REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2014 poz. 172

Departament Prasowo-lnformacyjny

DECYZJA Nr 209/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 29 maja 2014 r.

w sprawie udostępniania informacji publicznej w resorcie obrony narodowej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 189 i 852) oraz § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z art. 2, art. 4, art. 6, art. 7 oraz art. 10 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.1) ustala się, co następuje:

1. Użyte w decyzji określenia oznaczają:

1) serwis BIP resortu – zbiór stron Biuletynu Informacji Publicznej resortu obrony narodowej rozumiany jako strona „Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwa Obrony Narodowej” oraz wszystkie strony Biuletynu Informacji Publicznej jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, wraz z niezbędnym do ich sprawnego działania zapleczem informatyczno-technicznym;

2) strona BIP MON – strona „Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwa Obrony Narodowej”;

3) strona BIP jednostki organizacyjnej – wydzieloną z serwisu BIP resortu stronę Biuletynu Informacji Publicznej przyporządkowaną określonej jednostce organizacyjnej;

4) osoby udostępniające informację publiczną – osoby zajmujące kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej oraz kierownicy komórek organizacyjnych Ministerstwa, które udostępniają informację publiczną za przyporządkowane im komórki organizacyjne zgodnie z zakresem powierzonych im zadań, określonym w zarządzeniu Nr 40/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 listopada 2006 r. w sprawie regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. Nr 21, poz. 270, z późn. zm.2) oraz w decyzji Nr 16/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 lutego 2013 r. w sprawie rozszerzenia zakresu czynności osób zajmujących kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. z 2013 r. poz. 24 i 151);

5) naczelny redaktor serwisu BIP resortu – osobę wyznaczoną przez dyrektora departamentu właściwego do spraw informacji publicznej, uprawnioną do dokonywania wszelkich zmian na stronie BIP MON, pełniącą funkcje koordynacyjne i doradcze wobec redaktorów;

6) redaktor – osobę wyznaczoną spośród pracowników lub żołnierzy komórki (jednostki) organizacyjnej resortu obrony narodowej uprawnioną do zarządzania stroną BIP MON lub BIP jednostki organizacyjnej;

7) dziennik zmian – element oprogramowania pozwalający na odnotowywanie zmian w treści informacji publicznej zamieszczonej w serwisie BIP resortu oraz prób dokonywania takich zmian przez osoby nieuprawnione;

8) moduł administracyjny – element oprogramowania w rozumieniu § 2 pkt 9 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej (Dz. U. Nr 10, poz. 68);

9) ustawa – ustawę z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej;

10) resort – resort obrony narodowej w rozumieniu zarządzenia Nr 40/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 listopada 2006 r. w sprawie regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej.

2. Decyzja określa:

1) zasady udostępniania informacji publicznej dotyczącej działalności resortu poprzez serwis BIP resortu;

2) zakres informacji publicznej zamieszczanej w serwisie BIP resortu;

3) zasady zamieszczania informacji publicznej w serwisie BIP resortu;

4) obowiązki osób odpowiadających za funkcjonowanie serwisu BIP resortu;

5) wymagania dotyczące zabezpieczenia treści informacji w serwisie BIP resortu;

6) udostępnianie informacji publicznej w trybie wnioskowym.

3. Informacje publiczne, których dysponentem jest Ministerstwo Obrony Narodowej, zwane dalej „Ministerstwem”, udostępniają osoby udostępniające informację publiczną, z zastrzeżeniem pkt 4.

4. Osoby zajmujące kierownicze stanowiska Ministerstwa udostępniają informację publiczną samodzielnie lub za pośrednictwem podległych im kierowników komórek organizacyjnych Ministerstwa.

5. Minister Obrony Narodowej może wskazać inne, niż wymienione w pkt 3, osoby udostępniające informację publiczną, które zobowiązane są do udostępnienia informacji publicznej albo uzgadniania jej treści.

6. Osoby udostępniające informację publiczną udostępniają informację publiczną za pośrednictwem strony BIP MON oraz w trybie wnioskowym za pośrednictwem departamentu właściwego do spraw informacji publicznej.

7. Dyrektor departamentu właściwego do spraw informacji publicznej, jest osobą decydującą o celach i środkach przetwarzania danych osobowych gromadzonych w związku z realizacją zadań wynikających z ustawy.

8. W Ministerstwie funkcjonuje strona BIP MON dostępna pod adresem www.bip.mon.gov.pl.

9. Odpowiedzialnym za redagowanie strony BIP MON jest naczelny redaktor serwisu BIP resortu.

10. Serwis BIP resortu stanowi centralną bazę informacji publicznej powstającej w komórkach (jednostkach) organizacyjnych resortu, z zastrzeżeniem pkt 11.

11. Jednostki organizacyjne resortu realizujące zadania na rzecz społeczeństwa poprzez bezpośredni kontakt z obywatelami lub samodzielnie dysponujące majątkiem publicznym, prowadzą własne strony Biuletynu Informacji Publicznej, które mogą być umieszczone na serwerze resortowym Ministerstwa na zasadach określonych dla serwisów www komórek (jednostek) organizacyjnych resortu oraz zgodnie z koncepcją funkcjonowania i organizacji serwisu BIP resortu.

12. Bezpośredni kontakt z obywatelami, o którym mowa w pkt 11, polega w szczególności na obsłudze obywateli, w tym na udostępnianiu im informacji, rejestrowaniu i wykonywaniu innych czynności w zakresie wypełniania przez obywateli powszechnego obowiązku obrony, umożliwiania obywatelom dostępu do kształcenia wojskowego oraz korzystania z wojskowych zasobów muzealnych, kulturalnych i archiwalnych.

13. Nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem serwisu BIP resortu sprawuje dyrektor departamentu właściwego do spraw informacji publicznej.

14. Nadzór, o którym mowa w pkt 13, w szczególności polega na:

1) monitorowaniu strony BIP MON i stron BIP jednostek organizacyjnych pod względem ich zgodności z obowiązującymi przepisami;

2) przygotowaniu i monitorowaniu realizacji koncepcji funkcjonowania i organizacji serwisu BIP resortu;

3) kierowaniu do jednostek organizacyjnych zaleceń i upomnień w celu usunięcia nieprawidłowości w funkcjonowaniu stron BIP jednostek organizacyjnych;

4) monitorowaniu aktualizacji informacji w serwisie BIP resortu.

15. Na stronie BIP MON zamieszcza się informacje publiczne, o których mowa w art. 6 ustawy, oraz wynikające z odrębnych ustaw, w zakresie dotyczącym funkcjonowania Ministerstwa i resortu.

16. Na stronach BIP jednostek organizacyjnych zamieszcza się informacje publiczne, o których mowa w art. 6, ustawy oraz wynikające z odrębnych ustaw, w zakresie dotyczącym danej jednostki organizacyjnej.

17.W serwisie BIP resortu udostępnia się opis aktualnie stosowanych procedur załatwiania spraw w komórkach (jednostkach) organizacyjnych resortu, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy, w tym sposób pozyskiwania informacji publicznej na wniosek, według zasad uregulowanych w ustawie.

18. W serwisie BIP resortu, poza informacjami, o których mowa w pkt 15 – 17, mogą być publikowane inne informacje publiczne, w szczególności te, które przyczynią się do polepszenia działalności komórek (jednostek) organizacyjnych resortu i wzmocnienia pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w społeczeństwie.

19. Warunki ponownego wykorzystywania informacji zamieszczonych na stronie BIP MON, określone zgodnie z art. 23b ust. 2 ustawy, polegają na obowiązku podawania źródła pochodzenia informacji oraz czasu jej wytworzenia i pozyskania.

20. Rejestracja strony BIP jednostki organizacyjnej na stronie www.bip.gov.pl przez jednostkę organizacyjną, następuje na zasadach ogólnych.

21. Usunięcie strony BIP jednostki organizacyjnej następuje w przypadku zmian struktury organizacyjnej resortu dotyczących jednostki organizacyjnej zobowiązanej do prowadzenia strony BIP, w szczególności jej likwidacji, przejęcia przez inną komórkę (jednostkę) organizacyjną.

22. Do obowiązków naczelnego redaktora serwisu BIP resortu należy w szczególności:

1) nadzór nad aktualizacją strony BIP MON;

2) określanie zmian szaty graficznej strony BIP MON;

3) konsultowanie zmian w serwisie BIP resortu w uzgodnieniu z redaktorem danej strony BIP jednostki organizacyjnej;

4) dostosowywanie zawartości serwisu BIP resortu do obowiązujących przepisów;

5) opracowanie projektu koncepcji funkcjonowania i organizacji serwisu BIP resortu oraz wsparcie jednostek organizacyjnych resortu w jej realizacji;

6) prowadzenie szkoleń z zakresu dostępu do informacji publicznej;

7) udostępnianie informacji publicznej w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku, zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy;

8) zgłaszanie problemów w działaniu serwisu BIP resortu Szefowi Inspektoratu Systemów Informacyjnych.

23. Do obowiązków redaktora należy w szczególności:

1) zamieszczanie i aktualizowanie informacji publicznej na stronie BIP jednostki organizacyjnej;

2) przestrzeganie zaleceń naczelnego redaktora serwisu BIP resortu i administratora serwisu BIP resortu;

3) zabezpieczanie dostępu do modułu administracyjnego, w szczególności przez nieudostępnianie loginu i hasła do strony BIP jednostki organizacyjnej osobom nieupoważnionym;

4) zgłaszanie wniosków i zaleceń dotyczących usprawnienia funkcjonowania serwisu BIP resortu;

5) zgłaszanie usterek administratorowi serwisu BIP resortu.

24. Za zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego, w tym bezpieczeństwa oprogramowania i serwera oraz sprawne funkcjonowanie serwisu BIP resortu odpowiada Szef Inspektoratu Systemów Informacyjnych będący administratorem serwisu BIP resortu.

25. Do obowiązków administratora należy:

1) usuwanie awarii strony w serwisie BIP resortu;

2) kontrola i nadzór nad usuwaniem usterek;

3) blokowanie dostępu osób nieuprawnionych do stron w serwisie BIP resortu;

4) wdrożenie koncepcji funkcjonowania i organizacji serwisu BIP resortu.

26. Wniosek o udostępnienie informacji publicznej przesyłany na adres Ministerstwa, w tym na adres elektroniczny bip.wniosek@mon.qov.pl, rozpatrywany jest przez naczelnego redaktora serwisu BIP resortu pod względem stanowienia informacji publicznej podlegającej, zgodnie z ustawą, udostępnieniu. Wniosek może być złożony na formularzu dostępnym na stronie BIP MON.

27. Wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej przesłany na adres Ministerstwa, w tym na adres elektroniczny bip.wniosek@mon.gov.pl, rozpatruje naczelny redaktor na stronie BIP MON pod względem stanowienia informacji publicznej podlegającej, zgodnie z ustawą, udostępnieniu.

28. Wzór wniosku, o którym mowa w pkt 27, określony w rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie wzoru wniosku o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej (Dz. U. poz. 94) zamieszcza się na stronie BIP MON.

29. Wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej można złożyć w szczególności w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2013 r. poz. 235).

30. Wnioski o udostępnienie informacji publicznej oraz wnioski o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej ewidencjonowane są w rejestrze prowadzonym przez naczelnego redaktora serwisu BIP resortu, oraz przesyłane zgodnie z właściwością przez dyrektora departamentu właściwego do spraw informacji publicznej do osób udostępniających informację publiczną.

31. Osoba udostępniająca informację publiczną, przekazuje informacje objęte wnioskiem, o którym mowa w pkt 26 i 27, do dyrektora departamentu właściwego do spraw informacji publicznej, który ocenia czy i w jakim zakresie odpowiedź stanowi, zgodnie z ustawą, informację publiczną podlegającą udostępnieniu oraz przesyła odpowiedź do wnioskodawcy.

32. W przypadku, gdy informacja publiczna nie może zostać udostępniona niezwłocznie, naczelny redaktor serwisu BIP resortu informuje wnioskodawcę o sposobie i terminie jej udostępnienia lub poucza o możliwości i sposobie złożenia pisemnego wniosku o udostępnienie informacji publicznej.

33. Informację publiczną przekazuje się w sposób i w formie zgodnej z wnioskiem.

34. W przypadku, gdy we wniosku nie został określony sposób i forma udostępnienia informacji publicznej, informację publiczną, przekazuje się w formie nie powodującej dodatkowych kosztów dla wnioskodawcy.

35. W udostępnianej informacji publicznej, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy, należy podać imiona i nazwiska oraz stanowiska służbowe osób, które wytworzyły informację lub odpowiadają za jej treść.

36. Jednostki organizacyjne, o których mowa w pkt 11, samodzielnie realizują wnioski o udostępnienie informacji publicznej w zakresie dotyczącym działalności danej jednostki, zgodnie z załącznikiem nr 1 do decyzji.

37. W toku postępowania o udostępnienie informacji publicznej osoby udostępniające informację publiczną niezwłocznie informują dyrektora departamentu właściwego do spraw informacji publicznej o okolicznościach wpływających na udostępnienie informacji publicznej, w szczególności o:

1) istnieniu przesłanek wskazujących na przetworzony charakter informacji;

2) niedysponowaniu informacjami objętymi wnioskiem albo braku właściwości do przekazania informacji objętej wnioskiem;

3) braku możliwości przekazania informacji w wyznaczonym terminie, ze wskazaniem przyczyn opóźnienia oraz terminu, w jakim informacja publiczna zostanie przekazana;

4) braku możliwości udostępnienia informacji w sposób i w formie zgodnej z wnioskiem oraz innych możliwościach udostępnienia informacji, w szczególności przez wgląd do dokumentów;

5) ilości materiałów potrzebnych do przygotowania informacji;

6) innych trudnościach wpływających na udostępnienie informacji publicznej.

38. W przypadkach, o których mowa w pkt 37, dyrektor departamentu właściwego do spraw informacji publicznej ustala z osobami udostępniającymi informację publiczną, dalszy tryb postępowania w sprawie udostępnienia informacji publicznej.

39. W przypadku, gdy prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu do departamentu właściwego do spraw informacji publicznej przesyłane jest wyczerpujące uzasadnienie odmowy, zaakceptowane przez właściwą osobę zajmującą kierownicze stanowisko Ministerstwa lub kierownika komórki organizacyjnej pozostającej w bezpośredniej podległości Ministra Obrony Narodowej.

40. Uzasadnienie, o którym mowa w pkt 39, zawiera informacje określone w art. 16 ust. 2 pkt 2 ustawy oraz, stosownie do art. 5 ustawy, przywołanie przepisów rangi ustawowej dających podstawy do ograniczenia prawa do informacji publicznej.

41. Decyzję o odmowie udostępnienia, o umorzeniu postępowania o udostępnienie informacji publicznej, o odmowie przekazania informacji publicznej w celu ponownego wykorzystywania, decyzję dotyczącą ewentualnych warunków ponownego wykorzystywania informacji publicznej wydaje – w imieniu Ministra Obrony Narodowej – dyrektor departamentu właściwego do spraw informacji publicznej.

42. Dowódcy, dyrektorzy, szefowie, kierownicy lub komendanci jednostek organizacyjnych, o których mowa w pkt 11, samodzielnie wydają decyzje o odmowie udostępnienia lub o umorzeniu postępowania o udostępnienie informacji publicznej, o odmowie przekazania informacji publicznej w celu ponownego wykorzystywania oraz decyzję dotyczącą ewentualnych warunków ponownego wykorzystywania informacji publicznej, pkt 40 stosuje się odpowiednio.

43. Dyrektor departamentu właściwego do spraw informacji publicznej prowadzi rejestr decyzji administracyjnych z zakresu dostępu do informacji publicznej, o których mowa w pkt 42, nadaje im numery porządkowe i przesyła je do wnioskodawców.

44. Do odwołań od decyzji, o których mowa w pkt 41 i 42 stosuje się przepis art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy.

45. W celu ponownego wykorzystywania informacji publicznej dyrektor departamentu właściwego do spraw informacji publicznej określa ewentualne warunki ponownego wykorzystywania, o których mowa w art. 23b ust. 2 ustawy, na podstawie informacji uzyskanych od osób udostępniających informację publiczną.

46. Udostępnienie informacji publicznej jest bezpłatne, z zastrzeżeniem pkt 47 – 56.

47. Jeżeli udostępnienie informacji publicznej dotyczącej Ministerstwa stwarza konieczność przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, w szczególności zapisania żądanych informacji na nośniku elektronicznym, wykonania kserokopii lub wydruku, lub innymi czynnościami wiążącymi się z poniesieniem dodatkowych kosztów, osoba udostępniająca informację publiczną powiadamia o tym naczelnego redaktora serwisu BIP resortu, który oblicza koszt przygotowania informacji.

48. Osoba udostępniająca informację publiczną w celu ustalenia wysokości opłaty w odniesieniu do dodatkowych kosztów, o których mowa w pkt 47, informuje naczelnego redaktora serwisu BIP resortu o sposobie udostępnienia lub przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, zawierając przynajmniej jeden z parametrów:

1) liczbę kart;

2) sposób i format drukowania lub kopiowania;

3) kolor wydruku lub kopii;

4) liczbę i nazwę elektronicznych nośników informacji;

5) inne, związane z udostępnianiem informacji publicznej.

49. Jeżeli całkowity łączny koszt realizacji wniosku wraz z podatkiem od towarów i usług przekracza 10 zł, dyrektor departamentu właściwego do spraw informacji publicznej stosuje wobec wnioskodawcy procedurę określoną w art. 15 ust. 2 ustawy.

50. Jeżeli istnieje możliwość udostępnienia informacji bezpłatnie lub za pobraniem opłaty w niższej wysokości, lecz w innej formie, niż wskazano we wniosku, w powiadomieniu, o którym mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, informuje się wnioskodawcę o tej możliwości.

51. Naczelny redaktor serwisu BIP resortu przekazuje informację o koszcie udostępnienia informacji wraz z niezbędnymi danymi wnioskodawcy głównemu księgowemu urzędu Ministra Obrony Narodowej, który dokonuje dalszych operacji księgowych związanych z pobraniem opłaty.

52. Departament właściwy do spraw informacji publicznej udostępnia informację publiczną, zgodnie z wnioskiem, po upływie 14 dni od dnia powiadomienia wnioskodawcy o wysokości opłaty, o której mowa w pkt 49, chyba że wnioskodawca dokona w tym terminie zmiany wniosku w zakresie sposobu lub formy udostępnienia informacji albo wycofa wniosek.

53. Główny księgowy urzędu Ministra Obrony Narodowej niezwłocznie informuje naczelnego redaktora serwisu BIP resortu o wystawieniu noty obciążeniowej na kwotę należnej opłaty, którą przekazuje wnioskodawcy oraz zaewidencjonowaniu opłaty na rachunku bankowym Ministerstwa.

54. Jeżeli w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o opłacie wnioskodawca zrezygnuje ze wskazanego we wniosku sposobu i formy udostępnienia informacji oraz wybierze inny sposób i formę udostępnienia, nie powodujące kosztów, informacja jest udostępniana w ten sposób i w tej formie. O ustaniu konieczności pobrania opłaty naczelny redaktor serwisu BIP resortu powiadamia głównego księgowego urzędu Ministra Obrony Narodowej.

55. W razie dokonania przez wnioskodawcę wyboru innego sposobu lub formy udostępnienia informacji, powodujących powstanie kosztów, postanawia się o pobraniu opłaty w innej wysokości, odpowiadającej tym kosztom; pkt 48–49 stosuje się odpowiednio.

56. Jednostki organizacyjne, o których mowa w pkt 11, samodzielnie pobierają opłaty od wnioskodawców oraz szacują koszty udostępnienia informacji publicznej jeżeli udostępnienie informacji publicznej stwarza konieczność przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, w szczególności zapisania żądanych informacji na nośniku elektronicznym, wykonania kserokopii lub wydruku, lub innymi czynnościami wiążącymi się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

57. Udostępnienie informacji publicznej przez Ministra Obrony Narodowej w drodze wglądu do dokumentów urzędowych realizowane jest przez osoby udostępniające informację publiczną, które posiadają te dokumenty.

58. Udostępnienie informacji publicznej przez Ministra Obrony Narodowej w sposób określony w art. 11 ustawy, realizowane jest przez osoby udostępniające informację publiczną będącą w ich posiadaniu.

59. Udostępnienie informacji publicznej przez umożliwienie wglądu do dokumentów urzędowych odbywa się w pomieszczeniach służbowych, w obecności żołnierza zawodowego lub pracownika wyznaczonego przez osobę udostępniającą informację publiczną.

60. W celu terminowego udzielania odpowiedzi na wnioski o udostępnianie informacji publicznej wprowadza się zasadę powszechnego wykorzystywania poczty elektronicznej mon.gov.pl dla kontaktów w sieci Internet lub poczty elektronicznej w systemie Mil-Wan przez osoby udostępniające informację publiczną i podległe im komórki (jednostki) organizacyjne resortu.

61. Osoby udostępniające informację publiczną i podległe im komórki (jednostki) organizacyjne resortu używają do korespondencji aktualnych, własnych adresów poczty elektronicznej.

62. Korespondencja elektroniczna powinna w miarę możliwości zastępować korespondencję pisemną i traktowana jest na równi z nią.

63. Osoby udostępniające informację publiczną wyznaczą w terminie 14 dni od daty wejścia w życie decyzji podległych żołnierzy zawodowych lub pracowników resortu do współpracy z departamentem właściwym do spraw informacji publicznej w zakresie udostępniania informacji publicznej w trybie wnioskowym oraz przekażą do departamentu właściwego do spraw informacji publicznej adresy poczty elektronicznej swoje oraz podległych komórek (jednostek) organizacyjnych resortu, na które będzie kierowana korespondencja w sprawie udzielania informacji publicznej.

64. Adresami poczty elektronicznej wykorzystywanymi przez departament właściwy do spraw informacji publicznej do przesyłania korespondencji zawierającej wnioski o udostępnienie informacji publicznej są bip.wniosek@mon.gov.pl oraz adresy naczelnego redaktora serwisu BIP resortu w sieci Mil-Wan.

65. Dowódcy, dyrektorzy, szefowie lub komendanci jednostek organizacyjnych, o których mowa w pkt 11, wyznaczą w terminie 30 dni od daty wejścia w życie decyzji redaktorów stron BIP podległych jednostek organizacyjnych.

66. Zachowują moc decyzje o utworzeniu konta BIP MON wydane na podstawie decyzji, o której mowa w pkt 68.

67. Do kont BIP MON funkcjonujących na podstawie decyzji, o której mowa w pkt 68, stosuje się przepisy dotyczące stron BIP jednostek organizacyjnych.

68. Traci moc decyzja Nr 449/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 października 2007 r. w sprawie zasad udostępniania informacji publicznej w Biuletynie Informacji Publicznej resortu obrony narodowej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. Nr 20, poz. 203).

69. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem pkt 11, który wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: T. Siemoniak

 

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407, z 2005 r. Nr 64, poz. 565 i Nr 132, poz. 1110, z 2010 r. Nr 182, poz. 1228, z 2011 r. Nr 204, poz. 1195; z 2012 r. poz. 473 i 908 oraz z 2013 r. poz. 1474.

2) Zmiany wymienionego zarządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. Min. Obr. Nar. z 2007 r. Nr 4, poz. 38, Nr 6, poz. 73, Nr 17, poz. 176 i Nr 21, poz. 209, z 2008 r. Nr 8, poz. 85, Nr 15, poz. 188, Nr 20, poz. 260 i Nr 23, poz. 287, z 2009 r. Nr 2, poz. 17, z 2010 r. Nr 10, poz. 106 i Nr 23 poz. 304, z 2011 r. Nr 5, poz. 54; z 2012 r. poz. 106, 307, 313 i 363, z 2013 r. poz. 157, 231 i 356 oraz z 2014 r. poz. 88.

Załącznik 1. [REALIZACJA WNIOSKÓW O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ W JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH RESORTU]

Załącznik do decyzji Nr 209/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 29 maja 2014 r. (poz. 172)

Realizacja wniosków o udostępnienie informacji publicznej
w jednostkach organizacyjnych resortu

1. Wniosek o udostępnienie informacji publicznej może być zgłoszony w dowolnej formie: telefonicznie, pocztą, mailem, faksem lub dostarczony osobiście.

2. W przypadku telefonicznego zgłoszenia wniosku, informacja jest udzielana niezwłocznie. Jeżeli nie jest możliwe niezwłoczne udzielenie odpowiedzi, wnioskodawcę informuje się o możliwości złożenia wniosku pisemnego.

3. Jednostka organizacyjna, która otrzymała pisemny wniosek o udostępnienie informacji publicznej w zakresie dotyczącym działalności tej jednostki, udziela odpowiedzi bezpośrednio wnioskodawcy, zachowując terminy określone w ustawie.

4. Jednostka organizacyjna udostępnia tylko te informacje, które są w jej posiadaniu. Po stronie jednostki nie leży obowiązek gromadzenia informacji, których dysponentem są inne jednostki i udostępniania ich zainteresowanym.

5. W sytuacji gdy jednostka nie posiada informacji, a znajdują się one w gestii innej jednostki organizacyjnej resortu, adresat wniosku informuje wnioskodawcę, że nie posiada żądanej informacji.

6. Jednostka organizacyjna, która otrzymała wniosek dotyczący działalności kilku jednostek organizacyjnych resortu, przekazuje niezwłocznie wniosek do departamentu właściwego do spraw informacji publicznej wraz z odpowiedzią na pytania dotyczące swojej jednostki i informuje o tym wnioskodawcę.

7. Wniosek o udostępnienie informacji publicznej musi zawierać dane wnioskodawcy w zakresie wystarczającym do udzielenia odpowiedzi.

8. Wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej musi zawierać dane określone we wzorze wniosku, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie wzoru wniosku o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej (Dz. U. poz. 94).

9. W przypadku gdy żądane informacje w ocenie jednostki organizacyjnej nie stanowią informacji publicznej, powiadamia się o tym wnioskodawcę.

10. Udostępnienie informacji publicznej następuje w sposób i w formie zgodnej z wnioskiem.

11. Jeżeli informacja nie może zostać udostępniona w sposób i w formie określonej we wniosku postępuje się zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy.

12. Jeżeli udostępnienie informacji publicznej powoduje konieczność przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, w szczególności zapisania żądanych informacji na nośniku elektronicznym, wykonania kserokopii lub wydruku, co wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów, jednostka organizacyjna oblicza koszt przygotowania informacji i powiadamia o nim wnioskodawcę.

13. Udostępnianie informacji zgodnie z wnioskiem następuje po upływie 14 dni od dnia powiadomienia wnioskodawcy.

14. Jeżeli w terminie 14 dni od dnia otrzymania powiadomienia o opłacie wnioskodawca zrezygnuje ze wskazanego we wniosku sposobu i formy udostępnienia informacji oraz wybierze inny sposób i formę udostępnienia, nie powodujące kosztów, informacja jest udostępniana w ten sposób i w tej formie.

15. Udostępnienie informacji publicznej nie może być uzależnione od pierwotnego uiszczenia opłaty za udostępnienie informacji publicznej.

16. W przypadku gdy prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu dowódcy, szefowie, kierownicy lub komendanci jednostek organizacyjnych wydają decyzje o odmowie udostępnienia informacji publicznej.

17. Jeżeli udostępnienie informacji publicznej powoduje konieczność przetworzenia informacji powiadamia się o tym wnioskodawcę i wzywa do wskazania, w jakim zakresie objęte wnioskiem żądanie jest szczególnie istotne dla interesu publicznego.

18. Jeżeli wnioskodawca nie wykaże szczególnie istotnego interesu publicznego, dowódcy, szefowie, kierownicy lub komendanci jednostek organizacyjnych wydają decyzje o odmowie udostępnienia informacji publicznej.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2014-05-30
  • Data wejścia w życie: 2014-06-14
  • Data obowiązywania: 2017-04-10

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA