REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2016 poz. 145

Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa

DECYZJA Nr 258/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 10 sierpnia 2016 r.

w sprawie utworzenia i funkcjonowania Rady do Spraw Kobiet w resorcie obrony narodowej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 189 i 852 oraz z 2014 r. poz. 932) i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933) ustala się, co następuje:

§ 1.

 W resorcie obrony narodowej tworzy się Radę do Spraw Kobiet, zwaną dalej „Radą”, jako przedstawicielstwo żołnierzy – kobiet będące organem opiniodawczo-doradczym Ministra Obrony Narodowej w sprawach dotyczących wojskowej służby kobiet.

§ 2.

 Nadzór nad działalnością Rady sprawuje osoba zajmująca kierownicze stanowisko w Ministerstwie Obrony Narodowej właściwa do spraw społecznych.

§ 3.

 Do zadań Rady należy:

1) przedstawianie Ministrowi Obrony Narodowej stanowiska, w formie uchwał, w zakresie spraw związanych z pełnieniem przez kobiety służby wojskowej;

2) przygotowywanie na zlecenie Ministra Obrony Narodowej analiz dotyczących pełnienia przez kobiety służby wojskowej;

3) identyfikowanie czynników mających wpływ na pełnienie przez kobiety służby wojskowej;

4) współpraca z Pełnomocnikiem Ministra Obrony Narodowej do Spraw Wojskowej Służby Kobiet oraz z Koordynatorem do Spraw Równego Traktowania w resorcie obrony narodowej w zakresie spraw związanych z pełnieniem przez kobiety służby wojskowej;

5) współpraca z organami przedstawicielskimi żołnierzy zawodowych, organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami państwowymi i międzynarodowymi wraz z ich wyspecjalizowanymi agendami w zakresie spraw wynikających z pełnienia przez kobiety służby wojskowej;

6) opracowywanie, w porozumieniu z Pełnomocnikiem Ministra Obrony Narodowej do Spraw Wojskowej Służby Kobiet, propozycji szczegółowych rozwiązań prawnych związanych z pełnieniem przez kobiety służby wojskowej;

7) informowanie żołnierzy – kobiet o działaniach podejmowanych przez Radę w zakresie spraw wynikających z pełnienia przez kobiety służby wojskowej;

8) promowanie służby wojskowej żołnierzy zawodowych – kobiet.

§ 4.

 W skład Rady wchodzą żołnierze – kobiety wyłaniane w ramach zebrań wyborczych z następujących struktur resortu obrony narodowej wraz z podległymi komórkami i jednostkami organizacyjnymi:

1) Ministerstwo Obrony Narodowej – 3 członkinie;

2) Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych – 10 członkiń;

3) Żandarmeria Wojskowa – 2 członkinie;

4) Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych – 1 członkini;

5) Dowództwo Garnizonu Warszawa – 2 członkinie;

6) uczelnie wojskowe – 1 członkini (pełniąca służbę kandydacką).

§ 5.

 Kandydatką na członkinię Rady jest żołnierz zawodowy – kobieta, pełniąca zawodową służbę wojskową nie krócej niż 6 lat oraz wyrażająca chęć działalności na rzecz żołnierzy zawodowych – kobiet. W przypadku kobiet – żołnierzy pełniących służbę kandydacką w uczelniach wojskowych wymaga się ukończenia drugiego roku studiów.

§ 6.

 Kandydatki na członkinie Rady wybiera się w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej 1/2 kobiet pełniących służbę wojskową w komórkach i jednostkach organizacyjnych wchodzących w skład struktur, o których mowa w § 4.

§ 7.

 Organizatorami zebrań wyborczych są dyrektorzy (szefowie, dowódcy, komendanci, rektorzy-komendanci) komórek i jednostek organizacyjnych wchodzących w skład struktur wymienionych w § 4.

§ 8.

 Członkinie Rady wybiera się na zebraniach zorganizowanych przez osoby określone w § 7 spośród kandydatek na członkinie Rady, w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej 2/3 kobiet do dnia 15 września roku, w którym kończy się kadencja Rady.

§ 9.

 1. Każda członkini Rady ma zastępczynię, która w usprawiedliwionych przypadkach nieobecności bądź wygaśnięcia mandatu zastępuje ją w pracach Rady.

2. Zastępczynie są wybierane na zebraniach wyborczych, w trybie, o którym mowa w § 8, zgodnie z kolejnością ilości uzyskanych głosów, z uwzględnieniem trzech dodatkowych zastępczyń rezerwowych w każdej ze struktur, o których mowa w § 4.

§ 10.

Kadencja Rady rozpoczyna się z dniem 1 października roku, w którym upływa kadencja dotychczasowej Rady, i kończy się z dniem pierwszego posiedzenia nowo wybranej Rady.

§ 11.

Mandat członkini Rady wygasa w razie:

1) upływu kadencji Rady;

2) zwolnienia członkini Rady z zawodowej lub kandydackiej służby wojskowej albo wygaśnięcia jej stosunku służbowego;

3) zrzeczenia się funkcji członkini Rady;

4) przeniesienia do:

a) innej struktury, niż ta, z której została wybrana,

b) rezerwy kadrowej,

c) dyspozycji;

5) trzykrotnej nieusprawiedliwionej nieobecności na posiedzeniu Rady, pod warunkiem, że zawiadomienie o posiedzeniu Rady zostało skutecznie doręczone.

§ 12.

Rada składa się z Przewodniczącej Rady, dwóch Wiceprzewodniczących Rady oraz członkiń Rady.

§ 13.

1. Przewodniczącą Rady oraz Wiceprzewodniczące Rady wybierają członkinie Rady ze swojego składu, spośród żołnierzy zawodowych – kobiet, na pierwszym jej posiedzeniu, w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej 2/3 członkiń Rady.

2. Pierwsze posiedzenia Rady zwołuje osoba, o której mowa w § 2, w ciągu 30 dni od dnia wpływu ostatniego protokołu wyborczego, o którym mowa w § 21.

3. Pierwsze posiedzenie Rady prowadzi członkini Rady o najwyższym stopniu wojskowym. W przypadku dwóch lub więcej członkiń Rady o tym samym stopniu wojskowym decyduje staż służby.

§ 14.

Na pierwszym posiedzeniu Rada przygotowuje projekt regulaminu posiedzeń Rady, który ma obowiązek przyjąć na drugim posiedzeniu, w trybie głosowania, zwykłą większością głosów. Rada przedkłada regulamin posiedzeń Rady do zatwierdzenia osobie, o której mowa w § 2.

§ 15.

Rada może powoływać ze swojego składu zespoły pomocnicze niezbędne dla jej funkcjonowania.

§ 16.

Przewodnicząca Rady zajmuje stanowisko etatowe usytuowane w Departamencie Edukacji, Kultury i Dziedzictwa. Po wyborze Przewodniczącej Rady, osoba, o której mowa w § 2, występuje do organu właściwego do wyznaczenia żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe z wnioskiem o wyznaczenie na stanowisko służbowe Przewodniczącej Rady.

§ 17.

1. Do zadań Przewodniczącej Rady należy:

1) koordynowanie prac Rady oraz reprezentowanie jej wobec Ministra Obrony Narodowej;

2) zwoływanie posiedzenia Rady, nie rzadziej niż raz na kwartał;

3) przewodniczenie obradom Rady;

4) opracowywanie rocznego Planu działalności Rady wraz z planem wydatków, w uzgodnieniu z Dyrektorem Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa;

5) dokumentowanie prac Rady;

6) opracowanie i przedłożenie Ministrowi Obrony Narodowej sprawozdania z działalności Rady, za pośrednictwem osoby, o której mowa w § 2, w terminie do dnia 30 marca za rok poprzedni;

7) bezpośrednia współpraca z Pełnomocnikiem Ministra Obrony Narodowej do Spraw Wojskowej Służby Kobiet, Koordynatorem do Spraw Równego Traktowania w resorcie obrony narodowej oraz Przewodniczącym Prezydium Organów Przedstawicielskich Żołnierzy Zawodowych w zakresie zadań realizowanych przez Radę.

2. Przewodnicząca Rady ma prawo zgłaszać, osobie o której mowa w § 2, problemy sygnalizowane przez środowisko żołnierzy – kobiet wraz z propozycją działań w celu ich rozwiązania.

§ 18.

Do zadań Wiceprzewodniczących Rady należy zastępowanie Przewodniczącej Rady podczas jej nieobecności, w zakresie realizacji zadań określonych w decyzji. Wiceprzewodniczącą w tym zakresie wskazuje Przewodnicząca Rady.

§ 19.

Członkinie Rady są zobowiązane do aktywnego udziału w pracach Rady oraz mają prawo do organizowania spotkań informacyjnych z żołnierzami struktur delegujących je do Rady, po uzyskaniu zgody właściwego przełożonego spośród wymienionych w § 7, w sprawach dotyczących wojskowej służby kobiet.

§ 20.

Rada wykonuje swoje czynności kolegialnie lub może delegować swoje członkinie do indywidualnego wykonania określonych czynności, po uzyskaniu zgody właściwego przełożonego spośród wymienionych w § 7.

§ 21.

Z każdego zebrania wyborczego oraz posiedzenia Rady sporządzany jest protokół, stanowiący dokumentację przeprowadzonych wyborów bądź prac Rady. Protokół zatwierdza odpowiednio właściwy organizator zebrania, o którym mowa w § 7, bądź Przewodnicząca Rady i następnie przesyła się go do osoby, o której mowa w § 2.

§ 22.

Obsługę techniczno-kancelaryjną Rady zapewnia Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa.

§ 23.

Osoby zajmujące kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej oraz dyrektorzy (szefowie, kierownicy, dowódcy) komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, stosownie do właściwości, na wniosek Przewodniczącej Rady, udzielą niezbędnej pomocy do właściwej realizacji zadań Rady.

§ 24.

1. W przypadku zwolnienia z zajmowanego stanowiska Przewodniczącej Rady, niezależnie od podstawy tego zwolnienia, gdy do zakończenia kadencji Rady pozostanie mniej niż 2 lata, organizuje się wybory w trybie określonym w § 4–9.

2. Z dniem pierwszego posiedzenia nowo wybranej Rady, poprzednia Rada rozwiązuje się.

§ 25.

Traci moc decyzja Nr 464/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 listopada 2014 r. w sprawie utworzenia i funkcjonowania Rady do Spraw Kobiet w resorcie obrony narodowej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 376 oraz z 2016 r. poz. 27).

§ 26.

Z dniem 30 września 2016 r. rozwiązuje się Rada wybrana na podstawie decyzji, o której mowa w § 25.

§ 27.

Decyzja wchodzi w życie z dniem 1 października 2016 r., z wyjątkiem § 4–9, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: A. Macierewicz

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2016-08-11
  • Data wejścia w życie: 2016-10-01
  • Data obowiązywania: 2016-10-01
  • Dokument traci ważność: 2018-03-08
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA