REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2011 nr 5 poz. 41

ZARZĄDZENIE Nr 20 MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1)

z dnia 10 czerwca 2011 r.

w sprawie powołania Komisji Oceniającej do spraw oceny projektów zgłoszonych w Konkursie ogłoszonym w ramach IX ogólnopolskiego programu „Moja szkoła w Unii Europejskiej – edycja Powrót do szkoły”

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1

Zarządzenie określa:

1) skład i zasady działania Komisji Oceniającej do spraw oceny projektów zgłoszonych w Konkursie ogłoszonym w ramach ogólnopolskiego programu „Moja szkoła w Unii Europejskiej – edycja Powrót do szkoły”;

2) regulamin Konkursu ogłoszonego w ramach ogólnopolskiego programu „Moja szkoła w Unii Europejskiej – edycja Powrót do szkoły”.

§ 2

1. Powołuje się Komisję Oceniającą do spraw oceny projektów zgłoszonych w Konkursie ogłoszonym w ramach programu „Moja szkoła w Unii Europejskiej – edycja Powrót do szkoły”, zwaną dalej „Komisją”.

2. Komisja jest ciałem opiniodawczo-doradczym członka Kierownictwa MSZ właściwego do spraw informacji europejskiej.

3. W skład Komisji wchodzą:

1) przewodniczący Komisji – Agnieszka Kudlińska, Dyrektor Departamentu Informacji Europejskiej Ministerstwa;

2) sekretarz Komisji – Ewa Szydłowska, starszy specjalista Departamentu Informacji Europejskiej Ministerstwa;

3) członek – Renata Łukiańczuk, główny specjalista Departamentu Informacji Europejskiej Ministerstwa;

4) przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej;

5) przedstawiciel Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

4. Członka Komisji, o którym mowa w ust. 3 pkt 4 wskazuje Minister Edukacji Narodowej.

5. Członka Komisji, o którym mowa w ust. 3 pkt 5 wskazuje Minister Pracy i Polityki Społecznej.

6. W skład Komisji mogą wejść dodatkowo: przedstawiciel wskazany przez Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz przedstawiciel wskazany przez Dyrektora Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce.

7. Członków Komisji, o których mowa w ust. 3 pkt 4 i pkt 5 oraz ust. 6 powołuje i odwołuje w formie pisemnej Przewodniczący Komisji.

8. Pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych powołani w skład Komisji zostają zwolnieni z obowiązków służbowych wykonywanych przez nich w komórkach organizacyjnych Ministerstwa na czas niezbędny do wykonywania obowiązków w Komisji.

9. Przewodniczący Komisji lub w jego zastępstwie Sekretarz Komisji może, stosownie do potrzeb zapraszać do udziału w pracach komisji, z głosem doradczym, przedstawicieli innych komórek organizacyjnych, urzędów, instytucji lub organizacji.

§ 3

1. Komisja działa zgodnie z postanowieniami Regulaminu Konkursu ogłoszonego w ramach IX ogólnopolskiego programu „Moja szkoła w Unii Europejskiej – edycja Powrót do szkoły”, stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.

2. Komisja działa w sposób bezstronny, zapewniający obiektywizm przy ocenie i wyborze projektów, stosując zasadę wyboru najlepszych projektów.

§ 4

Nadzór nad pracami Komisji sprawuje członek Kierownictwa MSZ właściwy do spraw informacji europejskiej.

§ 5

Obsługę organizacyjną i kancelaryjną Komisji zapewnia Departament Informacji Europejskiej.

§ 6

1. Szczegółowy tryb pracy Komisji określa regulamin uchwalony przez Komisję na pierwszym posiedzeniu.

2. Regulamin prac Komisji podlega zatwierdzeniu przez członka Kierownictwa MSZ właściwego do spraw informacji europejskiej.

3. Do zadań Komisji należy w szczególności:

1) ocena i wybór najlepszych prac konkursowych w oparciu o kryteria i procedurę ustalone w regulaminie konkursu;

2) ocena projektów pod kątem:

a) opracowania według następujących kryteriów:

zgodności z programem

wartości merytorycznej

wartości wizualnej

inwencji i oryginalności pracy

oceny samodzielności uczniów w przygotowaniu pracy;

b) sprawozdania z wizyty przedstawiciela instytucji europejskich w szkole według następujących kryteriów:

tematyki i przebiegu spotkania

formy przeprowadzenia spotkania

sposobu sporządzenia sprawozdania dokumentującego przebieg wizyty w szkole;

3) przedstawienie wyników prac Komisji członkowi Kierownictwa MSZ właściwego do spraw informacji europejskiej w celu akceptacji;

4) zamieszczenie wyników Konkursu na stronie internetowej Ministerstwa pod adresem: www.mojaszkola.polskawUE.gov.pl.

§ 7

1. Komisja obraduje na posiedzeniach.

2. Posiedzenia Komisji zwołuje Przewodniczący Komisji.

3. Z posiedzeń Komisji sporządza się protokół.

4. Wyniki prac Komisji, w formie protokołu końcowego podpisanego przez członków Komisji, przedkłada się do akceptacji członka Kierownictwa MSZ właściwego do spraw informacji europejskiej.

5. Dokumentację z posiedzeń Komisji oraz protokoły z jej posiedzeń przechowuje Sekretarz Komisji.

§ 8

Wyniki konkursu określa protokół końcowy prac Komisji, zaakceptowany przez członka Kierownictwa MSZ właściwego do spraw informacji europejskiej.

§ 9

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Minister Spraw Zagranicznych

Radosław Sikorski

 

 

1) Minister Spraw Zagranicznych kieruje działami administracji rządowej – sprawy zagraniczne i członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. Nr 220, poz. 1725).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273 poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600, z 2008 r. Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 42, poz. 337, Nr 98, poz. 817, Nr 157, poz. 1241 i Nr 161, poz. 1277 oraz z 2010 r. Nr 57, poz. 354.

Załącznik 1. [REGULAMIN KONKURSU PROJEKTÓW ZGŁOSZONYCH W RAMACH IX OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU MOJA SZKOŁA W UNII EUROPEJSKIEJ - EDYCJA POWRÓT DO SZKOŁY]

Załącznik do zarządzenia Nr 20 Ministra Spraw Zagranicznych
z dnia 10 czerwca 2011 r. (poz. 41)

REGULAMIN KONKURSU PROJEKTÓW ZGŁOSZONYCH W RAMACH IX OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU MOJA SZKOŁA W UNII EUROPEJSKIEJ – EDYCJA POWRÓT DO SZKOŁY

§ 1

Cele konkursu

Celem konkursu w ramach programu Moja szkoła w Unii Europejskiej edycja Powrót do szkoły” jest wyłonienie i nagrodzenie tych uczniów i nauczycieli, którzy przygotowali najciekawsze opracowania zgodnie z podaną w § 3 ust. 2 i ust. 3 tematyką oraz przygotowali najciekawsze sprawozdanie dokumentujące przebieg wizyty wysokiego rangą urzędnika Komisji Europejskiej lub posła Parlamentu Europejskiego w szkole.

§ 2

Uczestnicy konkursu

Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych.

§ 3

Projekty

1. Konkurs składa się z dwóch etapów: I – wojewódzkiego i II – ogólnopolskiego.

2. Warunkiem udziału szkoły gimnazjalnej w I etapie konkursu, jest przygotowanie przez grupę uczniów opracowania, w dowolnej formie, jednego spośród dwóch obszarów tematycznych podanych poniżej:

1) Zostań wolontariuszem, zmieniaj świat i siebie! – Jak rozumiesz polskie hasło promujące Europejski Rok Wolontariatu 2011?

2) Jakie działania podejmuje Twoja szkoła, miasto czy województwo na rzecz polskiej Prezydencji?

3. Warunkiem udziału szkoły ponadgimnazjalnej w I etapie konkursu jest przygotowanie przez grupę uczniów opracowania, w dowolnej formie, jednego spośród dwóch obszarów tematycznych podanych poniżej:

1) Wolontariat dla tych, którzy pomagają czy dla tych, którym pomagamy?

2) Twoje priorytety polskiej Prezydencji – czym Polska powinna zająć się w Unii Europejskiej, na co zwrócić uwagę?

4. Opracowanie napisane przez uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych nie może liczyć mniej niż 5 stron w formacie A-4, prezentacja nie może liczyć mniej niż 15 plansz, nagranie nie może być krótsze niż 3 minuty.

5. Z każdej szkoły opracowanie może złożyć tylko jedna grupa.

6. Grupa składa się z trzech uczniów pod opieką jednego nauczyciela.

7. Do projektu należy dołączyć wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia projektu na konkurs, dostępną pod adresem www.mojaszkola.polskawue.gov.pl/ informacje o programie.

8. Do II etapu zakwalifikowani zostają laureaci I miejsc w obu kategoriach w etapie wojewódzkim.

9. Warunkiem udziału szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej w II etapie konkursu jest zorganizowanie wizyty wysokiego rangą urzędnika Komisji Europejskiej lub posła Parlamentu Europejskiego i przygotowanie sprawozdania dokumentującego przebieg wizyty w szkole.

10. Sprawozdanie z wizyty w szkole nie może liczyć mniej niż 5 stron w formacie A-4, prezentacja nie może liczyć mniej niż 15 plansz, nagranie nie może być krótsze niż 3 minuty.

11. W II etapie konkursu powinni wziąć udział ci sami trzej uczniowie pod opieką tego samego nauczyciela, którzy zostali zgłoszeni w karcie zgłoszenia projektu na konkurs w I etapie.

§ 4

Komisje oceniające

1. W każdym województwie, za zgodą Wojewody, powoływana jest Wojewódzka Komisja Oceniająca (WKO), której zadaniem jest ocena projektów nadesłanych na konkurs w regionie. W skład WKO liczącej od 4 do 5 osób wchodzą: przedstawiciel Wojewody, przedstawiciel Kuratorium Oświaty, przedstawiciel Marszałka województwa, przedstawiciel Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej lub innej wskazanej przez MSZ instytucji partnerskiej.

2. W skład WKO, w zależności od potrzeb, Wojewoda może powołać dodatkowo doradcę metodycznego, eksperta ds. integracji europejskiej itp.

3. Posiedzenia Komisji są protokołowane, a protokół podpisują wszyscy członkowie Komisji. Komisja podejmuje decyzje większością głosów przy obecności, co najmniej połowy składu Komisji. W przypadku równego podziału głosów, głos Przewodniczącego Komisji jest decydujący.

4. Powołaniem składu Wojewódzkich Komisji Oceniających zajmują się właściwe Urzędy Wojewódzkie. Za sprawy organizacyjne związane z organizacją pracy Komisji, wstępną ocenę projektów oraz przekazanie wyników eliminacji wojewódzkich do Centralnej Komisji Oceniającej odpowiadają właściwe Regionalne Centra Informacji Europejskiej lub inne wskazane przez MSZ instytucje partnerskie.

5. Centralna Komisja Oceniająca (CKO) składa się z przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce. W skład CKO mogą wchodzić także eksperci ds. edukacji wskazani przez odpowiednie instytucje. Komisja podejmuje decyzje większością głosów przy obecności co najmniej połowy składu Komisji. W przypadku równego podziału głosów, głos Przewodniczącego Komisji jest decydujący.

6. Minister Spraw Zagranicznych powołuje Centralną Komisję Oceniającą (CKO).

7. Zadaniem CKO jest ocena projektów zakwalifikowanych do etapu ogólnopolskiego (ocenie łącznej poddane zostanie opracowanie i sprawozdanie z przeprowadzonej wizyty w szkole).

8. Za organizację CKO odpowiada Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

§ 5

Przebieg konkursu

1. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest:

1) wypełnienie przez szkołę w terminie do 30 września 2011 r. ankiety zgłoszeniowej zamieszczonej na stronie internetowej MSZ pod adresem www.mojaszkola.polskawUE.gov.pl i tym samym zadeklarowanie chęci udziału w Programie „Moja szkoła w Unii Europejskiej – edycja Powrót do szkoły”;

2) złożenie w terminie do 10 listopada 2011 r. do Wojewódzkiej Komisji Oceniającej jednego grupowego opracowania (zgodnie z § 3 regulaminu konkursu);

3) w przypadku zakwalifikowania się szkoły do II etapu konkursu (ogólnopolskiego), złożenie do 9 marca 2012 roku, do Centralnej Komisji Oceniającej, sprawozdania dokumentującego przebieg wizyty w szkole wysokiego rangą urzędnika KE lub posła do Parlamentu Europejskiego.

2. Szkoła przekazuje jedno opracowanie wraz z kartą informacyjną do Wojewódzkiej Komisji Oceniającej, na adres instytucji przyjmującej projekty konkursowe. Adresy instytucji przyjmujących projekty znajdują się na stronie internetowej programu pod adresem: www.mojaszkola.polskawUE.gov.pl. O zakwalifikowaniu projektu do oceny decyduje data stempla pocztowego.

3. Wojewódzka Komisja Oceniająca wybiera po trzy najlepsze projekty w każdej z dwóch kategorii: szkoły gimnazjalne i szkoły ponadgimnazjalne.

4. Zwycięzcami konkursu wojewódzkiego zostaje 18 uczniów i 6 nauczycieli (6 drużyn), których projekty zajęły trzy najwyższe miejsca w konkursie.

5. Do II etapu konkursu przechodzą te szkoły, które zajęły 1 miejsca w każdej kategorii: szkoły gimnazjalne i szkoły ponadgimnazjalne w każdym województwie. Szkoły te zostają zakwalifikowane do II ogólnopolskiego etapu konkursu, w którym zadaniem jest przygotowanie wizyty przedstawiciela instytucji europejskich w szkole i sporządzenie sprawozdania z jej przebiegu.

6. WKO przekazuje, do 28 listopada 2011 r. (decyduje data stempla pocztowego), projekty z obydwu kategorii, które zajęły pierwsze miejsce i zakwalifikowane zostały do II etapu konkursu, do Centralnej Komisji Oceniającej, na adres:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Departament Informacji Europejskiej
al. J. Ch. Szucha 23
00-580 Warszawa

7. Szkoły zakwalifikowane do II etapu konkursu przekazują do CKO, na adres podany w pkt 6, sprawozdanie z przeprowadzonej wizyty w szkole, do dnia 9 marca 2012 r.

8. CKO wybiera po trzy najlepsze projekty z każdej kategorii, biorąc pod uwagę przy ocenie każdej szkoły punktację uzyskaną łącznie: za opracowanie i sprawozdanie.

9. Lista laureatów zostanie ogłoszona do dnia 6 kwietnia 2012 r. na stronie internetowej MSZ.

10. Zwycięzcami konkursu zostaje 18 uczniów i 6 nauczycieli, reprezentantów 3 szkół gimnazjalnych i 3 ponadgimnazjalnych, które w obu etapach konkursu uzyskały najwyższą liczbę punktów.

§ 6

Kryteria oceny projektów

1. Punkty uzyskane za opracowanie zsumowane z punktami za sprawozdanie z wizyty w szkole decydują o końcowej punktacji, jaką uzyska szkoła w etapie ogólnopolskim.

2. Komisja oceniać będzie opracowania wg następujących kryteriów:

a) ocena merytoryczna (znajomość problematyki, spójność pracy, wyczerpanie tematu i logika argumentów) – max 45 pkt,

b) ocena wizualna (poprawność językowa, estetyka wykonania) – max 15 pkt,

c) ocena inwencji, oryginalność pracy – max 20 pkt,

d) ocena samodzielności uczniów w przygotowaniu pracy – max 20 pkt.

3. Komisja oceniać będzie sprawozdanie z wizyty przedstawiciela instytucji europejskich w szkole według następujących kryteriów:

a) tematyka i przebieg spotkania – max 60 pkt,

b) forma przeprowadzenia spotkania (np. debata europejska, akademia, lekcja europejska, wykład itp.) – max 10 pkt,

c) sposób sporządzenia sprawozdania dokumentującego przebieg wizyty w szkole – max 30 pkt.

4. Od decyzji CKO nie przysługuje odwołanie.

§ 7

Nagrody

1. Laureaci etapu wojewódzkiego (18 uczniów i 6 nauczycieli z każdego województwa), otrzymają nagrody rzeczowe od MSZ i miejscowych organizatorów.

2. Uroczysty finał konkursu projektów zgłoszonych w ramach IX Programu „Moja szkoła w Unii Europejskiej – edycja Powrót do szkoły” z udziałem laureatów etapu ogólnopolskiego odbędzie się w Warszawie.

3. Dla 24 osób (18 uczniów i 6 nauczycieli, laureatów etapu centralnego konkursu) zorganizowana zostanie wizyta studyjna w instytucjach europejskich w Brukseli.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2011-08-05
  • Data wejścia w życie: 2011-06-10
  • Data obowiązywania: 2011-06-10
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA