REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2017 poz. 79

DECYZJA NR 313
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI

z dnia 18 grudnia 2017 r.

zmieniająca decyzję w sprawie programu nauczania na kursie specjalistycznym dla dzielnicowych

Tekst pierwotny

Na podstawie § 54 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonalenia zawodowego w Policji (Dz. U. poz. 877, z późn. zm.1)) postanawia się, co następuje:

§ 1.

W decyzji nr 131 Komendanta Głównego Policji z dnia 25 kwietnia 2016 r. w sprawie programu nauczania na kursie specjalistycznym dla dzielnicowych (Dz. Urz. KGP poz. 16) w załączniku do decyzji w części II „Treści kształcenia” w bloku nr I „Organizacja, metody i formy pełnienia służby przez dzielnicowego” temat nr 2 „Zakres zadań dzielnicowego” otrzymuje brzmienie:

TEMAT NR 2: Zakres zadań dzielnicowego

CELE: Po zrealizowaniu tematu słuchacz będzie potrafił:

– scharakteryzować rodzaje oraz zakres rozpoznania rejonu służbowego,

– przedstawić cele oraz zasadę funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB),

– omówić zadania realizowane przez dzielnicowego w zakresie rozpoznania osobowego i terenowego,

– omówić zadania realizowane przez dzielnicowego w zakresie profilaktyki społecznej,

– wskazać zakres współpracy z wybranymi instytucjami i organizacjami zajmującymi się przeciwdziałaniem uzależnień,

– omówić zadania realizowane przez dzielnicowego w zakresie ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń,

– określić różnice w zakresie zadań dzielnicowego z terenu miejskiego i pozamiejskiego.

Lp.

Zagadnienia

Godz. lekcyjne

Metoda

Wskazówki do realizacji

1.

Rozpoznanie rejonu służbowego.

1

wykład

Scharakteryzuj rodzaje rozpoznania rejonu prowadzonego przez dzielnicowego oraz zakres wymaganych wiadomości o przydzielonym rejonie służbowym.

2.

Zadania dzielnicowego wynikające z funkcjonowania KMZB.

1

wykład, dyskusja

Przedstaw cele oraz zasadę funkcjonowania KMZB oraz jej rolę jako:

– platformy wymiany informacji między społeczeństwem a Policją pozwalających na ocenę i optymalizację działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa,

– narzędzia aktywizującego społeczności lokalne (społeczeństwo obywatelskie).

Omów zakres informacji o zagrożeniach uzyskiwanych z KMZB.

Omów funkcjonalności KMZB, kategorie dostępnych zagrożeń w części interaktywnej oraz proces nanoszenia zagrożeń na mapę. Zaakcentuj konieczność rzetelnej weryfikacji wskazanych zagrożeń pod kątem ich faktycznego występowania – zjawisko niepotwierdzone nie musi okazać się nieprawdziwe (konieczność właściwego nadzoru nad działaniami w celu weryfikacji zagrożenia).

Omów sposób zapisu w karcie weryfikacji zagrożenia (rzeczowość zapisu tak, aby wskazywał datę, czas, osobę oraz podjęte działania w ramach weryfikacji/likwidacji zagrożenia).

Omów sposób dokumentowania czynności w procesie weryfikacji informacji o zagrożeniu (notatnik służbowy, protokół odprawy do służby, wpis w karcie weryfikacji zagrożenia).

3.

Zadania dzielnicowego w zakresie rozpoznania osobowego.

2

wykład dyskusja,

W trakcie dyskusji wypracuj z grupą kategorie osób, które są w szczególnym zainteresowaniu dzielnicowego. W dalszej kolejności, w ramach dyskusji określ zadania, jakie należy podjąć wobec osób zagrażających bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu, osób mających wpływ na funkcjonowanie środowiska lokalnego, osób narażonych na działalność przestępczą i ofiar przestępstw. Następnie przedstaw czynności podejmowane w zakresie rozpoznania osobowego wobec nieletnich. Wskaż zasady obiegu informacji o osobach i zjawiskach objętych rozpoznaniem.

4.

Zadania dzielnicowego w zakresie rozpoznania terenowego.

2

dyskusja

W formie dyskusji zaprezentuj zakres rozpoznania terenowego oraz źródła i sposoby uzyskiwania bieżących informacji o infrastrukturze rejonu.

5.

Zadania dzielnicowego z zakresu profilaktyki społecznej.

2

wykład, dyskusja

Wskaż zadania z zakresu profilaktyki społecznej, akcentując rolę dzielnicowego w inspirowaniu i organizowaniu działań oraz przedsięwzięć o charakterze profilaktycznym i prewencyjnym. Omów, a następnie przedyskutuj ze słuchaczami rolę dzielnicowego w zakresie współpracy z wybranymi instytucjami i organizacjami zajmującymi się przeciwdziałaniem uzależnieniom.

6.

Zadania dzielnicowego w zakresie ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń.

2

wykład, dyskusja

Przedstaw obowiązki w zakresie ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń oraz istotę dokonywania bieżącej analizy stanu bezpieczeństwa rejonu służbowego w oparciu o efekty planowania dalszych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. W trakcie dyskusji na wyżej wymieniony temat wykorzystaj doświadczenie zawodowe słuchaczy.

7.

Ograniczenia w zadaniach dzielnicowego pełniącego służbę na terenach miejskich. Różnica zakresu zadań dzielnicowego z terenu miejskiego i pozamiejskiego.

1

wykład, dyskusja

Wskaż na ograniczenia w zadaniach realizowanych przez dzielnicowego pełniącego służbę na terenach miejskich. Przedyskutuj ze słuchaczami, jakie zadania może zlecić kierownik jednostki organizacyjnej Policji dzielnicowemu pełniącemu służbę w terenie pozamiejskim w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

8.

Rola i zadania Policji w sytuacjach kryzysowych.

1

wykład, dyskusja

Omów rolę i zadania Policji w sytuacjach kryzysowych, w tym spowodowanych zagrożeniem terrorystycznym. Przedstaw rolę i zadania Policji w sytuacjach katastrof naturalnych, awarii technicznych, aktów terrorystycznych i innych zagrożeń nadzwyczajnych. Zaakcentuj i przedyskutuj ze słuchaczami potrzebę niesienia pomocy obywatelom oraz właściwego informowania społeczności lokalnej.


§ 2.

Kursy specjalistyczne dla dzielnicowych rozpoczęte i nie zakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej decyzji prowadzi się na podstawie programu nauczania na kursie specjalistycznym dla dzielnicowych, określonego w załączniku do decyzji, o której mowa w § 1.

§ 3.

Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

Komendant Główny Policji

z upoważnienia

Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji

nadinsp. Andrzej Szymczyk

 

 

1) Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. poz. 1644, z 2008 r. poz. 1116, z 2010 r. poz. 1381, z 2012 r. poz. 899, z 2014 r. poz. 1312, z 2015 r. poz. 593 oraz z 2016 r. poz. 1526.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2017-12-20
  • Data wejścia w życie: 2017-12-18
  • Data obowiązywania: 2017-12-18
  • Dokument traci ważność: 2018-07-12

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA