REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2007 nr 24 poz. 254

Departament Spraw Socjalnych

DECYZJA Nr 580/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 17 grudnia 2007 r.

w sprawie rozliczenia środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przeznaczonego na cele mieszkaniowe

Tekst pierwotny

Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426) w celu określenia zasad rozliczenia środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przeznaczonego na cele mieszkaniowe zgromadzonych na wyodrębnionych rachunkach bankowych, ustala się, co następuje:

1. Dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, dowództw Okręgów Wojskowych i Dowództwa Garnizonu Warszawa, którzy stosownie do postanowień rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 grudnia 1994 r. w sprawie sposobu tworzenia i gromadzenia środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracowników cywilnych wojska oraz wysokości odpisu na ten fundusz (Dz. U. Nr 132, poz. 678) utworzyli wyodrębnione rachunki bankowe do obsługi zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, dokonają rozliczenia środków zgromadzonych na tych rachunkach w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia niniejszej decyzji w życie.

2. Dowódcy, o których mowa w pkt 1, do przeprowadzenia rozliczenia aktywów i pasywów zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powołają komisje, zwane dalej „komisjami rozliczeniowymi”, w skład których powinni wejść przedstawiciele organizacji związkowych.

3. Rozliczeniu podlegają aktywa i pasywa zakładowego funduszu świadczeń socjalnych według stanu na pierwszy dzień miesiąca następującego po miesiącu wejścia niniejszej decyzji w życie, przekazane przez wojskowe jednostki organizacyjne, zwane dalej „pracodawcami”.

4. Rozliczenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych polegają na ustaleniu, w oparciu o posiadaną ewidencję, wysokości odpisów odprowadzonych na wyodrębniony rachunek bankowy właściwego szefostwa finansów rodzaju Sił Zbrojnych, oddziału finansów dowództwa Okręgu Wojskowego i Dowództwa Garnizonu Warszawa, zwanym dalej „wyodrębnionym rachunkiem” przez:

a) pracodawców funkcjonujących w dniu wejścia niniejszej decyzji w życie,

b) pracodawców rozformowanych, których odprowadzone odpisy przekazane zostaną innym pracodawcom pod warunkiem, że pracodawcy ci przejęli w trybie art. 231 Kodeksu pracy pracowników pracodawcy rozformowanego,

c) pracodawców, którzy przed dniem dokonania rozliczenia zmienili formy organizacyjne oraz zaprzestali odprowadzania odpisów na wyodrębniony rachunek.

5. W przypadku braku możliwości ustalenia źródeł pochodzenia aktywów zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i w konsekwencji niedokonanie rozliczenia w układzie pracodawców, o których mowa w pkt 4, aktywa te podlegają, z zastrzeżeniem pkt 6, ostatecznemu podziałowi pomiędzy pracodawców, którzy funkcjonują na dzień wejścia niniejszej decyzji w życie. Podziału dokonuje się proporcjonalnie do faktycznego zatrudnienia pracowników danego pracodawcy do faktycznego zatrudnienia ogółem, ustalonego na dzień wejścia decyzji w życie.

6. Przed dokonaniem ostatecznego podziału, o którym mowa w pkt 5, aktywa ze źródeł niemożliwych do ustalenia stanowią źródło zaspokojenia roszczeń pracodawców, którzy w wyniku dokonanych zmian organizacyjnych resortu obrony narodowej zaprzestali odprowadzania odpisów na wyodrębniony rachunek oraz nie otrzymali zwrotu odpisów odprowadzonych. Podstawą dokonania zwrotu jest ugoda zawarta pomiędzy dowódcą, o którym mowa w pkt 1, a danym pracodawcą.

7. W terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia niniejszej decyzji w życie komisje rozliczeniowe przedstawiają poszczególnym pracodawcom wyliczoną, stosownie do pkt 4 i pkt 5, wielkość aktywów podlegającą zwrotowi. Pracodawca w uzgodnieniu z organizacjami związkowymi lub przedstawicielem załogi może podjąć decyzję o przystąpieniu do wspólnej działalności socjalnej lub o podjęciu tej działalności samodzielnie na zasadach określonych w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. (Dz. U. z 1996 r. Nr 118, poz. 561, Nr 139, poz. 647, Nr 147, poz. 686, z 1997 r. Nr 82, poz. 518, Nr 121, poz. 770, z 1998 r. Nr 75, poz.486, Nr 113, poz. 717, z 2002 r. Nr 135, poz. 1146, z 2003 r. Nr 213, poz. 2081, z 2005 r. Nr 249, poz. 2104 oraz z 2007 r. Nr 69, poz. 467 i Nr 89, poz. 589).

8. Pracodawcy podejmując decyzję o prowadzeniu wspólnej działalności socjalnej uzgodnią i wskażą dowódcę wojskowej jednostki organizacyjnej, który:

a) przygotuje i podpisze z pracodawcami umowę o wspólnym prowadzeniu działalności socjalnej,

b) przejmie ewidencję oraz dokumentację od dowódców, o których mowa w pkt 1.

9. Pracodawcy, którzy podejmą decyzje o prowadzeniu samodzielnej działalności socjalnej, dokonają z dniem rozpoczęcia działalności zmian lub wprowadzą nowe regulaminy zakładowych funduszy świadczeń socjalnych.

10. Dowódcy, o których mowa w pkt 1, stosownie do podjętych przez pracodawców decyzji o prowadzeniu samodzielnej działalności socjalnej lub wspólnej działalności oraz zawartych ugód, przekażą:

a) na wskazany przez pracodawcę rachunek bankowy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub na inny rachunek, środki stanowiące różnicę sumy kwot, o których mowa w pkt 4 lit a i b oraz pkt 5 i zadłużenia ogółem pracowników tego pracodawcy lub pracowników pracodawców, z którymi została zawarta umowa na prowadzenie wspólnej działalności socjalnej,

b) na wskazane przez wnoszących roszczenia rachunki bankowe, kwoty wynikające z zawartych ugód, o których mowa w pkt 6,

c) dokumentację stanowiącą podstawę dochodzenia należności i zobowiązań przejętego udziału zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

11. W celu prawidłowego dokonania rozliczenia rachunków, o których mowa w pkt 1:

a) z dniem wejścia niniejszej decyzji w życie do czasu dokonania przelewów, o których mowa w pkt 10 lit a i b, należy wstrzymać wszelkie przelewy pomiędzy rachunkami zakładowych funduszy świadczeń socjalnych,

b) do czasu podjęcia decyzji o prowadzeniu samodzielnej działalności socjalnej lub zawarcia umowy na wspólne prowadzenie działalności, raty spłacanego zadłużenia pracowników deponowane są na rachunkach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, które stosownie do podjętych decyzji staną się aktywami tych rachunków, zostaną przelane na rachunek obsługujący wspólną działalność lub rachunek bankowy innego pracodawcy,

c) komisja rozliczeniowa, stosownie do podjętych przez pracodawców decyzji o prowadzeniu samodzielnej działalności socjalnej lub zawarcia umowy na wspólne prowadzenie działalności przy dokonywaniu przelewów, o których mowa w pkt 10 lit a i b, uwzględni zadłużenie pracowników danego pracodawcy i w przypadku, gdy zadłużenie to jest wyższe niż łączna kwota należna temu pracodawcy wynikająca z rozliczenia, o którym mowa w pkt 4 i pkt 5, wskaże adresata, któremu pracodawca ten przekaże nadwyżki zadłużenia nad kwotami należnymi.

12. Dowódcy, o których mowa w pkt 1, złożą Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej właściwemu w sprawach socjalnych, w terminie czterech miesięcy od dnia wejścia niniejszej decyzji w życie, informacje o likwidacji zakładowych funduszy świadczeń socjalnych, o którym mowa w pkt 1.

13. Decyzja wchodzi w życie po upływie czternastu dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: B. Klich

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2007-12-28
  • Data wejścia w życie: 2008-01-12
  • Data obowiązywania: 2008-01-12
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA