REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2016 poz. 967

USTAWA

z dnia 29 kwietnia 2016 r.

o zmianie ustawy o wyścigach konnych

Tekst pierwotny

Art. 1.

W ustawie z dnia 18 stycznia 2001 r. o wyścigach konnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 642 i 1893) wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 8 i art. 9 otrzymują brzmienie:

„Art. 8. 1. Rada składa się z 9 członków powoływanych i odwoływanych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa, z tym że:

1) 6 członków Rady jest powoływanych:

a) spośród kandydatów przedstawionych przez organizatorów wyścigów konnych, organizacje zrzeszające hodowców koni ras dopuszczonych do udziału w wyścigach konnych lub organizacje zrzeszające właścicieli koni ras dopuszczonych do udziału w wyścigach konnych, lub

b) spośród osób, które zgłosiły indywidualnie swoją kandydaturę na członka Rady, będących w okresie pięciu lat poprzedzających zgłoszenie tej kandydatury hodowcami lub właścicielami co najmniej 5 koni ras dopuszczonych do udziału w wyścigach konnych;

2) 2 członków Rady jest powoływanych spośród kandydatów przedstawionych przez organizacje zrzeszające trenerów lub organizacje zrzeszające jeźdźców;

3) 1 członek Rady jest przedstawicielem ministra właściwego do spraw rolnictwa.

2. Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, wraz ze zgłoszeniem swojej kandydatury, składają oświadczenie, że w okresie pięciu lat poprzedzających zgłoszenie kandydatury na członka Rady były hodowcami lub właścicielami co najmniej 5 koni ras dopuszczonych do udziału w wyścigach konnych.

3. Kadencja Rady trwa 4 lata i rozpoczyna się z dniem zebrania się Rady na pierwsze posiedzenie, które zwołuje minister właściwy do spraw rolnictwa.

4. Rada:

1) opiniuje projekt regulaminu wyścigów konnych;

2) opiniuje sprawozdanie, o którym mowa w art. 15 ust. 1;

3) wnioskuje o powołanie i odwołanie sędziów wyścigowych;

4) wnioskuje o odwołanie członka Rady, jeżeli członek ten wykonuje swój mandat w sposób utrudniający lub uniemożliwiający pracę Rady;

5) może wnioskować o odwołanie Prezesa.

5. Rada, opiniując sprawozdanie, o którym mowa w art. 15 ust. 1, może żądać wglądu do dokumentów będących podstawą do sporządzenia tego sprawozdania.

6. Minister właściwy do spraw rolnictwa może odwołać członka Rady przed upływem kadencji Rady:

1) na wniosek organizacji, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a;

2) na wniosek organizacji, o których mowa w ust. 1 pkt 2;

3) na wniosek Rady, w przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 4;

4) z własnej inicjatywy.

7. Rada wybiera ze swego składu przewodniczącego oraz nie więcej niż dwóch zastępców.

8. Przewodniczący albo upoważniony przez niego zastępca zwołuje posiedzenia Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek ministra właściwego do spraw rolnictwa.

9. Uchwały Rady są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 5 jej członków.

10. Członkostwo w Radzie ustaje wskutek:

1) śmierci;

2) rezygnacji;

3) odwołania przez ministra właściwego do spraw rolnictwa;

4) powołania członka Rady na Prezesa.

11. W przypadku ustania członkostwa przed upływem kadencji Rady, minister właściwy do spraw rolnictwa powołuje nowego członka, na okres do zakończenia kadencji Rady:

1) spośród kandydatów przedstawionych przez organizacje, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a – jeżeli ustało członkostwo osoby przedstawionej przez te organizacje;

2) spośród osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b – jeżeli ustało członkostwo osoby, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b;

3) spośród kandydatów przedstawionych przez organizacje, o których mowa w ust. 1 pkt 2 – jeżeli ustało członkostwo osoby przedstawionej przez te organizacje;

4) przedstawiciela ministra właściwego do spraw rolnictwa – jeżeli ustało członkostwo osoby będącej przedstawicielem tego ministra.

12. Członkowi Rady, w związku z uczestnictwem w posiedzeniu Rady, przysługuje zwrot kosztów przejazdu na obszarze kraju:

1) środkiem transportu, z wyłączeniem samochodu osobowego, w wysokości udokumentowanej biletami lub fakturami obejmującymi cenę biletu środka transportu, którego rodzaj i klasę ustala Prezes;

2) samochodem osobowym, w wysokości 1/3 kosztów tego przejazdu stanowiących iloczyn przejechanych kilometrów przez maksymalną stawkę za jeden kilometr przebiegu, określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414, z późn. zm.1)).

Art. 9. 1. Prezesa powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw rolnictwa po zasięgnięciu opinii Rady.

2. Pełnienia funkcji Prezesa nie można łączyć ze świadczeniem pracy u innego pracodawcy oraz wykonywaniem, sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z pełnionej funkcji, innych zajęć zarobkowych.

3. Prezes:

1) kieruje Klubem i reprezentuje go na zewnątrz;

2) prowadzi rejestr, o którym mowa w art. 16;

3) nadaje uprawnienia oraz udziela licencji trenerom, jeźdźcom (powożącym) i sędziom wyścigowym;

4) udziela pozwoleń na kierowanie stajnią wyścigową;

5) powołuje i odwołuje członków komisji technicznych i sędziów technicznych dla poszczególnych torów wyścigowych;

6) powołuje i odwołuje członków komisji odwoławczej;

7) organizuje szkolenia, powołuje i odwołuje komisje egzaminacyjne oraz przeprowadza egzaminy ze znajomości przepisów o wyścigach konnych dla osób ubiegających się o udzielenie licencji na trenowanie lub dosiadanie (powożenie) koni, licencji na pełnienie funkcji sędziego wyścigowego albo o pozwolenie na kierowanie stajnią wyścigową;

8) przeprowadza kontrole organizatorów wyścigów konnych pod względem zgodności działalności w zakresie organizowania wyścigów z przepisami o wyścigach konnych;

9) wykonuje inne zadania określone w ustawie, statucie Klubu i regulaminie wyścigów konnych.

4. W razie niemożności pełnienia funkcji przez Prezesa, nieobsadzenia stanowiska lub nieobecności Prezesa, jego obowiązki wykonuje przewodniczący Rady.”;

2) art. 15 otrzymuje brzmienie:

„Art. 15. 1. Prezes, po zaopiniowaniu przez Radę, składa ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa roczne sprawozdanie z działalności Klubu.

2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, składa się w terminie do dnia 30 czerwca roku następującego po roku objętym tym sprawozdaniem.

3. Minister właściwy do spraw rolnictwa przyjmuje albo odrzuca sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, mając na względzie właściwą realizację przez Klub zadań określonych w ustawie.”.

Art. 2.

1. Minister właściwy do spraw rolnictwa powołuje członków Rady Polskiego Klubu Wyścigów Konnych oraz Prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy.

2. Minister właściwy do spraw rolnictwa zwołuje pierwsze posiedzenie Rady Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, powołanej zgodnie z ust. 1.

3. Kadencja Rady Polskiego Klubu Wyścigów Konnych trwająca w dniu wejścia w życie ustawy upływa w dniu pierwszego posiedzenia Rady, powołanej zgodnie z ust. 1.

4. Kadencja Prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych trwająca w dniu wejścia w życie ustawy upływa w dniu powołania Prezesa zgodnie z ust. 1.

Art. 3.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Duda


1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2014 r. poz. 486, 805, 915 i 1310 oraz z 2015 r. poz. 211, 390, 978, 1269, 1273, 1893 i 2183.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2016-07-01
  • Data wejścia w życie: 2016-07-16
  • Data obowiązywania: 2016-07-16
Brak dokumentów zmieniających.
Zmienia:

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA