REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2011 nr 179 poz. 1068

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)

z dnia 8 sierpnia 2011 r.

w sprawie trybu udzielania oraz zasad i trybu rozliczania dotacji na dofinansowanie lub finansowanie kosztów realizacji inwestycji uczelni publicznej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 96 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.

 Rozporządzenie określa tryb udzielania oraz zasady i tryb rozliczania dotacji celowej na dofinansowanie lub finansowanie kosztów realizacji inwestycji, o których mowa w art. 94 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, realizowanych w szczególności z udziałem środków pochodzących z:

1) budżetu państwa;

2) państwowych funduszy celowych;

3) środków rozwojowych pochodzących z Unii Europejskiej lub

4) innych źródeł zagranicznych, o których mowa w ustawie z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712 i Nr 157, poz. 1241).

§ 2.
 Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.3));

2) Prawie budowlanym – rozumie się przez to ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.4));

3) ministrze – rozumie się przez to ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego oraz ministrów, o których mowa w art. 33 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym;

4) realizacji inwestycji budowlanej – rozumie się przez to wykonywanie robót budowlanych, o których mowa w art. 3 pkt 7 Prawa budowlanego;

5) rozpoczęciu realizacji inwestycji – rozumie się przez to rozpoczęcie budowy zgodnie z art. 41 Prawa budowlanego;

6) szacunkowym łącznym koszcie inwestycji – rozumie się przez to łączny koszt inwestycji ustalony na podstawie wskaźników określonych w ogólnodostępnych opracowaniach lub na podstawie kosztów zrealizowanej inwestycji o podobnej złożoności;

7) EFRR – rozumie się przez to Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego;

8) Instytucji Zarządzającej, zwanej dalej „IZ”, Instytucji Pośredniczącej, zwanej dalej „IP”, projekcie, kwalifikowalności wydatków – rozumie się przez to pojęcia zdefiniowane w ustawie z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

Rozdział 2

Tryb udzielania dotacji celowej

§ 3.

 Uczelnia ubiegająca się o dofinansowanie lub finansowanie kosztów realizacji inwestycji do wniosku o przyznanie dotacji celowej dołącza następujące dokumenty:

1) uchwałę senatu uczelni o zgodzie na realizację inwestycji lub zakup nieruchomości;

2) w przypadku inwestycji budowlanej polegającej na odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, robotach budowlanych oraz przebudowie obiektu budowlanego wraz z pierwszym wyposażeniem:

a) dokument stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, o którym mowa w art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego,

b) zaakceptowany przez rektora uczelni program inwestycji spełniający wymogi określone w przepisach dotyczących szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa wydanych na podstawie art. 134 ustawy, zawierający w szczególności:

– nazwę i lokalizację inwestycji,

– numer rachunku bankowego uczelni,

– uzasadnienie celowości inwestycji,

– wartość kosztorysową inwestycji według grup kosztów,

– analizę celowości i możliwości wykonania inwestycji etapami,

– oświadczenie o źródłach finansowania inwestycji w kolejnych latach jej realizacji, zapewniających inwestorowi terminowe regulowanie zobowiązań finansowych i terminowe zakończenie inwestycji,

– informację o zakresie inwestycji związanym z realizacją praw osób niepełnosprawnych do udziału w procesie kształcenia;

3) w przypadku zakupu nieruchomości:

a) wskazujące nazwę i lokalizację nieruchomości,

b) uzasadniające celowość zakupu nieruchomości, w tym określenie terminu tego zakupu,

c) określające łączny koszt zakupu nieruchomości,

d) dotyczące analizy celowości i możliwości zakupu ratalnego,

e) określające wysokość środków własnych i inne źródła dofinansowania lub finansowania,

f) zawierające informację o powierzchni zakupionej nieruchomości;

4) w przypadku zakupów środków trwałych w rozumieniu przepisów dotyczących szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa wydanych na podstawie art. 134 ustawy, w tym służących kształceniu studentów i doktorantów, będących osobami niepełnosprawnymi, zaakceptowany przez rektora uczelni plan inwestycji, zawierający w szczególności:

a) informację o rodzaju inwestycji,

b) szacunkowy koszt inwestycji,

c) uzasadnienie celowości realizacji inwestycji, w tym celowości realizacji w planowanym terminie i zakresie rzeczowym,

d) oświadczenie o innych źródłach finansowania inwestycji, w tym środków własnych,

e) informację o zakresie inwestycji związanym z kształceniem osób niepełnosprawnych i realizacją praw osób niepełnosprawnych;

5) w przypadku dofinansowania kosztów realizacji inwestycji współfinansowanych ze źródeł zagranicznych:

a) umowę o dofinansowanie projektu wraz z zawartymi aneksami,

b) kopię wniosku o przyznanie dofinansowania ze środków EFRR,

c) oświadczenie o udziale środków własnych w realizacji inwestycji,

d) poświadczenie o współfinansowaniu inwestycji przez inne podmioty,

e) w przypadku inwestycji budowlanej – ponadto decyzję o pozwoleniu na budowę lub zaświadczenie o złożeniu przez inwestora do właściwego organu zgłoszenia robót budowlanych, o których mowa w art. 30 Prawa budowlanego.

§ 4.
 1. Wniosek składa się w terminie do dnia 15 lutego roku poprzedzającego rok, w którym ma być przyznana dotacja celowa. W przypadku zadań inwestycyjnych ujętych w programach wieloletnich, wnioski składa się do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego rok, w którym ma być przyznana dotacja celowa.

2. W przypadku zdarzenia losowego niezależnego od uczelni powodującego zakłócenie jej działalności wniosek może być złożony bez zachowania terminu, o którym mowa w ust. 1.

3. Wnioski składa się w formie papierowej w dwóch egzemplarzach. Wnioski mogą być również składane w formie elektronicznej, pod warunkiem opatrzenia bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.5)).

4. Do rozpatrzenia są kierowane wyłącznie wnioski kompletne, spełniające wymagania określone w rozporządzeniu. W przypadku wniosków niekompletnych wskazuje się uczelni braki i wady w dokumentacji wniosku oraz informuje o możliwości ich uzupełnienia w terminie nie dłuższym niż 14 dni, licząc od dnia otrzymania tej informacji wraz z pouczeniem, że nieusunięcie braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

§ 5.
 1. Oceny wniosków, o których mowa w § 4, poza inwestycjami realizowanymi w ramach programów wieloletnich oraz wniosków złożonych w trybie określonym w § 4 ust. 2, dokonuje zespół powołany przez ministra, uwzględniając w szczególności znaczenie planowanej inwestycji dla rozwoju uczelni.

2. Ocena wniosków o przyznanie dotacji celowej sporządzona przez zespół zawiera propozycję dotyczącą wysokości dotacji lub odmowy przyznania dotacji wraz z uzasadnieniem.

3. Zespół sporządza ocenę wniosków w terminie nie dłuższym niż 4 miesiące od upływu terminu, o którym mowa w § 4 ust. 1.

§ 6.
 1. Dotacje celowe na dofinansowanie lub finansowanie inwestycji są przekazywane w transzach. Wysokość dotacji oraz sposób i warunki jej przekazywania oraz rozliczania określa umowa.

2. Projekt umowy, o której mowa w ust. 1, minister przesyła uczelni wraz z informacją o wysokości przyznanej dotacji celowej. Nieprzesłanie podpisanej przez uczelnię umowy w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji oznacza rezygnację z przyznanej dotacji celowej.

§ 7.
 Łączna kwota przyznanej dotacji celowej z budżetu państwa nie może być wyższa niż wartość kosztorysowa inwestycji, określona przy rozpoczęciu jej realizacji bez przeszacowania wartości kosztorysowej.
§ 8.
 Jeżeli inwestycja budowlana jest wykonywana etapami, finansowanie ze środków budżetu państwa kolejnego jej etapu może być kontynuowane po dokonaniu przez ministra pozytywnej oceny dotychczasowego przebiegu realizacji inwestycji i wykorzystania jej efektów rzeczowych, które uczelnia uzyskała w wyniku zakończenia poprzednich etapów inwestycji.
§ 9.
 1. Jeżeli cykl realizacji inwestycji jest dłuższy niż rok, rektor jest obowiązany do wykorzystania części dotacji przewidzianej na dany rok w wysokości określonej w umowie. Obniżenie lub podwyższenie wysokości dotacji w danym roku może nastąpić na wniosek rektora jedynie z uzasadnionych przyczyn.

2. Jeżeli cykl realizacji inwestycji jest dłuższy niż rok, a z oceny przebiegu jej realizacji wynika, że udzielona dotacja celowa nie zostanie wykorzystana w pełnej wysokości, minister na wniosek rektora uczelni może obniżyć kwotę dotacji celowej w danym roku budżetowym i odpowiednio podwyższyć wysokość tej dotacji w następnym roku budżetowym, z zachowaniem łącznej wysokości przyznanej dotacji.

3. Jeżeli cykl realizacji inwestycji jest dłuższy niż rok, a z uzasadnionego wniosku rektora uczelni wynika, że na realizację inwestycji w danym roku mogą być zaangażowane większe środki niż udzielona kwota dotacji celowej, minister może podwyższyć planowaną kwotę dotacji celowej w danym roku budżetowym i odpowiednio obniżyć planowaną kwotę dotacji celowej w następnym roku budżetowym, z zachowaniem łącznej wysokości przyznanej dotacji.

4. Minister może dokonywać zmiany wysokości przyznanej dotacji celowej w danym roku budżetowym, jeżeli jest to uzasadnione wysokością środków finansowych będących w dyspozycji ministra przeznaczonych na dofinansowanie lub finansowanie kosztów realizacji inwestycji.

§ 10.
 Jeżeli wartość kosztorysowa inwestycji została obniżona w czasie jej realizacji, to łączną kwotę dotacji celowej przyznanej na dofinansowanie lub finansowanie tej inwestycji minister obniża o taki sam procent, o jaki została obniżona wartość kosztorysowa inwestycji, oraz pisemnie zawiadamia o tym uczelnię.

Rozdział 3

Tryb i zasady rozliczania dotacji

§ 11.

 1. Uczelnia otrzymująca dotację celową na inwestycje ponosi odpowiedzialność za zgodne z przeznaczeniem wydatkowanie i prawidłowe rozliczenie tej dotacji.

2. Wykorzystanie dotacji celowej następuje przez zapłatę za zrealizowane zadania w ramach realizacji celów inwestycji, na którą przeznaczona była dotacja.

3. W przypadku gdy środki z dotacji celowej w całości lub w części zostaną wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości, podlegają zwrotowi na zasadach określonych w art. 169 ustawy.

4. Odsetki narosłe na rachunku bankowym uczelni, naliczone od przekazanych środków dotacji celowej, podlegają zwrotowi w terminie do dnia 15 stycznia następnego roku po roku, w którym została udzielona dotacja celowa, na rachunek bankowy urzędu obsługującego ministra.

§ 12.
 1. Uczelnia, która otrzymała dotację celową na pokrycie kosztów inwestycji realizowanej przez okres dłuższy niż rok, składa raport roczny w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.

2. Uczelnia, która otrzymała dotację celową na realizację inwestycji spełniającej warunki, o których mowa w art. 133a ustawy, składa wraz z raportem rocznym informację zawierającą ocenę stopnia realizacji założonych celów.

3. Uczelnia, która otrzymała dotację celową na realizację inwestycji współfinansowanych ze źródeł zagranicznych, składa raport roczny, o którym mowa w ust. 1, w terminie do dnia 31 marca następnego roku wraz z oświadczeniem rektora o kwalifikowalności wydatków poniesionych na realizację projektu potwierdzonym przez IZ lub IP.

4. Uczelnia może przekazać raport roczny również w formie elektronicznej, pod warunkiem opatrzenia bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym.

§ 13.
 1. Uczelnia, po zakończeniu i przekazaniu do użytku inwestycji, sporządza, w terminie 60 dni od dnia, w którym była uregulowana ostatnia płatność związana z finansowaniem inwestycji, rozliczenie końcowe zawierające:

1) porównanie rzeczywistych kosztów, podstawowych efektów rzeczowych, okresu realizacji i źródeł finansowania inwestycji z odpowiednimi wielkościami planowanymi przy jej rozpoczęciu oraz określonymi w wyniku zmian dokonanych w okresie realizacji tej inwestycji;

2) analizę i uzasadnienie różnic między wielkościami, o których mowa w pkt 1;

3) informację dotyczącą podatku od towarów i usług, zapłaconego i zwróconego zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług.

2. W przypadku inwestycji współfinansowanej ze źródeł zagranicznych uczelnia składa rozliczenie końcowe w terminie 90 dni od dnia dokonania ostatniej płatności w ramach udzielonej dotacji celowej wraz z oświadczeniem rektora o kwalifikowalności wydatków poniesionych na realizację projektu potwierdzonym przez IZ lub IP.

3. Uczelnia rozliczenie końcowe inwestycji przekazuje:

1) ministrowi;

2) innemu dysponentowi środków budżetu państwa, z których była dofinansowana inwestycja.

4. Uczelnia może przekazać rozliczenie końcowe również w formie elektronicznej pod warunkiem opatrzenia bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym.

5. Minister, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w rozliczeniu końcowym, poleca uczelni ich usunięcie i wyznacza termin przekazania poprawionego rozliczenia.

6. Jeżeli inwestycja była realizowana poza granicami kraju, minister na wniosek uczelni może przedłużyć termin określony w ust. 1, nie dłużej jednak niż o 30 dni.

7. Jeżeli uczelnia odliczyła od podatku należnego kwotę podatku od towarów i usług zawartą w nakładach poniesionych na realizację inwestycji lub otrzymała jej zwrot, to kwotę tę zwraca na rachunek dochodów budżetu państwa, w wysokości proporcjonalnej do kwoty uzyskanej dotacji celowej na dofinansowanie lub finansowanie kosztów realizacji inwestycji w terminach określonych w przepisach o podatku od towarów i usług.

8. Jeżeli dotacja jest otrzymywana po upływie terminów, o których mowa w ust. 7, zwrotu, o którym mowa w ust. 7, uczelnia dokonuje w terminie 3 dni od dnia otrzymania dotacji.

§ 14.
 Raport roczny oraz rozliczenie końcowe rozpatruje się w trybie stosowanym dla oceny wniosku.
§ 15.
 1. Minister na podstawie oceny raportu rocznego dokonanej przez zespół rozstrzyga o:

1) kontynuacji dofinansowania lub finansowania inwestycji;

2) wstrzymaniu lub zmniejszeniu dalszego dofinansowania lub finansowania inwestycji;

3) nieprzyjęciu raportu rocznego i odstąpieniu od umowy oraz wezwaniu do zwrotu przekazanych środków.

2. Minister na podstawie oceny rozliczenia końcowego dokonanej przez zespół uznaje umowę za:

1) wykonaną;

2) nienależycie wykonaną; w takim przypadku minister wzywa do zwrotu środków finansowych uznanych za wykorzystane nieprawidłowo oraz może wezwać do zapłacenia kar umownych ustalonych w umowie;

3) niewykonaną w całości lub części; w takim przypadku minister wzywa do zwrotu środków finansowych wykorzystanych nieprawidłowo oraz może wezwać do zapłacenia kar umownych ustalonych w umowie.

3. Minister o rozstrzygnięciach, o których mowa w ust. 1 i 2, zawiadamia uczelnię w formie pisemnej.

§ 16.
 W przypadku stwierdzenia przez właściwe organy kontroli, że przekazany raport roczny lub rozliczenie końcowe przyznanej dotacji celowej nie zostały sporządzone prawidłowo, minister może zarządzić ponowne dokonanie oceny wykonania i rozliczenia realizowanych zadań.

Rozdział 4

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 17.

 1. Do wniosków w sprawie przyznania dotacji celowej dla uczelni publicznych na dofinansowanie lub finansowanie kosztów realizacji inwestycji, w tym realizowanych z udziałem z budżetu państwa, państwowych funduszy celowych lub ze źródeł zagranicznych w ramach kontraktów wojewódzkich, o których mowa w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U. Nr 116, poz. 1206, z późn. zm.6)) oraz w ustawie z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.

2. Do finansowania lub dofinansowania kosztów realizacji inwestycji, o której mowa w ust. 1, realizowanego przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

§ 18.
 Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: B. Kudrycka

 

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej – szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 marca 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 63, poz. 324).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 144, poz. 1043 i Nr 227, poz. 1658, z 2007 r. Nr 80, poz. 542, Nr 120, poz. 818, Nr 176, poz. 1238 i 1240 i Nr 180, poz. 1280, z 2008 r. Nr 70, poz. 416, z 2009 r. Nr 68, poz. 584, Nr 157, poz. 1241, Nr 161, poz. 1278 i Nr 202, poz. 1553, z 2010 r. Nr 57, poz. 359, Nr 75, poz. 471, Nr 96, poz. 620 i Nr 127, poz. 857 oraz z 2011 r. Nr 45, poz. 235, Nr 84, poz. 455, Nr 112, poz. 654 i Nr 174, poz. 1039.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 96, poz. 620, Nr 123, poz. 835, Nr 152, poz. 1020, Nr 238, poz. 1578 i Nr 257, poz. 1726.

4) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 32, poz. 159, Nr 45, poz. 235, Nr 94, poz. 551, Nr 135, poz. 789 i Nr 142, poz. 829.

5) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 i Nr 217, poz. 2125, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, z 2005 r. Nr 64, poz. 565, z 2006 r. Nr 145, poz. 1050, z 2009 r. Nr 18, poz. 97, z 2010 r. Nr 40, poz. 230 i Nr 182, poz. 1228 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622.

6) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 90, poz. 759 i Nr 267, poz. 2251, z 2006 r. Nr 149, poz. 1074 i Nr 249, poz. 1832, z 2008 r. Nr 216, poz. 1370, z 2009 r. Nr 161, poz. 1277 oraz z 2011 r. Nr 84, poz. 455.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2011-08-30
  • Data wejścia w życie: 2012-01-01
  • Data obowiązywania: 2018-01-25
  • Dokument traci ważność: 2018-10-01

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA