REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2005 nr 4 poz. 20

Generalny Zarząd Dowodzenia i Łączności - P6

ZARZĄDZENIE Nr 5/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 3 marca 2005 r.

w sprawie organizacji archiwów wyodrębnionych jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej oraz zakresu ich działania

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1396 i Nr 241, poz. 2074, z 2003 r. Nr 137, poz. 1302 oraz z 2004 r. Nr 173, poz. 2065 i Nr 202, poz. 2065) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Zarządzenie określa archiwa wyodrębnione, archiwa wyodrębnione jednostek organizacyjnych oraz jednostki organizacyjne, w których prowadzi się działalność archiwalną, ich podległość, zasięg i zakresy działania, a także zakres działania szefa Centralnego Archiwum Wojskowego.
§ 2.
Określenia użyte w zarządzeniu, oznaczają:

1) ustawa - ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1396 i Nr 241, poz. 2074, z 2003 r. Nr 137, poz. 1302 oraz z 2004 r. Nr 173, poz. 1808 Nr 173, poz. 2065 i Nr 202, poz. 2065);

2) minister - Ministra Obrony Narodowej, jako organ administracji rządowej;

3) ministerstwo - Ministerstwo Obrony Narodowej, jako urząd administracji rządowej obsługujący ministra;

4) komórka organizacyjna - Sekretariat Ministra, departament, generalny zarząd, samodzielny zarząd, biuro;

5) jednostka organizacyjna - jednostkę nie wchodzącą w skład ministerstwa, podległą ministrowi lub przez niego nadzorowaną, w tym przedstawicielstwo, kontyngent, misję wojskową działającą poza granicami kraju i przedsiębiorstwo państwowe, dla którego jest on organem założycielskim;

6) archiwum wyodrębnione - jednostkę organizacyjną powołaną do gromadzenia, ewidencji, przechowywania, opracowania, zabezpieczenia i udostępniania materiałów archiwalnych oraz prowadzenia działalności informacyjnej, a także sprawowania nadzoru w komórkach organizacyjnych i jednostkach organizacyjnych w zakresie postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną;

7) archiwum wyodrębnione jednostki organizacyjnej - komórkę organizacyjną powołaną w jednostce organizacyjnej w celu gromadzenia, ewidencji, przechowywania, zabezpieczenia i udostępniania materiałów archiwalnych oraz dokumentacji nie-archiwalnej; 8) szef archiwum-dyrektora, kierownika archiwum.

§ 3.
1. Działalność archiwalną prowadzi wojskowa sieć archiwalna, którą tworzą jednostki organizacyjne:

1) archiwa wyodrębnione:

a) Centralne Archiwum Wojskowe,

b) Archiwum Instytucji Ministerstwa Obrony Narodowej,

c) Archiwum Wojsk Lądowych wraz z trzema filiami, zwane dalej „Archiwum Wojsk Lądowych”,

d) Archiwum Sił Powietrznych,

e) Archiwum Marynarki Wojennej;

2) archiwa wyodrębnione jednostek organizacyjnych:

a) Żandarmerii Wojskowej,

b) Agencji Mienia Wojskowego,

c) Wojskowej Agencja Mieszkaniowej,

d) rejonowych zarządów infrastruktury, Stołecznego i Wojskowego Zarządu Infrastruktury oraz Biura Infrastruktury Specjalnej,

e) akademii i wyższych szkół wojskowych oraz wojskowych instytutów naukowych.

2. W ramach wojskowej sieci archiwalnej działalność archiwalną prowadzą ponadto Muzeum Wojska Polskiego, Centralna Biblioteka Wojskowa, Wojskowe Biuro Badań Historycznych oraz muzea wojskowe podległe dowódcom rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i dowódcom okręgów wojskowych.

§ 4.
1. Centralne Archiwum Wojskowe obejmuje zasięg działania komórek organizacyjnych i jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej funkcjonujących w kraju i za granicą.

2. Archiwum Instytucji Ministerstwa Obrony Narodowej obejmuje zasięg działania komórek organizacyjnych, jednostek organizacyjnych w Warszawie bezpośrednio podporządkowanych ministrowi, jednostek organizacyjnych bezpośrednio podporządkowanych osobom zajmującym kierownicze stanowiska ministerstwa i szefom komórek organizacyjnych, jednostek organizacyjnych w Warszawie podległych dowódcy Garnizonu Warszawa, z wyłączeniem jednostek organizacyjnych podległych dowódcom rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 2.

3. Archiwum Wojsk Lądowych obejmuje zasięg działania jednostek organizacyjnych podległych dowódcy Wojsk Lądowych, jak też innych jednostek organizacyjnych funkcjonujących w obszarze działania tych archiwów, z wyłączeniem jednostek organizacyjnych, których materiały archiwalne wchodzą do zasobu archiwalnego Centralnego Archiwum Wojskowego i Archiwum Instytucji Ministerstwa Obrony Narodowej, a także jednostek organizacyjnych podległych dowódcom Sił Powietrznych oraz Marynarki Wojennej.

4. Archiwa, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. d i e obejmują zasięg działania jednostek organizacyjnych podległych dowódcom Sił Powietrznych oraz Marynarki Wojennej, jak też innych jednostek organizacyjnych funkcjonujących w obszarze działania tych archiwów, z wyłączeniem jednostek organizacyjnych, których materiały archiwalne wchodzą do zasobu archiwalnego Centralnego Archiwum Wojskowego i Archiwum Instytucji Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostek organizacyjnych podległych dowódcy Wojsk Lądowych.

5. Działalność archiwalna jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 obejmuje zasięg ich działania.

§ 5.
Jednostki organizacyjne, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, w zakresie zgromadzonych i powstających materiałów archiwalnych podlegają przepisom ustawy i przepisom wykonawczym wydanym na jej podstawie.
§ 6.
1. Tworzenie, łączenie, przekształcanie i znoszenie archiwów wyodrębnionych, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, następuje według odrębnych przepisów.

2. Archiwa wyodrębnione podlegają:

1) Centralne Archiwum Wojskowe - Ministrowi Obrony Narodowej;

2) Archiwum Instytucji Ministerstwa Obrony Narodowej - szefowi Centralnego Archiwum Wojskowego;

3) Archiwum Wojsk Lądowych - dowódcy Wojsk Lądowych;

4) Archiwum Sił Powietrznych - dowódcy Sił Powietrznych;

5) Archiwum Marynarki Wojennej - dowódcy Marynarki Wojennej.

3. Archiwa wyodrębnione jednostek organizacyjnych podlegają kierownikom tych jednostek.

§ 7.
1. Jednostki organizacyjne tworzące wojskową sieć archiwalną funkcjonują na podstawie etatu i szczegółowego zakresu działania.

2. Szczegółowy zakres działania określający zadania szefa, jego zastępców oraz komórek wewnętrznych i ich szefów, a także występujących w nich samodzielnych stanowisk pracy zatwierdzają, w odniesieniu do:

1) Centralnego Archiwum Wojskowego i Archiwum Instytucji Ministerstwa Obrony Narodowej - Szef Sztabu Generalnego WP;

2) Archiwum Wojsk Lądowych - dowódca Wojsk Lądowych;

3) Archiwum Sił Powietrznych - dowódca Sił Powietrznych;

4) Archiwum Marynarki Wojennej - dowódca Marynarki Wojennej.

3. Kierownicy jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 zatwierdzają szczegółowe zakresy działania związane z działalnością archiwalną w podległych im jednostkach.

4. Zatwierdzenie szczegółowych zakresów działania oraz dokonywanie w nich zmian i uzupełnień przez dowódców i kierowników, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4 i ust. 3 następuje w porozumieniu z szefem Centralnego Archiwum Wojskowego.

§ 8.
1. Nadzór funkcjonalny nad działalnością archiwalną prowadzoną w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 3, z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej, sprawuje Szef Sztabu Generalnego WP poprzez:

1) wydawanie instrukcji, wytycznych i innych dokumentów w sprawach związanych z działalnością archiwalną;

2) zatwierdzanie planów działalności archiwalnej oraz planów wydawniczych Centralnego Archiwum Wojskowego.

2. Nadzór merytoryczny nad działalnością archiwalną prowadzoną w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 3, sprawuje szef Centralnego Archiwum Wojskowego.

§ 9.
1. Do zakresu działania szefa Centralnego Archiwum Wojskowego należy:

1) koordynowanie działalności archiwalnej prowadzonej w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 3, w sprawach:

a) organizacji i funkcjonowania archiwów wyodrębnionych oraz kształtowania zasobu archiwalnego:

- występowanie z wnioskami o tworzenie, łączenie, przekształcanie i znoszenie archiwów wyodrębnionych,

- wydawanie szczegółowych wytycznych dotyczących form i metod gromadzenia, przechowywania, ewidencji, opracowania, udostępniania i zabezpieczania materiałów archiwalnych,

- prowadzenie jednolitej ewidencji zasobu archiwalnego,

b) naukowych i wydawniczych:

- prowadzenie działalności w zakresie kształcenia i doskonalenia kadr w dziedzinie archiwistyki,

- współpraca z państwowymi instytutami naukowo-badawczymi i szkołami wyższymi w zakresie badań dotyczących archiwistyki,

- opracowywanie planów wydawniczych Centralnego Archiwum Wojskowego,

- udział w pracach zespołów wydawniczych placówek naukowo-badawczych w zakresie archiwistyki i historii wojskowości,

c) wzbogacania zasobu archiwalnego:

- przejmowanie materiałów archiwalnych stanowiących niepaństwowy zasób archiwalny odnoszący się do historii wojskowości,

- gromadzenie informacji o materiałach archiwalnych dotyczących dziejów polskich sił zbrojnych znajdujących się poza granicami państwa oraz przygotowywanie wniosków i prowadzenie spraw związanych z rewindykacją tych materiałów we współpracy z Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych;

2) nadzór nad działalnością naukową i wydawniczą;

3) nadzór nad gromadzeniem, ewidencją, przechowywaniem, opracowaniem, udostępnianiem i zabezpieczeniem materiałów archiwalnych w archiwach wyodrębnionych, o których mowa w § 3;

4) prowadzenie współpracy międzynarodowej w zakresie działalności archiwów wyodrębnionych, o których mowa w § 3, we współdziałaniu z Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych;

5) udział w pracach komisji, zespołów i komitetów zajmujących się działalnością archiwalną w organach wojskowych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej.

2. Szef Centralnego Archiwum Wojskowego i upoważnione przez niego osoby są uprawnione do kontroli:

1) jednostek organizacyjnych wchodzących w skład wojskowej sieci archiwalnej, o której mowa w § 3, w zakresie wykonywania przepisów ustawy oraz resortowych przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie;

2) komórek organizacyjnych i jednostek organizacyjnych, w zakresie postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną.

3. W celu realizacji zadań określonych w ust. 1 i 2 szef Centralnego Archiwum Wojskowego:

1) opracowuje regulamin udostępniania materiałów archiwalnych w archiwach wyodrębnionych oraz jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, według przepisów wydanych na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy;

2) wydaje wytyczne w sprawach archiwalnych w zakresie przyznanych uprawnień;

3) wydaje Biuletyn Wojskowej Służby Archiwalnej;

4) opracowuje plany działalności archiwalnej;

5) organizuje i prowadzi działalność kontrolną w sprawach archiwalnych na zasadach oraz wtrybie określonym w przepisach w sprawie działalności kontrolnej;

6) prowadzi działalność informacyjną dotyczącą archiwistyki;

7) powołuje komisje w sprawach działalności archiwalnej;

8) współdziała z szefami komórek organizacyjnych i kierownikami jednostek organizacyjnych oraz z Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych;

9) organizuje i wdraża systemy i sieci teleinformatyczne w ramach wojskowej sieci archiwalnej, jak też sprawuje nadzór nad prawidłowym ich wykorzystaniem i funkcjonowaniem.

4. Regulamin, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, zatwierdza Szef Sztabu Generalnego WP.

§ 10.
1. Do zakresu działania Centralnego Archiwum Wojskowego, z zastrzeżeniem § 9, należy:

1) kształtowanie zasobu archiwalnego w wojskowej sieci archiwalnej;

2) gromadzenie, ewidencja, przechowywanie, opracowanie i zabezpieczenie materiałów archiwalnych pozostających w zasobach Centralnego Archiwum Wojskowego oraz przekazanych przez archiwa wyodrębnione i jednostki organizacyjne, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 2;

3) prowadzenie działalności informacyjnej w zakresie zgromadzonego zasobu archiwalnego;

4) opiniowanie projektów aktów prawnych w sprawach archiwalnych, w szczególności mających wpływ na organizację i zakresy działania archiwów wyodrębnionych i jednostek organizacyjnych prowadzących działalność archiwalną;

5) opracowywanie projektów resortowych aktów prawnych w sprawach archiwalnych;

6) prowadzenie poszukiwań w kraju i za granicą polskich archiwaliów we współpracy z Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych;

7) opracowywanie wniosków w zakresie organizacji wojskowej sieci archiwalnej;

8) organizowanie i prowadzenie kontroli postępowania z materiałami archiwalnymii dokumentacją niearchiwalną w komórkach organizacyjnych i jednostkach organizacyjnych;

9) prowadzenie ekspertyz akt i udzielanie zgody na brakowanie dokumentacji niearchiwalnej;

10) wydawanie uwierzytelnionych odpisów, wypisów, wyciągów i reprodukcji przechowywanych materiałów archiwalnych oraz zaświadczeń na podstawie tych materiałów;

11) prowadzenie prac naukowych, popularyzatorskich i wydawniczych w dziedzinie archiwistyki oraz dziedzinach pokrewnych;

12) udostępnianie materiałów archiwalnych należących do jego zasobu, według przepisów wydanych na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy;

13) wykonywanie usług archiwalnych dla jednostek organizacyjnych i obywateli w zakresie wyszukiwania, prowadzenia kwerend, kopiowania, fotokopiowania i konserwacji materiałów archiwalnych, według przepisów wydanych na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy.

2. Do zakresu działania archiwów wyodrębnionych, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. b-e należy:

1) gromadzenie, ewidencja, przechowywanie, opracowywanie i zabezpieczenie zgromadzonych materiałów archiwalnych;

2) prowadzenie kontroli postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w komórkach organizacyjnych i jednostkach organizacyjnych, objętych zasięgiem działania;

3) wydawanie uwierzytelnionych odpisów, wypisów, wyciągów i reprodukcji przechowywanych materiałów oraz zaświadczeń na podstawie tych materiałów;

4) udostępnianie materiałów archiwalnych należących do ich zasobów, według przepisów wydanych na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy;

5) popularyzacja wiedzy o materiałach archiwalnych oraz prowadzenie działalności informacyjnej;

6) przekazywanie, na wniosek szefa Centralnego Archiwum Wojskowego, materiałów archiwalnych do Centralnego Archiwum Wojskowego, w celu ich naukowego opracowania i stałego przechowywania;

7) wykonywanie usług archiwalnych dla jednostek organizacyjnych i obywateli w zakresie wyszukiwania, prowadzenia kwerend, kopiowania, foto-kopiowania i konserwacji materiałów archiwalnych, według przepisów wydanych na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy.

3. Do zakresu działania archiwów wyodrębnionych jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, należy:

1) gromadzenie, ewidencja, przechowywanie, opracowywanie i zabezpieczanie materiałów archiwalnych przechowywanych i powstających w tych jednostkach;

2) prowadzenie kontroli postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w podległych jednostkach i komórkach organizacyjnych;

3) udostępnianie materiałów archiwalnych należących do ich zasobów, według przepisów wydanych na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy;

4) popularyzacja wiedzy o materiałach archiwalnych oraz prowadzenie działalności informacyjnej;

5) przekazywanie, na wniosek szefa Centralnego Archiwum Wojskowego, materiałów archiwalnych do Centralnego Archiwum Wojskowego w celu ich naukowego opracowania i stałego przechowywania;

6) wykonywanie usług archiwalnych dla jednostek organizacyjnych i obywateli w zakresie wyszukiwania, prowadzenia kwerend, kopiowania, foto-kopiowania i konserwacji materiałów archiwalnych, według przepisów wydanych na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy.

4. Do zakresu działania jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 3 ust. 2, w ramach działalności archiwalnej należy:

1) gromadzenie, ewidencja, przechowywanie, opracowywanie i zabezpieczanie materiałów archiwalnych przechowywanych i powstających w tych jednostkach;

2) prowadzenie kontroli postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w podległych jednostkach i komórkach organizacyjnych;

3) udostępnianie materiałów archiwalnych należących do ich zasobów, według przepisów wydanych na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy;

4) popularyzacja wiedzy o materiałach archiwalnych oraz prowadzenie działalności informacyjnej;

5) wykonywanie usług archiwalnych dla jednostek organizacyjnych i obywateli w zakresie wyszukiwania, prowadzenia kwerend, kopiowania, foto-kopiowania i konserwacji materiałów archiwalnych, według przepisów wydanych na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy.

§ 11.
Materiały archiwalne i dokumentację niearchiwalną przechowywaną i wytworzoną w przedstawicielstwach, kontyngentach i misjach wojskowych działających poza granicami kraju oraz im nadsyłaną, przekazuje się do Centralnego Archiwum Wojskowego, według przepisów wydanych na podstawie art. 5 ust. 3 pkt 5 ustawy.
§ 12.
Traci moc zarządzenie Nr21/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 kwietnia 1984 r. w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów wojskowych, zasad postępowania z wojskowymi materiałami archiwalnymi oraz udostępniania tych materiałów (Dz. Rozk. MON z 1984 r., poz. 25).
§ 13.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: J. Szmajdziński

W porozumieniu:

Minister Kultury: W. Dąbrowski

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA