REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2010 nr 87 poz. 562

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 30 kwietnia 2010 r.

w sprawie zawierania kontraktów na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 99b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa:

1) tryb zawierania kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, zwanego dalej „kontraktem”;

2) wzór wniosku o zawarcie kontraktu, zwanego dalej „wnioskiem”;

3) wzór kontraktu.

§ 2.
1. Wniosek do wojskowego komendanta uzupełnień składa:

1) żołnierz rezerwy – bezpośrednio;

2) żołnierz w czynnej służbie wojskowej – za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, w której pełni czynną służbę wojskową.

2. Do wniosku załącza się:

1) życiorys;

2) odpis skrócony aktu urodzenia;

3) odpis, uwierzytelnioną kopię lub po okazaniu oryginału kopię dokumentu stwierdzającego posiadanie wymaganego wykształcenia oraz zaświadczenie szkoły, o którym mowa w art. 50 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej „ustawą”, w przypadku gdy osoba składająca wniosek pobiera naukę;

4) odpisy, uwierzytelnione kopie lub po okazaniu oryginału kopie posiadanych świadectw pracy;

5) uwierzytelnioną kopię lub po okazaniu oryginału kopię posiadanego poświadczenia bezpieczeństwa;

6) aktualną informację o osobie z Krajowego Rejestru Karnego;

7) zaświadczenie pracodawcy, o którym mowa w art. 50 ust. 4 ustawy, w przypadku gdy osoba składająca wniosek jest pracownikiem;

8) inne dokumenty mające wpływ na nadanie przydziału kryzysowego, w szczególności potwierdzające przygotowanie zawodowe oraz kwalifikacje i umiejętności przydatne w służbie wojskowej, w tym certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu.

3. Wniosek powinien być uzasadniony.

4. W przypadku zmiany danych zawartych we wniosku lub załączonych dokumentach osoba składająca wniosek jest obowiązana niezwłocznie powiadomić wojskowego komendanta uzupełnień o tych zmianach.

5. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 3.
1. Wojskowy komendant uzupełnień po otrzymaniu wniosku żołnierza rezerwy:

1) sprawdza, czy istnieje wolne stanowisko służbowe, na które może być nadany przydział kryzysowy;

2) umożliwia mu zapoznanie się z przepisami normującymi pełnienie służby wojskowej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych;

3) sprawdza, czy spełnione są przez niego warunki umożliwiające zawarcie kontraktu, o których mowa w art. 99a ust. 6 pkt 1–5 i 7 oraz ust. 7 ustawy;

4) kieruje go, w razie potrzeby, do właściwej wojskowej komisji lekarskiej w celu ustalenia zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej, w tym pełnionej poza granicami państwa, oraz do wojskowej pracowni psychologicznej w celu ustalenia braku przeciwwskazań do pełnienia tej służby;

5) w razie potrzeby wydaje mu, za pisemnym potwierdzeniem odbioru, do wypełnienia właściwą ankietę bezpieczeństwa osobowego oraz występuje o przeprowadzenie przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego postępowania sprawdzającego w celu wydania poświadczenia bezpieczeństwa wymaganego do zawarcia kontraktu lub przydziału kryzysowego;

6) po zakończeniu czynności, o których mowa w pkt 1–5, przesyła jego wniosek wraz z aktami sprawy – w tym wypełnioną przez żołnierza rezerwy ankietę bezpieczeństwa osobowego w przypadku, gdy istnieje potrzeba przeprowadzenia postępowania sprawdzającego zwykłego – oraz kieruje go do dowódcy jednostki wojskowej, w której jest wolne stanowisko służbowe, określone w etacie jednostki wojskowej i odpowiadające kwalifikacjom posiadanym przez składającego wniosek żołnierza rezerwy, na które może on mieć nadany przydział kryzysowy, w terminie ustalonym z tym dowódcą.

2. Wojskowy komendant uzupełnień może, w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej, zorganizować spotkanie, podczas którego dowódca jednostki wojskowej zapoznaje żołnierza rezerwy z warunkami pełnienia służby wojskowej w jednostce, do której może być nadany przydział kryzysowy, oraz może on przeprowadzić wstępną rozmowę kwalifikacyjną z tym żołnierzem i dokonać oceny jego przydatności na przydziale kryzysowym.

3. W przypadku niezaakceptowania przez dowódcę jednostki wojskowej kandydatury żołnierza rezerwy podczas spotkania, o którym mowa w ust. 2, czynności, o których mowa w ust. 1, nie wykonuje się. W takim przypadku dowódca jednostki wojskowej powiadamia żołnierza rezerwy i wojskowego komendanta uzupełnień o odmowie zawarcia kontraktu.

4. Czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 3 – 5, nie wykonuje się również w przypadku, gdy nie występują potrzeby uzupełnieniowe określone w art. 99a ust. 5 ustawy.

§ 4.
1. Dowódca jednostki wojskowej, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 6, po otrzymaniu wniosku wraz z aktami sprawy żołnierza rezerwy i jego przybyciu do jednostki wojskowej przeprowadza żołnierzowi rezerwy sprawdzian z wychowania fizycznego oraz rozmowę kwalifikacyjną, oraz może z nim przeprowadzić dodatkowo egzaminy sprawdzające poziom wyszkolenia i przygotowania zawodowego, w szczególności w zakresie znajomości budowy i obsługi sprzętu specjalistycznego wymaganej na danym stanowisku służbowym oraz umiejętności związanych ze specyfiką danej jednostki wojskowej, a następnie, w przypadku zaakceptowania kandydatury składającego wniosek żołnierza rezerwy:

1) określa dla niego stanowisko służbowe;

2) przeprowadza, w razie takiej potrzeby, postępowanie sprawdzające zwykłe w celu wydania poświadczenia bezpieczeństwa;

3) ustala termin rozpoczęcia i zakończenia przez niego wykonywania obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, będący terminem odpowiednio nadania lub wygaśnięcia przydziału kryzysowego;

4) podpisuje z nim kontrakt.

2. W przypadku niezaakceptowania kandydatury składającego wniosek żołnierza rezerwy dowódca jednostki wojskowej pisemnie zawiadamia go o odmowie zawarcia kontraktu i odsyła wniosek wraz z aktami sprawy do właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.

3. Wzór kontraktu stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 5.
1. Dowódca jednostki wojskowej, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, do wniosku żołnierza w czynnej służbie wojskowej załącza informację o spełnianiu przez tego żołnierza warunków, o których mowa w art. 99a ust. 6 i 7 ustawy, oraz o wykonaniu czynności, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, a także informację o:

1) istnieniu w jednostce wojskowej wolnego stanowiska służbowego, na które można nadać przydział kryzysowy, lub

2) braku możliwości nadania przydziału kryzysowego temu żołnierzowi w jednostce wojskowej.

2. Dowódca jednostki wojskowej przesyła wniosek żołnierza w czynnej służbie wojskowej wojskowemu komendantowi uzupełnień wraz z aktami sprawy, w tym dokumentami, o których mowa w § 2 ust. 2, oraz informacjami, o których mowa w ust. 1.

§ 6.
1. Wojskowy komendant uzupełnień po zaopiniowaniu wniosku i sprawdzeniu dokumentów, o których mowa w § 2 ust. 2, przesyła wniosek żołnierza w czynnej służbie wojskowej dowódcy jednostki wojskowej właściwemu do zawarcia kontraktu.

2. Wojskowy komendant uzupełnień w przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, wniosek żołnierza w czynnej służbie wojskowej wraz z aktami sprawy przekazuje, w terminie 30 dni od dnia ich otrzymania, dowódcy jednostki wojskowej innej niż jednostka, w której żołnierz ten pełni czynną służbę wojskową, jeżeli znajduje się w niej wolne stanowisko służbowe, na które można nadać temu żołnierzowi przydział kryzysowy. O przekazaniu wniosku powiadamia się żołnierza w czynnej służbie wojskowej, którego wniosek dotyczy, oraz dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz ten pełni czynną służbę wojskową.

3. W przypadku braku wolnego stanowiska służbowego, na które można nadać przydział kryzysowy, wojskowy komendant uzupełnień powiadamia o tym żołnierza rezerwy, a w przypadku wniosku żołnierza w czynnej służbie wojskowej zwraca wniosek dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni czynną służbę wojskową, wraz z aktami sprawy i adnotacją w tej sprawie.

4. Dowódca jednostki wojskowej powiadamia żołnierza w czynnej służbie wojskowej o braku wolnego stanowiska służbowego, na które można nadać przydział kryzysowy.

§ 7.
1. Dowódca jednostki wojskowej, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, w przypadku określonym w § 5 ust. 1 pkt 1, wykonuje czynności określone w § 3 ust. 1 pkt 3–5 i § 4.

2. W przypadku istnienia wolnego stanowiska służbowego do nadania przydziału kryzysowego żołnierzowi w czynnej służbie wojskowej w innej jednostce wojskowej niż ta, w której pełni on czynną służbę wojskową, dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni czynną służbę wojskową, wykonuje czynności określone w § 3 ust. 1 pkt 2, a następnie kieruje tego żołnierza do dowódcy jednostki wojskowej, właściwego do zawarcia kontraktu, w celu przeprowadzenia przez niego czynności określonych w § 3 ust. 1 pkt 3–5 i § 4.

§ 8.
Dowódca jednostki wojskowej, po zawarciu kontraktu z żołnierzem rezerwy lub żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, egzemplarz tego kontraktu przekazuje temu żołnierzowi oraz przesyła, wraz z uwierzytelnioną kopią wniosku i akt sprawy, wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§ 9.
1. W przypadku złożenia przez żołnierza rezerwy lub żołnierza w czynnej służbie wojskowej wniosku o zawarcie kolejnego kontraktu dowódca jednostki wojskowej właściwy do jego zawarcia może podpisać kolejny kontrakt, a egzemplarz tego kontraktu przekazuje temu żołnierzowi oraz przesyła, wraz z uwierzytelnioną kopią wniosku i akt sprawy, wojskowemu komendantowi uzupełnień.

2. Wniosek o zawarcie kolejnego kontraktu może zostać złożony i rozpatrzony również w okresie obowiązywania dotychczasowego kontraktu, jednak nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem, do którego kontrakt ten obowiązuje.

§ 10.
1. W przypadku wygaśnięcia kontraktu dowódca jednostki wojskowej powiadamia o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień i żołnierza rezerwy.

2. W przypadku wystąpienia okoliczności skutkujących wygaśnięciem kontraktu wojskowy komendant uzupełnień powiadamia o tych okolicznościach dowódcę jednostki wojskowej.

3. Wojskowy komendant uzupełnień odnotowuje w ewidencji wojskowej i książeczce wojskowej żołnierza rezerwy fakt wygaśnięcia kontraktu, a dowódca jednostki wojskowej stwierdza ten fakt w rozkazie dziennym jednostki wojskowej.

§ 11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: B. Klich

 

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 277, poz. 2742, z 2005 r. Nr 180, poz. 1496, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 220, poz. 1600, z 2007 r. Nr 107, poz. 732 i Nr 176, poz. 1242, z 2008 r. Nr 171, poz. 1056, Nr 180, poz. 1109, Nr 206, poz. 1288, Nr 208, poz. 1308 i Nr 223, poz. 1458 oraz z 2009 r. Nr 22, poz. 120, Nr 97, poz. 801, Nr 161, poz. 1278, Nr 190, poz. 1474 i Nr 219, poz. 1706.

Załącznik 1. [WNIOSEK O ZAWARCIE KONTRAKTU]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 30 kwietnia 2010 r. (poz. 562)

Załącznik nr 1

WNIOSEK O ZAWARCIE KONTRAKTU

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 2. [KONTRAKT NA WYKONYWANIE OBOWIĄZKÓW W RAMACH NARODOWYCH SIŁ REZERWOWYCH]

Załącznik nr 2

KONTRAKT NA WYKONYWANIE OBOWIĄZKÓW W RAMACH NARODOWYCH SIŁ REZERWOWYCH

infoRgrafika

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2010-05-21
  • Data wejścia w życie: 2010-06-05
  • Data obowiązywania: 2011-03-26
  • Dokument traci ważność: 2015-10-16

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA