczyste gruntów,

– przygotowania i wprowadzania w życie ustawodawstwa związanego ze sprawami obywatelskimi,

– informatyzacji działalności i budowy społeczeństwa informacyjnego.

Do grupy podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należą w szczególności dysponenci następujących części:

– Rzecznik Praw Obywatelskich – część 08,

– Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych – część 10,

– Rzecznik Praw Dziecka – część 14,

– Administracja publiczna – część 17,

– Informatyzacja – część 27,

– Sprawy wewnętrzne – część 42,

– Wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne – część 43,

– Województwa – część 85,

– Samorządowe Kolegia Odwoławcze – część 86;

17) równomierny rozwój kraju

Funkcja ta obejmuje działalność dysponentów w zakresie doprowadzenia do zrównoważonego wzrostu gospodarczo-społecznego kraju i wyrównywania szans rozwojowych jego poszczególnych części, poprzez zdynamizowanie rozwoju regionów o największej koncentracji problemów strukturalnych gospodarki, przy jak najefektywniejszym wykorzystaniu przez Polskę środków zagranicznych, głównie unijnych. Funkcja ta obejmuje działalność dysponentów związaną z obsługą środków unijnych – zadań związanych z kompetencjami Instytucji Pośredniczących, Zarządzających, Certyfikującej. Do działalności tej zalicza się w szczególności:

wspieranie inwestycji w poszczególnych regionach kraju mające podstawowe znaczenie dla wzrostu konkurencyjności Polski i jej regionów, przeciwdziałanie ich marginalizacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej,

– zarządzanie realizacją Narodowego Planu Rozwoju 2004–2006 oraz programów i inicjatyw wspólnotowych obejmujące także monitoring, ocenę i kontrolę oraz informację i promocję programów operacyjnych i Podstaw Wsparcia Wspólnoty, pełnienie funkcji Instytucji Zarządzającej,

– wspieranie współpracy przygranicznej, międzynarodowej i międzyregionalnej zarówno na zewnętrznych, jak i wewnętrznych granicach Unii Europejskiej w ramach zarządzania realizacją PIW INTERREG,

– koordynację realizacji Narodowej Strategii Spójności 2007–2013 oraz zarządzanie programami operacyjnymi obejmujące także monitoring, ocenę i kontrolę informację i promocję, obsługę płatności i merytoryczno-prawną certyfikację prawidłowości poniesienia wydatków w ramach programów operacyjnych, pełnienie funkcji Instytucji Zarządzającej,

– nadzór nad realizacją Strategii Rozwoju Kraju,

– wdrażanie oraz zarządzanie wykorzystaniem Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, których celem jest realizacja przedsięwzięć prorozwojowych przyczyniających się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego,

– przygotowywanie i nadzór nad realizacją Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju, a także zapewnienie spójności pomiędzy polityką kraju a polityką wspólnotową

– przygotowanie i wprowadzanie w życie ustawodawstwa,

– obsługę procesu naboru, rozliczania i ewaluacji projektów finansowanych ze środków unijnych – wdrażanie Programów Operacyjnych,

– informatyzację działalności i budowę społeczeństwa informacyjnego. Podmiotami realizującymi zadania w ramach tej funkcji są dysponenci pełniący funkcje instytucji zarządzającej i pośredniczącej w ramach programów, o których mowa w tej funkcji;

18) sprawiedliwość

Funkcja ta obejmuje działalność dysponentów w zakresie sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości, w tym w szczególności:

– wsparcie sądów oraz systemu sądownictwa,

– wsparcie więzień i innych miejsc odosobnienia lub resocjalizacji skazanych,

– zapewnienie obywatelom konstytucyjnego prawa do sądu, przeciwdziałanie demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich i stworzenie warunków do ich powrotu do normalnego życia,

– przygotowanie i wprowadzanie w życie ustawodawstwa związanego ze sprawowaniem wymiaru sprawiedliwości, informatyzację działalności i budowę społeczeństwa informacyjnego. Do grupy podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należą w szczególności dysponenci następujących części:

– Sąd Najwyższy – część 04,

Naczelny Sąd Administracyjny – część 05, Sądy powszechne – część 15,

– Obrona narodowa – część 29,

– Sprawiedliwość – część 37,

– Krajowa Rada Sądownictwa – część 52;

19) infrastruktura transportowa

Funkcja ta obejmuje działalność dysponentów w zakresie budowy, rozbudowy i utrzymania infrastruktury drogowej, kolejowej, lotniczej oraz wodnej. Do działalności tej zalicza się w szczególności:

– administrację spraw i usług związanych z funkcjonowaniem, wykorzystywaniem, budową i utrzymaniem systemów i urządzeń transportu drogowego (dróg, mostów, tuneli, parkingów, terminali autobusowych, itp.), kolejowego (torowisk, terminali, tuneli, mostów, ekranów, wykopów, itp.), lotniczego (portów lotniczych, pasów startowych, terminali, hangarów, sprzętu nawigacyjnego, urządzeń kontroli ruchu lotniczego, itp.) oraz wodnego (portów, doków, sprzętu nawigacyjnego, kanałów, mostów, tuneli, falochronów, pirsów, nabrzeży, terminali, itp.),

– budowę, rozbudowę i funkcjonowanie systemów i urządzeń transportu drogowego, kolejowego, lotniczego i wodnego,

– sprawy dotyczące przewozu osób i rzeczy środkami komunikacji publicznej, transportu samochodowego, kolejowego, lotniczego i żeglugi śródlądowej,

– zapewnienie bezpieczeństwa transportu drogowego, wodnego, kolejowego i lotniczego,

– bezpieczeństwo w obszarach morskich, ochronę brzegu morskiego,

– nadzór nad bezpieczeństwem transportu drogowego, kolejowego, lotniczego oraz wodnego,

– przygotowanie i wprowadzanie w życie ustawodawstwa związanego z infrastrukturą transportową,

– informatyzację działalności i budowę społeczeństwa informacyjnego.

Do grupy podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należą w szczególności dysponenci następujących części:

– Gospodarka morska – część 21,

– Transport – część 39,

– Urząd Transportu Kolejowego – część 71,

– Województwa – część 85;

20) zdrowie

Funkcja ta obejmuje działalność dysponentów w zakresie zapewnienia obywatelom opieki zdrowotnej, w tym w szczególności: organizację opieki zdrowotnej,

– zapewnienie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej,

– administrację spraw i usług w zakresie polityki zdrowotnej,

– ustalanie standardów dla personelu medycznego i paramedycznego oraz dla szpitali, klinik, przychodni i innych jednostek realizujących świadczenia zdrowotne,

– ochronę zdrowia,

– procedury medyczne,

– programy zdrowotne,

– politykę lękową państwa,

– nadzór nad jakością i obrotem produktami leczniczymi, wyrobami medycznymi i produktami biobójczymi,

– promocję zdrowia,

– przygotowanie i wprowadzanie w życie ustawodawstwa związanego z polityką zdrowotną informatyzację działalności i budowę społeczeństwa informacyjnego,

– nadzór sanitarno-epidemiologiczny.

Do grupy podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należą w szczególności dysponenci następujących części:

– Zdrowie – część 46,

– Obrona narodowa – część 29,

– Sprawy wewnętrzne – część 42,

– Rzecznik Praw Pacjenta – część 66,

– Województwa – część 85;

21) polityka rolna i rybacka

Funkcja ta obejmuje działalność dysponentów w zakresie poprawy konkurencyjności gospodarki rolno-żywnościowej, zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich oraz rynku produktów rybołówstwa. Do działalności tej: zalicza się w szczególności:

– administrację spraw i usług związanych z rolnictwem i rybołówstwem,

– wspieranie rozwoju produkcji roślinnej i ochrona roślin uprawnych,

– funkcjonowanie i wsparcie programów lub schematów służących stabilizacji lub podwyższeniu cen na produkty rolne i dochodów rolników,

– funkcjonowanie lub wsparcie usług pomocniczych i weterynaryjnych dla rolników, usług zwalczania szkodników, usług badań płodów rolnych oraz oceny płodów rolnych,

– udzielanie rekompensat, dotacji, kredytów i subsydiów dla rolników, w związku z działalnością rolną włącznie z płatnościami za ograniczenie produkcji lub zachęcającymi do zwiększenia produkcji danego rodzaju płodów rolnych lub za pozostawienie ziemi bez upraw,

– wspieranie rozwoju produkcji zwierzęcej i hodowli zwierząt,

– ochronę, propagowanie i racjonalną gospodarkę zasobami rybnymi i zasobami zwierząt dzikich,

– regulację rybołówstwa słodkowodnego, przybrzeżnego, pełnomorskiego, hodowli ryb, wydawanie licencji połowowych,

– funkcjonowanie i wsparcie hodowli rybnych, usług pomocniczych, placówek przechowywania i wędzenia, itp.,

– udzielanie dotacji, kredytów i subsydiów przeznaczonych na wsparcie komercyjnej działalności rybackiej, włącznie z budową i funkcjonowaniem hodowli ryb,

– realizację Wspólnej Polityki Rolnej i Rybackiej,

– wspieranie rozwoju infrastruktury wsi,

– nadzór nad zdrowotną jakością środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego w miejscach ich pozyskiwania, wytwarzania, przetwarzania i składowania,

– przygotowanie i wprowadzanie w życie ustawodawstwa związanego z polityką rolną oraz rybacką,

– informatyzację działalności i budowę społeczeństwa informacyjnego.

Do grupy podmiotów realizujących zadania w ramach tej funkcji należą w szczególności dysponenci następujących części:

– Rolnictwo – część 32, w tym Główny Inspektorat Weterynarii, Graniczny Inspektorat Weterynarii oraz Wojewódzkie i Powiatowe Inspektoraty Weterynarii,

– Rozwój wsi – część 33,

– Rynki rolne – część 35,

– Rybołówstwo – część 62,

– Województwa – część 85;

22) planowanie strategiczne oraz obsługa administracyjna i techniczna

Funkcja ta obejmuje działania, mające charakter wspólny (ogólny) dla zadań realizowanych w ramach całej części budżetowej lub całej jednostki, które nie dają się zmierzyć oraz przypisać do poszczególnych zadań bądź jeżeli nie jest to na tyle istotne, żeby było ekonomicznie uzasadnione. Dotyczą one spraw z zakresu zarządzania oraz obsługi administracyjnej i technicznej dysponenta. Jeżeli działania tego typu nie mają charakteru wspólnego dla zadań realizowanych w ramach całej części budżetowej bądź też całej jednostki i można je zmierzyć a także przypisać do poszczególnych zadań, należy je obligatoryjnie umieścić w zakresie odpowiednich im merytorycznie zadań, w obrębie funkcji innych niż 22.

Funkcja ta obejmuje w szczególności następujące rodzaje działań:

a) merytoryczną koordynację działalności dysponenta, planowania strategicznego i operacyjnego, obsługę merytoryczną ministra, wojewody lub kierownika urzędu centralnego. W głównej mierze obejmuje ona wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników odpowiedzialnych za wyżej wymienioną działalność, tj.: wynagrodzenia zasadnicze, umowy zlecenia, nagrody, premie, obowiązkowe składki i ubezpieczenia,

b) administracyjną obsługę realizacji zadań, tj.:

– wynagrodzenia i świadczenia (wynagrodzenie zasadnicze, umowy zlecenia, nagrody, premie, obowiązkowe składki i ubezpieczenia) na rzecz pracowników obsługi administracyjnej (kadr, księgowości, obsługi prawnej, zamówień publicznych, kontroli wewnętrznej i audytu, archiwum),

– wydatki związane z zewnętrznymi usługami prawnymi, audytem, podatkami oraz pozostałymi usługami dotyczącymi opłat członkowskich, zezwoleń, licencji, koncesji, składowania dokumentów, transportu, remontów,

– ubezpieczenia osób, nieruchomości i pojazdów,

– wydatki związane z operacjami bankowymi, np.: prowizje za przeprowadzone transakcje, przedłużenie ważności karty, opłata za wydanie nowej karty, opłata za transakcje bezgotówkowe, opłata za transakcje gotówkowe,

– materiały i usługi związane z reprezentacją i promocją,

– książki, prenumeraty, abonamenty,

– znaczki, opłaty pocztowe, frankowanie, przesyłki kurierskie,

– wydatki związane z podróżami służbowymi,

– kary i grzywny,

– darowizny pieniężne i niepieniężne,

– prezenty, nagrody, kupony dla pracowników,

– świadczenia rzeczowe i nierzeczowe dla pracowników, np.: badania okresowe, wykupienie pakietu medycznego, zakup okularów potrzebnych do pracy przy komputerze, dofinansowanie nauki, rekreacji i kultury (basen, teatr, kino),

– fundusz socjalny,

– wydatki związane z organizacją szkoleń wewnętrznych – przeprowadzane przez własnych pracowników (wynajem hotelu w przypadku dojazdu z innej miejscowości, dojazdy, materiały szkoleniowe, wyżywienie, itd.) oraz wydatki związane z organizacją szkoleń prowadzonych przez wykonawców zewnętrznych,

– wydatki związane z rekrutacją nowych pracowników,

– wydatki związane ze spotkaniami wewnętrznymi i zewnętrznymi pracowników (posiłki, rezerwacje sali, dojazdy, noclegi, catering),

c) obsługę techniczną realizacji zadań, tj.:

– wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników obsługi technicznej,

– nośniki energii, CO, kanalizacja, woda, energia elektryczna, gaz, paliwo do samochodów, wywóz śmieci,

– wydatki związane z amortyzacją samochodów, komputerów, mebli i sprzętu biurowego, wyposażenia, narzędzi, budowli, wartości niematerialnych i prawnych (licencji, oprogramowania komputerowego),

– serwis i materiały – eksploatacja bieżąca, tj.: materiały eksploatacyjne (żarówki, wycieraczki, płyny, oleje, smary, materiały związane z serwisem i naprawą sprzętu komputerowego, maszyn, drukarek, kopiarek, faksów, mebli),

– serwis i naprawa – usługi zewnętrzne związane z serwisem i naprawą sprzętów, maszyn, drukarek, kopiarek, faksów, sprzętu komputerowego, samochodów,

– wydatki związane z ochroną biura, utrzymaniem czystości,

– wydatki związane z użytkowaniem telefonów komórkowych i stacjonarnych, faksów, Internetu,

– wydatki związane z zakupem sprzętu informatycznego, licencji, oprogramowania,– wyposażenie biura w meble i sprzęt biurowy – kopiarki, faksy, niszczarki, aparaty cyfrowe, dyktafony,

– wydatki związane z zakupem materiałów biurowych, np.: papier, długopisy, ołówki, zszywacze, dziurkacze, nożyczki, zeszyty, mazaki, segregatory, kalkulatory, przekładki, wizytówki,

– wydatki związane z wynajmem i dzierżawą np.: czynsze, dzierżawy środków trwałych, wynajem samochodów.

85. Zadania, podzadania i działania

1) w ramach każdej funkcji państwa wyróżnia się zadania;

2) zadanie jest zespołem podzadań, realizowanych przez jedną lub kilka instytucji, finansowanych z budżetu państwa lub innych źródeł publicznych, którego celem jest osiągnięcie określonego ilościowo lub jakościowo efektu. Zadanie obejmuje całość wykonywanych lub zlecanych przez jednostki podsektora rządowego i podsektora ubezpieczeń społecznych, wdanej dziedzinie działań, pogrupowanych w podzadania;

3) zestawienie zadań, o których mowa w pkt 1, zamieszczono w załącznikach BZ-1, BZ-2, BZ-3;

4) Minister kierujący działem/działami administracji rządowej obligatoryjnie wskazuje nie więcej niż trzy zadania priorytetowe, a w przypadku, gdy jest dysponentem więcej niż jednej części budżetowej nie więcej niż pięć zadań priorytetowych;

5) dysponent środków budżetowych w ramach każdego z realizowanych przez siebie zadań określa:

a) cele, które planuje osiągnąć w wyniku realizacji zadania,

b) mierniki określające stopień realizacji celów,

c) planowane wydatki na dany rok budżetowy i dwa kolejne lata,

d) źródła finansowania planowanych wydatków,

e) jednostki realizujące zadanie;

6) zadanie może jednocześnie obejmować działania finansowane w całości ze źródeł krajowych i działania realizowane w ramach programów operacyjnych, o których mowa w Rozdziale 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju;

7) dysponent części budżetowej wykazuje zadania, które będą finansowane ze środków ujętych w danej części budżetowej i pianach finansowych nadzorowanych przez dysponenta jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 9 pkt 5–7 i 14 ustawy o finansach publicznych;

8) zadania, na które planuje się przeznaczyć środki z rezerw celowych, są wykazywane przez jednostkę, która je realizuje, z wyjątkiem sytuacji, w której środki z rezerw celowych przekazywane są na realizację zadania innemu podmiotowi. W takim przypadku zadania wykazywane są przez jednostkę podsektora rządowego, która przekazała środki;

9) podzadanie jest grupą działań wyodrębnioną w ramach jednego zadania, których realizacja wpływa na osiągnięcie celów określonych na szczeblu zadania. Dla podzadania należy określić:

a) cel, który planuje się osiągnąć w wyniku realizacji podzadania,

b) miernik określający stopień realizacji celu,

c) planowane wydatki na dany rok budżetowy i dwa kolejne lata,

d) źródła finansowania planowanych wydatków,

e) działania w ramach danego podzadania,

f) jednostki realizujące podzadanie;

10) działanie jest najniższą jednostką klasyfikacji zadaniowej o charakterze operacyjnym, stanowiącą podstawowy element służący do osiągnięcia celu podzadania, obligatoryjnie wykazywaną przez dysponentów, nie ujmowaną w budżecie państwa. Dla działania należy określić:

a) planowane wydatki na dany rok budżetowy,

b) źródła finansowania planowanych wydatków,

c) jednostki realizujące działanie;

11) jeżeli dysponent dysponuje więcej niż jedną częścią budżetową zadania, podzadania i działania dysponenta prezentowane są dla każdej części osobno;

12) dysponent części budżetowej wykazuje także zadania, podzadania i działania realizowane przez nadzorowane przez niego podmioty wymienione w art. 9 pkt 5–7 i 14 ustawy o finansach publicznych.

86. Cele i mierniki

1) dysponent określa cele i mierniki jedynie dla zadań i podzadań, bez wyznaczania ich na poziomie funkcji;

2) dysponent dla każdego zadania ustala nie więcej niż dwa cele, które zamierza osiągnąć w wyniku jego realizacji, a dla podzadania tylko jeden cel;

3) dysponent, formułując cele, powinien zapewnić ich zgodność ze standardami definiowania celów dla jednostek sektora finansów publicznych określonymi przez Ministra Finansów w formie komunikatu, ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów;

4) w trakcie przygotowania standardów definiowania celów, o których mowa w pkt 3, Koordynator Krajowy Budżetu Zadaniowego podda je opinii przedstawicieli kierownictw poszczególnych ministerstw;

5) jeżeli ustalone przez dysponenta cele na poziomie zadań nie spełniają standardów, o których mowa w pkt 3, Koordynator Krajowy Budżetu Zadaniowego w porozumieniu z właściwym ministrem odpowiedzialnym za dany dział administracji rządowej, w ramach którego zawierają się dane zadania, dokonuje ich zmiany w sposób zapewniający ich zgodność z tymi standardami;

6) Dysponent określa stopień realizacji celów zadania i podzadania poprzez dobór adekwatnych mierników;

7) dysponent dla każdego zadania wyznacza nie więcej niż cztery mierniki, a dla podzadania tylko jeden miernik;

8) mierniki użyte przez dysponenta powinny:

a) być możliwie spójne z miernikami określonymi na innych poziomach klasyfikacji budżetowej w układzie zadaniowym,

b) być zdefiniowane w sposób umożliwiający ciągłość ich pomiaru w wieloletniej perspektywie,

c) mierzyć tylko to, na co wykonawca zadania/podzadania/działania ma wpływ,

d) posiadać wiarygodne i szybko dostępne źródło danych;

9) dysponent przy formułowaniu celów i mierników realizacji zadań i podzadań w budżecie zadaniowym zapewnia ich spójność z poziomami określonymi w dokumentach strategicznych. W przypadku braku tej spójności stosuje się odpowiednio art. 95 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1241 i Nr 219, poz. 1706).

87. Wartość bazowa i docelowa mierników

1) za wartość bazową miernika rozumie się ostatnią dostępną wartość miernika. Dysponent wraz z jej określeniem dla poszczególnych zadań i podzadań wskazuje rok, którego ona dotyczy;

2) za wartość docelową miernika uznaje się wartości miernika, którą zamierza się osiągnąć w danym roku budżetowym poprzez realizację danego zadania/podzadania;

3) dysponent określa docelowe poziomy mierników w powiązaniu z wysokością planowanych wydatków, przy uwzględnieniu zadań i priorytetów określonych w Strategii Rozwoju Kraju oraz regulacjach prawnych oczekujących na wejście w życie.

88. Definiowanie działań, a także celów i mierników dla zadań, podzadań i działań w obszarach o szczególnej specyfice lub związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa

1) w przypadku wybranych dysponentów, ze względu na specyficzny charakter ich działalności lub bezpieczeństwo państwa, zasady budżetu zadaniowego stosuje się z uwzględnieniem konieczności zachowania tajemnicy państwowej;

2) ograniczenia stosowania budżetu zadaniowego ze względu na specyficzny charakter działalności lub bezpieczeństwo państwa mogą stosować w szczególności dysponenci następujących części:

– Obrona narodowa – część 29,

– Centralne Biuro Antykorupcyjne – część 56,

– Agencja Wywiadu – część 59,

– Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – część 57.

89. Planowane wydatki i ich struktura

1) planowana przez dysponentów kwota wydatków na rok 2011 na realizację wszystkich przewidzianych do wykonania zadań nie może przekroczyć wartości wyznaczonej jako suma następujących składników:

– wstępnej kwoty wydatków określonych przez Ministra Finansów dla danej części budżetowej,

– planowanego zapotrzebowania, ustalonego odpowiednio z Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, na środki ujęte w rezerwach celowych,

– wydatków ustalonych w planach finansowych jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 9 pkt 5–7 i 14 ustawy o finansach publicznych;

2) do poszczególnych zadań z podstawowego obszaru działalności danej instytucji dysponent włącza wydatki działu 750 Administracja publiczna ponoszone w bezpośrednim związku z realizacją tych zadań. Dotyczy to w szczególności następujących rodzajów wydatków: na wynagrodzenia wraz z pochodnymi (paragrafy 401, 402, 403, 410, 411, 412, 413, 414, 417 z odpowiednią czwartą cyfrą), pozostałych wydatków bieżących (paragrafy 421, 430, 441, 442 z odpowiednią czwartą cyfrą) oraz wydatków majątkowych (paragrafy 605, 606 z odpowiednią czwartą cyfrą) – ponoszonych przez komórki zajmujące się realizacją zadań. Tę część wydatków działu 750, których nie można zmierzyć oraz przypisać do poszczególnych zadań, jak również jeżeli nie jest to na tyle istotne, żeby było ekonomicznie uzasadnione, należy włączyć do funkcji: „Planowanie strategiczne oraz obsługa administracyjna i techniczna”;

3) dysponent przypisuje do zadania/podzadania/działania wydatki ponoszone na jego realizację, które ze względu na wysokość lub rodzaj uznaje za istotne;

4) dysponent planuje na realizację zadań, podzadań i działań wydatki ujęte w danej części budżetowej i planach finansowych nadzorowanych przez siebie jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 9 pkt 5 – 7 i 14 ustawy o finansach publicznych;

5) wydatki zaplanowane w ramach rezerw celowych wykazuje jednostka, która ma je zrealizować, z wyjątkiem sytuacji, w której środki z rezerw celowych przekazywane są na realizację zadania innemu podmiotowi. W takim przypadku wydatki wykazywane są przez jednostkę, która przekazała środki;

6) dysponent określając wysokość wydatków planowanych na realizację zadań, podzadań i działań finansowanych z budżetu państwa oraz z innych źródeł eliminuje wzajemne przepływy finansowe pomiędzy dysponentem części budżetowej a innymi podmiotami sektora finansów publicznych;

7) środki przekazywane przez dysponentów części budżetowych innym podmiotom sektora finansów publicznych, w szczególności jednostkom sektora finansów publicznych wymienionym w art. 9 pkt 5 – 7 i 14 ustawy o finansach publicznych, są wykazywane w ramach zadań realizowanych przez dysponenta;

8) zadania realizowane przez jednostki sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 9 pkt 5 – 7 i 14 ustawy o finansach publicznych, finansowane ze środków innych niż środki przekazane z budżetu państwa, wykazywane są w planie zadaniowym ministra je nadzorującego;

9) zestawienie planowanych wydatków z budżetu państwa w układzie zadaniowym na dwa kolejne lata dysponenci opracowują na podstawie prognoz wskaźników makroekonomicznych ha lata 2012 i 2013 opracowanych przez Ministra Finansów.

Prognozy wskaźników makroekonomicznych zostaną przekazane dysponentom przez Ministra Finansów.

90. Instrukcja ogólna do wypełnienia formularzy BZ-1, BZ-2 i BZ-3

Wypełnione zgodnie z instrukcją materiały planistyczne dotyczące budżetu państwa oraz budżetu środków europejskich w układzie funkcji, zadań, podzadań i działań należy przedkładać odrębnie. Dysponenci przekazują formularze oznaczone symbolami BZ-1, BZ-2, BZ-3 w formie papierowej i dokumentu elektronicznego, utworzonego w aplikacji BUZA.

Wydruki podpisane przez osobę upoważnioną powinny być złożone w obowiązującym terminie bezpośrednio w Departamencie Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów. Podpisy składa się odręcznie na każdym formularzu w miejscu oznaczonym. Pod podpisem umieszcza się pieczątkę z imieniem i nazwiskiem osoby podpisującej. Dysponenci przekazują materiały w formie dokumentu elektronicznego pocztą elektroniczną, a także zachowują jego kopię na dowolnym nośniku elektronicznym.

91. Instrukcja szczegółowa do wypełnienia formularza BZ-1 „Zestawienie planowanych wydatków z budżetu państwa w układzie zadaniowym na następny rok budżetowy” – załącznik nr 70 do rozporządzenia.

1) dysponenci części budżetowych na formularzu BZ-1 wykazują planowane działania w ramach wykonywanych przez siebie podzadań, zadań i funkcji, przewidziane do realizacji w roku budżetowym oraz w kolejnym roku, które będą finansowane z budżetu państwa;

2) dla każdego zadania i podzadania dysponent określa cel/cele jego realizacji, miernik lub mierniki pozwalające ocenić stopień osiągnięcia zakładanych celów, a także środki przeznaczone na jego realizację w podziale na kategorie wydatków. Dysponent, dla wyszczególnionych przez siebie mierników, określa wartość bazową oraz wartość docelową miernika;

3) przy formułowaniu działań, celów i mierników ich realizacji, a także ustalaniu docelowych wartości mierników, które dysponent zamierza osiągnąć, należy kierować się wytycznymi, określonymi w ust. 83-87;

4) w kolumnie 1 zawarte są liczby porządkowe wykazywanych funkcji/zadań/podzadań/działań;

5) w kolumnie 2 dysponent wyszczególnia wszystkie planowane działania w ramach realizowanych przez siebie podzadań, zadań i funkcji,

6) w kolumnie 3 prezentowany jest dział administracji rządowej w ramach, którego realizowane jest dane zadanie;

7) dla każdego zadania i podzadania należy określić jeden lub więcej celów, które zamierza się osiągnąć w wyniku jego realizacji i wykazać je w kolumnie 4;

8) w kolumnie 5 określa się mierniki, umożliwiające ocenę stopnia realizacji zakładanych przez dysponenta celów wraz z podaniem jednostek miary, w których mierniki te będą wyrażone;

9) w kolumnie 6 dysponent określa wartość bazową miernika, ustalonego w ramach zadań i podzadań, wraz z podaniem roku, którego ona dotyczy;

10) w kolumnach 7-8 dysponent zamieszcza wartości docelowe mierników, ustalonych w ramach zadań i podzadań;

11) kolumny 9-26 zawierają zestawienie przewidzianych wydatków na realizację poszczególnych zadań/podzadań/działań w latach 2010–2011;

12) w kolumnach 9 i 18 wykazywane są, w postaci kwoty ogółem, wydatki budżetu państwa (łącznie ze środkami wymienionymi w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych – kolumna 15 i 24r wydatkami finansowanymi z budżetu środków europejskich określonymi w art. 117 ust. 2 pkt 2 ustawy o finansach publicznych – kolumna 16 i 25, oraz rezerwami celowymi – kolumna 17 i 26) przeznaczone na realizację danego zadania/podzadania/działania;

13) w kolumnach 10 i 19 wykazywane są wydatki budżetu państwa łącznie ze środkami wymienionymi w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych (Jednak bez wydatków finansowanych z budżetu środków europejskich i rezerw celowych) przeznaczone na realizację danego zadania/podzadania/działania;

14) w kolumnach 11–14 oraz 20–23 prezentowane są wydatki budżetu państwa łącznie ze środkami wymienionymi w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych (jednak bez wydatków finansowanych z budżetu środków europejskich i rezerw celowych) w układzie według grup ekonomicznych;

15) w układzie według grup ekonomicznych prezentowane są wydatki ponoszone na:

a) dotacje i subwencje,

b) świadczenia na rzecz osób fizycznych,

c) wydatki bieżące jednostek budżetowych,

d) wydatki majątkowe,

wymienione w lit. a-d grupy wydatków zaplanowane na 2011 r. są zgodne z zaprezentowanymi w formularzu BW, stanowiącym załącznik nr 17 do rozporządzenia;

16) w kolumnach 15 i 24 – wykazywane są ujęte w części budżetowej, środki przewidywane na realizację danego zadania/podzadania/działania, wymienione w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych;

17) w kolumnach 16 i 25 wykazywane są wydatki finansowane z budżetu środków europejskich na realizację zadań/podzadań/działań, określone w art. 117 ust. 2 pkt 2 ustawy o finansach publicznych;

18) w kolumnach 17 i 26 wykazywane są środki przewidywane na realizację danego zadania/podzadania/działania, które pochodzą z rezerw celowych, o których mowa w art. 140 ust. 2 ustawy o finansach publicznych.

92. Instrukcja szczegółowa do wypełnienia formularza BZ-2 „Zestawienie planowanych wydatków z budżetu państwa, państwowych funduszy celowych oraz innych źródeł w układzie zadaniowym na następny rok budżetowy” – załącznik nr 71 do rozporządzenia.

1) dysponenci części budżetowych na formularzu BZ-2 wykazują planowane działania w ramach wykonywanych przez siebie podzadań, zadań i funkcji, przewidziane do realizacji w roku budżetowym oraz w kolejnym roku, które będą finansowane ze środków budżetu państwa (wraz z rezerwami celowymi), i jednostek sektora finansów publicznych o których mowa w art. 9 pkt 5 – 7 i 14 ustawy o finansach publicznych (inne źródła);

2) dla każdego zadania i podzadania dysponent określa cel/cele jego realizacji, miernik lub mierniki pozwalające ocenić stopień osiągnięcia zakładanych celów, środki przeznaczone na jego realizację według źródeł finansowania, a także wskazuje jednostkę realizującą zadanie/podzadanie/działanie. Dysponent, dla wyszczególnionych przez siebie mierników, określa wartość bazową oraz wartość docelową miernika;

3) przy formułowaniu działań, celów i mierników ich realizacji, a także ustalaniu docelowych wartości mierników, które dysponent zamierza osiągnąć, należy kierować się wytycznymi określonymi w ust. 83-87;

4) w kolumnie 1 zawarte są liczby porządkowe wykazywanych funkcji/zadań/podzadań/działań;

5) w kolumnie 2 dysponent wyszczególnia wszystkie planowane działania w ramach realizowanych przez siebie podzadań, zadań i funkcji;

6) w kolumnie 3 prezentowany jest dział administracji rządowej, w ramach którego realizowane jest dane zadanie;

7) dla każdego zadania i podzadania należy określić jeden lub więcej celów, które zamierza się osiągnąć w wyniku jego realizacji, i wykazać je w kolumnie 4;

8) w kolumnie 5 określa się mierniki umożliwiające ocenę stopnia realizacji zakładanych przez dysponenta celów, wraz z podaniem jednostek miary, w których mierniki te będą wyrażone;

9) w kolumnie 6 dysponent określa wartość bazową miernika ustalonego w ramach zadań i podzadań, wraz z podaniem roku, którego ona dotyczy;

10) w kolumnach 7–8 dysponent zamieszcza wartości docelowe mierników ustalonych w ramach zadań i podzadań;

11) w kolumnie 9 dysponent wskazuje nazwę jednostki realizującej zadanie, podzadanie oraz działanie;

12) kolumny 10–15 zawierają zestawienie przewidzianych wydatków na realizację poszczególnych zadań/podzadań/działań w latach 2010–2011 według źródeł ich finansowania;

13) w kolumnach 10 i 13 dysponenci określają wysokość przewidzianych wydatków budżetu państwa (wraz z rezerwami celowymi) na realizację poszczególnych zadań/podzadań/działań (kwoty te powinny być zgodne z wykazanymi w formularzu BZ-1);

14) w kolumnach 11 i 14 wykazywane są środki przewidywane na realizację danego zadania/podzadania/działania finansowane ze środków państwowych funduszy celowych;

15) w kolumnach 12 i 15 wykazywane są środki przewidywane na realizację danego zadania/podzadania/działania finansowane z innych źródeł – należy wykazać środki nieuwzględnione w pozycjach wyszczególnionych powyżej, pochodzące ze środków własnych podmiotów nadzorowanych przez dysponenta (przez podmioty nadzorowane należy rozumieć podmioty wymienione w art. 9 pkt 5 – 7 i 14 ustawy o finansach publicznych).

93. Instrukcja szczegółowa do wypełnienia formularza BZ-3 „Zestawienie planowanych wydatków z budżetu państwa w układzie zadaniowym na dwa kolejne lata” – załącznik nr 72 do rozporządzenia.

1) dysponenci części budżetowych na formularzu BZ-3 wykazują zadaniowe plany wydatków przewidziane do realizacji w latach 2012–2013, które będą finansowane z budżetu państwa;

2) dla każdego zadania/podzadania dysponent określa cel/cele jego realizacji, miernik lub mierniki pozwalające ocenić stopień osiągnięcia zakładanych celów, a także środki przeznaczone na jego realizację w podziale na kategorie wydatków. Dysponent, dla wyszczególnionych przez siebie mierników, określa wartość bazową oraz wartość docelową miernika;

3) przy formułowaniu, celów i mierników realizacji zadań i podzadań, a także ustalaniu docelowych wartości mierników, które dysponent zamierza osiągnąć, należy kierować się wytycznymi określonymi w ust. 83–87;

4) w kolumnie 1 zawarte są liczby porządkowe wykazywanych funkcji/zadań/podzadań;

5) w kolumnie 3 prezentowany jest dział administracji rządowej, w ramach którego realizowane jest dane zadanie;

6) dla każdego zadania i podzadania należy określić jeden lub więcej celów, które zamierza się osiągnąć w wyniku jego realizacji, i wykazać je w kolumnie 4;

7) w kolumnie 5 określa się mierniki umożliwiające ocenę stopnia realizacji zakładanych przez dysponenta celów wraz z podaniem jednostek miary, w których mierniki te będą wyrażone;

8) w kolumnie 6 dysponent określa wartość bazową miernika ustalonego w ramach zadań i podzadań, wraz z podaniem roku, którego ona dotyczy;

9) w kolumnach 7–8 dysponent zamieszcza wartości docelowe mierników ustalonych w ramach zadań i podzadań;

10) kolumny 9–26 zawierają zestawienie przewidzianych wydatków na realizację poszczególnych zadań/podzadań w latach 2012–2013;

11) w kolumnach 9 i 18 wykazywane są, w postaci kwoty ogółem, wydatki budżetu państwa (łącznie ze środkami wymienionymi w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych – kolumna 15 i 24, wydatkami finansowanymi z budżetu środków europejskich określonymi w art. 117 ust. 2 pkt 2 ustawy o finansach publicznych – kolumna 16 i 25 oraz rezerwami celowymi – kolumna 17 i 26) przeznaczone na realizację danego zadania/podzadania;

12) w kolumnach 10 i 19 wykazywane są wydatki budżetu państwa łącznie ze środkami wymienionymi w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych (jednak bez wydatków finansowanych z budżetu środków europejskich i rezerw celowych) przeznaczone na realizację danego zadania/podzadania;

13) w kolumnach 11–14 oraz 20–23 prezentowane są wydatki budżetu państwa łącznie ze środkami wymienionymi w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych (jednak bez wydatków finansowanych z budżetu środków europejskich i rezerw celowych) w układzie według grup ekonomicznych;

14) w układzie według grup ekonomicznych prezentowane są wydatki ponoszone na:

a) dotacje i subwencje,

b) świadczenia na rzecz osób fizycznych,

c) wydatki bieżące,

d) wydatki majątkowe;

15) w kolumnach 15 i 24 – wykazywane są, ujęte w części budżetowej, środki przewidywane na realizację danego zadania/podzadania, wymienione w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych;

16) w kolumnach 16 i 25 wykazywane są wydatki finansowane z budżetu środków europejskich na realizację zadań/podzadań, określone w art. 117 ust. 2 pkt 2 ustawy o finansach publicznych;

17) w kolumnach 17 i 26 wykazywane są środki przewidywane na realizację danego zadania/podzadania, które pochodzą z rezerw celowych, o których mowa w art. 140 ust. 2 ustawy o finansach publicznych.

Rozdział 7

Wieloletni Plan Finansowy Państwa

94. Główne założenia

1) Wieloletni Plan Finansowy Państwa jest planem, o którym mowa w art. 103–108 ustawy o finansach publicznych;

2) funkcje państwa zdefiniowane w art. 2 pkt 3 ustawy o finansach publicznych tworzą główną jednostkę klasyfikacji Wieloletniego Planu Finansowego Państwa i grupują planowane/prognozowane wydatki według jednego obszaru działalności państwa;

3) zadania zdefiniowane w art. 2 pkt 3 ustawy o finansach publicznych tworzą drugi szczebel układu planu i grupują planowane/prognozowane wydatki według celów;

4) przypisuje się do nich środki finansowe według kategorii określonych w art. 104 ust. 3 ustawy o finansach publicznych przeznaczone na realizację funkcji państwa, w ramach której zostały zdefiniowane zadania, wymienione w załącznikach nr 73–75 do rozporządzenia.

95. Funkcje i zadania

1) W ramach Wieloletniego Planu Finansowego Państwa stosuje się 22 funkcje państwa obejmujące całokształt jego działalności, które wymieniono i opisano w ust. 84;

2) w ramach każdej funkcji państwa wyróżnia się zadania, do których stosuje się odpowiednio ust. 85 pkt 1, 2, 7 i 12;

3) zestawienie zadań, zamieszczono w załącznikach WPFP-1, WPFP-2 i WPFP-3;

4) dysponent wskazuje tylko jedno zadanie priorytetowe wybrane spośród wszystkich realizowanych przez siebie zadań*;

5) dysponenci w części opisowej formularza wykazują zadania, do których przypisują planowane/prognozowane wydatki do kategorii, o których mowa w art. 104 ust. 3 pkt 7 i 10 ustawy o finansach publicznych wraz z podaniem kwot tych wydatków;

6) dysponenci w części opisowej formularza podają podstawę prawną wydatków prawnie zdeterminowanych z przyporządkowaniem kwot.

96. Cele i mierniki

1) minister kierujący działem administracji rządowej, wskazany jako wiodący dla danej funkcji, w porozumieniu z Koordynatorem Krajowym Budżetu Zadaniowego i dysponentami realizującymi daną funkcję, wyznacza cele i mierniki realizacji danej funkcji;

2) dla każdej funkcji państwa ustala się nie więcej niż dwa cele, które zamierza się osiągnąć w okresie objętym Wieloletnim Planem Finansowym Państwa oraz nie więcej niż cztery mierniki;

3) dysponent określa cele i mierniki na poziomie zadań;

4) dysponent dla każdego zadania ustala jeden cel, który zamierza osiągnąć i nie więcej niż dwa mierniki;

5) dysponent formułując cele, powinien zapewnić. ich zgodność ze standardami definiowania celów dla jednostek sektora finansów publicznych, określonymi przez Ministra Finansów w formie komunikatu, ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów, o którym mowa w ust. 86 pkt 3;

6) jeżeli ustalone przez dysponenta cele na poziomie zadań nie spełniają standardów, o których mowa w pkt 5, Koordynator Krajowy Budżetu Zadaniowego w porozumieniu z właściwym ministrem odpowiedzialnym za dany dział administracji rządowej, w ramach którego zawierają się dane zadania, dokonuje ich zmiany w sposób zapewniający ich zgodność z tymi standardami;

7) stopień realizacji celów funkcji państwa i zadań określa się poprzez dobór adekwatnych mierników;

8) mierniki użyte przez dysponenta powinny spełniać wymogi określone w ust. 86 pkt 8;

9) do ustalania wartości mierników stosuje się odpowiednio zasady określone w ust. 87 pkt 2 i 3;

10) przy definiowaniu przez dysponenta celów i mierników dla funkcji i zadań w obszarach o szczególnej specyfice lub związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa stosuje odpowiednio ust. 88 pkt 1 i 2;

11) dysponent przy formułowaniu celów i mierników realizacji funkcji państwa i zadań zapewnia ich spójność z poziomami określonymi w dokumentach strategicznych. W przypadku braku tej spójności stosuje się odpowiednio art. 95 ust. 3 pkt 3 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych.

Planowane wydatki i ich struktura

1) Minister Finansów przekaże dysponentom prognozy i założenia makroekonomiczne oraz wytyczne. Planowane na 2010 r. kwoty wydatków nie mogą przekroczyć kwot zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2010 r. Prognozowanie przez dysponentów kwot wydatków na trzy kolejne lata odbywa się na podstawie przygotowanych i przekazanych przez Ministra Finansów prognoz wskaźników makroekonomicznych i innych wytycznych;

2) dysponent ujmuje w ramach realizowanych zadań wydatki określone dla danych części budżetowych oraz jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 9 pkt 5 – 7 i 14 ustawy o finansach publicznych;

3) dysponent określając wysokości wydatków planowanych na 2010 r. i prognozowanych w latach 2011–2013 na realizację zadań finansowanych z budżetu państwa oraz z innych źródeł, eliminuje wzajemne przepływy finansowe pomiędzy dysponentem części budżetowej a innymi podmiotami sektora finansów publicznych.

98. Instrukcja ogólna do wypełnienia formularzy WPFP-1, WPFP-2 i WPFP-3

1) Wypełnione zgodnie z instrukcją formularze planistyczne dotyczące Wieloletniego Planu Finansowego Państwa oznaczone symbolami WPFP-1, WPFP-2 i WPFP-3 należy przedkładać odrębnie. Dysponenci przekazują formularze oznaczone symbolami WPFP-1, WPFP-2 i WPFP-3 w formie papierowej i dokumentu elektronicznego, utworzonego w aplikacji udostępnionej przez Ministra Finansów.

2) Wydruki podpisane przez osobę upoważnioną powinny być złożone w terminie 14 dni, od dnia przekazania przez Ministra Finansów wytycznych, o których mowa w ust. 97 pkt 1, bezpośrednio do Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów. Podpisy składa się odręcznie na każdym formularzu w miejscu oznaczonym. Pod podpisem umieszcza się pieczątkę z imieniem i nazwiskiem osoby podpisującej. Dysponenci przekazują materiały w formie dokumentu elektronicznego pocztą elektroniczną a także zachowują jego kopię na dowolnym nośniku elektronicznym.

3) Wzory formularzy planistycznych są umieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, pod adresem www.mf.gov.pl, w zakładce Finanse Publiczne/Budżet Zadaniowy/Formularze.

99. Instrukcja szczegółowa do wypełnienia formularza WPFP-1 „Wieloletni Plan Finansowy Państwa – zestawienie planowanych/prognozowanych wydatków budżetowych” – załącznik nr 73 do rozporządzenia

1) Formularz zawiera zestawienie planowanych/prognozowanych wydatków budżetowych w ramach Wieloletniego Planu Finansowego Państwa w układzie funkcji i zadań. Definiuje się cele funkcji i zadań, określa mierniki oraz stopień ich realizacji na cztery lata budżetowe;

2) dysponenci części budżetowych na formularzu WPFP-1 wykazują planowane/prognozowane wydatki budżetu państwa w ramach Wieloletniego Planu Finansowego Państwa w układzie wykonywanych przez siebie funkcji i zadań, przewidziane do realizacji w ciągu czterech kolejnych lat budżetowych, wraz z przyporządkowaniem kategorii, o których mowa w art. 104 ust.3 pkt 1 – 6 ustawy o finansach publicznych;

3) w kolumnie 1 zawarte są liczby porządkowe wykazywanych funkcji/zadań;

4) w kolumnie 2 wyszczególnione są nazwy funkcji/zadań;

5) w kolumnie 3 wskazywany jest minister właściwy dla danej funkcji państwa oraz dział administracji rządowej dla poszczególnych zadań;

6) w kolumnie 4 należy określić część budżetową w ramach której realizowana jest dana funkcja/zadanie;

7) w kolumnie 5 należy przypisać wykazywanym wydatkom jedną z sześciu kategorii wydatków, zgodnie z art. 104 ust. 3 pkt 1–6 ustawy o finansach publicznych. Należy wpisać cyfrę od 1 do 6, przy braku możliwości wskazania jednej z tych kategorii należy wpisać „0”;

8) w kolumnie 6 należy wykazać nie więcej niż dwa cele dla każdej funkcji państwa zgodnie z wytycznymi zawartymi w ust. 96 pkt 1 oraz jeden cel dla każdego zadania, które zamierza się osiągnąć w wyniku realizacji danego zadania;

9) w kolumnie 7 należy wykazać mierniki umożliwiające ocenę stopnia realizacji zakładanych przez dysponenta celów wraz z podaniem jednostek miary, w których mierniki będą wyrażone;

10) w kolumnach 8–11 dysponent określa wartości miernika w latach 2010–2013;

11) w kolumnie 12 wykazywane są kwoty ogółem wydatków budżetu państwa określone w art. 110 pkt 2 ustawy o finansach publicznych, łącznie ze środkami wymienionymi w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych, w latach 2010–2013;

12) w kolumnie 13 wykazywane są planowane na realizację danego zadania w 2010 r. zgodnie z ustawą budżetową wydatki budżetu państwa łącznie ze środkami wymienionymi w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych;

13) w kolumnie 14 wykazywane są ujęte w części budżetowej, środki przewidywane na realizację danego zadania w 2010 r., finansowane z projektów z udziałem środków wymienionych w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych;

14) w kolumnie 15 wykazywane są prognozowane na realizację danego zadania w 2011 r. wydatki budżetu państwa łącznie ze środkami wymienionymi w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych;

15) w kolumnie 16 wykazywane są ujęte w części budżetowej, środki przewidywane na realizację danego zadania w 2011 r., finansowane z projektów z udziałem środków wymienionych w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych;

16) w kolumnie 17 wykazywane są prognozowane wydatki budżetu państwa na realizację danego zadania w 2012 r. łącznie ze środkami wymienionymi w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych;

17) w kolumnie 18 wykazywane są ujęte w części budżetowej, środki przewidywane na realizację danego zadania w 2012 r., finansowane z projektów z udziałem środków wymienionych w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych;

18) w kolumnie 19 wykazywane są prognozowane wydatki budżetu państwa na realizację danego zadania w 2013 r. łącznie ze środkami wymienionymi w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych;

19) w kolumnie 20 wykazywane są ujęte w części budżetowej, środki przewidywane na realizację danego zadania w 2013 r., finansowane z projektów z udziałem środków wymienionych w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych.

100. Instrukcja szczegółowa do wypełnienia formularza WPFP–2 „Wieloletni Plan Finansowy Państwa – zestawienie planowanych/prognozowanych wydatków, projekty z udziałem środków Unii Europejskiej” – załącznik nr 74 do rozporządzenia.

1) Formularz zawiera zestawienie planowanych/prognozowanych wydatków budżetowych i budżetu środków europejskich w ramach Wieloletniego Planu Finansowego Państwa w układzie funkcji i zadań. Definiuje się cele funkcji i zadań, określa mierniki oraz stopień ich realizacji na cztery lata budżetowe;

2) dysponenci części budżetowych na formularzu WPFP-2 wykazują planowane/prognozowane wydatki budżetu państwa i budżetu środków europejskich w ramach Wieloletniego Planu Finansowego Państwa w układzie wykonywanych przez siebie funkcji i zadań, przewidziane do realizacji w ciągu czterech kolejnych lat budżetowych, o których mowa w art. 104 ust. 3 pkt 8 ustawy o finansach publicznych;

3) w kolumnie 1 zawarte są liczby porządkowe wykazywanych funkcji/zadań;

4) w kolumnie 2 wyszczególnione są nazwy poszczególnych funkcji/zadań;

5) w kolumnie 3 wskazywany jest minister właściwy dla danej funkcji państwa oraz dział administracji rządowej dla poszczególnych zadań;

6) w kolumnie 4 należy określić część budżetową w ramach, której realizowana jest dana funkcja/zadanie;

7) w kolumnie 5 należy wykazać nie więcej niż dwa cele dla każdej funkcji państwa zgodnie z wytycznymi zawartymi w ust. 96 pkt 1 oraz jeden cel dla każdego zadania, które zamierza się osiągnąć w wyniku realizacji danego zadania;

8) w kolumnie 6 należy wykazać mierniki umożliwiające ocenę stopnia realizacji zakładanych przez dysponenta celów wraz z podaniem jednostek miary, w których mierniki będą wyrażone;

9) w kolumnach 7–10 dysponent określa wartość miernika w latach 2010–2013;

10) w kolumnie 11 wykazywane są kwoty ogółem wydatków na realizację zadań współfinansowanych ze środków europejskich w latach 2010–2013;

11) w kolumnie 12 wykazywane są łącznie planowane zgodnie z ustawą budżetową wydatki finansowane z budżetu środków europejskich oraz planowane wydatki budżetu państwa na finansowanie projektów z udziałem środków europejskich na realizację danego zadania w 2010 r.;

12) w kolumnie 13 wykazywane są planowane zgodnie z ustawą budżetową wydatki finansowane z budżetu środków europejskich na realizację zadania w 2010 r., określone w art. 117 ust. 2 pkt 2 ustawy o finansach publicznych;

13) w kolumnie 14 wykazywane są planowane zgodnie z ustawą budżetową wydatki budżetu państwa na finansowanie projektów z udziałem środków europejskich na realizację zadania w 2010 r., wymienione w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych;

14) w kolumnie 15 wykazywane są łącznie prognozowane wydatki finansowane z budżetu środków europejskich oraz prognozowane wydatki budżetu państwa na finansowanie projektów z udziałem środków europejskich na realizację danego zadania w 2011 r.;

15) w kolumnie 16 wykazywane są prognozowane wydatki finansowane z budżetu środków europejskich na realizację zadania w 2011 r. określone w art. 117 ust. 2 pkt 2 ustawy o finansach publicznych;

16) w kolumnie 17 wykazywane są prognozowane wydatki budżetu państwa na finansowanie projektów z udziałem środków europejskich na realizację zadania w 2011 r. wymienione w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych;

17) w kolumnie 18 wykazywane są łącznie prognozowane wydatki finansowane z budżetu środków europejskich oraz prognozowane wydatki budżetu państwa na finansowanie projektów z udziałem środków europejskich na realizację danego zadania w 2012 r.;

18) w kolumnie 19 wykazywane są prognozowane wydatki finansowane z budżetu środków europejskich na realizację zadania w 2012 r. określone w art. 117 ust. 2 pkt 2 ustawy o finansach publicznych;

19) w kolumnie 20 wykazywane są prognozowane wydatki budżetu państwa na finansowanie projektów z udziałem środków europejskich na realizację zadania w 2012 r. wymienione w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych;

20) w kolumnie 21 wykazywane są łącznie prognozowane wydatki finansowane z budżetu środków europejskich oraz prognozowane wydatki budżetu państwa na finansowanie projektów z udziałem środków europejskich na realizację danego zadania w 2013 r.;

21) w kolumnie 22 wykazywane są prognozowane wydatki finansowane z budżetu środków europejskich na realizację zadania w 2013 r. określone w art. 117 ust. 2 pkt 2 ustawy o finansach publicznych;

22) w kolumnie 23 wykazywane są prognozowane wydatki budżetu państwa na finansowanie projektów z udziałem środków europejskich na realizację zadania w 2013 r. wymienione w art. 116 ust. 2 ustawy o finansach publicznych.

101. Instrukcja szczegółowa do wypełnienia formularza WPFP-3 „Wieloletni Plan Finansowy Państwa – zestawienie planowanych/prognozowanych wydatków budżetowych w podziale na prawnie zdeterminowane i pozostałe” – załącznik nr 75 do rozporządzenia.

1) Formularz zawiera zestawienie planowanych/prognozowanych wydatków budżetowych w podziale na prawnie zdeterminowane i pozostałe w ramach Wieloletniego Planu Finansowego Państwa w układzie funkcji i zadań;

2) dysponenci części budżetowych na formularzu WPFP-3 wykazują planowane/prognozowane wydatki budżetu państwa w ramach Wieloletniego Planu Finansowego Państwa w układzie wykonywanych przez siebie funkcji i zadań, przewidziane do realizacji w ciągu czterech kolejnych lat budżetowych, o których mowa w art. 104 ust. 3 pkt 9 ustawy o finansach publicznych;

3) przez wydatki prawnie zdeterminowane rozumie się obowiązkowe wydatki z budżetu państwa, których wysokość wynika z ustaw innych niż ustawa budżetowa lub z wcześniej podjętych zobowiązań ujętych w ramy prawne (przepisy rangi podstawowej, wydanymi przez organy posiadające status niezależny od Rady Ministrów, umowy międzynarodowe czy zobowiązania, powstałe w wyniku toczących się postępowań sądowych);

4) pozostałe wydatki obejmują w szczególności: wynagrodzenia i wydatki bieżące jednostek zaliczanych do sfery budżetowej, dotacje dla jednostek samorządu terytorialnego, dotacje do podmiotów gospodarczych, dotacje dla jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych (dotacje do szkół wyższych, jednostek naukowo-badawczych, itp.) oraz wydatki majątkowe;

5) w kolumnie 1 zawarte są liczby porządkowe wykazywanych funkcji/zadań;

6) w kolumnie 2 wyszczególnione są nazwy poszczególnych funkcji/zadań;

7) w kolumnie 3 wskazywany jest minister właściwy dla danej funkcji państwa oraz dział administracji rządowej dla poszczególnych zadań;

8) w kolumnie 4 należy określić część budżetową w ramach której realizowane jest dane zadanie;

9) w kolumnie 5 wykazywane są kwoty ogółem wydatków budżetu państwa w latach 2010–2013;

10) w kolumnie 6 wykazywane są planowane zgodnie z ustawą budżetową wydatki budżetu państwa na realizację danego zadania w 2010 r.;

11) w kolumnie 7 wykazywane są planowane zgodnie z ustawą budżetową wydatki budżetu państwa stanowiące wydatki prawnie zdeterminowane na realizację danego zadania w 2010 r.;

12) w kolumnie 8 wykazywane są planowane zgodnie z ustawą budżetową wydatki budżetu państwa stanowiące pozostałe wydatki na realizację danego zadania w 2010 r.;

13) w kolumnie 9 wykazywane są prognozowane wydatki budżetu państwa na realizację danego zadania w 2011 r.;

14) w kolumnie 10 wykazywane są prognozowane wydatki budżetu państwa stanowiące wydatki prawnie zdeterminowane na realizację danego zadania w 2011 r.;

15) w kolumnie 11 wykazywane są prognozowane wydatki budżetu państwa stanowiące pozostałe wydatki na realizację danego zadania w 2011 r.;

16) w kolumnie 12 wykazywane są prognozowane wydatki budżetu państwa na realizację danego zadania w 2012 r.;

17) w kolumnie 13 wykazywane są prognozowane wydatki budżetu państwa stanowiące wydatki prawnie zdeterminowane na realizację danego zadania w 2012 r.;

18) w kolumnie 14 wykazywane są prognozowane wydatki budżetu państwa stanowiące pozostałe wydatki na realizację danego zadania w 2013 r.;

19) w kolumnie 15 wykazywane są prognozowane wydatki budżetu państwa na realizację danego zadania w 2013 r.;

20) w kolumnie 16 wykazywane są prognozowane wydatki budżetu państwa stanowiące wydatki prawnie zdeterminowane na realizację danego zadania w 2012 r.;

21) w kolumnie 17 wykazywane są prognozowane wydatki budżetu państwa stanowiące pozostałe wydatki na realizację danego zadania w 2013 r.

 

* dopuszcza się zmianę zadania priorytetowego w kolejnych latach

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2010-03-19
  • Data wejścia w życie: 2010-03-19
  • Data obowiązywania: 2010-03-19
  • Dokument traci ważność: 2011-02-09
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA