REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2012 poz. 157

ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 25 września 2012 r.

zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 148 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

§ 1.
W zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 2003 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 5, poz. 22, z późn. zm.2)) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 5 po ust. 2 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

„3. Kierownik sekretariatu wydziału współpracuje z osobą kierującą czynnościami związanymi z transkrypcją.”;

2) w § 9:

a) w ust. 1:

– pkt 2 otrzymuje brzmienie:

„2) przyjmowanie interesantów i udzielanie im informacji, udostępnianie akt do przejrzenia lub samodzielnego utrwalenia ich obrazu pod swoją kontrolą osobom do tego uprawnionym oraz udzielanie informacji pisemnych;”,

– po pkt 2 dodaje się pkt 2a w brzmieniu:

„2a) udostępnianie akt spraw, a w szczególności protokołów sporządzonych za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk oraz udzielanie informacji osobie kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją w sprawach wymagających dokonania transkrypcji odpowiedniej części protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk;”,

– pkt 3 otrzymuje brzmienie:

„3) wydawanie innym sądom akt spraw zakończonych, wydawanie kserokopii, odpisów, wyciągów, zaświadczeń, a na zarządzenie przewodniczącego wydziału, przewodniczącego posiedzenia, sędziego sprawozdawcy lub referendarza sądowego także innych dokumentów, uwierzytelnianie odpisów pism lub dokumentów wydanych z akt znajdujących się w sekretariacie, jak również przekazanych do archiwum zakładowego. W przypadku wątpliwości, czy wniosek o wydanie kserokopii lub odpisu dokumentu z akt jest wniesiony przez uprawnioną osobę albo czy jest od takiego wniosku uiszczona opłata w prawidłowej wysokości, kierownik sekretariatu przedkłada wniosek przewodniczącemu wydziału, sędziemu referentowi lub referendarzowi sądowemu w celu podjęcia decyzji;”,

– pkt 6 otrzymuje brzmienie:

„6) sporządzanie pism o uiszczenie grzywien (kar pieniężnych) i kosztów sądowych, pism w sprawie egzekucji należności sądowych, jak również innych pism kierowanych na podstawie zarządzeń prezesa sądu, przewodniczącego wydziału, przewodniczącego posiedzenia, sędziego sprawozdawcy lub referendarza sądowego do oddziału finansowego w związku z wypłatą wynagrodzeń biegłych, tłumaczy i świadków, zaliczek, zwrotem opłat od pism procesowych, poleceń wypłaty czy przeksięgowania kwot stanowiących zabezpieczenie majątkowe lub depozyt wartościowy oraz innych należności;”

b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Kierownik sekretariatu może upoważnić określonych pracowników do wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 5–7 i 9, a za zgodą przewodniczącego wydziału – także do wykonywania innych czynności wymienionych w ust. 1.”;

3) w § 13 uchyla się ust. 2;

4) po § 13 dodaje się dział la w brzmieniu:

„Dział la. Organizacja i zakres działania osób dokonujących transkrypcji

§ 13a. 1. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją jest odpowiedzialna przed prezesem sądu za prawidłowe i terminowe wykonanie transkrypcji.

2. Do obowiązków osoby kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją należy planowanie i organizowanie pracy osób dokonujących transkrypcji, a w tym opracowywanie podziału czynności osób dokonujących transkrypcji, przy przestrzeganiu zasady równomiernego obciążenia obowiązkami poszczególnych osób.

3. W zakresie obsługi portalu transkrypcyjnego osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją współpracuje z komórką informatyczną w sądzie.

§ 13b. 1. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją, prowadzi kontrolkę transkrypcji „T” do ewidencji transkrypcji protokołów.

2. W kontrolce transkrypcji „T” wpisuje się w szczególności: datę zarządzenia prezesa sądu o dokonaniu transkrypcji odpowiedniej części protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, datę przekazania zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku, sygnaturę akt sprawy, w której protokół był sporządzony za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk, oznaczenie wnioskodawcy, oznaczenie zakresu transkrypcji, czas trwania transkrypcji, oznaczenie osoby dokonującej transkrypcji, datę scalenia transkrypcji częściowych i datę udostępnienia transkrypcji: w rubryce „uwagi” wpisuje się powody wydłużenia czasu trwania transkrypcji, jeśli takie wystąpiły.

3. Kontrolka transkrypcji „T” jest prowadzona wyłącznie przy wykorzystaniu systemu informatycznego; § 82 stosuje się odpowiednio.”;

5) w tytule II w dziale II tytuł rozdziału 2 otrzymuje brzmienie:

„Sporządzanie dokumentów (wokandy, protokoły, transkrypcje i orzeczenia) oraz udostępnianie transkrypcji”;

6) w § 25 po ust. 4 dodaje się ust. 5–7 w brzmieniu:

„5. Protokoły sporządza się utrwalając przebieg posiedzenia jawnego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk lub w postaci wydruku komputerowego, a w wyjątkowych sytuacjach odręcznie.

6. Protokół sporządzony pisemnie zgodnie z przepisem art. 158 § 1 k.p.c. dołącza się do akt, a zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku, jeżeli został utrwalony na informatycznym nośniku danych, umieszcza się w aktach bezpośrednio za protokołem sporządzonym pisemnie oraz w systemie teleinformatycznym sądu. Przepis § 38 stosuje się odpowiednio.

7. Informację o sporządzeniu transkrypcji odpowiedniego fragmentu protokołu sporządzonego za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk umieszcza się na protokole sporządzonym pisemnie (zgodnie z art. 158 § 1 k.p.c.) z podaniem numeru karty, na której została ona wszyta do akt. Postać elektroniczna transkrypcji jest umieszczana w systemie teleinformatycznym sądu.”;

7) w § 26 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

„2. W przypadku protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, odpis zapisu dźwięku, podpisany przez upoważnionego pracownika sądu bezpiecznym podpisem elektronicznym wraz z adnotacjami, jest wydawany na informatycznych nośnikach danych albo jest udostępniany za pomocą konta w systemie teleinformatycznym. Utrwalenie zapisu następuje na sali rozpraw lub w sekretariacie przy wykorzystaniu systemu informatycznego. Przepisu ust. 1 nie stosuje się”.;

8) po § 27 dodaje się § 27a i 27b w brzmieniu:

„§ 27a. 1. W przypadku zaakceptowania wniosku przez prezesa sądu w zakresie sporządzenia transkrypcji protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku jest przesyłany osobie kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego, a w okolicznościach uzasadnionych względami technicznymi przekazywany na informatycznych nośnikach danych.

2. Transkrypcja odbywa się w miarę możliwości za pośrednictwem portalu transkrypcyjnego, tj. portalu sieciowego posadowionego i utrzymywanego w sądzie na bazie istniejącej infrastruktury serwerowej i sieciowej, który zapewnia:

1) gromadzenie i dzielenie zapisów dźwięku albo obrazu i dźwięku;

2) rejestrację osób dokonujących transkrypcji;

3) udostępnianie osobom dokonującym transkrypcji zapisów dźwięku albo obrazu i dźwięku;

4) scalanie transkrypcji częściowych;

5) nadzór nad pracą osób dokonujących transkrypcji;

6) udostępnianie transkrypcji.

3. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją dokonuje, przy użyciu udostępnionych jej narzędzi, podziału zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku na pliki częściowe i udostępnia je osobom dokonującym transkrypcji w celu dokonania transkrypcji.

4. Transkrypcja jest dokonywana zgodnie z zasadami określonymi w załączniku nr 1 do zarządzenia. Transkrypcje częściowe są przekazywane osobie kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją.

5. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją, po zapoznaniu się ze sporządzoną transkrypcją częściową może ją zatwierdzić albo zwrócić osobie dokonującej transkrypcji w celu dokonania ponownej transkrypcji całego przydzielonego zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku bądź jego części.

6. W przypadku zwrotu transkrypcji częściowej, osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją wskazuje osobie dokonującej transkrypcji zakres niezbędnych zmian i określa termin ich wprowadzenia.

7. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją informuje prezesa sądu o powodach niesporządzenia w terminie transkrypcji.

8. Scalenia transkrypcji częściowych dokonuje osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją przy użyciu dedykowanego oprogramowania.

9. Wydruk zatwierdzonej transkrypcji jest opatrywany podpisem osoby kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją i jest umieszczany w aktach zgodnie z przepisami § 25 ust. 6 i 7. O fakcie dokonania transkrypcji protokołu sporządzonego za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk przez sąd pierwszej instancji, sąd drugiej instancji zawiadamia ten sąd, udostępniając mu jej treść na informatycznym nośniku danych lub za pomocą systemu teleinformatycznego.

§ 27b. Transkrypcje udostępnia się uprawnionym lub upoważnionym podmiotom w postaci wydruku komputerowego lub w miarę możliwości za pośrednictwem konta w systemie teleinformatycznym.”;

9) w § 30 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Akta powinny być połączone w sposób zapewniający trwałość, kompletność i integralność, a karty w nich ponumerowane.”;

10) § 34 otrzymuje brzmienie:

„§ 34. W miarę potrzeby należy wyłączyć poszczególne karty niezbędne do założenia osobnych akt lub sporządzić w tym celu uwierzytelnione odpisy, kserokopie lub kopie protokołów sporządzonych za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk.”;

11) § 45 otrzymuje brzmienie:

„§ 45. 1. Akta w sekretariatach powinny być ułożone według podziału na grupy odpowiadające poszczególnym fazom postępowania w sprawach (akta spraw wyznaczonych na posiedzenie, tych, w których postępowanie zawieszono itd.), a w ramach grup – rocznikami, według kolejności numerów sygnatur.

2. Akta oczekujące przechowuje się w odrębnych urządzeniach sekretarskich [szafach, półkach,] zwanych „kalendarzami”, obejmujących 30 przegród oznaczonych numerami od 1 do 30. Akta umieszcza się w przegrodzie oznaczonej numerem odpowiadającym dacie planowanego przedłożenia akt sędziemu. W sytuacji gdy data planowanego przedłożenia akt przypada na 31. dzień miesiąca, akta umieszcza się w przegrodzie oznaczonej nr 1.

3. Ze względu na dużą ilość akt w sekretariacie lub specyfikę wydziału dopuszcza się stosowanie „kalendarzy” tematycznych (np. kalendarz uzasadnień, biegłych, spraw zawieszonych itp.). W takim przypadku ilość przegród (ewentualnie ich brak) uzależniona jest od ilości akt znajdujących się na danym kalendarzu.”;

12) w § 62 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

„1) uchylenia zaskarżonego orzeczenia przez sąd drugiej instancji i zwrócenia sprawy do dalszego prowadzenia lub przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji;”;

13) w § 82 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Zarządzenie prezesa określi w szczególności system informatyczny, przy którego pomocy mają być prowadzone urządzenia ewidencyjne, niezbędne warunki techniczne, zasady tworzenia kopii zapasowych i bezpieczeństwa przechowywania danych, osobę odpowiedzialną za prowadzenie biurowości w systemie informatycznym z uwagi na kwestie techniczno-organizacyjno-wdrożeniowe, obowiązek raportowania o problemach jej funkcjonowania oraz obowiązek dokonywania przynajmniej raz w roku pisemnych ocen funkcjonowania, wskazania kierunku rozwoju oraz wykazania zalet wdrożonego programu.”;

14) po § 82a dodaje się § 82aa w brzmieniu:

„§ 82aa. 1. Minimalny zakres danych, które należy wprowadzić do systemu obejmuje wszystkie informacje odnotowywane w biurowości tradycyjnej. W sądach dysponujących systemem informatycznym wspomagającym pracę sądu, wprowadza się we właściwym miejscu tego systemu, o ile dana aplikacja przewiduje możliwość odnotowania takich danych służących kontroli obiegu akt i terminowości podejmowania czynności, następujące dane:

1) funkcję, stanowisko lub wykonywany charakter pracy oraz nazwisko i imię osoby, której są przedkładane lub wysyłane akta o konkretnej sygnaturze [prezes; przewodniczący; zastępca przewodniczącego; sędzia; referendarz sądowy; asystent sędziego; kierownik sekretariatu; pracownik sekretariatu; inna osoba];

2) miejsce aktualnego położenia akt w sekretariacie lub sądzie [np. kalendarz – z zaznaczeniem w oknie „opisu” numeru przegrody, na której oczekują akta];

3) datę przedłożenia, wysłania lub odłożenia akt we właściwym miejscu sekretariatu lub sądu;

4) datę planowanego podjęcia czynności w aktach oczekujących bądź datę planowanego zwrotu akt wysłanych;

5) określenie w oknie „opisu” celu przedłożenia lub przesłania akt konkretnej osobie bądź instytucji, bądź odłożenia ich w przeznaczonym miejscu sekretariatu lub sądu.

2. Dane dotyczące sędziów, referendarzy sądowych, asystentów sędziów i osób wykonujących czynności w sekretariatach oraz miejsca przeznaczone do przechowywania akt, odnotowuje się z utworzonej w tym celu i na bieżąco uaktualnianej listy:

1) prezes sądu; przewodniczący wydziału; zastępca przewodniczącego wydziału; sędzia: nazwisko, imię [jeżeli w dostępnych oprogramowaniach istnieje możliwość wygenerowania danych dotyczących konkretnego sędziego (z imienia i nazwiska) z zestawienia zbiorczego z wykazu czynności jest dopuszczalne wpisanie pozycji „sędzia” bez wskazania nazwiska i imienia];

2) referendarz sądowy: nazwisko, imię; asystent sędziego: nazwisko, imię; kierownik sekretariatu; zastępca kierownika sekretariatu; pracownik: nazwisko, imię [dla wszystkich kategorii pracowników i stanowisk z wyłączeniem wymienionych wyżej];

3) inna osoba: nazwisko, imię [dla innych osób wykonujących czynności w sekretariacie, dla osób wykonujących czynności w sekretariacie na podstawie prawnej innej niż umowa o pracę (np. praktykant, wolontariusz, stażysta z Powiatowego Urzędu Pracy)];

4) kalendarz [ze względu na dużą ilość akt w sekretariacie lub specyfikę wydziału dopuszcza się stosowanie kalendarzy tematycznych np. kalendarz uzasadnień, biegłych, spraw zawieszonych itp.].

3. Sposób odnotowywania danych musi zapewniać możliwość ich dowolnego sortowania według kryteriów umożliwiających uzyskanie informacji o aktualnym położeniu akt i ewentualnych opóźnieniach w dokonywaniu czynności.

W szczególności sortowanie następuje według kryteriów [rozdzielnie i łącznie]:

– referenta sprawy; funkcji, stanowiska bądź charakteru wykonywanej pracy i nazwiska osoby, której przedkłada bądź przesyła się akta; repertorium; sygnatury; daty przedłożenia bądź wysłania akt konkretnej osobie lub instytucji; daty przewidywanego zwrotu akt bądź daty przewidywanego terminu podjęcia w sprawie czynności przez konkretną osobę;

– referenta sprawy, repertorium; sygnatury; daty i miejsca położenia akt; daty przewidywanego terminu podjęcia czynności w aktach oczekujących.

4. Odnotowując zmianę położenia akt zakreśla się poprzednie położenie.

5. Niedopuszczalne jest usuwanie jakichkolwiek danych.”;

15) § 82g otrzymuje brzmienie:

„§ 82g. 1. Przy pomocy wykorzystywanego systemu informatycznego kontroluje się informacje o aktualnym stanie sprawy oraz dokonuje sprawdzania dotychczasowego przebiegu postępowania, a w szczególności sygnalizuje brak czynności innych niż polegające na rejestracji sprawy lub brak czynności przez określony czas w poszczególnych grupach spraw i co do poszczególnych referentów.

2. Ponadto przy pomocy wykorzystywanego systemu informatycznego mogą być realizowane następujące zadania:

1) rejestracja dokumentów inicjujących (pozwów, wniosków, aktów oskarżenia) wpływających do sądu w repertoriach prowadzonych w wydziale przy pomocy systemu informatycznego;

2) niezależnie od opisanej w pkt 1 rejestracji możliwe jest nadanie sprawie stałego i niezmiennego podczas rozpoznawania sprawy w wydziale – numeru sprawy w informatycznym wykazie spraw danego wydziału;

3) rejestrowanie danych dotyczących podmiotów w sprawie: powoda, pozwanego, obwinionego, pokrzywdzonego, wnioskodawcy, świadka itp.;

4) dekretacja spraw dokonywanych przy pomocy technik automatycznych w oparciu o wcześniej wprowadzone założenia lub dekretacji dokonywanej indywidualnie, co do każdej sprawy (dekretacja ręczna);

5) prowadzenie terminarzy rozpraw i posiedzeń, wspomaganych przez wyszukiwanie wolnego terminu określonego sędziego i wolnej sali, w celu uniknięcia ryzyka nakładania się terminów;

6) automatyczne przygotowywanie wokandy na podstawie ustalonych sal i terminów rozpraw;

7) automatyczne generowanie wezwań i powiadomień osób o terminie rozprawy (posiedzenia) na podstawie danych zawartych w repertorium oraz zapisów w terminarzu rozpraw (posiedzeń);

8) automatyczne generowanie i ewidencjonowanie korespondencji seryjnej (koperty i zwrotki);

9) tworzenie i rejestrowanie dokumentów powstających w trakcie prowadzenia sprawy (orzeczeń, zarządzeń oraz pism), wypełnianych danymi dostępnymi w sprawie;

10) sporządzanie protokołów rozpraw i posiedzeń na podstawie szablonów uzupełnianych danymi zarejestrowanymi w systemie informatycznym;

11) sporządzanie orzeczeń, zarządzeń, wezwań i innych pism na podstawie szablonów uzupełnianych danymi zarejestrowanymi w systemie informatycznym;

12) rejestrowanie wpływających do sądu środków zaskarżenia (apelacji, kasacji, sprzeciwów, zarzutów, zażaleń):

13) automatyczne sortowanie spraw w repertorium zgodnie z sygnaturą sprawy lub innymi wprowadzonymi sposobami przeszukiwania;

14) wyszukiwanie konkretnej sprawy w oparciu o: sygnaturę, nazwisko/nazwę (lub jej część) podmiotów występujących w sprawie, sędziego prowadzącego sprawę itp.;

15) prowadzenie księgi podawczej;

16) prowadzenie wykazu osób współpracujących z sądem, takich jak: biegłych sądowych, tłumaczy przysięgłych, kandydatów na syndyków itp.;

17) rejestrowanie powracających zwrotek z ewentualnym wykorzystaniem kodów kreskowych i przechowywanie przy każdej sprawie informacji o zarejestrowaniu zwrotki;

18) automatyczne wykonywanie raportów z urządzeń ewidencyjnych;

19) udostępnianie za pomocą ogólnodostępnych sieci informatycznych osobom biorącym udział w postępowaniu oraz ich pełnomocnikom danych dotyczących ich spraw.”;

16) po § 82g dodaje się § 82ga w brzmieniu:

„§ 82ga. 1. W wykorzystywanym systemie informatycznym powinny być zamieszczone orzeczenia (wraz z uzasadnieniami), protokoły, pisma i wychodzące z wydziału na zewnątrz zarządzenia ze spraw, o których dane gromadzi się w systemie.

2. Dokumenty sądowe, o których mowa w ust. 1 mogą być tworzone w sposób wskazany w § 82 ust. 2 pkt 9–11 lub też tworzone poza system i dołączane do niego w formie plików w formatach identycznych jak dokumenty tworzone w systemie lub też możliwych do odczytania przez powszechnie dostępne oprogramowanie.

3. Odnotować jako wydany należy dokument podpisany w aktach przez odpowiednie osoby. Do czasu odnotowania dokument posiada status projektu.

4. W razie potrzeby wydania odpisu dokumentu sądowego znajdującego się w aktach sprawy możliwe jest wydanie jako odpisu z akt sądowych wydruku dokumentu uzyskanego z sądowego systemu informatycznego.

5. Wydanie odpisu w sposób wskazany w ust. 4 jest dopuszczalne w odniesieniu do dokumentów zatwierdzonych przez użytkowników i odnotowanych. Nie jest dopuszczalne wydanie jako odpisu dokumentu sądowego wyłącznie na podstawie zapisu w systemie teleinformatycznym znajdującego się w aktach dokumentu dopiero w systemie tworzonego lub też będącego projektem.

6. Jeżeli w systemie teleinformatycznym znajduje się dokument inny niż dokument sądowy, który jest zdigitalizowaną postacią dokumentu znajdującego się w aktach sądowych możliwe jest wydanie jego wydruku jako odpisu z akt sądowych. Czynność taka jest dopuszczalna jeżeli dokument ten jest odnotowany w systemie jako złożony i znajduje się w formacie PDF lub zbliżonym. Nie jest dopuszczalne wydawania dokumentów zdigitalizowanych przy wykorzystywaniu technik OCR do edytowalnego pliku edytora tekstu.”;

17) w § 83:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. W wydziałach cywilnych sądów rejonowych prowadzi się repertoria [st]:

– „C” – dla spraw cywilnych podlegających rozpoznaniu w procesie, wszczętych na skutek pozwu lub skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego, w tym podlegających rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym, nakazowym i upominawczym, w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń i w europejskim postępowaniu nakazowym,

– „Ns” – dla spraw cywilnych podlegających rozpoznaniu w postępowaniu nieprocesowym oraz spraw (także zawiadomień i odpisów protokołów) przekazanych przez notariusza lub sąd inny niż sąd spadku, dotyczących oświadczeń o prostym przyjęciu spadku lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku,

– „Co” – dla innych spraw cywilnych, w szczególności: o odtworzenie akt, o wyłączenie sędziego, jeżeli wniosek został przekazany z innego wydziału lub sądu, o zwolnienie od kosztów sądowych (także w postępowaniu wieczysto-księgowym), podlegających rozpoznaniu w postępowaniu zabezpieczającym i egzekucyjnym, w tym wniosków dotyczących Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego, ze skargi na czynności komornika, rejestracji protokołów i wniosków przeznaczonych dla innych sądów lub dla sądu właściwego, lecz zgłoszonych przed wytoczeniem powództwa, wniosków o wyjawienie majątku, o nadanie klauzuli wykonalności oraz wniosków stron o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem w sprawach, w których została zawarta umowa o mediację.”,

b) uchyla się ust. 2a,

c) ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„4. W repertorium „C”, dla oznaczenia rodzaju postępowania, w którym sprawa jest rozpoznawana, zamieszcza się w rubryce „Rodzaj postępowania-oznaczenie”, następujące skróty literowe:

– „zw” – sprawy, które nie są rozpoznawane w jednym z postępowań wymienionych poniżej,

– upr” – sprawy rozpoznawane w postępowaniu uproszczonym, o ile nie podlegają rozpoznaniu w jednym z postępowań wymienionych poniżej,

– „n” – sprawy rozpoznawane w postępowaniu nakazowym i upominawczym,

– „En” – sprawy rozpoznawane w europejskim postępowaniu nakazowym,

– „Ed” – sprawy rozpoznawane w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń.; stosowne oznaczenia zamieszcza się również na okładce akt sprawy, obok sygnatury.”,

d) ust. 5 otrzymuje brzmienie:

„5. W przypadku zmiany rodzaju postępowania w danej sprawie, dotychczasowe oznaczenie, o którym mowa w ust. 4, należy przekreślić w repertorium i na okładce akt sprawy oraz wpisać aktualne, zamieszczając jednocześnie w repertorium datę, od jakiej nastąpiła zmiana rodzaju postępowania w jakim sprawa jest rozpoznawana (vide § 90a).”;

18) w § 84 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. W wydziałach cywilnych sądów okręgowych prowadzi się repertoria [st]:

– „C” – dla spraw cywilnych podlegających rozpoznaniu w procesie, wszczętych na skutek pozwu lub skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego, w tym podlegających rozpoznaniu w postępowaniu nakazowym i upominawczym, w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń i w europejskim postępowaniu nakazowym,

– „Ns” – dla spraw cywilnych podlegających rozpoznaniu w postępowaniu nieprocesowym,– „Co” – dla innych spraw cywilnych, a w szczególności: o wyznaczenie sądu, odtworzenie akt, nadanie klauzuli wykonalności, wyłączenie sędziego, jeżeli wniosek został przekazany z innego wydziału lub sądu, uznanie orzeczenia sądu państwa obcego lub stwierdzenie jego wykonalności,

– „Ca” – dla spraw cywilnych przedstawionych z apelacjami od orzeczeń sądów rejonowych oraz skarg na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej,

– „Cz” – dla spraw cywilnych przedstawionych z zażaleniami na postanowienia i zarządzenia wydane w postępowaniu przed sądami rejonowymi.”;

19) w § 86 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Sprawy cywilne wpisywane do repertoriów oznacza się symbolami przewidzianymi w wykazie, który stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.”;

20) po § 87a dodaje się § 87b w brzmieniu:

„§ 87b. Zażalenia na postanowienia sądu drugiej instancji przewidziane w art. 3942 § 1 k.p.c. rozpoznaje się pod numerem sprawy, w której wydano zaskarżone postanowienie.”;

21) w § 90a ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. W rubryce „Rodzaj postępowania – oznaczenie” wpisuje się skrót literowy właściwy zgodnie z § 83 ust. 4 dla rodzaju postępowania, w którym sprawa jest rozpoznawana. Po zmianie rodzaju postępowania, dotychczasowe oznaczenie przekreśla się i wpisuje poniżej aktualne.”;

22) w § 93 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Rubryka „Wynik posiedzenia”, jeżeli nie podlega odnotowaniu w rubrykach 13–23 przeznaczona jest do rejestrowania załatwień niekończących postępowania w sprawie [st]. W rubryce tej wykazuje się w szczególności: odroczenie posiedzenia z przyczyn formalnych lub w związku z dopuszczeniem dowodu – („Odr”) oraz odroczenie ogłoszenia orzeczenia – („ogł. w dniu ....”).”;

23) po § 94 dodaje się § 94a w brzmieniu:

„§ 94a. W rubryce „Nakaz zapłaty – data nakazu zapłaty” wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym oznacza się dodatkowo skrótem „up” obok daty, a wydanie nakazu zapłaty w europejskim postępowaniu nakazowym skrótem „En”.”;

24) w tytule II w dziale III w rozdziale 1 uchyla się oddział 4;

25) w § 124 ust. 1a otrzymuje brzmienie:

„1a. Po wydaniu nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym lub upominawczym, zakreślenie numeru porządkowego sprawy następuje po prawomocnym odrzuceniu sprzeciwu bądź zarzutów od nakazu zapłaty lub po upływie terminu do wniesienia sprzeciwu bądź zarzutów od nakazu zapłaty, a w przypadku wydania europejskiego nakazu zapłaty po upływie terminu do wniesienia sprzeciwu od europejskiego nakazu zapłaty.”;

26) w § 147:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. W sądzie rejonowym, w którym utworzony został wydział (wydziały) gospodarczy, prowadzi się repertoria [st]:

– „GC” – dla spraw gospodarczych podlegających rozpoznaniu w procesie, wszczętych na skutek pozwu lub skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego, w tym podlegających rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym, nakazowym i upominawczym, w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń i w europejskim postępowaniu nakazowym,

– „GNs” – dla spraw gospodarczych podlegających rozpoznaniu w postępowaniu nieprocesowym,

– „GCo” – dla innych spraw gospodarczych, a w szczególności o: odtworzenie akt, wyłączenie sędziego, jeżeli wniosek został przekazany z innego wydziału lub sądu, nadanie klauzuli wykonalności oraz wniosków stron o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem w sprawach, w których zawarta została umowa o mediację.”,

b) ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„4. Przepis § 83 ust. 2 stosuje się, a odpowiednio stosuje się przepis § 83 ust. 4 i 5.”;

27) w § 148:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. W sądzie okręgowym, w którym utworzony został wydział gospodarczy, prowadzi się repertoria [st]:

– „GC” – dla spraw gospodarczych podlegających rozpoznaniu w procesie, wszczętych na skutek pozwu lub skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego, w tym podlegających rozpoznaniu w postępowaniu nakazowym i upominawczym, w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń i w europejskim postępowaniu nakazowym,

– „GNs” – dla spraw gospodarczych podlegających rozpoznaniu w postępowaniu nieprocesowym,

– GCo” – dla innych spraw gospodarczych, a w szczególności o: wyznaczenie sądu, odtworzenie akt, nadanie klauzuli wykonalności, wyłączenie sędziego, jeżeli wniosek został przekazany z innego wydziału lub sądu,

– „Ga” – dla spraw gospodarczych przedstawionych z apelacjami od orzeczeń sądów rejonowych oraz skarg na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej,

– Gz” – dla spraw gospodarczych przedstawionych z zażaleniami na postanowienia i zarządzenia wydane w postępowaniu przed sądami rejonowymi.”;

b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Przepis § 83 ust. 2 i § 87b stosuje się, a odpowiednio stosuje się przepis § 83 ust. 4 i 5.”;

28) w § 158 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Dla bieżącej kontroli sprawności postępowania w sprawach przekazanych biegłym w celu wydania opinii wydziały gospodarcze prowadzą kontrolkę „Wab” [st].”;

29) w § 219:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. W sądzie rejonowym, w którym utworzony został wydział pracy, wydział ubezpieczeń społecznych albo wydział pracy i ubezpieczeń społecznych, prowadzi się repertoria [st]:

– „P” – dla spraw z zakresu prawa pracy, o roszczenia pracownika, członków rodzin i spadkobierców wynikające ze stosunku pracy lub z nim związane oraz spraw między innymi podmiotami, do których rozstrzygnięcia z mocy ustaw szczególnych stosuje się przepisy o postępowaniu w sprawach z zakresu prawa pracy, dla spraw podlegających rozpoznaniu na skutek pozwu pracodawcy o odszkodowanie należne od pracownika, w związku ze świadczoną przez niego pracą (łącznie ze sprawami z tytułu odpowiedzialności wspólnej), w tym podlegających rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym, nakazowym, upominawczym i w europejskim postępowaniu nakazowym,

– „U” – dla spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych określonych w art. 4778 § 2 k.p.c.,

– „Po”, „Uo” lub „Po-Uo” – dla innych spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, a w szczególności: spraw o odtworzenie akt, o wyłączenie sędziego, jeżeli wniosek został przekazany z innego wydziału lub sądu, protokołów i wniosków przeznaczonych dla innych sądów lub sądu właściwego, lecz zgłoszonych przed wytoczeniem powództwa, spraw z zakresu pomocy sądowej, spraw dotyczących odwołań od decyzji odmawiającej rejestracji układu zakładowego przekazanych do rozpatrzenia wydziałom pracy, spraw podlegających rozpoznaniu w postępowaniu zabezpieczającym i egzekucyjnym.”,

b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Przepis § 83 ust. 2 stosuje się, a przepisy § 83 ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio.”;

30) w § 220:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. W sądzie okręgowym, w którym utworzony został wydział (wydziały) pracy, wydział (wydziały) ubezpieczeń społecznych lub wydział pracy i ubezpieczeń społecznych, prowadzi się repertoria [st]:

– „P” – dla spraw z zakresu prawa pracy lub wszczętych spraw z mocy ustaw szczególnych, w których stroną pozwaną jest pracodawca, dla spraw o uchylenie uchwały organów spółdzielni w przypadku, gdy treść uchwały dotyczy spółdzielczego stosunku pracy, dla wszczętych przed tym sądem na skutek pozwu pracodawcy spraw z zakresu prawa pracy o odszkodowanie oraz inne świadczenia należne od pracownika w związku ze świadczoną przez niego pracą (łącznie ze sprawami z tytułu odpowiedzialności wspólnej), w tym podlegających rozpoznaniu w postępowaniu nakazowym, upominawczym, europejskim postępowaniu nakazowym oraz dla odwołań od orzeczeń w sprawach dyscyplinarnych biegłych rewidentów,

– „Pa” – dla spraw z zakresu prawa pracy przedstawionych z apelacjami od orzeczeń sądów rejonowych,

– „Pz” – dla spraw z zakresu prawa pracy przedstawionych z zażaleniami na postanowienia i zarządzenia wydane w postępowaniu przed sądami rejonowymi,

– „U” – dla spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych,

– „Ua” – dla spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych przedstawionych z apelacjami od orzeczeń sądów rejonowych,

– „Uz” – dla spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych przedstawionych z zażaleniami na postanowienia i zarządzenia wydane w postępowaniu przed sądami rejonowymi,

– „Po-Uo” – dla innych spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, które nie podlegają rejestracji w wymienionych repertoriach, a w szczególności: dla spraw dotyczących pomocy sądowej, o wyznaczenie sądu, o wyłączenie sędziego, jeżeli wniosek został przekazany z innego wydziału lub sądu oraz o odtworzenie akt.”,

b) ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„4. Przepisy § 83 ust. 2, § 87b i § 219 ust. 4 stosuje się.”;

31) w tytule II tytuł działu XI otrzymuje brzmienie:

„Biurowość w sprawach rozpoznawanych przez wydział rodzinny”;

32) w § 270 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. W wydziale rodzinnym i nieletnich prowadzi się następujące urządzenia ewidencyjne [st]:

1) w sprawach nieletnich:

– repertorium „Npw” dla spraw nieletnich, w których zachodzi podejrzenie popełnienia czynu karalnego lub demoralizacji,

– repertorium „Now” dla spraw nieletnich podlegających rozpoznaniu w postępowaniu opiekuńczo-wychowawczym,

– repertorium „Nk” dla spraw nieletnich podlegających rozpoznaniu w postępowaniu poprawczym,

– wykaz „Nw” dla spraw nieletnich, wobec których zostały prawomocnie orzeczone środki poprawcze lub wychowawcze, z wyjątkiem tych, które ze swej istoty nie podlegają dalszemu wykonaniu (np. „upomnienie”),

– wykaz „MED” dla ewidencji spraw przekazanych do mediacji (art. 3a § 1 u.p.n.),

– wykaz „Nsch” dla ewidencji nieletnich umieszczonych w schronisku dla nieletnich, pozostających do dyspozycji sądu w sprawach rozpoznawanych przez ten sąd,

– kontrolkę „Zr” dla ewidencjonowania czynności związanych z nałożeniem przez sąd zobowiązań w stosunku do rodziców lub opiekuna nieletniego (art. 7 i 8 u.p.n.),

– kalendarze terminowe dla bieżącej kontroli czynności wskazanych w zarządzeniach sędziów w sprawach nieletnich;

2) dla spraw opiekuńczych małoletnich:

– repertorium „Nsm” dla spraw dotyczących małoletnich, które podlegają rozpoznaniu przez wydział rodzinny w trybie postępowania nieprocesowego,

– wykaz „Opm” dla spraw małoletnich objętych na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu opieką, kuratelą lub nadzorem wynikającym z ograniczenia władzy rodzicielskiej,

– kalendarze terminowe dla bieżącej kontroli czynności wskazanych w zarządzeniach sędziów w sprawach opiekuńczych małoletnich;

3) dla spraw nieletnich i opiekuńczych małoletnich:

– wykaz „Nmo” dla wszystkich pism w sprawach nieletnich i małoletnich, niepodlegających wpisowi do repertoriów ani do innych urządzeń ewidencyjnych, a rozpoznawanych przez wydział rodzinny lub sędziego rodzinnego, w tym również zawiadomień policji z zatrzymań nieletnich;

4) dla spraw z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego dotyczących osób pełnoletnich oraz dla spraw dotyczących leczenia osób uzależnionych od alkoholu:

– repertorium „RNs” dla spraw podlegających rozpoznaniu przez wydział rodzinny w postępowaniu nieprocesowym, w tym również dotyczących poddania obowiązkowi leczenia osób uzależnionych od alkoholu,

– wykaz „Op” dla spraw opiekuńczych osób pełnoletnich poddanych opiece lub kurateli oraz spraw, w których ustanowiono doradcę tymczasowego,

– wykaz „Alk” dla spraw osób uzależnionych od alkoholu i poddanie ich obowiązkowi leczenia na mocy orzeczenia sądu;”;

4a) dla spraw rodzinnych procesowych i innych spraw rozpoznawanych przez wydział rodzinny:

– repertorium „RC” dla wszczętych przed wydziałem rodzinnym spraw cywilnych rozpoznawanych w trybie postępowania procesowego, w tym dla spraw podlegających rozpoznaniu w europejskim postępowaniu nakazowym,

– repertorium „RCo” dla innych spraw rozpoznawanych przez wydziały rodzinne, a w szczególności: o odtworzenie akt, o wyłączenie sędziego, jeżeli wniosek został przekazany z innego wydziału lub sądu, spraw podlegających rozpoznaniu w postępowaniu zabezpieczającym i egzekucyjnym, rejestracji protokołów i wniosków przeznaczonych dla innych sądów bądź sądu właściwego, lecz zgłoszonych przed wytoczeniem powództwa, wniosków o wydanie zaświadczeń w sprawach małżeńskich i odpowiedzialności rodzicielskiej na podstawie przepisów RWE;

5) dla spraw i czynności dotyczących niektórych kwestii związanych z postępowaniem we wszystkich rodzajach spraw rozpoznawanych przez wydział rodzinny:

– wykaz „RCps” dla spraw pomocy sądowej z zakresu postępowania w sprawach rodzinnych i opiekuńczych oraz sprawach nieletnich, z wyjątkiem czynności związanych z wykonaniem orzeczeń,

– wykaz „WSC” dla spraw, w których wniesiona została skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia (art. 4241 § 2 k.p.c),

– wykaz „MED” dla ewidencji protokołów z przebiegu mediacji w sprawach rodzinnych,

– kontrolkę „Wab” dla bieżącej kontroli sprawności postępowania w sprawach przekazanych biegłemu w celu wydania opinii lub do tłumacza w celu wykonania tłumaczenia,

– kontrolkę spraw zawieszonych.”,

33) w § 287 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. W wydziale rodzinnym i nieletnich prowadzi się kontrolkę „Zr”, w której pod odpowiednimi literami alfabetu ewidencjonuje się nazwiska i imiona rodziców nieletniego (opiekuna), na których nałożone zostały przez sąd rodzinny zgodnie z art. 7 i 8 u.p.n. zobowiązania oraz czynności sądu związane z bieżącą kontrolą prawidłowości wykonywania tych zobowiązań [st].”;

34) § 301 otrzymuje brzmienie:

„§ 301. W wydziale rodzinnym i nieletnich prowadzi się wykaz „Nmo” dla wszelkich pism i czynności sądowych w sprawach nieletnich i małoletnich [st], niepodlegających wpisowi do repertoriów ani innych odrębnych urządzeń ewidencyjnych, a dotyczących w szczególności:

1) rozpoznawanych przez sędziego rodzinnego zażaleń na czynności naruszające prawa stron;

2) rozpoznawanych przez sąd rodzinny wniosków prokuratora o zastosowanie lub przedłużenie pobytu nieletniego w schronisku dla nieletnich;

3) odroczenia i przerwy wykonania środka poprawczego lub wychowawczego;

4) wyrażenia zgody przez sędziego rodzinnego na zmianę rodzaju zakładu lub przeniesienia nieletniego do zakładu poprawczego o wzmożonym nadzorze wychowawczym;

5) warunkowego zwolnienia z zakładu;

6) odwołania warunkowego zwolnienia z zakładu;

7) warunkowego odstąpienia od umieszczenia nieletniego w zakładzie poprawczym;

8) uchylenia decyzji dyrektora zakładu poprawczego w sprawie umieszczenia wychowanka poza zakładem;

9) rozpoznawanych zażaleń na decyzję dyrektora zakładu w przedmiocie kary dyscyplinarnej oraz zastosowania środka przymusu bezpośredniego;

10) odstąpienia od wykonania kary ograniczenia wolności, zastępczej kary pozbawienia wolności oraz kary aresztu na mocy postanowienia sądu rodzinnego;

11) odstąpienia od umieszczenia w zakładzie poprawczym i wymierzenia kary bądź całkowitego odstąpienia od kary;

12) rozpoznania wniosku dyrektora zakładu poprawczego lub sprawy nieletniego w trybie dyscyplinarnym;

13) nadesłanych przez policję zawiadomień z zatrzymań nieletnich.”;

35) w tytule II w dziale XI:

a) tytuł rozdziału 4 otrzymuje brzmienie:

„Ewidencja rozpoznawanych przez wydział rodzinny spraw osób pełnoletnich”,

b) w rozdziale 4 tytuł oddziału 1 otrzymuje brzmienie:

„Repertoria „RC”, „RNs” i „RCo”;

36) § 303 otrzymuje brzmienie:

„§ 303. Do repertoriów „RC”, RNs” i „RCo” prowadzonych w wydziale rodzinnym stosuje się przepisy Działu III – Biurowość w sprawach cywilnych, z zachowaniem przepisów poniższych.”;

37) w § 320 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. W wydziale rodzinnym i nieletnich prowadzi się wykaz „RCps” dla spraw cywilnej pomocy sądowej, jak również pomocy sądowej w sprawach nieletnich, z wyjątkiem czynności związanych z wykonaniem orzeczeń [st].”;

38) w § 321 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. W wydziale rodzinnym i nieletnich w celu bieżącej kontroli sprawności postępowania w sprawach przekazanych do wydania opinii przez biegłego lub do tłumacza w celu wykonania tłumaczenia prowadzi się kontrolkę „Wab” [st].”;

39) w tytule II w dziale XII tytuł rozdziału 1 otrzymuje brzmienie:

„Repertoria dla spraw karnych i dla spraw o przestępstwa skarbowe”;

40) § 393 otrzymuje brzmienie:

„§ 393. Do wykazu „Pen” wpisuje się wszystkie sprawy rozstrzygane przez sędziego penitencjarnego w związku z wykonywaniem przez niego nadzoru nad tymczasowym aresztowaniem lub karą pozbawienia wolności, także w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli nie podlegają one wpisaniu do odrębnego urządzenia ewidencyjnego.”;

41) w § 405a ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. W ramach prowadzonego wykazu do 10. dnia po zakończeniu każdego okresu sprawozdawczego, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 stycznia 2012 r. w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (Dz. U. z dnia 13 stycznia 2012 r., poz. 49), sporządza się pomocnicze sprawozdanie z wykonania planu Funduszu zawierające informacje o czynnościach podejmowanych w sprawie zasądzonych nawiązek i świadczeń pieniężnych, które niezwłocznie przekazuje się prezesowi sądu lub w razie jego powołania kierownikowi finansowemu sądu.”;

42) w § 415 po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

„4a. Orzeczenie przekazane do wykonania do sądu miejsca stałego pobytu skazanego ewidencjonuje się w wykazie sądu wykonującego orzeczenie; nazwę sądu właściwego i datę przekazania odnotowuje się w rubryce „Uwagi” numeru porządkowego w repertorium, pod którym rozpoznano sprawę.”;

43) § 424 otrzymuje brzmienie:

„§ 424. 1. Numer porządkowy sprawy zakreśla się w repertorium „W” [st]:

1) po wydaniu wyroku, w tym wyroku zaocznego, z wyłączeniem spraw wskazanych w ust. 2,

2) po wydaniu w sprawach o wykroczenia skarbowe postanowienia stwierdzającego brak podstaw do uwzględnienia wniosku o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i zwrocie sprawy finansowemu organowi postępowania przygotowawczego,

3) po bezskutecznym upływie terminu do uzupełnienia braków formalnych wniosku o ukaranie,

4) po uprawomocnieniu się wyroku nakazowego,

5) po uprawomocnieniu się postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie,

6) po uprawomocnieniu się innego postanowienia kończącego postępowanie w sprawie lub po przekazaniu sprawy innemu sądowi według właściwości.

2. Numery porządkowe spraw o wykroczenia skarbowe, w których wydany został wyrok zaoczny zakreśla się zgodnie z regulacją § 360 ust. 2; przepis § 360 ust. 3 stosuje się odpowiednio.”;

44) w § 506:

a) ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

„1. W zespole kuratorskiej służby sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich prowadzi się wykazy: „Nwk”, Nwo”, „Opmk”, „Alkk”, „Opk” i „K”.

2. W wykazie „Nwk” rejestruje się nazwiska i imiona nieletnich, wobec których zapadło orzeczenie o objęciu ich nadzorem kuratora sądowego lub organizacji społecznej lub nadzorem kuratora sądowego z jednoczesnym orzeczeniem obowiązku określonego postępowania na podstawie art. 6 pkt 2 u.p.n., a także gdy na podstawie art. 7 § 1 u.p.n. wobec rodziców lub opiekuna nieletniego objętego nadzorem kuratora sądowego lub organizacji społecznej orzeczono wykonanie obowiązku, nazwę sądu orzekającego, sygnaturę akt sprawy, podstawę prawną orzeczenia nadzoru, datę wpływu orzeczenia do wykonania, datę i przyczynę zakończenia nadzoru, oznaczenie kuratora sprawującego nadzór („z” – kurator zawodowy, „s” – kurator społeczny), datę i rodzaj wniosku oraz sposób jego załatwienia z oznaczeniem: „rozpatrzony”, w tym: „uwzględniony”, daty posiedzeń wykonawczych, z zaznaczeniem udziału uczestnika postępowania („z udz. uczest.”); w rubryce „Uwagi” zaznacza się imię i nazwisko kuratora zawodowego nadzorującego wykonanie orzeczenia oraz sygnatury spraw, w których toczą się inne postępowania wykonawcze dotyczące tych osób.”,

b) po ust. 3 dodaje się ust. 3a i 3b w brzmieniu:

„3a. W wykazie „Nwo” rejestruje się nazwiska i imiona nieletnich, wobec których orzeczono obowiązek określonego postępowania na podstawie art. 6 pkt 2 u.p.n. bez orzeczonego nadzoru kuratora sądowego, a także nazwiska i imiona nieletnich, na których rodziców lub opiekuna nałożono wykonanie obowiązku na podstawie art. 7 § 1 u.p.n bez orzeczonego nadzoru kuratora sądowego w stosunku do nieletniego, imiona i nazwiska tych rodziców lub opiekuna, nazwę sądu orzekającego, sygnaturę akt sprawy, rodzaj obowiązku i jego podstawę prawną, datę wpływu orzeczenia do wykonania, ewentualny termin do wykonania obowiązku, datę rzeczywistego wykonania obowiązku, oznaczenie kuratora sprawującego kontrolę („z” – kurator zawodowy, „s” – kurator społeczny), datę i rodzaj wniosku oraz sposób jego załatwienia z oznaczeniem: „rozpatrzony”, w tym „uwzględniony”, daty posiedzeń wykonawczych, z zaznaczeniem udziału uczestnika postępowania („z udz. uczest.”); w rubryce „Uwagi” zaznacza się imię i nazwisko kuratora zawodowego nadzorującego wykonanie orzeczenia oraz sygnatury spraw, w których toczą się inne postępowania wykonawcze dotyczące tych osób.

3b. Z chwilą wykonania lub ustania obowiązku zakreśla się numer porządkowy w wykazie „Nwo”.”;

45) § 544a otrzymuje brzmienie:

„§ 544a. 1. Prezesi sądów mogą tworzyć punkty obsługi interesantów, jeżeli pozwalają na to warunki kadrowe i lokalowe sądu.

2. W sądach, w których sporządza się protokół za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk prezesi sądów utworzą punkty obsługi interesantów wraz, ze stanowiącą ich integralną część czytelnią akt. W przypadku, gdy sprzeciwiają się temu warunki lokalowe i kadrowe należy utworzyć stosowne stanowisko w sekretariacie zapewniającym obsługę biurową danego wydziału.

3. Do zadań punktów obsługi interesantów należy w szczególności:

1) informowanie o sposobach wszczęcia postępowania i podstawowych dokumentach, które należy złożyć przy wnoszeniu sprawy do sądu, kosztach sądowych, sposobie ubiegania się o zwolnienie od kosztów sądowych, przesłankach ustanowienia obrońcy, adwokata lub radcy prawnego z urzędu, rodzajach środków odwoławczych i terminach do ich wniesienia, o terminach i miejscach rozpraw;

2) udostępnianie list kancelarii adwokackich, radcowskich, notarialnych i niektórych instytucji pozasądowych;

3) udostępnianie formularzy sądowych i wzorów pism sądowych;

4) informowanie o wydziałach w sądzie, ich właściwości i lokalizacji, podawanie numerów telefonów i godzin urzędowania oraz adresów innych sądów, kierowanie do właściwych sal rozpraw;

5) udostępnianie akt spraw, a w szczególności protokołów sporządzonych za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk stronom i osobom uprawnionym.”;

46) dodaje się załącznik nr 1 w brzmieniu określonym w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia.

§ 2.
Ustalone dla ewidencji spraw cywilnych, spraw gospodarczych, z wyłączeniem spraw rozpoznawanych przez sąd rejestrowy, spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, spraw rozpoznawanych przez sąd rodzinny oraz spraw karnych i spraw o wykroczenia repertoria oraz wykazy prowadzi się wyłącznie w systemie informatycznym.
§ 3.
1. Niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia sprawy zarejestrowane w znoszonych repertoriach prowadzi się pod nadanymi w nich numerami porządkowymi do dnia 30 września 2013 r.

2. Sprawy niezakończone do dnia 30 września 2013 r. należy zakreślić z tą datą w likwidowanych repertoriach i wykazać w sprawozdaniach jako załatwione. Z dniem 1 października 2013 r. sprawy te należy przenieść do odpowiednich repertoriów, o których mowa w zarządzeniu wskazanym w § 1.

3. Po wydaniu nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym lub upominawczym zakreślenie numerów porządkowych spraw, o których mowa w ust. 1, następuje po prawidłowym wniesieniu zarzutów lub sprzeciwu od nakazu zapłaty albo sprzeciwu od europejskiego nakazu zapłaty oraz w przypadkach określonych w § 124 ust. 1a.

4. Sprawy, o których mowa w ust. 1, w których stwierdzono brak podstaw do wydania nakazu zapłaty (art. 486 § 1 k.p.c., art. 496 § 2 k.p.c.) albo uchylono nakaz zapłaty (art. 4921 k.p.c., art. 502 k.p.c.) albo prawidłowo wniesiono zarzuty bądź sprzeciw wobec nakazu zapłaty albo sprzeciw wobec europejskiego nakazu zapłaty, po zakreśleniu w repertorium „Nc” rejestruje się w repertorium „C”.

5. W razie wydania europejskiego nakazu zapłaty tylko co do części roszczenia (art. 50518 k.p.c.) sprawy, o których mowa w ust. 1, co do pozostałej części rejestruje się w repertorium „C”; w rubryce „Uwagi” odnotowuje się numer sprawy nadany w repertorium „Nc”.

§ 4.
Załącznik do zarządzenia, o którym mowa w § 1, otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§ 5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2012 r. z wyjątkiem:

1) § 1 pkt 17–18, 21–27, 29–32 oraz 35 i 36, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.;

2) § 1 pkt 11 i 13–16, które wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2013 r.;

3) § 2, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

Minister Sprawiedliwości: Jarosław Gowin

 

1) Zmiany ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1787, z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, Nr 213, poz. 1802 i Nr 240, poz. 2052, z 2003 r. Nr 188, poz. 1838 i Nr 228, poz. 2256, z 2004 r. Nr 34, poz. 304, Nr 130, poz. 1376, Nr 185, poz. 1907 i Nr 273, poz. 2702 i 2703, z 2005 r. Nr 13, poz. 98, Nr 131, poz. 1102, Nr 167, poz. 1398, Nr 169, poz. 1410, 1413 i 1417, Nr 178, poz. 1479 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 144, poz. 1044 i Nr 218, poz. 1592, z 2007 r. Nr 25, poz. 162, Nr 64, poz. 433, Nr 73, poz. 484, Nr 99, poz. 664, Nr 112, poz. 766, Nr 136, poz. 959, Nr 138, poz. 976, Nr 204, poz. 1482 i Nr 230, poz. 1698, z 2008 r. Nr 41, poz. 251, Nr 223, poz. 1457, Nr 228, poz. 1507 i Nr 234, poz. 1571, z 2009 r. Nr 1, poz. 4, Nr 9, poz. 57, Nr 26, poz. 156 i 157, Nr 56, poz. 459, Nr 157, poz. 1241, Nr 178, poz. 1375, Nr 219, poz. 1706 i Nr 223, poz. 1777, z 2010 r. Nr 182, poz. 1228, Nr 205, poz. 1364, z 2011 r. Nr 109, poz. 627, Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192 oraz z 2012 r. poz. 637 i 672.

2) Zmiany zarządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. Min. Sprawiedl. z 2004 r. Nr 6, poz. 22, z 2006 r. Nr 5, poz. 112 i Nr 8, poz. 137, z 2007 r. Nr 2, poz. 6 i Nr 8, poz. 35, z 2008 r. Nr 1, poz. 4 i Nr 5, poz. 85, z 2009 r. Nr 1 poz. 4, Nr 5, poz. 20 i 23 i Nr 13, poz. 137, z 2011 r. Nr 2, poz. 11 i Nr 9, poz. 158 oraz z 2012 r. poz. 12.

Załącznik 1. [Zasady sporządzania transkrypcji]

Załączniki do zarządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 25 września 2012 r. (poz. 157)

Załącznik nr 1

Zasady sporządzania transkrypcji

1. Transkrypcja musi być dosłowna i obejmować wszelkie utrwalone na nagraniu dźwięki:

1.1. Wszelkie niesłyszalne elementy należy oznaczyć w następujący sposób: [ns gg:mm:ss.mmm].

1.2. Słowa niepewne lub niezrozumiałe należy zapisać w sposób dorozumiany (tzn. w taki sposób, w jaki został usłyszany) i oznaczyć stemplem czasowym: [? gg:mm:ss.mmm].

1.3. Słowa o nieznanej pisowni należy zapisać fonetycznie i oznaczyć: [f gg:mm:ss.mmm].

1.4. Należy oznaczyć również inne elementy głosowe, w szczególności:

a) śmiech [śmiech gg:mm:ss.mmm]

b) płacz [płacz gg:mm:ss.mmm]

c) jąkanie [jąkanie gg:mm:ss.mmm]

d) krzyk [krzyk gg:mm:ss.mmm].

1.5. W nawiasach kwadratowych należy zapisywać komentarze dotyczące zdarzeń niewerbalnych wraz z oznaczeniem czasu.

2. Każdą kolejną wypowiadającą się osobę należy zapisywać w odrębnym akapicie:

2.1. Gdy wypowiadający się jest znany (np. ze słuchu) lub przedstawiony, lub opisany w adnotacji, co do funkcji procesowej, oznaczamy go stemplem czasowym na początku akapitu.

2.2. W znacznikach należy podawać również imiona i nazwiska uczestników postępowania, gdy będzie ich więcej, niż jedna osoba.

2.3. Gdy nie wiadomo kto mówi oznaczamy płeć:

[M gg:mm:ss.mmm] = mężczyzna (gdy nie znamy imienia i nazwiska oznaczamy płeć)

[K gg:mm:ss.mmm] = kobieta (gdy nie znamy imienia i nazwiska oznaczamy płeć)

3. Oznaczanie osób i nazw własnych:

3.1. Nazwy własne, imiona i nazwiska piszemy wielką litery.

3.2. Jeśli słychać fragment słowa należy zapisać ten fragment.

4. Pisownia:

4.1. Skróty wypowiadane literowo, które są nazwami własnymi oryginalnymi należy je zapisywać w sposób powszechnie przyjęty (przy użyciu przypisanych im skrótów).

4.2. Nazwy własne i skróty odmieniane należy zapisywać w sposób w jaki zostały wypowiedziane.

4.3. Liczebniki należy zapisywać za pomocą cyfr.

4.4. Interpunkcja:

a) przecinek występuje bezpośrednio po słowie, a po przecinku musi być spacja;

b) spacja występuje zarówno przed jak i po myślniku;

c) zdanie zaczyna się od dużej litery, a kończy kropką.

4.5. Transkrypcja odzwierciedla wszystkie błędy językowe, powtórzenia, oryginalną wymową.

5. Wizualna strona transkrypcji:

5.1. Tekst musi być napisany zgodnie z regułami formatowania dokumentów tekstowych.

5.2. W tekście nie może być podwójnych spacji, przecinków, kropek i innych niepotrzebnych znaków.

5.3. Słowa zawsze muszą być oddzielane spacjami.

Załącznik 2. [WYKAZ SPRAW PODLEGAJĄCYCH SYMBOLIZACJI]

Załącznik nr 2

WYKAZ SPRAW PODLEGAJĄCYCH SYMBOLIZACJI

SPRAWY CYWILNE

rep. „C" – sprawy o:

 

rozwód

0041 i 6

– z zastosowaniem art. 58 § 2 k.r.o. bez zdania pierwszego

004a6

– z zastosowaniem art. 58 § 3 k.r.o.

004b6

unieważnienie małżeństwa

0056

roszczenia z art. 231 k.c.

009

opróżnienie lokalu mieszkalnego

010m

opróżnienie lokalu użytkowego

010u

wydanie nieruchomości

011

ochronę naturalnego środowiska człowieka

0132

odszkodowania z tytułu wypadków komunikacyjnych, z wyłączeniem spraw o symbolu 325

014

naruszenie posiadania (art. 344 k.c.)

017

roszczenia związane z rękojmią i gwarancją

018

roszczenia z tytułu umów kontraktacji

019

zwolnienie zajętego przedmiotu spod egzekucji (art. 841 i 842 k.p.c.)

020

pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności (art. 840 k.p.c.)

021

odszkodowania z tytułu odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez funkcjonariuszy podległych Ministrowi Edukacji Narodowej

026

odszkodowania za szkody wyrządzone przez służbę zdrowia:

 

– przeciwko samodzielnemu (posiadającemu osobowość prawną) publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej

027

– przeciwko Skarbowi Państwa lub jednostkom samorządu terytorialnego, w związku ze szkodą zaistniałą w niesamodzielnym publicznym zakładzie służby zdrowia (w tym także przed 1 stycznia 1999 r.)

027a

– przeciwko niepublicznym (prywatnym i spółdzielczym) zakładom służby zdrowia (bez względu na ich formę organizacyjną)

027b

odszkodowania z tytułu odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez:

 

funkcjonariuszy podległych Ministrowi Sprawiedliwości:

 

– zakładów karnych

028

– innych

029

funkcjonariuszy innych resortów, z wyłączeniem spraw o symbolu 026

030

ochronę dóbr osobistych

031

ochronę praw autorskich

033

roszczenia z ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.)

034

uchylenie uchwał organu spółdzielni, z wyłączeniem uchwał dotyczących spółdzielczego stosunku pracy

035

separację

0403

z zastosowaniem art. 58 § 2 k.r.o. bez zdania pierwszego

040a3

z zastosowaniem art. 58 § 3 k.r.o.

040b3

ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa

0416

roszczenia wynikające z prawa prasowego

042

spory na tle waloryzacji (art. 3581 k.c.)

043

spory na tle obrotu:

 

– akcjami

044a

– innymi papierami wartościowymi

044

ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa (art. 189 k.p.c.)

045

roszczenia z umowy spółki cywilnej

046

roszczenia z umów ubezpieczenia, z wyłączeniem wypadków komunikacyjnych (s. 014)

047

roszczenia z umowy komisu

048

roszczenia z umów bankowych:

 

– poręczenia

049a

– innych

049

odszkodowania z tytułu odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez funkcjonariuszy samorządu terytorialnego – przy wykonywaniu zadań:

 

– własnych (art. 4201 k.c.)

050

– zleconych (art. 4202 k.c.)

050z

unieważnienie aktu notarialnego

051

uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym

052

roszczenia z umowy darowizny

053

 

roszczenia o zachowek

054

odszkodowania za szkody majątkowe na osobie

055

odszkodowania za naruszenie dóbr osobistych na podstawie art. 448 k.c.:

 

– zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

056

– ze spraw o symbolu 056 odszkodowania z uwagi na naruszenie zasady równego traktowania (art. 13 ustawy z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania (Dz. U. Nr 254, poz. 1700)

056rt

– na cel społeczny

056s

– ze spraw o symbolu 056s odszkodowania z uwagi na naruszenie zasady równego traktowania (art. 13 ustawy z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania (Dz. U. Nr 254, poz. 1700)

056srt

bezpodstawne wzbogacenie (art. 405 k.c.)

057

roszczenia o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń (art. 222 § 2 k.c.)

058

odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej (art. 417 § 1 k.c.):

 

– Skarbu Państwa

059

– jednostki samorządu terytorialnego

060

– inne osoby prawne

060a

solidarna odpowiedzialność na podstawie porozumienia za wykonywanie zadań z zakresu władzy publicznej (art. 417 § 2 k.c.):

 

– Skarbu Państwa

061

– jednostki samorządu terytorialnego

062

– inne osoby prawne

062a

odpowiedzialność za wydanie aktu normatywnego niezgodnego z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą oraz za niewydanie aktu normatywnego, którego obowiązek wydania przewiduje przepis prawa (art. 4171 § 1 i 4 k.c.)

063

odpowiedzialność za wydanie prawomocnego orzeczenia lub ostatecznej decyzji oraz za niewydanie orzeczenia lub decyzji, gdy obowiązek ich wydania przewiduje przepis prawa (art. 4171 § 2 i 3 k.c.)

064

żądanie naprawienia szkody wyrządzonej na osobie przez zgodne z prawem wykonywanie władzy publicznej, gdy okoliczności wskazują, że wymagają tego względy słuszności (art. 4172 k.c.)

068

żądanie zadośćuczynienia pieniężnego za szkody wyrządzone na osobie przez zgodne z prawem wykonywanie władzy publicznej, gdy okoliczności wskazują, że wymagają tego względy słuszności (art. 4172 k.c.)

069

roszczenia wniesione na podstawie art. 16 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. Nr 179, poz. 1843)

070

ustalenie czy podwyżka jest niezasadna albo zasadna w innej wysokości [art. 8a ust. 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266, z późn. zm.)]

071

roszczenia z umowy leasingu

072

uchylenie wyroku sądu polubownego

073

wydanie orzeczenia zastępującego uchwałę o podziale spółdzielni (art. 17 pkt 41 k.p.c.)

074

roszczenia z walutowych transakcji instrumentami pochodnymi (opcje walutowe, swapy walutowe, CIRS, forward i inne)

075

roszczenia z art. 1891 k.p.c.

086

roszczenia z weksla

087

roszczenia z umowy sprzedaży

088

roszczenia z umowy dostawy

089

roszczenia z umowy o dzieło

090

roszczenia z umowy o roboty budowlane

091

roszczenia z umowy najmu lub dzierżawy

092

roszczenia z umowy pożyczki

093

roszczenia z umowy zlecenia

094

roszczenia z umowy agencyjnej

095

roszczenia z umowy przewozu

096

roszczenia z umowy spedycji

097

roszczenia z umowy skład

098

roszczenia z umowy poręczenia

099

roszczenia z umowy renty lub dożywocia

100

roszczenia wzajemne między właścicielem a samoistnym posiadaczem rzeczy (art. 229 k.c.)

301

naprawienie szkody wynikłej z czynu niedozwolonego z wyłączeniem spraw o symbolach 014, 026, 027, 027a, 027b, 028, 029, 030, 050, 050z, 055, 056, 056s, 059, 060, 060a, 061, 062, 062a, 063, 064, 068, 069

302

naprawienie szkody z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny

303

naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania

304

odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego

305m

odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu użytkowego

305u

uznanie umowy za bezskuteczną (art. 59 k.c.)

306

uznanie czynności prawnej za bezskuteczną (art. 527 k.c.)

307

unieważnienie umowy zawartej w wyniku aukcji lub przetargu (art. 705 k.c.)

308

wydanie rzeczy ruchomej (art. 222 § 1 k.c.)

309

wstrzymanie budowy (art. 347 k.c.)

310

 

rozstrzygnięcie z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków (art. 3571 k.c.)

311

żądania z tytułu wyzysku (art. 388 k.c.)

312

zawarcie umowy przyrzeczonej (art. 390 § 2 k.c.)

313

orzeczenie przepadku świadczenia spełnionego w zamian za dokonanie czynu zabronionego przez ustawę lub w celu niegodziwym (art. 412 k.c.)

314

upoważnienie do wykonania zastępczego na koszt dłużnika (art. 480 k.c.)

315

żądanie odmowy wykonania tytułu wykonawczego (art. 8403 k.p.c.)

316

zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli

317

ustalenie wstąpienia w stosunek najmu

318

ustalenie opłaty z tytułu użytkowania wieczystego

319

uznanie za niegodnego dziedziczenia

320

o uchylenie, stwierdzenie nieważności albo o ustalenie nieistnienia uchwał organów osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną (art. 17 pkt. 42 k.p.c.)

321

roszczenia pieniężne z tytułu naruszenia dóbr osobistych na podstawie art. 24 k.c.

322

skarga na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej (Ca)

323

zadośćuczynienie z tytułu uszkodzenia ciała lub uszczerbku na zdrowiu zasądzone na podstawie art. 445 k.c.

325

 

 

rep. „CG-G"

 

sprawy o naprawienie szkód w:

 

– budynkach i lokalach

350

– obiektach budowlanych i infrastrukturze technicznej (z wyłączeniem budynków i lokali)

351

– gruncie i zasobach wodnych (z wyłączeniem gruntów rolnych i leśnych)

352

– plonach

353

– gruntach rolnych i leśnych

354

inne roszczenia

355

 

 

rep. „Ns" – sprawy o:

 

zabezpieczenie spadku

214

sporządzenie spisu inwentarza spadku

215

złożenie do depozytu

216

rozstrzygnięcie co do aktów stanu cywilnego

217

stwierdzenie nabycia spadku

2184

dział spadku

2194

podział majątku wspólnego

2204

zasiedzenie

222

ustanowienie drogi koniecznej

223

zniesienie współwłasności

2244

rozgraniczenie

225

ubezwłasnowolnienie

232

uchylenie ubezwłasnowolnienia

232a

separację na podstawie zgodnego żądania małżonków

2336

zniesienie separacji

2346

uznanie za zmarłego

248

stwierdzenie zgonu

249

stwierdzenie nabycia własności nieruchomości w inny sposób niż przez zasiedzenie

2504

przepadek rzeczy na podstawie przepisów prawa celnego (art. 6101 k.p.c.)

251

przyznanie kompensaty (ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw)

252

uchylenie postanowienia orzekającego uznanie za zmarłego lub stwierdzenie zgonu

260

rozstrzygnięcie w przedmiocie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu rzeczy wspólnej (art. 199 k.c.)

261

upoważnienie do dokonania czynności zwykłego zarządu (art. 201 k.c.)

262

rozstrzygnięcie w przedmiocie prawidłowości zarządu rzeczą wspólną (art. 202 k.c.)

263

uchylenie zarządu związanego ze współwłasnością i użytkowaniem

264

wyznaczenie zarządcy rzeczą wspólną

265

ustanowienie służebności przesyłu

266

odebranie oświadczenia w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku

267

nakazanie złożenia oświadczenia w celu stwierdzenia czy istnieje testament i gdzie się znajduje

268

otwarcie i ogłoszenie testamentu

269

nakazanie wyjawienia przedmiotów spadkowych

270

przesłuchanie świadków testamentu ustnego

271

odebranie oświadczenia o odmowie przyjęcia obowiązków wykonawcy testamentu

272

ustanowienie kuratora spadku

273

uchylenie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia (art. 678 k.p.c.).

274

uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku (art. 679 k.p.c.)

275

zatwierdzenie uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

276

 

zwolnienie z obowiązków wykonawcy testamentu

277

zwrot depozytu sądowego (art. 69311 k.p.c.)

278

wydanie depozytu sądowego (art. 69314 k.p.c.)

279

o założenie księgi wieczystej

280

o wpis do księgi wieczystej

281

o zobowiązanie sprawcy przemocy w rodzinie do opuszczenia mieszkania zajmowanego wspólnie z innym członkiem rodziny dotkniętym przemocą (art. 11a ustawy z dn. 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie)

282

sprawy w trybie wyborczym (wybory prezydenckie)

290

sprawy w trybie wyborczym (wybory parlamentarne)

291

sprawy w trybie wyborczym (wybory samorządowe)

292

 

 

rep. „Co” – sprawy:

 

dotyczące nadzoru sądu z urzędu nad komornikiem (art. 759 § 2 k.p.c.)

102

w przedmiocie egzekucji świadczeń niepieniężnych (art. 1050 i 1051 k.p.c.)

103

o rozstrzygnięcie w przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej (art. 773 k.p.c.)

103a

o nadanie klauzuli wykonalności, z wyłączeniem spraw o symbolach 104b i 104E

104

o nadanie klauzuli wykonalności bankowym tytułom egzekucyjnym

104b

o nadanie klauzuli wykonalności europejskim tytułom egzekucyjnym

104E

o zwolnienie od kosztów sądowych i/lub ustanowienie radcy prawnego, adwokata

105

ze skargi na czynności komornika

106

o obniżenie opłaty egzekucyjnej (art. 49 ust. 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji)

106a

o uznanie orzeczenia sądu państwa obcego

107

o wyznaczenie sądu

108

o wyłączenie sędziego

109

o odtworzenie akt

111

o wyjawienie majątku

112

o uznanie i stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą

117

w przedmiocie nadzoru nad egzekucją z nieruchomości

118

w przedmiocie egzekucji przez zarząd przymusowy

119

w przedmiocie egzekucji przez sprzedaż przedsiębiorstwa

120

w przedmiocie egzekucji przez sprzedaż gospodarstwa rolnego

121

inne w postępowaniu egzekucyjnym

122

o zawezwanie do próby ugodowej

123

o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem

124

o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego (art. 794 k.p.c.)

125

o ustanowienie kuratora dla dłużnika, którego miejsce pobytu nie jest znane (art. 802 k.p.c.)

126

o ustanowienie kuratora do zastępowania osoby nieobecnej (art. 928 k.p.c.)

126a

o udzielenie umocowania do wykonania czynności na koszt dłużnika (art. 1049 k.p.c.)

127

rejestracja protokołów i wniosków przeznaczonych dla innych sądów lub dla sądu właściwego zgłoszonych przed wytoczeniem powództwa

128

o zabezpieczenie dowodu

129

o wyłączenie komornika

130

o udzielenie zabezpieczenia

131

o uchylenie lub zmianę prawomocnego postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia

132

o stwierdzenie wykonalności orzeczenia sądu zagranicznego (art. 1151 k.p.c.)

133

o nadanie klauzuli wykonalności europejskim nakazom zapłaty (art. 11534 k.p.c.)

139

o nadanie klauzuli wykonalności orzeczeniom wydanym w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń (art. 11537 k.p.c.)

140

o nadanie klauzuli wykonalności tytułom egzekucyjnym określonym w rozporządzeniu Rady (WE) nr 4/2009 z dn. 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych

141

SPRAWY Z ZAKRESU PRAWA PRACY

rep. „P” – sprawy:

 

związane z wypowiedzeniem umowy o pracę

401

wypowiedzenie umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego albo pracownikowi – ojcu

 

wychowującemu dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego

401c

dotyczące rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika

402w

dotyczące rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika

402bw

dotyczące rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika z powodu szkodliwego wpływu pracy na zdrowie

402szk

dotyczące rozwiązania umowy o pracę z uwagi na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę

402pr

dotyczące rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu upadłości

402up

dotyczące rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu likwidacji zakładu pracy

402lik

 

związane z innym sposobem ustania stosunku pracy

404

o odszkodowanie z tytułu niewydania w terminie świadectwa pracy lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy

405

o wydanie lub sprostowanie świadectwa pracy

405a

o nawiązanie stosunku pracy i roszczenia o odszkodowanie za niezawarcie umowy przyrzeczonej

406

związane z wypowiedzeniem umownych warunków pracy i płacy

407

o wynagrodzenie za pracę (z wyjątkiem objętych symbolami 401, 402, 404, 409 i 467)

408

o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

409

o urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent pieniężny za urlop

410

o urlop macierzyński

410mac

o urlop wychowawczy

410wych

związane ze szczególną ochroną pracy kobiet

411

związane ze szczególną ochroną pracy kobiet w ciąży

411c

związane ze szczególną ochroną pracy kobiet karmiących dziecko piersią w okresie czasu pracy

411p

związane ze szczególną ochroną pracy młodocianych

412

o świadczenia dochodzone od pracowników na podstawie przepisów prawa cywilnego

414

o odszkodowanie za mienie niepowierzone

415

o odszkodowanie za mienie powierzone łącznie ze sprawami z tytułu odpowiedzialności wspólnej

416

o odszkodowanie przysługujące pracodawcy w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia

417

o odszkodowanie z tytułu naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji

418

o ustalenie nieistnienia stosunku pracy

419

o świadczenia z tytułu czasowej niezdolności do pracy

420

o odprawę rentową

421r

o odprawę emerytalną

421em

o odprawę pieniężną z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników

422

o nagrody jubileuszowe

423

dotyczące dochodzenia świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na podstawie ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 158, poz. 1121)

430

dotyczące powództwa związków zawodowych o zwrot funduszowi świadczeń socjalnych środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami ustawy lub o przekazanie należnych środków na fundusz – ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, z późn. zm.)

431

o uchylenie kary z tytułu odpowiedzialności porządkowej pracowników

432

o uchylenie uchwały organu spółdzielni, w wypadku gdy treść uchwały dotyczy spółdzielczego stosunku pracy

435

o roszczenia wynikające ze spółdzielczej umowy o pracę

439

o ustalenie istnienia stosunku pracy wnoszone przez inspektorów pracy

440

o ustalenie istnienia stosunku pracy (z wyłączeniem spraw oznaczonych symbolem 440)

441

o odszkodowanie należne pracownikowi za okres obowiązywania zakazu konkurencji

450

o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej (nie dotyczy wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym)

451

o ustalenie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

452

inne, pozostające w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową

455

o świadczenia dochodzone od pracodawcy na podstawie przepisów prawa cywilnego

455c

o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności (art. 840 k.p.c.)

456

spory pracowników i byłych pracowników (także rolników i rybaków) o wydanie bezpłatnych akcji

457

o odszkodowanie z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu (art. 183d k.p.)

458

o odszkodowanie w związku z molestowaniem seksualnym, jako jedną z form dyskryminacji w miejscu pracy (art. 183a § 6 k.p. w zw. z art. 183d k.p.)

459

dyskryminacja w zatrudnieniu (art. 113 k.p.)

461

o zadośćuczynienie w związku z mobbingiem (art. 943 § 3 k.p.)

462

o odszkodowanie w związku z mobbingiem (art. 943 § 4 k.p.)

463

o ustalenie istnienia stosunku pracy nakładczej

464

o ustalenie wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub pracy o szczególnym charakterze

465

inne sprawy o ustalenie na podstawie art. 189 k.p.c. wynikające ze stosunku pracy

466

o premię lub nagrodę

467

o odprawę pośmiertną

468

o wydanie dokumentu związanego ze stosunkiem pracy, innego niż świadectwo pracy (np. Rp7, PIT)

470

o dopuszczenie do pracy

471

o diety i inne świadczenia związane z podróżą służbową

472

o ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego oraz pranie odzieży roboczej

473

o koszty używania przez pracownika prywatnego samochodu do celów służbowych

474

o świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

475

o jednorazową odprawę warunkową z tytułu nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego

476

o deputat węglowy (wydanie bezpłatnego węgla w naturze) lub o ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla

477

o inne, niż przewidziane wyżej, świadczenia wynikające z układów zbiorowych pracy lub pakietów socjalnych

478

o roszczenia związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników

479

 

o roszczenia niemajątkowe wynikające z naruszenia dóbr osobistych pracownika

480

odwołania od orzeczeń w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej członków samorządów zawodowych

481

roszczenia dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem/określone w dziale ósmym k.p. (z wyłączeniem spraw o symbolach 401c, 410mac, 410wych, 411c i 411p)

482

o ustalenie wykonywania pracy u innego pracodawcy w okresie urlopu bezpłatnego

485

o zwrot mienia powierzonego

486

o zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników

487

o roszczenia niemajątkowe wynikające z naruszenia dóbr osobistych pracodawcy

488

 

 

rep. „Po” i „Uo” – sprawy:

 

w przedmiocie egzekucji świadczeń niepieniężnych (art. 1049, 1050 i 1051 k.p.c.)

103

o nadanie klauzuli wykonalności

104

o zwolnienie od kosztów sądowych i/lub ustanowienie radcy prawnego, adwokata

105

ze skargi na czynności komornika

106

o uznanie orzeczenia sądu zagranicznego

107

o wyznaczenie sądu

108

o wyłączenie sędziego

109

o odtworzenie akt

111

o wyjawienie majątku

112

dotyczące pomocy sądowej

113

w sprawie odmowy rejestracji zakładowego układu zbiorowego pracy

114

w sprawie odmowy rejestracji ponadzakładowego układu zbiorowego pracy

114a

o uznanie i stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą

117

w przedmiocie nadzoru nad egzekucją z nieruchomości

118

inne w postępowaniu egzekucyjnym

122

o zawezwanie do próby ugodowej

123

o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego

125

o wydanie dalszego tytułu wykonawczego

125a

o zabezpieczenie roszczenia przed wszczęciem postępowania

135

o zabezpieczenie dowodu przed wszczęciem postępowania

136

o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego

137

w sprawie stwierdzenia reprezentatywności zakładowej organizacji związkowej

138

w sprawie stwierdzenia reprezentatywności ponadzakładowej organizacji związkowej

138a

SPRAWY Z ZAKRESU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

rep. „U” – sprawy o:

 

prawo do (z wyłączeniem rolników i służb mundurowych):

 

emerytury

501

renty z tytułu niezdolności do pracy

502

renty rodzinnej

503

rentę lub emeryturę żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej oraz członków ich rodzin (z wyjątkiem rent znakowanych symbolem 507)

506

rentę inwalidzką lub rodzinną z tytułu wypadków lub chorób pozostających w związku ze służbą wojskową, w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej

507

rentę z tytułu niezdolności do pracy przewidzianą dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin

508

prawo do:

 

renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy

510

emerytury rolniczej

511p

renty rodzinnej z ubezpieczenia społecznego rolników

511n

wysokość emerytury lub renty (z wyłączeniem rolników i służb mundurowych)

512

rentę rolniczą lub rodzinną z tytułu niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej

513

jednorazowe odszkodowanie z tytułu:

 

wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej

514

wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

516

rentę szkoleniową

517

zasiłek opiekuńczy

552o

zasiłek wyrównawczy

552w

zasiłek pogrzebowy

554

 

świadczenia rehabilitacyjne

555

ustalenie istnienia bądź nieistnienia ubezpieczeń społecznych i ich zakresu lub o należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz na ubezpieczenie zdrowotne

557

jednorazowe odszkodowania przysługujące w razie wypadków lub chorób pozostających w związku ze służbą wojskową, w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej

559

ustalenie stopnia niepełnosprawności

560

ustalenie niepełnosprawności

560n

roszczenia ze stosunków prawnych między członkami otwartych funduszy emerytalnych a tymi funduszami lub ich organami

561

rentę socjalną

568

zasiłek macierzyński

569

zasiłek chorobowy

576

emeryturę pomostową

577

wysokość emerytury rolniczej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy i renty rodzinnej oraz emerytury i renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin

578

wysokość emerytury i renty żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, inwalidów wojennych i wojskowych oraz członków ich rodzin

579

nauczycielskie świadczenie kompensacyjne

580

dotyczące odpowiedzialności osób trzecich i następców prawnych za składki na ubezpieczenia społeczne, FP (Fundusz Pracy) FGŚP (Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) i ubezpieczenie zdrowotne

581

ustalenie kapitału początkowego

582

świadczenie przedemerytalne

583

wysokość zasiłku przedemerytalnego

584

ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla

585

inne dodatki wypłacane przez organ rentowy, jeśli przedmiotem postępowania nie jest prawo do emerytury lub renty

586

wydanie zaświadczenia w sprawie z zakresu ubezpieczeń społecznych

587

wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawnych

588

DODATKOWE SYMBOLE LITEROWE

oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

ZUS

wojskowy organ emerytalny

wor

Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA

msw

organ emerytalny Służby Więziennej

sw

wyznaczona przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednostka organizacyjna Zakładu uprawniona w sprawach świadczeń osób zamieszkałych za granicą

ZUSbrz

sprawa wszczęta na skutek niewydania przez organ rentowy decyzji we właściwym terminie („Skarga na milczenie”)

sm

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

krus

Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności

wzon

SPRAWY RODZINNE I NIELETNICH

rep. „RC” – sprawy o:

 

ustalenie ojcostwa i roszczenia z tym związane

001

zaprzeczenie ojcostwa

002

alimenty (orzeczenia)

003

– zmianę orzeczenia w zakresie alimentów

003z

– ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego

003w

ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej

006

ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

007

rozwiązanie przysposobienia

008

zwolnienie zajętego przedmiotu spod egzekucji (art. 841 k.p.c. i art. 842 k.p.c.)

020

pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności

021

ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności majątkiem wspólnym (art. 8401 k.p.c.)

076

zwrot (zapłatę wyegzekwowanego świadczenia)

077

ustalenie macierzyństwa

078

zaprzeczenie macierzyństwa

079

zaspokojenie potrzeb rodziny

080

roszczenia regresowe

081

 

rep. „RNs” sprawy o:

 

zezwolenie na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

204

zwolnienie od obowiązku przedstawienia dokumentu potrzebnego na zawarcia małżeństwa

205

ustanowienie kurateli dla osoby nieobecnej

209n

ustanowienie kurateli dla osoby niepełnosprawnej

209u

ustanowienie opieki nad osobą pełnoletnią

210

zmianę opiekuna nad osobą pełnoletnią

210z

przyznanie opiekunowi wynagrodzenia za opiekę nad osobą pełnoletnią

210w

zwrot nakładów i wydatków związanych ze sprawowaniem opieki nad osoba pełnoletnią

210nw

rozstrzygnięcie w istotnych sprawach rodziny (art. 24 k.r.i o.)

211

złożenie do depozytu sądowego

216

likwidację depozytu sądowego

216lk

zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu

228

– zmianę orzeczenia o obowiązku leczenia odwykowego

228z

– ustanie obowiązku leczenia odwykowego

228w

nakazanie wypłacenia wynagrodzenia za pracę do rąk drugiego małżonka (art. 28 § 1 k.r.i o.)

230

zmianę nakazu wypłacenia wynagrodzenia za pracę do rąk drugiego małżonka (art. 28 § 2 k.r.i o.)

230z

uchylenie nakazu wypłacenia wynagrodzenia za pracę do rąk drugiego małżonka ( art. 28 § 2 k.r.i o.)

230u

ustanowienie kurateli dla osoby częściowo ubezwłasnowolnionej

231

zmianę kuratora dla osoby częściowo ubezwłasnowolnionej

231z

 

 

sprawy z ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego

 

umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym bez zgody:

 

– osoby chorej psychicznie (art. 23 ustawy)

236

– osoby z zaburzeniami psychicznymi (art. 24 ustawy)

237

– osoby chorej psychicznie na wniosek (art. 29 ustawy)

238

nakazanie wypisania ze szpitala psychiatrycznego

239

umieszczenie w domu pomocy społecznej

240

zmianę orzeczenia o przyjęciu do domu pomocy społecznej

240z

inne z ustawy o ochronie zdrowia psychicznego

241

zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem ubezwłasnowolnionego

253

 

 

rep. „Nsm” sprawy o:

 

przysposobienie

201

wyrażenie zgody na przysposobienie małoletniego bez wskazania osoby przysposabiającej

201a

pozbawienie, zawieszenie, ograniczenie władzy rodzicielskiej

202

zmianę postanowienia w zakresie władzy rodzicielskiej

202a

zezwolenie kobietom na zawarcie małżeństwa ze względu na brak wieku

203

zmianę wyroku rozwodowego w przedmiocie wykonywania władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonania (art. 106 k.r.i o.)

206

przywrócenie władzy rodzicielskiej

207

ustanowienie opieki nad osobą małoletnią

208

zmianę opiekuna nad osobą małoletnią

208z

przyznanie opiekunowi wynagrodzenia za opiekę nad osobą małoletnią

208w

zwrot nakładów i wydatków związanych ze sprawowaniem opieki nad osoba małoletnią

208nw

ustanowienie kuratora dla małoletniego

209

wydanie dziecka

226

sprawy z ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2008 r. Nr 136, poz. 857)

235

zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka (art. 101 § 3 k.r.i o.)

242

rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka w razie braku porozumienia między rodzicami (art. 97 § 2 k.r.i o.), z wyłączeniem spraw o symbolach 246, 247, 247z i 248

243

sprawy o pobranie tkanek do przeszczepu od małoletniego [ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz.U. Nr 169, poz. 1411)]

244

umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej

245

ustalenie miejsca pobytu małoletniego

246

ustalenie kontaktów z małoletnim

247

zmianę kontaktów z małoletnim

247z

zezwolenie na wydanie paszportu

248p

 

 

sprawy z ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego:

 

sprawy te oznacza się odpowiednimi symbolami ustalonymi dla spraw z rep. „RNs”

 

wydanie/zmianę zarządzeń w trybie art. 109 k.r.i o.

254

rozwiązanie rodziny zastępczej

255

uznanie ojcostwa

256

 

rep. „RCo” – sprawy:

 

o zabezpieczenie alimentów (art. 142 k.r.i o. i 754 k.p.c.)

101

w przedmiocie egzekucji świadczeń niepieniężnych (art. 1050 i 1051 k.p.c.)

103

o nadanie klauzuli wykonalności, z wyłączeniem spraw o symbolu 104E

104

o nadanie klauzuli wykonalności europejskim tytułom egzekucyjnym

104E

o zwolnienie od kosztów sądowych i/lub ustanowienie radcy prawnego, adwokata

105

ze skargi na czynności komornika

106

o wyznaczenie sądu

108

o wyłączenie sędziego

109

o odtworzenie akt

111

o wyjawienie majątku

112

o zawezwanie do próby ugodowej

123

o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem

124

o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego (art. 794 k.p.c.)

125

o wyłączenie komornika

130

o udzielenie zabezpieczenia

131

o uchylenie lub zmianę prawomocnego postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia

132

o stwierdzenie wykonalności orzeczenia sądu zagranicznego (art. 1151 k.p.c.)

133

SPRAWY GOSPODARCZE

rep. „GC” – sprawy o:

 

opróżnienie lokalu użytkowego

610

wydanie nieruchomości

611

ochronę naturalnego środowiska człowieka

6132

roszczenia związane z rękojmią i gwarancją

618

roszczenia z umowy o usługi (o dzieło, zlecenia, umowy nienazwane), z wyłączeniem spraw o symbolu 618

620

roszczenia z umowy dostawy łącznie ze sporami przedumownymi na tle tej umowy, z wyłączeniem spraw o symbolu 618

623

roszczenia z umowy sprzedaży, z wyłączeniem spraw o symbolu 618

625

roszczenia z umowy o roboty budowlane i inwestycyjne, z wyłączeniem spraw o symbolach 618 i 631

630

roszczenia dotyczące prac projektowych

631

roszczenia z umowy o przewóz i spedycję, z wyłączeniem spraw o symbolach 634 i 635

633

roszczenia dotyczące sporów na tle szkód i braków ilościowych w przesyłkach

634

spory na tle nienależytego wykorzystania środków transportu

635

roszczenia z umowy leasingu

636

roszczenia z umowy rachunku bankowego

638

roszczenia z umowy agencyjnej i umów nienazwanych podobnych do agencyjnych

639

spory na tle ubezpieczeń majątkowych

640

dotyczące nieuczciwej konkurencji

652

roszczenia z ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.)

653

dotyczące uchylenia lub stwierdzenia nieważności uchwał zgromadzenia wspólników i walnego zgromadzenia

654

wyłączenie wspólnika w spółce z o.o.

655

rozwiązanie spółki

656

pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności (art. 840 k.p.c.)

657

roszczenia z walutowych transakcji instrumentami pochodnymi (opcje walutowe, swapy walutowe, CIRS, forward i inne)

658

ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa (art. 189 k.p.c.)

659

uznanie umowy za bezskuteczną (art. 59 k.c.)

660

zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli (art. 64 k.c.)

661

uznanie za bezskuteczną czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli (art. 527 k.c.)

662

wydanie rzeczy, z wyłączeniem spraw o symbolu 610, 611

663

wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy (art. 224 k.c. i nast.)

664

ochronę naruszonego posiadania (art. 344 k.c.)

665

roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia

666

roszczenia z czynów niedozwolonych

667

roszczenia z umowy najmu lub dzierżawy, z wyłączeniem spraw o symbolu 618

668

roszczenia z umowy kredytu

669

roszczenia z umowy pożyczki

670

roszczenia z umowy przechowania lub składu

671

roszczenia z weksla

672

roszczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnoprawnej członków organów i likwidatorów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej oraz innych osób dochodzone na podstawie art. 291-300 oraz 479-490 k.s.h.

673

uchylenie wyroku sądu polubownego

674

 

ochronę praw autorskich i pokrewnych

675

z zakresu ochrony prawnej roślin

676

skarga na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej (Ga)

677

 

 

rep. „GCo” – sprawy:

 

o nadanie klauzuli wykonalności, z wyłączeniem spraw o symbolach 104E, 104m, 104osh,104p, 104n i 104b

104

o nadanie klauzuli wykonalności europejskim tytułom egzekucyjnym

104E

o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika (art. 787, 7871 k.p.c.)

104m

o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikowi osobowej spółki handlowej (art. 7781 k.p.c.)

104osh

o nadanie klauzuli wykonalności wobec przejścia uprawnień lub obowiązków (art. 788 k.p.c.)

104p

o nadanie klauzuli wykonalności bankowym tytułom egzekucyjnym

104b

o nadanie klauzuli wykonalności aktom notarialnym

104n

o zwolnienie od kosztów sądowych i/lub ustanowienie radcy prawnego, adwokata

105

o uznanie orzeczenia sądu państwa obcego

107

o wyznaczenie sądu

108

o wyłączenie sędziego

109

o odtworzenie akt

111

o uznanie albo stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed takim sądem

117

o zawezwanie do próby ugodowej

123

o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego (art. 794 k.p.c.)

125

o zabezpieczenie dowodu

129

o udzielenie zabezpieczenia

131

o uznanie albo stwierdzenie wykonalności wyroku lub ugody sądu polubownego, z wyłączeniem spraw o symbolu 117

132

 

 

rep. „AmT” – sprawy dotyczące odwołań od decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej:

 

o ustaleniu znaczącej pozycji rynkowej

700

w sprawie nałożenia, zniesienia lub zmiany obowiązków regulacyjnych

701

w sprawie nałożenia kar

702

o których mowa w art. 43a ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne

703

o których mowa w art. 201 ust. 3 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne

704

wydawanych w sprawach spornych, z wyjątkiem decyzji w sprawie rezerwacji częstotliwości po przeprowadzeniu przetargu albo konkursu oraz od decyzji o uznaniu przetargu albo konkursu za nierozstrzygnięty

705

o których mowa w art. 7 ust. 1, art. 13 ust. 2, art. 20, art. 21 ust. 2 oraz art. 22 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych

706

 

 

rep. „ AmA” – sprawy dotyczące odwołań od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów:

 

w sprawie porozumienia ograniczającego konkurencję

710

w sprawie nadużywania pozycji dominującej

711

w sprawie koncentracji

712

w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów

713

w sprawie nałożenia kar

714

 

 

rep. „ AmE” – sprawy dotyczące odwołań od decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki:

 

w sprawach, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne

720

w sprawie dotyczącej zatwierdzenia taryfy energetycznej

721

w sprawie koncesji

722

w sprawie wymierzenia kary

723

w sprawie ustalenia kwoty kosztów osieroconych na podstawie art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem długoterminowych umów sprzedaży mocy i energii elektrycznej

724

 

 

rep. „Amz” – sprawy dotyczące:

 

zażaleń na postanowienie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, o którym mowa w art. 23 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne

735

zażaleń na postanowienia wydawane przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w postępowaniach prowadzonych na podstawie przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów lub przepisów odrębnych

736

zażaleń na postanowienia wydawane przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w postępowaniu zabezpieczającym prowadzonym na podstawie przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

737

zażaleń na postanowienia wydawane w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym w celu wykonania obowiązków wynikających z decyzji i postanowień wydawanych przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

738

zażaleń na postanowienia wydawane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w postępowaniach prowadzonych na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne lub przepisów odrębnych

739

zażaleń na postanowienia wydawane przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego w postępowaniach prowadzonych na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym lub przepisów odrębnych

740

 

OBJAŚNIENIA:

1) Sprawy o rozwód należy symbolizować ogólnym symbolem „004”, jednak te sprawy, w których w pozwie występuje żądanie eksmisji, oznacza się dodatkowo literą „a”, natomiast sprawy o rozwód z równoczesnym wnioskiem o podział majątku wspólnego literą „b”. Jeżeli w sprawie o rozwód strony wnoszą równocześnie o eksmisję i podział majątku, sprawę oznacza się symbolem „004/a/b”.

2) Symbolem „013” lub „613” oznacza się wyłącznie sprawy, w których przyczyną powstania szkody lub powstania roszczenia było naruszenie jakiegokolwiek elementu naturalnego środowiska człowieka, tj.: powietrza, wody, gleby, krajobrazu, fauny, flory itp.

3) Wyjaśnienia pkt 1 odnoszą się także do spraw o separację.

4) Jeżeli w skład majątku wchodzi gospodarstwo rolne, to po symbolu cyfrowym dopisuje się symbol literowy „rol”.

5) Sprawy przekazane do rozpoznania sądowi okręgowemu w trybie art. 18 k.p.c. oznacza się dodatkowo przez uzupełnienie ich symboli cyfrowych adnotacją 18 k.

6) Sprawy wpisywane do rep. „C” i „Ns” oznaczone odnośnikiem „6” są sprawami rodzinnymi.

7) Literami „dk” oznacza się wskazane w sprawozdaniu statystycznym sprawy z zakresu prawa pracy dotyczące kobiet, a literami „dm” dotyczące mężczyzn.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA