REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2007 nr 93 poz. 1014

UMOWA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolii w sprawie uregulowania zadłużenia Mongolii wobec Rzeczypospolitej Polskiej,

sporządzona w Ułan Bator dnia 9 listopada 2006 r.

Tekst pierwotny

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Mongolii, zwane dalej „Umawiającymi się Stronami”, w celu:

– rozwoju długookresowej, stałej współpracy handlowo-ekonomicznej i finansowej, opartej na zasadzie wzajemnych korzyści i równości między obu krajami,

– ostatecznej spłaty zadłużenia w rublach transferowych, powstałego w wyniku udzielonych kredytów i salda rachunku likwidacyjnego, na korzystnych dla obu Umawiających się Stron warunkach, oraz

– mając na uwadze Protokół z dnia 17 maja 1991 r., zawarty pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolskiej Republiki Ludowej o uregulowaniu wzajemnych zobowiązań w stosunkach płatniczych w związku z przejściem od dnia 1 stycznia 1991 r. na rozliczenia w walutach wymienialnych (zwany dalej „Protokołem”),

uzgadniają, co następuje:

Artykuł 1

Umawiające się Strony stwierdzają, że zadłużenie Mongolii wobec Rzeczypospolitej Polskiej w rublach transferowych według stanu na dzień 31 grudnia 2005 r. wynosi 29 989 830,52 rubli transferowych (XTR),w tym z tytułu:

– kredyty rządowe udzielone przez Rząd PRL w latach 1976–1986

– kapitał

XTR 19 328 700,84

– odsetki

XTR 6 186 251,04

– saldo rachunku likwidacyjnego

XTR 4 474 878,64

 

Artykuł 2

Umawiające się Strony uzgadniają, że zadłużenie wyrażone w rublach transferowych, o którym mowa w artykule 1, zostaje przeliczone na zadłużenie wyrażone w dolarach amerykańskich.

Przeliczenie kwoty zadłużenia, wymienionego w artykule 1, na dolary amerykańskie nastąpi według przelicznika 5,22XTR/1USD.

Artykuł 3

Umawiające się Strony uzgadniają, że po przeliczeniu, o którym mowa w artykule 2, łączne zadłużenie Mongolii wobec Rzeczypospolitej Polskiej wynosi 5 745 178,26 USD.

Rzeczpospolita Polska dokona umorzenia 50 % tego zadłużenia.

Kwota do uregulowania przez Rząd Mongolii z tytułu zadłużenia wobec Rzeczypospolitej Polskiej wyniesie 2 872 589,13 USD.

Artykuł 4

Kwota zadłużenia, o której mowa w artykule 3, tj. 2 872 589,13 USD (dwa miliony osiemset siedemdziesiąt dwa tysiące pięćset osiemdziesiąt dziewięć dolarów i trzynaście centów) zostanie uregulowana przez Rząd Mongolii w następujący sposób:

1) kwota 2 000 000,00 USD zostanie wpłacona w ratach według ustaleń określonych w artykule 6, na rachunek otwarty w polskim banku – Bank Gospodarstwa Krajowego, pod nazwą „Program Stypendialny”. Wpłacone środki zostaną przeznaczone na finansowanie kosztów nauki i pobytu studentów mongolskich kształcących się w polskich uczelniach wyższych;

2) pozostała kwota, wyrażona w dolarach amerykańskich, zostanie wpłacona w ratach według ustaleń określonych w artykule 7 na rachunek otwarty w mongolskim banku – Mongołbank, pod nazwą „Program Badań Naukowych”. Wpłacone środki zostaną przeznaczone na finansowanie kosztów badań prowadzonych na terenie Mongolii przez polskich pracowników naukowych, w tym prac geologicznych koordynowanych przez Państwowy Instytut Geologiczny.

Artykuł 5

1. Środki finansowe przekazane na „Program Stypendialny” będą wykorzystane na następujące cele:

– opłaty za naukę,

– opłaty za zakwaterowanie,

– stypendia socjalne,

– pokrycie kosztów przejazdów Mongolia/Rzeczpospolita Polska/Mongolia.

2. Szczegółowe warunki i zasady działania „Programu Stypendialnego” zostaną określone w Porozumieniu wykonawczym, które zostanie podpisane między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii, w porozumieniu z Ministrami Finansów i Spraw Zagranicznych obu krajów, w terminie 3. miesięcy od dnia podpisania niniejszej umowy.

Artykuł 6

1. Wpłata na „Program Stypendialny” kwoty, o której mowa w artykule 4 punkt 1, zostanie dokonana przez Rząd Mongolii w okresie nie dłuższym niż 10 lat.

2. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii w porozumieniu z Ministrami Finansów i Spraw Zagranicznych obu krajów, uzgodnią corocznie wielkość wpłaty stanowiącej sumę wydatków niezbędnych dla realizacji celów określonych w artykule 5 ustęp 1, w danym roku akademickim.

3. Rząd Mongolii dokona wpłaty pierwszej raty do dnia 31 stycznia 2007 r.

Następne wpłaty będą dokonywane do dnia 30 czerwca każdego roku.

Artykuł 7

1. Środki przekazane na rachunek „Program Badań Naukowych” będą wykorzystane na następujące cele:

– pokrycie kosztów przejazdu Rzeczpospolita Polska/ Mongolia/Rzeczpospolita Polska,

– koszty podróży i pobytu na terytorium Mongolii,

– koszty zakupu niezbędnej aparatury,

– opłaty koncesyjne,

– inne opłaty i koszty związane z prowadzeniem badań naukowych.

2. Szczegółowe warunki, zasady działania i harmonogram finansowania „Programu Badań Naukowych” zostaną określone w Porozumieniu wykonawczym, podpisanym między Ministrem Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej i Ministrem Przemysłu i Handlu Mongolii, w porozumieniu z Ministrami Finansów i Spraw Zagranicznych obu krajów, w terminie 3. miesięcy od dnia podpisania niniejszej umowy.

Artykuł 8

1. Wpłata na „Program Badań Naukowych” kwoty, o której mowa w artykule 4 punkt 2, zostanie dokonana przez Rząd Mongolii w okresie nie dłuższym niż 5 lat.

2. Minister Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Przemysłu i Handlu Mongolii, w porozumieniu z Ministrami Finansów i Spraw Zagranicznych obu krajów, uzgodnią corocznie wielkość wpłaty stanowiącej sumę wydatków niezbędnych dla realizacji celów określonych w artykule 7 ustęp 1.

3. Rząd Mongolii dokona wpłaty pierwszej raty do dnia 31 stycznia 2007 r. Następne coroczne wpłaty będą dokonywane zgodnie z harmonogramem ustalonym stosownie do postanowień artykułu 7 ustęp 2.

Artykuł 9

1. W przypadku nieterminowego dokonywania przez Rząd Mongolii wpłat, o których mowa w artykule 6, od kwot niewpłaconych w terminie naliczane będą odsetki w wysokości 2 % rocznie. Odsetki będą naliczane od dnia wpłaty, określonego w artykule 6 ustęp 3, do dnia poprzedzającego dzień wpływu, na bazie 360 dni w roku, biorąc pod uwagę rzeczywistą liczbę dni (365 [366]/360).

2. W przypadku nieterminowego dokonania przez Rząd Mongolii wpłat, o których mowa w artykule 8, od kwot niewpłaconych w terminie naliczane będą odsetki w wysokości 2 % rocznie. Odsetki będą naliczane od dnia wpłaty, określonego w artykule 8 ustęp 3, do dnia poprzedzającego dzień wpływu, na bazie 360 dni w roku, biorąc pod uwagę rzeczywistą liczbę dni (365 [366]/360).

3. W przypadku opóźnienia wpłat przekraczającego 90 dni, Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zastrzega sobie prawo odstąpienia od realizacji Programów, o których mowa w artykule 4 punkty 1 i 2.

4. W przypadku odstąpienia od realizacji Programów z przyczyn określonych w artykule 9 ustęp 3, Rząd Mongolii dokona, nie później niż w terminie 90 dni od otrzymania powiadomienia o odstąpieniu od realizacji Programów, spłaty pozostałej części zadłużenia gotówką wraz z odsetkami w wysokości 2 % rocznie naliczanymi od kwoty niewpłaconej na rachunek wskazany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Odsetki będą naliczane według zasad określonych w ustępach 1 i 2 niniejszego artykułu.

Artykuł 10

Bank Gospodarstwa Krajowego, upoważniony przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Mongołbank, upoważniony przez Rząd Mongolii, w terminie 3. miesięcy od dnia podpisania niniejszej umowy podpiszą porozumienie bankowe służące realizacji niniejszej umowy.

Artykuł 11

Przedstawiciele Ministerstw Finansów obu krajów, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwa Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii, Ministerstwa Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwa Przemysłu i Handlu Mongolii będą spotykać się raz w roku w celu oceny postępów w realizacji niniejszej umowy.

Artykuł 12

W przypadku gdy Rząd Mongolii nie ureguluje w całości zobowiązań, o których mowa w artykule 3 oraz artykule 9 ustęp 4, roszczenia, z tytułu pozostałej kwoty zadłużenia Mongolii wobec Rzeczypospolitej Polskiej, których wyłącznym właścicielem jest Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, mogą zostać sprzedane dowolnej stronie trzeciej, po uzgodnieniu ze Stroną mongolską.

Artykuł 13

Uregulowanie zadłużenia, o którym mowa w artykule 3, zostanie potwierdzone listem Ministra Finansów Rzeczypospolitej Polskiej do Ministra Finansów Mongolii.

Artykuł 14

Z dniem podpisania niniejszej umowy traci moc Protokół z dnia 17 maja 1991 r., zawarty pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolskiej Republiki Ludowej o uregulowaniu wzajemnych zobowiązań w stosunkach płatniczych w związku z przejściem od dnia 1 stycznia 1991 r. na rozliczenia w walutach wymienialnych i wykonane zostaje postanowienie artykułu 9 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolskiej Republiki Ludowej o stosunkach handlowych i płatnościach z dnia 17 maja 1991 r.

Artykuł 15

Umowa wchodzi w życie z dniem podpisania i pozostaje w mocy do czasu całkowitego wykonania przez Umawiające się Strony wszystkich jej postanowień.

NINIEJSZA UMOWA została podpisana w Ułan Bator dnia 9 listopada 2006 r., w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w języku polskim, mongolskim i rosyjskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc prawną.

W przypadku rozbieżności przy interpretacji niniejszej umowy Umawiające się Strony uznają tekst rosyjski za rozstrzygający.

 

Z upoważnienia Rządu
Rzeczy pospolitej Polskiej

Z upoważnienia Rządu
Mongolii

infoRgrafika

 

infoRgrafika

 

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA