REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2005 nr 70 poz. 967

ZARZĄDZENIE Nr 115 PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 15 listopada 2005 r.

w sprawie nadania statutu Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 169, poz. 1417) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa nadaje się statut, stanowiący załącznik [1] do zarządzenia.

§ 2.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 marca 2006 r. i podlega ogłoszeniu.
Załącznik 1. [STATUT PROKURATORII GENERALNEJ SKARBU PAŃSTWA]

Załącznik do zarządzenia nr 115 Prezesa Rady Ministrów
z dnia 15 listopada 2005 r. (poz. 967)

STATUT
PROKURATORII GENERALNEJ SKARBU PAŃSTWA

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

§ 1. Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa, zwana dalej „Prokuratorią Generalną”, jest państwową jednostką organizacyjną, działającą na podstawie ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 169, poz. 1417), zwanej dalej „ustawą”.

Rozdział 2

Organizacja wewnętrzna

§ 2. W skład Prokuratorii Generalnej wchodzą:

1) Główny Urząd Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa z siedzibą w mieście stołecznym Warszawie;

2) oddziały Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa w razie ich utworzenia na podstawie odrębnych przepisów.

§ 3. 1. W skład Głównego Urzędu Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa wchodzą:

1) Biuro Prezesa Prokuratorii Generalnej;

2) Departament Zastępstwa Procesowego I;

3) Departament Zastępstwa Procesowego II;

4) Departament Zastępstwa Procesowego III;

5) Departament Zastępstwa Procesowego IV;

6) Departament Opinii Prawnych I;

7) Departament Opinii Prawnych II;

8) Departament Opinii Prawnych III;

9) Departament Opinii Prawnych IV;

10) Departament Legislacyjny;

11) Departament Orzecznictwa;

12) Departament Studiów i Analiz;

13) Biuro Administracyjno-Gospodarcze;

14) Biuro Budżetu i Finansów;

15) Biuro Kadr i Szkolenia;

16) Biuro Audytu Wewnętrznego;

17) Biuro Ochrony Informacji Niejawnych;

18) Biuro Obsługi Kancelaryjnej.

2. Departamenty i biura, o których mowa w ust. 1, dzielą się na wydziały i samodzielne stanowiska pracy, tworzone przez Prezesa Prokuratorii Generalnej. Wydziały dzielą się na stanowiska pracy.

3. W skład Głównego Urzędu Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa wchodzą również samodzielne wydziały oraz jednoosobowe i wieloosobowe samodzielne stanowiska pracy, tworzone przez Prezesa Prokuratorii Generalnej.

4. Organizację wewnętrzną oraz szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych i samodzielnych stanowisk pracy, o których mowa w ust. 1–3, określa regulamin organizacyjny Głównego Urzędu Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, nadany przez Prezesa Prokuratorii Generalnej.

§ 4. 1. W oddziałach Prokuratorii Generalnej mogą być tworzone:

1) sekretariat dyrektora oddziału;

2) wydział zastępstwa procesowego;

3) wydział opinii prawnych;

4) samodzielne stanowisko pracy do spraw administracyjno-kadrowych;

5) samodzielne stanowisko pracy do spraw ochrony informacji niejawnych;

6) samodzielne stanowisko pracy do spraw obsługi kancelaryjnej.

2. Komórki organizacyjne, o których mowa w ust. 1, dzielą się na stanowiska pracy.

3. Organizację wewnętrzną oraz szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych i samodzielnych stanowisk pracy w oddziale Prokuratorii Generalnej określa regulamin organizacyjny tego oddziału, nadany przez Prezesa Prokuratorii Generalnej.

§ 5. 1. Funkcjami występującymi w Prokuratorii Generalnej są stanowiska:

1) dyrektora i wicedyrektora departamentów i biur, o których mowa w § 3 ust. 1;

2) naczelnika wydziałów i samodzielnych wydziałów, o których mowa w § 3 ust. 2 i 3;

3) dyrektora oddziału Prokuratorii Generalnej;

4) naczelnika wydziału w oddziale Prokuratorii Generalnej.

2. W Prokuratorii Generalnej pełnią funkcje również:

1) wizytatorzy, o których mowa w § 10;

2) członkowie Komisji Dyscyplinarnej Prokuratorii Generalnej i Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej Prokuratorii Generalnej, o których mowa w art. 59 ust. 2 ustawy;

3) rzecznik dyscyplinarny Prokuratorii Generalnej, o którym mowa w art. 60 ust. 1 ustawy.

§ 6. 1. Spory o właściwość między oddziałami Prokuratorii Generalnej, między oddziałem Prokuratorii Generalnej a Głównym Urzędem Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa oraz między komórkami organizacyjnymi lub samodzielnymi stanowiskami pracy w Głównym Urzędzie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa rozstrzyga Prezes Prokuratorii Generalnej.

2. Spory o właściwość między komórkami organizacyjnymi lub samodzielnymi stanowiskami pracy w oddziale Prokuratorii Generalnej rozstrzyga dyrektor tego oddziału.

§ 7. Prezes Prokuratorii Generalnej w Głównym Urzędzie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa oraz dyrektorzy oddziałów Prokuratorii Generalnej w tych oddziałach mogą tworzyć i znosić stałe lub doraźne zespoły o charakterze opiniodawczym lub doradczym, określając ich nazwę, skład, zakres zadań, tryb pracy oraz sposób ich obsługi i finansowania.

Rozdział 3

Szczegółowe zasady funkcjonowania

§ 8. 1. W przypadku powołania dwóch wiceprezesów Prokuratorii Generalnej, Prezes Prokuratorii Generalnej wyznacza spośród nich swojego pierwszego zastępcę.

2. Pierwszy zastępca Prezesa Prokuratorii Generalnej zastępuje Prezesa Prokuratorii Generalnej we wszystkich sprawach należących do jego zakresu czynności w razie jego nieobecności lub nieobsadzenia tego stanowiska.

§ 9. 1. Departamentami i biurami, o których mowa w § 3 ust. 1, kierują dyrektorzy przy pomocy wicedyrektorów, o ile stanowiska wicedyrektorów zostały utworzone.

2. Wydziałami i samodzielnymi wydziałami, o których mowa w § 3 ust. 2 i 3, kierują naczelnicy.

3. Prezes Prokuratorii Generalnej:

1) może pisemnie upoważnić wiceprezesów, dyrektorów departamentów i biur, o których mowa w § 3 ust. 1, oraz innych starszych radców i radców zatrudnionych w Głównym Urzędzie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa do podejmowania rozstrzygnięć w jego imieniu w określonych przez niego sprawach;

2) ustala zakresy czynności osób, o których mowa w ust. 1 i 2, oraz pracowników zatrudnionych na samodzielnych stanowiskach pracy, o których mowa w § 3 ust. 3.

4. Dyrektorzy departamentów i biur, o których mowa w § 3 ust. 1, oraz naczelnicy samodzielnych wydziałów, o których mowa w § 3 ust. 3, ustalają zakresy czynności pracowników zatrudnionych w podległych im komórkach organizacyjnych.

§ 10. Prezes Prokuratorii Generalnej może pisemnie powierzyć starszemu radcy lub radcy Prokuratorii Generalnej funkcję wizytatora, określając każdorazowo zakres jego zadań i okres przeprowadzenia wizytacji. Z funkcji wizytatora Prezes Prokuratorii Generalnej może zwolnić w każdym czasie.

§ 11. 1. Oddziałami Prokuratorii Generalnej kierują dyrektorzy.

2. W przypadku niemożności kierowania oddziałem Prokuratorii Generalnej przez jej dyrektora, oddziałem kieruje starszy radca lub radca Prokuratorii Generalnej pisemnie wyznaczony przez Prezesa Prokuratorii Generalnej na czas niemożności kierowania przez dyrektora.

3. Dyrektor oddziału Prokuratorii Generalnej może pisemnie upoważnić starszych radców i radców zatrudnionych w tym oddziale do podejmowania rozstrzygnięć w jego imieniu w określonych przez niego sprawach.

4. Wydziałami w oddziałach Prokuratorii Generalnej kierują naczelnicy, a innymi komórkami organizacyjnymi – kierownicy.

5. Dyrektorzy oddziałów Prokuratorii Generalnej ustalają zakresy czynności pracowników zatrudnionych w tych oddziałach.

§ 12. Funkcję dyrektora i wicedyrektora departamentów, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2–12, oraz naczelnika wydziałów w tych departamentach, a także funkcję naczelnika wydziału w oddziale Prokuratorii Generalnej można powierzyć starszemu radcy lub radcy Prokuratorii Generalnej.

§ 13. 1. Funkcję dyrektora departamentów i biur, o których mowa w § 3 ust. 1, oraz naczelnika samodzielnych wydziałów, o których mowa w § 3 ust. 3, a także funkcję dyrektora oddziału Prokuratorii Generalnej powierza i zwalnia z tych funkcji Prezes Prokuratorii Generalnej.

2. Funkcję wicedyrektora departamentów i biur, o których mowa w § 3 ust. 1, oraz naczelnika wydziałów, o których mowa w § 3 ust. 2, powierza Prezes Prokuratorii Generalnej na wniosek dyrektora właściwego departamentu lub biura Prokuratorii Generalnej. Z funkcji tych zwalnia Prezes Prokuratorii Generalnej.

3. Funkcję naczelnika wydziału w oddziale Prokuratorii Generalnej powierza Prezes Prokuratorii Generalnej na wniosek dyrektora właściwego oddziału Prokuratorii Generalnej. Z funkcji tych zwalnia Prezes Prokuratorii Generalnej.

Rozdział 4

Pełnomocnictwa w sprawach międzynarodowych

§ 14. 1. Pełnomocnictw do wykonywania zastępstwa procesowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy, udziela Prezes Prokuratorii Generalnej.

2. Prezes Prokuratorii Generalnej udziela pełnomocnictwa z własnej inicjatywy albo na wniosek dyrektora właściwej komórki organizacyjnej Głównego Urzędu Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa lub dyrektora właściwego oddziału Prokuratorii Generalnej.

§ 15. 1. Pełnomocnictwa, o którym mowa w § 14 ust. 1, udziela się w formie pisemnej, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. W pełnomocnictwie określa się w szczególności osobę pełnomocnika, sprawę, której dotyczy pełnomocnictwo, oraz zakres umocowania, z uwzględnieniem przepisów właściwych dla danego postępowania.

3. Pełnomocnictwa udziela się w tej samej formie, jaka jest wymagana we właściwych przepisach do ważności czynności prawnej będącej przedmiotem tego pełnomocnictwa.

Rozdział 5

Postanowienia końcowe

§ 16. 1. Tryb wykonywania zadań i czynności w Prokuratorii Generalnej określa Regulamin wewnętrznego urzędowania Prokuratorii Generalnej.

2. Tryb kolegialnego przyjmowania stanowisk Prokuratorii Generalnej w sprawach o istotnym znaczeniu dla ochrony praw lub interesów Skarbu Państwa, a także tryb współdziałania Prokuratorii Generalnej z innymi podmiotami przy wykonywaniu zastępstwa procesowego określają odrębne przepisy.

[1] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia nr 29 Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 lutego 2006 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie nadania statutu Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (M.P. Nr 13, poz. 178). Zmiana weszła w życie 15 marca 2006 r.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA