REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2010 nr 1 poz. 5

Departament Polityki Zbrojeniowej

DECYZJA Nr 13/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 13 stycznia 2010 r.

zmieniająca decyzję w sprawie wprowadzenia procedury pozyskania nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz procedury pozyskania nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego w ramach pilnej potrzeby operacyjnej

Tekst pierwotny

Na podstawie § 1 pkt 8 lit. a–d i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), ustala się, co następuje:

1. W decyzji Nr 101/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 3 kwietnia 2009 r. w sprawie wprowadzenia procedury pozyskania nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz procedury pozyskania nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego w ramach pilnej potrzeby operacyjnej (Dz. Urz. MON Nr 6, poz. 76) wprowadza się następujące zmiany:

1) w pkt 3:

a) ppkt 6 otrzymuje brzmienie:

„6) wstępne założenia taktyczno-techniczne (WZTT) – dokument zawierający charakterystyki operacyjne i techniczne UiSW, specyfikację opracowywanego UiSW, jego miejsce w systemie, w tym wymogi interoperacyjności, kompatybilności oraz eksploatacyjne, a także sposób oraz zakres weryfikacji UiSW na zgodność z tym dokumentem;”,

b) ppkt 8 otrzymuje brzmienie:

„8) pilna potrzeba operacyjna – potrzeba niezwłocznego pozyskania nowego UiSW, wynikająca z konieczności użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, której przy zachowaniu należytej staranności, nie można było przewidzieć na etapie planowania użycia Sił Zbrojnych;”,

c) w ppkt 10 lit. i otrzymuje brzmienie:

„i) sposób oraz zakres weryfikacji UiSW na zgodność z WZTT;”,

d) ppkt 19 otrzymuje brzmienie:

„19) „Doraźna Analiza Rynku” (DAR) – analizę rynku uzbrojenia pod kątem występującego na nim UiSW spełniającego wymagania określone przez gestora, wskazująca czasowe, finansowe i organizacyjne warunki jego pozyskania od poszczególnych dostawców, określająca sposób i zakres weryfikacji UiSW na zgodność z WZTT oraz informację czy produkt występuje na wyposażeniu innych armii;”.

2. W „Procedurze pozyskania nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”, stanowiącej załącznik Nr 1 do decyzji, wprowadza się następujące zmiany:

1) pkt 15 otrzymuje brzmienie:

„15. Weryfikacja parametrów (charakterystyk) UiSW dokonywana jest w trybie określonym w ustawie z dnia 17 listopada 2006 r. o systemie oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa (Dz. U. Nr 235, poz. 1700). Dopuszcza się przeprowadzanie testów UiSW tylko i wyłącznie w sytuacjach, gdy nie ma innych możliwości weryfikacji spełnienia wymagań określonych w WZTT.”;

2) w pkt 16:

a) ppkt 3 otrzymuje brzmienie:

„3) określania, w uzgodnieniu z Gestorem, zasad prowadzenia testów, potwierdzających spełnienie WZTT przez dostarczane UiSW, jeżeli były wymagane na etapie WZTT;”,

b) ppkt 5 otrzymuje brzmienie:

„5) zawarcia umowy (umów) na opracowanie i przeprowadzenie PTe z instytucją (instytucjami) inną niż Wykonawca – w przypadku, gdy testy są wymagane; opracowany PTe wymaga uzgodnienia z BARU i zatwierdzenia przez Gestora.”.

3. Załącznik Nr 2 do decyzji otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszej decyzji.

4. Procedury rozpoczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej decyzji realizuje się w oparciu o dotychczas obowiązujące przepisy z zastrzeżeniem, że pkt 20 załącznika do niniejszej decyzji stosuje się również do procedur zakończonych w rozumieniu niniejszej decyzji.

5. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia podpisania.

Minister Obrony Narodowej: B. Klich

Załącznik 1. [Procedura pozyskania nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego w ramach pilnej potrzeby operacyjnej]

Załącznik do decyzji Nr 13/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 13 stycznia 2010 r. (poz. 5)

Załącznik Nr 2

Procedura
pozyskania nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego w ramach pilnej potrzeby operacyjnej

1. Pozyskanie nowego UiSW w ramach pilnej potrzeby operacyjnej dokonuje się przez dostawę lub modernizację UiSW, które jest dostępne na rynku i spełnia wymagania Gestora.

2. Realizacja pilnej potrzeby operacyjnej obejmującej równocześnie dostawę, o której mowa w pkt 1, oraz usługę jest możliwa wyłącznie w przypadku, gdy wartościowy udział przedmiotu dostawy w danym zamówieniu jest największy.

3. Realizację procedury rozpoczyna się na wniosek Gestora uzgodniony z Dowódcą Operacyjnym Sił Zbrojnych i skierowany do Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Wzór wniosku określa załącznik Nr 2A.

4. W przypadku, gdy nie jest ustanowiony Gestor dla nowego UiSW, właściwy dowódca rodzaju Sił Zbrojnych dodatkowo występuje z wnioskiem do Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego o ustanowienie Gestora danego UiSW.

5. Do czasu ustanowienia Gestora UiSW, jego zadania spełnia dowódca rodzaju Sił Zbrojnych lub wskazany przez niego kierownik komórki organizacyjnej w podległym dowództwie.

6. Do wniosku, o którym mowa w pkt 3 załącza się:

1) uzasadnienie zawierające:

a) okoliczności potwierdzające potrzebę niezwłocznego pozyskania nowego UiSW,

b) funkcje i podstawowe wymagania, jakie nowe UiSW musi spełniać,

c) wykaz parametrów (charakterystyk) UiSW oraz proponowany sposób ich weryfikacji,

d) potrzebną ilość nowego UiSW oraz jej uzasadnienie,

e) wskazanie istniejących na rynku wyrobów, które mogą spełniać wymagania Gestora,

f) wykazanie, iż nie było obiektywnych możliwości przewidzenia potrzeby pozyskania wnioskowanego UiSW już na etapie planowania użycia Sił Zbrojnych;

2) „Formularz czasu realizacji procedury pozyskania UiSW w ramach pilnej potrzeby operacyjnej”. Wzór formularza zawiera załącznik Nr 2B.

7. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego akceptuje wniosek po potwierdzeniu przez Szefa Zarządu Planowania Rzeczowego – P8 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego finansowych możliwości pozyskania nowego UiSW ujętego we wniosku.

8. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w terminie dwóch dni roboczych od akceptacji wniosku przedstawia go Dyrektorowi BARU, informując o powyższym fakcie również Sekretariat RU.

9. Dyrektor BARU, we współpracy z Gestorem UiSW i centralnym organem logistycznym, opracowuje DAR oraz WZTT w terminie nie dłuższym niż dwadzieścia pięć dni roboczych, a następnie przedkłada WZTT do zatwierdzenia Gestorowi, dołączając do niego sporządzoną DAR.

10. Gestor w terminie sześciu dni roboczych od przedłożenia WZTT przez BARU dokonuje ich weryfikacji, a następnie, w przypadku zatwierdzenia dokumentu, przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej, za pośrednictwem Dyrektora Biura do Spraw Procedur Antykorupcyjnych, „Wniosek w sprawie pozyskania nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego”, dołączając do niego WZTT, zaakceptowany wniosek Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, o którym mowa w pkt 6 oraz DAR. Wzór „Wniosku w sprawie pozyskania nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego” określa załącznik Nr 2C.

11. Dyrektor Biura do Spraw Procedur Antykorupcyjnych w terminie trzech dni roboczych dokonuje formalnoprawnej analizy przedłożonej dokumentacji, a następnie sporządza dla Ministra Obrony Narodowej opinię w tym zakresie.

12. Opinię, o której mowa w pkt 11, dołącza się do całości dokumentacji w sprawie pozyskania nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego w ramach pilnej potrzeby operacyjnej.

13. W przypadku braku akceptacji wniosku Gestora przez Ministra Obrony Narodowej, wynikającej z niekompletnej dokumentacji lub z błędnego jej sporządzenia, kierownik komórki (jednostki) organizacyjnej właściwej do jej opracowania dokonuje niezwłocznej korekty lub uzupełnienia dokumentacji.

14. W wypadku akceptacji przez Ministra Obrony Narodowej wniosku, o którym mowa w pkt 10, Dyrektor Sekretariatu Ministra Obrony Narodowej w terminie dwóch dni roboczych przesyła do Sekretariatu RU oryginał wniosku wraz z załącznikami.

15. Sekretarz RU w terminie dwóch dni roboczych dokonuje rejestracji wniosku, a kopie wniosku przesyła do:

1) Dyrektora BARU – wraz z oryginałem WZTT;

2) Zamawiającego – wraz z kopią WZTT i DAR;

3) Gestora;

4) Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych;

5) Szefa Zarządu Planowania Logistyki – P4 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego;

6) Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych;

7) Szefa Zarządu Planowania Rzeczowego – P8 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

16. Na podstawie zaakceptowanego przez Ministra Obrony Narodowej wniosku, o którym mowa w pkt 10, Szef Zarządu Planowania Rzeczowego – P8 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w terminie dziesięciu dni roboczych:

1) opracowuje projekt korekty „Planu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”;

2) uzgadnia, w razie potrzeby, projekt korekty z właściwymi instytucjami;

3) przedkłada projekt korekty Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego do akceptacji;

4) przekazuje:

a) Dyrektorowi Departamentu Budżetowego Ministerstwa Obrony Narodowej – zaakceptowaną korektę,

b) dysponentom i dyrektorom (szefom, dowódcom) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, o których mowa w § 4 ust. 3–8 decyzji Ministra Obrony Narodowej Nr 7/MON z dnia 14 stycznia 2008 r. w sprawie zasad opracowywania i realizacji centralnych planów rzeczowych (Dz. Urz. MON Nr 1, poz. 6) – wyciągi z korekty w częściach ich dotyczących,

c) dyrektorom (prezesowi) instytucji realizujących zadania rzeczowe – wyciągi z korekty w częściach ich dotyczących.

17. Zamawiający realizuje procedurę zamówienia w oparciu o dokumenty otrzymane od:

1) Szefa Zarządu Planowania Rzeczowego – P8 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – korektę;

2) Sekretariatu RU – kopię Wniosku, o którym mowa w pkt 7 oraz kopie WZTT i DAR.”

18. Zamawiający w trakcie realizacji procedury zamówienia zobowiązany jest do niezwłocznego realizowania wymaganych czynności z zastrzeżeniem, że sporządzenie przez komisję wniosku w sprawie wyboru trybu postępowania, powinno nastąpić nie później niż w terminie siedmiu dni roboczych od otrzymania dokumentów, o których mowa w pkt 17, o czym informuje Sekretarza Rady Uzbrojenia dołączając „Formularz czasu realizacji procedury pozyskania UiSW w ramach pilnej potrzeby operacyjnej”.

19. Termin, o którym mowa w pkt 18, nie obowiązuje Zamawiającego, w przypadku konieczności zmian w WZTT, o których mowa w pkt 20.

20. Ewentualne zmiany WZTT, które wynikną w trakcie prowadzenia procedury zamówienia, rozpatruje i przygotowuje BARU i zatwierdza Gestor, na podstawie informacji od Zamawiającego.

21. W sprawach nieunormowanych przepisami niniejszej decyzji procedurę dostawy UiSW realizuje się zgodnie z decyzją nr 291/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 26 lipca 2006 r. w sprawie zasad i trybu zawierania w resorcie obrony narodowej umów, których przedmiotem jest uzbrojenie lub sprzęt wojskowy (Dz. Urz. MON Nr 14, poz. 179, z 2008 r. Nr 6, poz. 59 oraz z 2009 r. Nr 3, poz. 46).

22. Czas realizacji procedury pozyskania UiSW w ramach pilnej potrzeby operacyjnej ewidencjonuje się zgodnie z załącznikiem Nr 2B.

23. Czas realizacji poszczególnych spraw, ujętych w „Formularzu czasu realizacji procedury pozyskania UiSW w ramach pilnej potrzeby operacyjnej' liczy się od dnia następującego po dniu zarejestrowania dokumentów wchodzących do kancelarii właściwej komórki lub jednostki organizacyjnej do dnia rejestracji dokumentów wchodzących do kancelarii komórki lub jednostki organizacyjnej, właściwej do wykonania kolejnej czynności proceduralnej.

24. W razie konieczności wykonania dodatkowych czynności nieobjętych niniejszą procedurą (tj. składania wyjaśnień, uzyskania dodatkowych opinii, uzupełnienia dokumentacji) czas realizacji czynności proceduralnych wydłuża się o czas niezbędny na wykonanie czynności dodatkowych. Realizację czynności dodatkowych ujmuje się w „Formularzu czasu realizacji procedury pozyskania UiSW w ramach pilnej potrzeby operacyjnej”.

25. Dodatkowe czynności nieujęte w procedurze, określone w pkt 24 powinny być zrealizowane niezwłocznie, nie dłużej jednak niż w ciągu pięciu dni roboczych z zastrzeżeniem, że termin ten dotyczy czynności dodatkowych, będących w zakresie kompetencji danej instytucji.

26. W przypadku przekroczenia terminów określonych procedurą, kierownik komórki lub jednostki organizacyjnej sporządza pisemne wyjaśnienie przyczyn i okoliczności powstałego opóźnienia w realizacji procedury i przesyła je do Sekretariatu RU.

27. Po zakończeniu realizacji procedury Sekretarz Rady Uzbrojenia dokonuje oceny prawidłowości realizacji procedury pod względem czasowym. Za termin zakończenia procedury przyjmuje się datę sporządzenia wniosku w sprawie wyboru trybu postępowania.

28. W przypadku przekroczenia o więcej niż jeden dzień roboczy terminów określonych dla poszczególnych komórek lub jednostek organizacyjnych, określonych w załączniku Nr 2B lub o więcej niż pięć dni roboczych w przypadku realizacji całości procedury, Podsekretarz Stanu ds. Uzbrojenia i Modernizacji informuje o tym fakcie Ministra Obrony Narodowej, dołączając do informacji wyjaśnienia, o których mowa w pkt 26.

29. W każdym przypadku bezskutecznego upływu terminów, o których mowa w pkt 28 Minister Obrony Narodowej może pociągnąć do odpowiedzialności służbowej osoby odpowiedzialne za opóźnienie.

30. Weryfikacja parametrów (charakterystyk) UiSW jest dokonywana w trybie określonym w ustawie z dnia 17 listopada 2006 r. o systemie oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa (Dz. U. Nr 235, poz. 1700).

31. Testy UiSW prowadzi się jedynie w przypadku, gdy nie ma innych możliwości weryfikacji spełnienia wymagań określonych w WZTT.

32. W przypadku konieczności przeprowadzenia testów UiSW, tryb ich prowadzenia określa „Procedura pozyskania nowego wzoru uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”, stanowiąca załącznik Nr 1 do niniejszej decyzji.

33. Zatwierdzenie przez Gestora orzeczenia z pozytywnego przebiegu testów UiSW, w przypadku ich prowadzenia, stanowi warunek konieczny wprowadzenia UiSW do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

34. Zasady wprowadzania UiSW do wyposażenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej określają odrębne przepisy.

Załącznik 2A. [Załącznik Nr 2A]

Załącznik Nr 2A

infoRgrafika


Załącznik 3B. [Załącznik Nr 2B]

Załącznik Nr 2B

Formularz czasu realizacji procedury pozyskania UiSW w ramach pilnej potrzeby operacyjnej

infoRgrafika


Załącznik 4C. [Załącznik Nr 2C]

Załącznik Nr 2C

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2010-02-12
  • Data wejścia w życie: 2010-02-12
  • Data obowiązywania: 2010-02-12
  • Z mocą od: 2010-01-13
  • Dokument traci ważność: 2011-02-28

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA