REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2014 poz. 952

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)

z dnia 15 lipca 2014 r.

w sprawie szczegółowego trybu wykonywania czynności kontrolnych Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 63 ust. 3 ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1450) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych;

2) kontrolerze – rozumie się przez to kontrolera, o którym mowa w art. 63 ust. 2 ustawy;

3) zespole inspekcyjnym – rozumie się przez to zespół inspekcyjny, o którym mowa w art. 65 ust. 1 ustawy.

§ 2.
1. Czynności kontrolne są wykonywane po uprzednim pisemnym zawiadomieniu spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, zwanej dalej „kasą”, o zamiarze wszczęcia kontroli.

2. Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli zawiera:

1) oznaczenie Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, zwanej dalej „Kasą Krajową”;

2) datę i miejsce wystawienia;

3) nazwę i adres jednostki kontrolowanej;

4) wskazanie zakresu przedmiotowego kontroli;

5) podpis osoby upoważnionej do zawiadomienia.

3. Kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia.

§ 3.
Pracami zespołu inspekcyjnego kieruje wskazany przez zarząd Kasy Krajowej kontroler, zwany dalej „kierującym zespołem inspekcyjnym”.
§ 4.
1. Czynności kontrolne w jednostce kontrolowanej są przeprowadzane przez kontrolerów po okazaniu pisemnego upoważnienia udzielonego przez Kasę Krajową.

2. Upoważnienie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać co najmniej:

1) oznaczenie Kasy Krajowej;

2) wskazanie podstawy prawnej kontroli;

3) datę i miejsce wystawienia;

4) nazwę i adres jednostki kontrolowanej;

5) imiona i nazwiska kontrolerów;

6) wskazanie imienia i nazwiska kierującego zespołem inspekcyjnym;

7) zakres przedmiotowy kontroli i okres objęty kontrolą;

8) wskazanie daty rozpoczęcia kontroli i przewidywanego terminu jej zakończenia;

9) podpis osoby udzielającej upoważnienia wraz ze wskazaniem funkcji pełnionej przez nią w zarządzie;

10) pouczenie o prawach i obowiązkach jednostki kontrolowanej.

3. Zakres kontroli nie może wykraczać poza zakres wskazany w upoważnieniu.

§ 5.
Kierujący zespołem inspekcyjnym niezwłocznie po przybyciu zespołu inspekcyjnego do pomieszczeń jednostki kontrolowanej zawiadamia o tym:

1) w centrali kasy – prezesa albo innego członka zarządu kasy, a w razie ich nieobecności – osobę czynną w lokalu kasy w rozumieniu art. 97 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 i 827);

2) w oddziale lub w innej jednostce organizacyjnej kasy – kierownika oddziału albo inną osobę kierującą oddziałem lub tą jednostką, a w razie ich nieobecności – osobę czynną w lokalu oddziału lub innej jednostki organizacyjnej kasy w rozumieniu art. 97 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

§ 6.
Zespół inspekcyjny wykonuje czynności kontrolne w sposób sprawny oraz możliwie niezakłócający funkcjonowania kasy. W przypadku gdy kasa poinformuje kierującego zespołem inspekcyjnym na piśmie, że wykonywane czynności kontrolne zakłócają w sposób istotny jej działalność, konieczność wykonania takich czynności powinna być uzasadniona w protokole kontroli.
§ 7.
W przypadku gdy pracownik kasy, który został wezwany do złożenia ustnych lub pisemnych wyjaśnień, z usprawiedliwionych przyczyn nie może ich udzielić w wyznaczonym przez kontrolera terminie, niezwłocznie zawiadamia o tym kierującego zespołem inspekcyjnym, który może wyznaczyć inny termin złożenia wyjaśnień, przypadający po ustaniu przyczyn nieobecności.
§ 8.
Otrzymanie w toku wykonywania czynności kontrolnych oryginałów lub kopii dokumentów, a także innych nośników informacji kontroler potwierdza na piśmie.
§ 9.
Najpóźniej w dniu zakończenia czynności kontrolnych kierujący zespołem inspekcyjnym lub inny członek zespołu inspekcyjnego zwraca kasie otrzymane od niej dokumenty. Osoba odbierająca dokumenty potwierdza ich zwrot na piśmie.
§ 10.
1. Z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządza się protokół.

2. Protokół sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach w terminie 30 dni roboczych od dnia zakończenia czynności kontrolnych. Jeden egzemplarz przekazuje się jednostce kontrolowanej, a drugi włącza do akt kontroli.

3. Protokół kontroli zawiera ustalenia kontroli, w tym informacje o stwierdzonych naruszeniach przepisów prawa i nieprawidłowościach w zakresie prowadzonej przez jednostkę kontrolowaną gospodarki finansowej.

4. W protokole zamieszcza się także:

1) datę i miejsce sporządzenia protokołu;

2) oznaczenie kasy ze wskazaniem oddziału lub innej jednostki organizacyjnej kasy, w której przeprowadzono kontrolę, i jej adresu;

3) imiona i nazwiska osób wchodzących w skład zarządu jednostki kontrolowanej w czasie wykonywania czynności kontrolnych;

4) imię i nazwisko kierującego zespołem inspekcyjnym;

5) imię i nazwisko kierującego oddziałem lub inną jednostką organizacyjną kasy, w której przeprowadzono czynności kontrolne;

6) wskazanie zakresu kontroli;

7) wskazanie daty rozpoczęcia i zakończenia czynności kontrolnych;

8) wskazanie daty dokonania ustaleń z kontroli;

9) informację o liczbie egzemplarzy protokołu wraz z załącznikami;

10) wykaz załączników do protokołu;

11) podpisy osób uprawnionych do podpisania protokołu wraz ze wskazaniem ich stanowisk;

12) datę i miejsce podpisania protokołu.

§ 11.
1. Protokół podpisują i parafują każdą jego stronę kierujący zespołem inspekcyjnym oraz osoby uprawnione do reprezentowania kasy zgodnie z wpisem w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

2. Termin na podpisanie protokołu wynosi 14 dni roboczych od dnia jego doręczenia.

3. Odmowa podpisania protokołu przez jednostkę kontrolowaną lub zwłoka w jego podpisaniu nie wpływa na prowadzenie postępowania pokontrolnego, w szczególności na wydanie jednostce kontrolowanej zaleceń pokontrolnych.

§ 12.
1. Po podpisaniu protokołu nie dokonuje się w nim zmian.

2. Oczywiste omyłki pisarskie w protokole prostuje kierujący zespołem inspekcyjnym i parafuje sprostowania. O sprostowaniu oczywistych omyłek pisarskich w protokole informuje się pisemnie jednostkę kontrolowaną.

§ 13.
1. Jednostka kontrolowana może zgłosić zastrzeżenia lub złożyć wyjaśnienia do protokołu w terminie 14 dni roboczych od dnia jego doręczenia.

2. Zastrzeżenia lub wyjaśnienia, o których mowa w ust. 1, sporządza się w formie pisemnej.

3. Kasa Krajowa przekazuje kasie pisemne stanowisko w sprawie zastrzeżeń lub wyjaśnień, o których mowa w ust. 1, wraz z uzasadnieniem.

4. Przepisy ust. 1–3 stosuje się odpowiednio do sprostowania oczywistych omyłek pisarskich, o którym mowa w § 12 ust. 2.

§ 14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Finansów: wz. J. Cichoń

 

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 248, poz. 1481).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2014-07-21
  • Data wejścia w życie: 2014-08-05
  • Data obowiązywania: 2014-08-05
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA