REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2002 nr 14 poz. 110

ZARZĄDZENIE NR 20 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI

z dnia 26 listopada 2002 r.

w sprawie postępowania policjantów w przypadkach ujawnienia amfetaminy, fenyloacetonu oraz tabletek mogących zawierać pochodne amfetaminy i inne substancje psychotropowe

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58, Nr 19, poz. 185, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 731, Nr 113, poz. 984, Nr 115, poz. 996 i Nr 153, poz. 1271) zarządza się, co następuje:

§ 1

1. Zarządzenie określa czynności, do których wykonania policjanci są obowiązani w przypadku ujawnienia i przejęcia amfetaminy, fenyloacetonu – zwanego dalej „BMK”, oraz mających formę tabletek produktów mogących zawierać pochodne amfetaminy i inne substancje psychotropowe – zwane dalej tabletkami”.

2. Z przejętych partii amfetaminy, BMK oraz tabletek pobiera się próbki w celu niezwłocznego przekazania ich do badań, zwanych dalej „profilowaniem”.

3. Celem profilowania jest identyfikacja próbek pochodzących z tej samej partii lub z tego samego źródła, prowadząca do określenia miejsca nielegalnej produkcji.

§ 2

1. Obowiązek pobrania próbek i niezwłocznego przekazania do profilowania dotyczy przejęcia amfetaminy, BMK lub tabletek w wyniku każdego rodzaju czynności służbowych, jeżeli przejęto jednorazowo co najmniej: 5 g amfetaminy, 1 mI BMK lub dwie tabletki.

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach można przekazać do profilowania próbkę z przejętej partii amfetaminy, BMK lub tabletek w ilościach mniejszych, niż określone w ust. 1.

3. Pojedyncza próbka przekazywana do profilowania powinna zawierać 0,5 g amfetaminy lub 1 ml BMK albo dwie tabletki.

§ 3

1. Policjant prowadzący czynności służbowe, w toku których ujawniono i przejęto amfetaminę, BMK lub tabletki, niezwłocznie pobiera próbkę określoną w § 2 ust. 3 i przesyła do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji, zwanego dalej „CLK KGP”, wraz ze sporządzoną „Informacją o przejęciu amfetaminy, fenyloacetonu, tabletek zawierających substancje psychotropowe, ujawnieniu nielegalnego laboratorium”, zwaną dalej „informacją o przejęciu”, oraz „Wnioskiem o dokonanie badań identyfikacyjnych i profilowania substancji”, zwanym dalej „wnioskiem”.

2. Wzór informacji o przejęciu określa załącznik nr 1 do zarządzenia.

3. Wzór wniosku określa załącznik nr 2 do zarządzenia.

§ 4

1. Informację o przejęciu sporządza się w następujący sposób:

1) część I (ekspertyza chemiczna) wypełnia CLK KGP po przeprowadzeniu profilowania,

2) części II–IV (informacje dotyczące osoby związanej z ujawnionymi i przejętymi substancjami, konfiskata, nielegalne laboratorium) wypełnia policjant dokonujący ujawnienia i przejęcia substancji.

2. Informacje o przejęciu sporządzone w sposób niewłaściwy zwraca się, w celu uzupełnienia lub ponownego sporządzenia, do komórki organizacyjnej Policji, która je przesłała.

3. Części II–IV informacji o przejęciu należy umieścić w osobnej kopercie z oznaczeniem adresata „Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji w Warszawie” oraz adnotacjami „PROFILOWANIE”, „W LABORATORIUM KRYMINALISTYCZNYM NIE OTWIERAĆ”.

§ 5

1. Bezpośrednio do CLK KGP przesyła się próbki przejęte przez komórki organizacyjne Komendy Głównej Policji. W pozostałych przypadkach próbki przesyła się za pośrednictwem właściwego miejscowo laboratorium kryminalistycznego komendy wojewódzkiej Policji, zwanego dalej „LK KWP”.

2. Właściwe miejscowo LK KWP po przeprowadzeniu badań identyfikacyjnych i ustaleniu, że przesłana próbka zawiera substancje, o których mowa w § 2 ust. 1, przesyła do CLK KGP próbkę wraz z wnioskiem.

§ 6

1. CLK KGP prowadzi zbiory PROFIL w celu gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji dotyczących profilowanych substancji.

2. Zbiory PROFIL składają się z:

1) kartoteki, którą stanowi usystematyzowany zbiór wykresów profili próbek,

2) zbioru próbek tabletek,

3) elektronicznej bazy danych PROFIL, którą stanowi usystematyzowany zbiór danych chemicznych o profilowanych substancjach oraz zawartych we wnioskach informacji o próbkach, a w przypadku tabletek dodatkowo danych o ich kształtach i oznaczeniach nadanych przez wytwórców.

3. CLK KGP nadaje ten sam numer ewidencyjny PROFIL próbce oraz związanemu z nią wnioskowi i rekordowi w elektronicznej bazie danych.

§ 7

1. CLK KGP po przeprowadzeniu profilowania:

1) rejestruje próbkę w zbiorach, o których mowa w § 6,

2) przesyła ekspertyzę z wynikami badań do komórki organizacyjnej Policji wnioskującej o profilowanie,

3) w przypadku stwierdzenia podobieństw badanej próbki z wynikami wcześniejszych badań znajdującymi się w elektronicznej bazie danych PROFIL informuje o tym komórkę organizacyjną Policji wnioskującą o profilowanie,

4) przesyła uzupełnioną informację o przejęciu do Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji, zwanego dalej „CBŚ KGP”.

2. W przypadku stwierdzenia podobieństwa danej próbki z innymi, już zarejestrowanymi i profilowanymi próbkami, o dodatkowe informacje w tym zakresie należy zwrócić się do CBŚ KGP.

§ 8

1. CBŚ KGP prowadzi zbiory KOKON w celu gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji dotyczących:

1) pochodzenia substancji, o których mowa w § 1 ust. 1,

2) osób, innych podmiotów oraz przedmiotów, związanych z ujawnieniem i przejęciem tych substancji.

2. Zbiory KOKON składają się z:

1) kartoteki, którą stanowi usystematyzowany zbiór danych zawartych w informacjach i wnioskach określonych w § 3 ust. 1,

2) elektronicznej bazy danych KOKON.

3. Elektroniczną bazę danych KOKON stanowi usystematyzowany zbiór danych:

1) chemicznych o substancji poddanej profilowaniu,

2) znajdujących się w informacjach i wnioskach określonych w § 3 ust. 1 i dotyczących próbek, osób, innych podmiotów oraz przedmiotów, związanych z ujawnioną i przejętą substancją,

3) dotyczących próbek substancji, o których mowa w § 1 ust. 1, przekazanych przez służby policyjne innych państw stosownie do umów i porozumień zawartych w tym zakresie.

4. CBŚ KGP nadaje ten sam numer ewidencyjny KOKON związanym z profilowaną próbką informacjom i rekordom w elektronicznej bazie danych, z zaznaczeniem odpowiedniego numeru ewidencyjnego PROFIL oraz numeru sprawy prowadzonej przez pobierającą próbkę, komórkę, organizacyjną Policji.

§ 9

1. Do wprowadzania i przetwarzania informacji w zbiorach KOKON uprawnione są osoby upoważnione do tego przez dyrektora CBŚ KGP.

2. W upoważnieniu, o którym mowa w ust. 1, należy wskazać indywidualny zakres i hasła dostępu do zbiorów KOKON.

3. Do korzystania z informacji zgromadzonych w zbiorach KOKON uprawnione są wyłącznie komórki organizacyjne Policji, które ujawniły i przejęły substancje, o których mowa w § 1 ust. 1.

4. Dane zgromadzone w zbiorach KOKON udostępnia się na podstawie pisemnego wniosku kierownika komórki organizacyjnej Policji z zastrzeżeniem, że w przypadku komisariatów Policji wniosek podpisuje komendant komisariatu.

5. Przepisy ust. 1–4 stosuje się odpowiednio do dyrektora CLK KGP i do zbiorów PROFIL.

§ 10

Zbiory PROFIL są zbiorami wewnętrznymi CLK KGP, a zbiory KOKON są zbiorami wewnętrznymi CBŚ KGP, w rozumieniu przepisów zarządzenia nr 6/2002 Komendanta Głównego Policji z dnia 16 maja 2002 r. w sprawie uzyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania przez Policję informacji oraz sposobów zakładania i prowadzenia zbiorów tych informacji.

§ 11

Traci moc zarządzenie nr 16/97 Komendanta Głównego Policji z dnia 18 czerwca 1997 r. w sprawie obiegu informacji o nielegalnej produkcji i obrocie środkami odurzającymi lub substancjami psychotropowymi i prekursorami, zmienione zarządzeniem nr 5/98 Komendanta Głównego Policji z dnia 25 marca 1998 r.

§ 12

Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia podpisania.

Komendant Główny Policji:

gen. insp. Antoni Kowalczyk

Załącznik 1.

Załącznik nr 1 do zarządzenia nr 20 Komendanta Głównego Policji
z dnia 26 listopada 2002 r.

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 2. [WNIOSEK O DOKONANIE BADAŃ IDENTYFIKACYJNYCH I PROFILOWANIA SUBSTANCJI]

Załącznik nr 2 do zarządzenia nr 20 Komendanta Głównego Policji
z dnia 26 listopada 2002 r.

WNIOSEK O DOKONANIE BADAŃ IDENTYFIKACYJNYCH I PROFILOWANIA SUBSTANCJI

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2002-12-31
  • Data wejścia w życie: 2002-12-11
  • Data obowiązywania: 2002-12-11
  • Dokument traci ważność: 2005-11-05
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA