REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2006 nr 5 poz. 122

ZARZĄDZENIE Nr 57 MINISTRA ŚRODOWISKA1)

z dnia 27 października 2006 r.

w sprawie tworzenia i funkcjonowania systemu stałych dyżurów

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1

Ustala się zasady tworzenia i funkcjonowania systemu stałych dyżurów, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa (Dz. U. Nr 219, poz. 2218) w:

1) Ministerstwie Środowiska;

2) Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska;

3) Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej;

4) Państwowej Agencji Atomistyki;

5) jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Środowiska.

§ 2

Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:

1) jednostkach organizacyjnych – rozumie się przez to:

a) Ministerstwo Środowiska,

b) Główny Inspektorat Ochrony Środowiska,

c) Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej,

d) Państwową Agencję Atomistyki,

e) jednostki organizacyjne podległe lub nadzorowane przez Ministra Środowiska, o których mowa w załączniku do obwieszczenia Ministra Środowiska z dnia 8 września 2006 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Środowiska (M. P. Nr 63, poz. 658);

2) kierownikach jednostek organizacyjnych – rozumie się przez to:

a) Dyrektora Generalnego:

– Ministerstwa Środowiska,

– Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska,

– Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej,

– Państwowej Agencji Atomistyki,

b) kierowników jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Środowiska.

§ 3

1. Stałe dyżury tworzą kierownicy jednostek organizacyjnych.

2. W zależności od wielkości i warunków funkcjonowania jednostki organizacyjnej stały dyżur tworzy się w formie:

1) całodobowej służby dyżurnej pełnionej w przygotowanym do tego celu pomieszczeniu;

2) punktu kontaktowego działającego w godzinach służbowych w oparciu o wyznaczone stanowisko pracy, a po godzinach służbowych w oparciu o domowy dyżur telefoniczny, co najmniej dwóch wyznaczonych pracowników.

3. Formę stałego dyżuru określają kierownicy jednostek organizacyjnych w uzgodnieniu z dyrektorem Biura Ministra w Ministerstwie Środowiska.

4. Stały dyżur tworzony w formie całodobowej służby dyżurnej może być pełniony w systemie dwu-lub trzyzmianowym.

5. Osobom pełniącym dyżur w systemie dwuzmianowym należy zapewnić warunki do odpoczynku oraz przygotowania i spożycia posiłku.

6. Stały dyżur tworzony w formie punktu kontaktowego może być okresowo pełniony w formie całodobowej służby dyżurnej.

7. W przypadku, o którym mowa w ust. 6, stały dyżur pełni się na zasadach określonych dla stałego dyżuru pełnionego w formie całodobowej służby dyżurnej z wyjątkiem ustaleń dotyczących miejsca pełnienia stałego dyżuru.

8. Decyzję o zmianie formy pełnienia stałego dyżuru wydaje kierownik jednostki organizacyjnej samodzielnie lub na polecenie szefa Zespołu Reagowania Kryzysowego Ministerstwa Środowiska.

9. Stałe dyżury organizuje się przy wykorzystaniu pracowników jednostek organizacyjnych.

10. Do pełnienia dyżurów nie mogą być wyznaczone osoby posiadające przydziały mobilizacyjne lub odpowiedzialne za realizację nałożonych na jednostkę organizacyjną zadań obronnych.

11. Osoby wyznaczone do pełnienia dyżurów powinny posiadać odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych wydane na podstawie ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 149, poz. 1078).

§ 4

Dokumentację stałego dyżuru prowadzą:

1) w stanie stałej gotowości obronnej państwa – pracownicy prowadzący sprawy związane z wykonywaniem zadań obronnych jednostki organizacyjnej lub wydzielone komórki organizacyjne odpowiedzialne za prowadzenie tych spraw;

2) w stanie gotowości obronnej państwa czasu kryzysu i w stanie gotowości obronnej państwa czasu wojny – Starszy dyżurny – kierownik stałego dyżuru.

§ 5

1. W stanie stałej gotowości obronnej państwa, w celu realizacji zadań szkoleniowych lub w innych uzasadnionych przypadkach, w szczególności klęsk żywiołowych, awarii, katastrof zagrażających bezpieczeństwu życia lub mienia ludności, stałe dyżury mogą być uruchamiane w pełnym lub ograniczonym zakresie na podstawie decyzji:

1) Ministra Środowiska – we wszystkich jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Środowiska;

2) kierownika jednostki organizacyjnej – w jednostkach podległych lub nadzorowanych przez kierownika jednostki organizacyjnej.

2. W stanie gotowości obronnej państwa czasu kryzysu i w stanie gotowości obronnej państwa (czasu wojny system stałych dyżurów uruchamia Minister Środowiska.

3. Decyzję o zakończeniu działania stałego dyżuru wydaje podmiot, który wydał decyzję o jego uruchomieniu.

§ 6

Stały dyżur w jednostkach organizacyjnych przygotowujących stanowiska kierowania należy organizować jako element struktury organizacyjnej tych stanowisk.

§ 7

1. Wyposażenie, strukturę organizacyjną, dokumentację, zasady oraz warunki uruchamiania i funkcjonowania stałych dyżurów zawiera „Ramowa Instrukcja Stałego Dyżuru", stanowiąca załącznik do zarządzenia.

2. Kierownicy jednostek organizacyjnych opracują w oparciu o „Ramową Instrukcję Stałego Dyżuru", „Instrukcję Stałego Dyżuru" dla podległych sobie jednostek w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia.

§ 8

Finansowanie zadań związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem stałych dyżurów, o których mowa w § 1, odbywa się zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2004 r. w sprawie warunków i trybu planowania i finansowania zadań wykonywanych w ramach przygotowań obronnych państwa przez organy administracji rządowej i organy samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 152, poz. 1599).

§ 9

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

Minister Środowiska

Jan Szyszko

 

 

1) Minister Środowiska kieruje działami administracji rządowej – gospodarka wodna i środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 131, poz. 922).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 210, poz. 2036, z 2004 r. Nr 277, poz. 2742, z 2005 r. Nr 180, poz. 1496 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2006-12-29
  • Data wejścia w życie: 2006-10-27
  • Data obowiązywania: 2008-03-07
  • Dokument traci ważność: 2011-09-06

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA