REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2017 poz. 484

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 3 marca 2017 r.

w sprawie należności przysługujących prokuratorom delegowanym do pełnienia obowiązków lub funkcji poza granicami państwa

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 113 § 6 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 177, 1579, 2103, 2149 i 2261 oraz z 2017 r. poz. 38) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa tryb, warunki przyznawania i wypłaty oraz wysokość należności przysługujących prokuratorowi delegowanemu w czasie pełnienia obowiązków lub funkcji poza granicami państwa, zwanemu dalej „prokuratorem delegowanym”, a także limity, do wysokości których podlegają zwrotowi koszty zamieszkania, i walutę, w której należności takie są wypłacane.

§ 2. [Dodatek zagraniczny]

1. Delegując prokuratora powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury do pełnienia obowiązków lub funkcji poza granicami państwa – Prokurator Generalny, a w przypadku prokuratora do spraw wojskowych będącego żołnierzem zawodowym – Prokurator Generalny w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, określa, stosownie do powierzonych obowiązków lub funkcji, stawkę dodatku zagranicznego przysługującego prokuratorowi delegowanemu od dnia podjęcia pełnienia tych obowiązków lub funkcji do dnia zakończenia ich pełnienia, w tym za czas urlopu wypoczynkowego.

2. Dodatek zagraniczny określa się jako należność miesięczną stanowiącą wielokrotność dodatku zagranicznego bazowego ustalonego na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 30 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 161 i 476).

3. Stawkę dodatku zagranicznego ustala się przy zastosowaniu wielokrotności dodatku zagranicznego bazowego od 2,0 do 5,0. Dodatek zagraniczny za jeden dzień wynosi 1/30 części pełnej kwoty dodatku zagranicznego.

4. Dodatek zagraniczny wypłaca się z góry, w pierwszym dniu roboczym miesiąca.

5. Dodatek zagraniczny, na pisemny wniosek prokuratora delegowanego, wypłaca się:

1) w złotych – na wskazany rachunek bankowy w kraju;

2) w euro lub w dolarach amerykańskich – na wskazany rachunek bankowy poza granicami kraju.

6. Wysokość dodatku zagranicznego wypłacanego w złotych lub dolarach amerykańskich ustala się przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, za który dodatek zagraniczny przysługuje.

7. W przypadku gdy dodatek zagraniczny jest przekazywany na wskazany rachunek bankowy poza granicami kraju, koszty opłat bankowych ponosi prokurator delegowany.

8. Wypłata pierwszego dodatku następuje niezwłocznie po podjęciu przez prokuratora delegowanego obowiązków lub funkcji poza granicami państwa. Na pisemny wniosek prokuratora delegowanego dodatek może być wypłacony również w dniu roboczym poprzedzającym dzień wyjazdu z kraju. W takim przypadku dodatek jest wypłacany wyłącznie w złotych.

9. W przypadku śmierci prokuratora delegowanego dodatek zagraniczny wypłacony za miesiąc, w którym nastąpiła śmierć, nie podlega zwrotowi.

§ 3. [Dodatek adaptacyjny]

1. Prokuratorowi, którego delegowano do pełnienia obowiązków lub funkcji poza granicami państwa, wypłaca się jednorazowo dodatek adaptacyjny w wysokości 300% dodatku zagranicznego bazowego w państwie przyjmującym, a jeżeli prokurator przenosi się bez rodziny – 150% tego dodatku.

2. Jednorazowy dodatek adaptacyjny wypłaca się niezwłocznie po podjęciu przez prokuratora delegowanego wykonywania obowiązków lub funkcji poza granicami państwa.

3. Jednorazowy dodatek adaptacyjny, na pisemny wniosek prokuratora delegowanego, może być wypłacony w dniu roboczym poprzedzającym dzień wyjazdu z kraju. W takim przypadku dodatek ten jest wypłacany wyłącznie w złotych.

4. Do wypłacania jednorazowego dodatku adaptacyjnego stosuje się odpowiednio przepisy § 2 ust. 4–7.

§ 4. [Zwrot pokrycia kosztów podróży przesiedleniowej]

1. Zwrot pokrycia kosztów podróży przesiedleniowej następuje po ustaleniu:

1) kosztów przejazdów i dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca delegowania;

2) kosztów przewozu mienia;

3) ryczałtu na inne wydatki związane z podróżą przesiedleniową.

2. Koszty przejazdów i dojazdów ustala się na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 775 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, 2138 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 60).

3. Koszty przewozu mienia przesiedleniowego ustala się w wysokości wynikającej z pomnożenia bieżących stawek frachtu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (IATA) obowiązujących w dniu wypłacenia przez wagę przewożonego mienia. Wagę tę określa się, przyjmując po 100 kg na prokuratora delegowanego i na każdego przenoszącego się z nim członka rodziny.

4. Ryczałt na inne wydatki związane z podróżą przesiedleniową przypadający na jedną osobę ustala się w wysokości 1,5-krotności diety określonej na podstawie przepisów, o których mowa w ust. 2, jeżeli podróż trwa krócej niż 24 godziny. W przypadku podróży trwającej dłużej niż 24 godziny ryczałt jest równy 3-krotności diety na osobę.

§ 5. [Koszty przejazdów z miejsca delegowania do miejsca stałego zamieszkania na urlop wypoczynkowy i z powrotem]

1. Koszty przejazdów z miejsca delegowania do miejsca stałego zamieszkania na urlop wypoczynkowy i z powrotem ustala się na podstawie przepisów, o których mowa w § 4 ust. 2.

2. Pokrycie kosztów, o których mowa w ust. 1, następuje niezwłocznie po zakończeniu urlopu wypoczynkowego i złożeniu przez prokuratora delegowanego dokumentów (biletów lub rachunków) potwierdzających poniesione koszty. Przepisy § 2 ust. 4–7 stosuje się odpowiednio, z tym że do rozliczenia przyjmuje się średni kurs euro ogłaszany przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym następuje rozliczenie.

3. Koszty, o których mowa w ust. 1, pokrywa się ponownie po upływie dwuletniego okresu, do którego wlicza się jedynie okresy delegowania prokuratora do pełnienia obowiązków lub funkcji poza granicami państwa.

§ 6. [Zwrot kosztów podróży w związku z rozpoczęciem i zakończeniem pełnienia obowiązków lub funkcji]

1. Zwrot kosztów podróży w związku z rozpoczęciem i zakończeniem pełnienia obowiązków lub funkcji następuje po ustaleniu:

1) kosztów przejazdów i dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca delegowania;

2) ryczałtów na inne wydatki związane z podróżą.

2. Koszty przejazdów i dojazdów ustala się na podstawie przepisów, o których mowa w § 4 ust. 2.

3. Ryczałt na inne wydatki związane z podróżą ustala się w wysokości 1,5-krotności diety określonej na podstawie przepisów, o których mowa w § 4 ust. 2, jeżeli podróż trwa krócej niż 24 godziny. W przypadku podróży trwającej dłużej niż 24 godziny ryczałt jest równy 3-krotności diety.

§ 7. [Dieta oraz zwrot kosztów podróży w przypadku odbywania podróży służbowej na terytorium obcego państwa, poza miejsce delegowania]

1. W przypadku odbywania podróży służbowej na terytorium obcego państwa, poza miejsce delegowania, prokuratorowi delegowanemu wypłaca się diety oraz zwraca koszty przejazdów i noclegów płatne w walucie i wysokości określonej na podstawie przepisów, o których mowa w § 4 ust. 2.

2. W przypadku odbywania podróży służbowej na terytorium państwa, w którym prokurator delegowany pełni obowiązki lub funkcję, dieta wynosi 25% stawki diety określonej dla tego państwa na podstawie przepisów, o których mowa w § 4 ust. 2. Dieta nie przysługuje, jeżeli podróż trwa krócej niż 12 godzin.

§ 8. [Zaliczka na niezbędne koszty podróży]

1. Prokurator delegowany otrzymuje zaliczkę na niezbędne koszty podróży, o których mowa w § 4, § 6 i § 7.

2. Rozliczenie kosztów podróży jest dokonywane w terminie 14 dni od dnia zakończenia podróży.

3. Do rozliczenia kosztów podróży, niebędących wydatkami objętymi ryczałtami i dietami, prokurator delegowany dołącza dokumenty (bilety lub rachunki) potwierdzające poniesione koszty. Jeżeli dołączenie dokumentu nie jest możliwe,

prokurator delegowany składa pisemne oświadczenie o wysokości poniesionego kosztu i przyczynach braku jego udokumentowania.

4. Do wypłaty zaliczki i rozliczenia kosztów podróży stosuje się odpowiednio przepisy § 2 ust. 4–7, z tym że do rozliczenia przyjmuje się średni kurs euro ogłaszany przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym następuje rozliczenie.

§ 9. [Koszty przejazdów i dojazdów z miejsca delegowania do kraju i z powrotem w przypadkach służbowych lub losowych]

1. Koszty przejazdów i dojazdów z miejsca delegowania do kraju i z powrotem w przypadkach służbowych lub losowych ustala się na podstawie przepisów, o których mowa w § 4 ust. 2.

2. Zwrot kosztów, o których mowa w ust. 1, następuje na pisemny uzasadniony wniosek prokuratora delegowanego. Przepisy § 2 ust. 4–7 oraz przepisy § 8 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio, z tym że do rozliczenia przyjmuje się średni kurs euro ogłaszany przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym następuje rozliczenie.

§ 10. [Zwrot uzasadnionych i udokumentowanych kosztów leczenia prokuratora delegowanego oraz członków jego rodziny]

1. Zwrotowi podlegają uzasadnione i udokumentowane koszty leczenia prokuratora delegowanego oraz członków jego rodziny przebywających z nim na stałe poza granicami państwa, na zasadach i w wysokości określonej w przepisach, o których mowa w § 2 ust. 2.

2. Zwrot kosztów, o których mowa w ust. 1, następuje na pisemny wniosek prokuratora delegowanego i na podstawie dołączonych do wniosku dokumentów (rachunków lub zaświadczeń) potwierdzających poniesione koszty. Przepisy § 2 ust. 4–7 oraz przepis § 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio, z tym że do rozliczenia przyjmuje się średni kurs euro ogłaszany przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym następuje rozliczenie.

§ 11. [Warunek pokrycia kosztów zamieszkania w miejscu delegowania]

1. Pokrycie kosztów zamieszkania w miejscu delegowania następuje po udokumentowaniu przez prokuratora delegowanego wydatków z tym związanych.

2. Jeżeli prokurator zamieszkuje w miejscu delegowania bez członków rodziny, suma podlegających zwrotowi miesięcznych wydatków, o których mowa w ust. 1, nie może przekraczać w pierwszym miesiącu delegacji wysokości 30-krotności, a w pozostałym okresie wysokości 12-krotności limitu na nocleg w hotelu w danym państwie, ustalonego na podstawie przepisów, o których mowa w § 4 ust. 2.

3. Jeżeli prokurator zamieszkuje w miejscu delegowania wspólnie z członkami rodziny, suma podlegających zwrotowi miesięcznych wydatków, o których mowa w ust. 1, nie może przekraczać w pierwszym miesiącu delegacji wysokości 30-krotności, a w pozostałym okresie wysokości 18-krotności limitu na nocleg w hotelu w danym państwie, ustalonego na podstawie przepisów, o których mowa w § 4 ust. 2.

4. Przepisy § 2 ust. 4–7 stosuje się odpowiednio, z tym że do rozliczenia przyjmuje się średni kurs euro ogłaszany przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym następuje rozliczenie.

§ 12. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.1)

Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro


1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 maja 2008 r. w sprawie należności przysługujących prokuratorom delegowanym do pełnienia obowiązków lub funkcji poza granicami państwa (Dz. U. z 2013 r. poz. 1106), które na podstawie art. 73 pkt 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 178 i 2103) utraciło moc.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2017-03-06
  • Data wejścia w życie: 2017-03-06
  • Data obowiązywania: 2017-03-06
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA