| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Uchwała nr VIII/95/15 Rady Miejskiej w Obornikach

z dnia 29 kwietnia 2015r.

w sprawie nadania nazwy ulicy w miejscowości Oborniki, gmina Oborniki

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013, poz. 594 ze zm.) Rada Miejska w Obornikach uchwala, co następuje:

§ 1. 1. Nadaje się nazwę "ulica Bolesława Smorawskiego" w miejscowości Oborniki, gmina Oborniki stanowiącej nieruchomość położoną pomiędzy ulicą Sądową a ulicą Powstańców Wielkopolskich, oznaczoną w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr 1371.

2. Lokalizacja ulicy określona jest w załączniku do uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Obornik.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej


Paweł Drewicz


Załącznik do Uchwały Nr VIII/95/15
Rady Miejskiej w Obornikach
z dnia 29 kwietnia 2015 r.
Zalacznik1.pdf


Uzasadnienie

Po rozpoznaniu wniosku Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Koło w Obornikach, Burmistrz Obornik przychylając się do wniosku postanowił nadać ulicy znajdującej się pomiędzy ulicą Sądową a ulicą Powstańców Wielkopolskich nazwę ulicy Bolesława Smorawskiego.

Bolesław Smorawski (1865-1932) - człowiek szeroko myślący i pełen zapału do pracy społecznej, świetny przedsiębiorca, organizator oraz kupiec-finansista. Jeden z twórców Banku Ludowego w Obornikach w 1897 roku. Bank zarządzany m.in. przez Smorawskiego gromadził polski kapitał, wspomagał inwestycje Polaków, ratował zadłużone gospodarstwa. Był orężem do walki ekonomicznej z zaborcą, dzięki niemu wielu polskich posiadaczy ziemskich i chłopów zachowało swoją ziemię.

W 1903r. założył w Obornikach Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, którego przez wiele lat był prezesem. Organizacja ta miała charakter sportowy ale przede wszystkim paramilitarny by odciągnąć młodych od uczestnictwa w organizacjach pruskich i uczyć patriotyzmu.

Doceniając zasługi Pana Bolesława Smorawskiego jako wielkiego Oborniczanina i Polaka, działającego przez 23 lata społecznie i zawodowo na rzecz miasta, przychylając się do wniosku Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego należy uznać podjęcie przedmiotowej uchwały za zasadne.

reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »